Vítejte na fascinující cestě za poznáním některých z nejaktivnějších a nejzajímavějších sopek naší planety. Sopky, ty majestátní přírodní útvary, jsou pro mnohé symbolem ničivé síly, ale zároveň představují i významný prvek v tvorbě a formování zemské kůry.

Ačