Ahoj všem starostlivým maminkám a tatínkům! Dnes se společně ponoříme do jednoho z nejpalčivějších témat rodičovství – kdy je ten správný čas nechat naše drahé ratolesti volně pobíhat po naší milované obci bez našeho neustálého dohledu. Vím, že tohle rozhodnutí není snadné a každá z nás se s ním potýká s trochou obav a nejistoty.

Dětská touha po svobodě versus rodičovské obavy

Vzpomínám si, jak nás malý Maty začal toužit po větším prostoru a nezávislosti. Neustále mě prosil, abych ho nechala jít s kamarády na hřiště nebo do parku “jen kousek dál”. A já, jako každá máma, jsem se uvnitř svírala strachy. Co když se mu něco stane? Co když se ztratí? Co když…? Tyhle otázky nám víří hlavou a brání nám dát dětem tu svobodu, po které tak touží.

Na druhou stranu si ale uvědomuji, jak je pro jejich vývoj důležité, aby se učily samostatnosti a zodpovědnosti. Aby objevovaly svět kolem sebe, navazovaly přátelství a zažívaly dobrodružství. A to všechno nejde, když je budeme držet pořád za ruku.

Co na to říká zákon?

Než se pustíme do hlubšího rozboru, pojďme si ujasnit, co na to vlastně říká zákon. V České republice bohužel neexistuje žádná konkrétní věková hranice, od které by děti mohly být samy venku bez dozoru. Zákon pouze obecně hovoří o tom, že rodiče mají povinnost zajistit svým dětem náležitou péči a dohled.

Koukni...  Nedělní oběd v Kolkovně: Čůrání a trapasy na terase

To znamená, že rozhodnutí, kdy nechat dítě jít samo ven, je plně na nás, rodičích. A to je zároveň požehnání i prokletí. Na jednu stranu máme svobodu přizpůsobit se individuálním potřebám a schopnostem našeho dítěte, na druhou stranu neseme plnou zodpovědnost za jeho bezpečnost.

Kdy je tedy ten správný čas?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná a závisí na mnoha faktorech. Každé dítě je jiné, každé prostředí je jiné a každá rodina má jiná pravidla a hodnoty. Přesto existuje několik obecných vodítek, které nám mohou pomoci při rozhodování:

1. Věk dítěte

Obecně se doporučuje, aby děti mladší 7 let byly vždy pod dohledem dospělé osoby. Mezi 7. a 10. rokem věku už mohou začít chodit samy na krátkou vzdálenost, například na hřiště nebo do obchodu v blízkosti domova. Od 10 let už většina dětí zvládne samostatný pohyb po obci, ale stále je důležité mít přehled o tom, kde se nacházejí a co dělají.

2. Zralost a schopnosti dítěte

Kromě věku je důležité zohlednit i individuální zralost a schopnosti dítěte. Některé děti jsou samostatnější a zodpovědnější už v mladším věku, zatímco jiné potřebují více času a vedení. Je důležité pozorovat své dítě a posoudit, zda je schopné:

  • Orientovat se v prostoru: Zná cestu do školy, na hřiště, do obchodu? Umí se zeptat na cestu, pokud se ztratí?
  • Dodržovat pravidla: Chápe a respektuje základní bezpečnostní pravidla, jako například nepřecházet silnici na červenou, nebrat nic od cizích lidí, nechodit na neznámá místa?
  • Řešit problémy: Ví, co dělat, když se ztratí, když ho někdo obtěžuje, když se zraní? Umí si poradit v nečekaných situacích?
  • Komunikovat: Umí zavolat o pomoc, pokud ji potřebuje? Umí sdělit, kde se nachází a co se děje?
  • Prostředí: Bezpečnost prostředí, ve kterém se dítě pohybuje, je klíčová. Je důležité zvážit:
    • Hustotu dopravy: Jsou v obci přechody pro chodce, cyklostezky, chodníky? Jezdí zde auta rychle?
    • Kriminalitu: Je obec bezpečná? Vyskytují se zde problémy s krádežemi, násilím nebo drogami?
    • Sociální prostředí: Jsou v obci místa, kde se scházejí děti a dospívající? Jsou zde dospělí, na které se dítě může v případě potřeby obrátit?

Jak připravit dítě na samostatný pohyb po obci?

Než necháte dítě jít samo ven, je důležité ho na to náležitě připravit. Zde je několik tipů, jak na to:

  • Mluvte s dítětem o bezpečnosti: Vysvětlete mu základní bezpečnostní pravidla a ujistěte se, že jim rozumí. Mluvte o tom, jak se chovat k cizím lidem, jak se vyhnout nebezpečným situacím a co dělat, když se něco stane.
  • Procvičujte trasy: Projděte si s dítětem trasy, které bude chodit samo, a upozorněte ho na případná nebezpečná místa. Naučte ho, jak se orientovat v prostoru a jak se zeptat na cestu, pokud se ztratí.
  • Naučte dítě základní kontaktní údaje: Ujistěte se, že dítě zná svou adresu, telefonní číslo na vás a případně i na další důvěryhodné osoby.
  • Dejte dítěti mobilní telefon: Pokud je to možné, dejte dítěti mobilní telefon, aby vás mohlo v případě potřeby kontaktovat. Naučte ho, jak telefon používat a jak volat o pomoc.
  • Stanovte jasná pravidla: Dohodněte se s dítětem na jasných pravidlech, kam může chodit, s kým se může stýkat a kdy se má vrátit domů.
  • Buďte v kontaktu: I když dítě chodí samo ven, mějte přehled o tom, kde se nachází a co dělá. Pravidelně s ním komunikujte a ptejte se ho na jeho zážitky.

Důvěřujte svým instinktům

Nakonec je nejdůležitější důvěřovat svým mateřským instinktům. Vy znáte své dítě nejlépe a víte, co zvládne a co ne. Pokud máte pocit, že ještě není připravené chodit samo ven, nenuťte ho k tomu. Dejte mu čas a postupně ho veďte k větší samostatnosti.

Koukni...  Nejlepší VPN pro cestování a dovolenou: Chraňte svá data! ✅

A pamatujte, že i když dítě začne chodit samo ven, neznamená to, že ho přestáváte chránit. Stále jste tu pro něj, abyste ho podporovali, radili mu a byli mu oporou.

SazkaBet

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem

Rubriky:

Děti, Psychologie, Rodina,

Poslední aktualizace: 13/08/2024