Jste milovníky hor, čerstvého vzduchu a výzev? Tak to jste tady správně! Připravila jsem si pro vás přehled tří ikonických horských výšlapů v České republice. Ať už toužíte dobýt Sněžku, překonat Lysou horu, nebo si vyzkoušet svou výdrž na Pradědu, jsem tady, abych vám poskytla všechny potřebné informace, rady a tipy na ty nejlepší výhledy, ale i na to, které úseky jsou nejobtížnější. Pojďme na to!
Obsah článku
Výstup na Sněžku – Nejvyšší hora Česka
Základní informace o trase na Sněžku
Sněžka, která se nachází na hranici mezi Českou republikou a Polskem, je se svými 1 603 metry nad mořem nejvyšší horou Česka. Není tedy divu, že patří k nejnavštěvovanějším cílům turistů. Sněžka nabízí několik možných výstupových tras, ale dnes se zaměřím na tu klasickou, která vede z Pece pod Sněžkou přes Obří důl.
Délka trasy: cca 7,5 km
Převýšení: přibližně 800 m
Doba výstupu: 3 – 4 hodiny, podle vaší fyzické kondice a tempa
Popis trasy výstupu na Sněžku
Výstup začíná v Peci pod Sněžkou, odkud se vydáte po žluté turistické směrem na Obří důl. Tato část trasy je nádherná zejména kvůli malebným výhledům na horské potoky, lesy a horské louky. Místy jsou cesty dost kamenité, takže nezapomeňte na pevnou obuv – klouzavé kameny můžou být pěkně zrádné, zejména po dešti.
Po přibližně dvou hodinách chůze dorazíte k chatě Obří bouda, kde si můžete dát krátkou pauzu a doplnit energii. Z Obří boudy cesta pokračuje po červené až na samotný vrchol. Tahle část je poměrně strmá a může vám dát zabrat, zvlášť pokud jste unavení. Ale věřte mi, ty panoramatické výhledy na Krkonoše za to stojí.
Nejlepší výhledy na Sněžce a nejobtížnější části trasy
Jednoznačně nejlepší výhledy se vám naskytnou na vrcholu Sněžky, odkud můžete vidět široko daleko. Pokud máte štěstí na dobré počasí, výhledy sahají až do Polska a do okolních českých hor. Věřte mi, že pocit vítězství, když stojíte na vrcholu a máte svět jako na dlani, je nezapomenutelný.
Co se týče nejobtížnější části, připravte se, že finální úsek na vrchol z Obří boudy je hodně strmý. Je důležité udržovat si své tempo, dělat přestávky a dobře dýchat. Ale nezoufejte – jakmile uvidíte vrchol, všechny útrapy zapomenete.
Tipy na cestu na Sněžku
- Vyrazte brzy ráno, abyste se vyhnuli davům turistů a měli dostatek času na klidný výstup a sestup.
- Zabalte si dostatek vody – výstup je fyzicky náročný, a hydratace je klíčová.
- Nahoře můžete navštívit Poštovnu, nejvýše položenou poštu v Česku, a poslat pohled s razítkem přímo ze Sněžky!
- V zimě je Sněžka nádherně zasněžená, ale podmínky jsou extrémně náročné, proto doporučuji zimní výbavu a zkušenosti s horami.
- Pokud se necítíte na celou pěší trasu, můžete využít lanovku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a odtud pokračovat pěšky – ušetří vám to čas i energii.
Výšlap na Lysou horu – Královna Moravskoslezských Beskyd
Základní informace o trase na Lysou horu
Lysá hora je s výškou 1 323 metrů nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd a je známá svou obtížností, ale také krásou. Je to výzva, kterou by si měl každý vášnivý turista alespoň jednou zkusit. Nejklasičtější výstup začíná v obci Ostravice a vede po červené značce až na vrchol.
Délka trasy: cca 8 km
Převýšení: přibližně 900 m
Doba výstupu: 3,5 – 4,5 hodiny
Popis trasy na Lysou
Výchozím bodem je obec Ostravice, kde se můžete napojit na červenou. První část trasy je docela mírná, vede lesem a je příjemná na rozcvičení. Po asi hodině chůze se ale začne stoupání přiostřovat. Cesta vede přes Malenovický kotel, což je poměrně strmý a kamenitý úsek.
Nejstrmější část vás čeká těsně před vrcholem, kdy se stoupání stává opravdu náročným. Ale jakmile vystoupáte na vrchol, Lysá hora vám nabídne nezapomenutelné výhledy na celé Beskydy, Javorníky, a při dobrém počasí dokonce i na Vysoké Tatry.
Nejlepší výhledy a nejobtížnější části Lysá hora
Výhledy z vrcholu Lysé hory jsou jednoduše fenomenální. Nejkrásnější pohled je na západ slunce, kdy se slunce opře o vrcholky okolních hor a vytváří nádherné stíny. Mimo to zde můžete navštívit meteorologickou stanici nebo si odpočinout v horské chatě, kde se podává skvělá polévka pro zahřátí.
Největší výzvou je Malenovický kotel, který je nejen strmý, ale i dost kamenitý. Doporučuji si na tuto část vzít trekkingové hole, protože vám hodně pomohou udržet rovnováhu a zlepší vaši stabilitu při stoupání.
Tipy na cestu Lysá hora
- Zvolte pohodlnou a pevnou obuv, protože kamenité úseky mohou být klouzavé, zejména po dešti.
- Nezapomeňte na dostatek tekutin a svačinu, výšlap na Lysou horu je energeticky náročný.
- Pokud máte rádi výzvy, doporučuji zkusit výstup v zimě – je to opravdová zkouška vaší fyzičky a odolnosti.
- Na vrcholu se nachází meteorologická stanice a vysílač, které jsou důležitou součástí místního horského prostředí.
- Výstup je krásný nejen ve dne, ale také brzy ráno při východu slunce, kdy se příroda probouzí a vytváří úžasnou atmosféru.
- Během cesty na vrchol můžete potkat mnoho nadšených běžců, kteří si Lysou horu vybírají jako oblíbený tréninkový cíl – pokud hledáte inspiraci pro běžecký trénink, je to skvělé místo.
Praděd – Nejvyšší vrchol Jeseníků
Základní informace o trase na Praděd
Praděd, s výškou 1 491 metrů, je nejvyšším vrcholem Jeseníků a pátou nejvyšší horou Česka. Výstup na Praděd začíná nejčastěji na Hvězdě u Karlovy Studánky a pokračuje přes Ovčárnu až na samotný vrchol. Trasa je známá svou přírodní krásou a nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu.
Délka trasy: cca 10 km
Převýšení: přibližně 600 m
Doba výstupu: 4 – 5 hodin
Popis trasy na Praděd
Výchozím bodem je parkoviště na Hvězdě, odkud se dá pohodlně dojet kyvadlovým autobusem na Ovčárnu. Tímto způsobem si ušetříte první úsek stoupání a můžete se plně soustředit na samotný výšlap na vrchol Pradědu. Trasa vede po asfaltové cestě, která je z větší části nenáročná, což ji činí vhodnou i pro rodiny s dětmi.
Cesta se vine lesem a postupně přechází do otevřených horských luk, kde se vám začnou otevírat krásné výhledy na okolní hory. Samotný vrchol Pradědu je známý televizní věží, která je nejvyšším bodem v České republice – díky ní dosahuje Praděd celkové výšky 1 653 metrů.
Nejlepší výhledy a nejobtížnější části na Pradědu
Nejkrásnější výhledy vás čekají jak během cesty, tak na samotném vrcholu. Praděd je totiž obklopen nádhernou přírodou, a při dobré viditelnosti můžete dohlédnout až na Krkonoše nebo dokonce Vysoké Tatry. Nejvíce si užijete výhled z vyhlídkové plošiny na věži, která nabízí 360 stupňový panoramatický pohled.
Nejobtížnější část trasy bývá často samotný závěr, kdy už máte v nohách několik kilometrů a cesta se začíná mírně stávat strmější. Přestože se většinou jedná o asfaltovou cestu, unavené nohy to často vnímají jako velkou výzvu.
Tipy na cestu Praděd
- Autobus z Hvězdy na Ovčárnu je velmi praktický, zejména pokud se chcete vyhnout přelidněnému úseku.
- Nahoře na Pradědu se můžete občerstvit v horské chatě, doporučuji jejich domácí borůvkové knedlíky – skvělá odměna po výstupu.
- Pokud máte rádi cyklistiku, trasa z Ovčárny na Praděd je také oblíbená mezi cyklisty – ať už s elektrokolem nebo bez něj.
- Praděd je krásný i v zimních měsících, ale nezapomeňte, že podmínky mohou být náročné. Počasí se zde rychle mění, a proto si dejte pozor na silný vítr a nízké teploty.
- Pokud se chcete vyhnout největším davům, doporučuji vyrazit na podzim – příroda je zde kouzelně zbarvená a turistů je podstatně méně.
- Během léta se můžete setkat s různými akcemi na vrcholu, například s běžeckými závody nebo charitativními pochody, což přidává celé cestě další rozměr.
Zajímavosti o horách a výšlapech
- Sněžka je nejen nejvyšší horou Česka, ale také jednou z největrnějších – průměrná roční rychlost větru zde dosahuje až 12 m/s.
- Lysá hora má na svém vrcholu meteorologickou stanici, která sbírá data již od roku 1954. V zimě zde často padá rekord v množství sněhu – Lysá hora je totiž jedno z nejsněžnějších míst v Česku.
- Praděd je známý i díky své televizní věži, která byla postavena v 70. letech a měří 162 metrů. Díky této věži dosahuje Praděd celkové výšky 1 653 metrů, což z něj činí nejvyšší bod v České republice.
- Praděd je také známý díky svým legendám – podle pověstí zde sídlí bájný duch hor Krakonoš, který chrání Jeseníky a jejich přírodu.
- Lysá hora je oblíbená mezi amatérskými astronomi a milovníky hvězdné oblohy, jelikož díky své poloze a nízkému světelnému znečištění nabízí skvělé podmínky pro pozorování hvězd.
Doporučení na další výšlapy po České republice
Pokud vás tyto tři ikonické vrcholy nadchly a hledáte další výzvy, doporučuji se vydat i na další horské trasy v České republice. Například výstup na Radhošť v Beskydech, který nabízí krásné výhledy na Pustevny a sochu Radegasta, nebo na Ještěd u Liberce, kde si můžete užít výhledy i ikonickou architekturu televizního vysílače.
Také doporučuji Krkonošskou magistrálu, která je ideální pro vícedenní túry, a Boubín na Šumavě, kde vás čekají tajuplné lesy a výhled z rozhledny na vrcholu. Každý z těchto vrcholů má své kouzlo a stojí za návštěvu.
Pokud máte rádi výzvy a plánujete vícedenní túry, Krkonošská magistrála je skvělou volbou – nabízí nádherné výhledy na nejznámější hřebeny Krkonoš a mnoho horských chat, kde můžete přespat a načerpat energii na další den.
Boubín zase nabízí krásnou procházku skrz Boubínský prales, jeden z nejstarších lesů v Česku, který vás doslova pohltí svou magickou atmosférou.
Další možností je výstup na Velkou Deštnou, nejvyšší vrchol Orlických hor, který nabízí nejen krásné výhledy, ale také novou rozhlednu, z níž je možné pozorovat široké okolí. Pokud se rádi vydáváte na méně frekventované hory, určitě oceníte Králický Sněžník, kde se nachází pramen řeky Moravy a kde se můžete setkat s klidnou a nádhernou přírodou, která vás odmění nádhernými výhledy.
Na závěr
Doufám, že vám tento článek pomůže s plánováním vaší příští horské výpravy a že si všechny trasy naplno užijete.
Přeji vám krásné počasí, pevné nohy a hlavně mnoho nezapomenutelných zážitků na vrcholech našich krásných českých hor. Šťastnou cestu a mnoho úspěchů při dobývání nových výšek!
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv trasu, pamatujte na bezpečnost, dobré plánování a hlavně na radost z každého kroku, který vás přibližuje k vrcholu.
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.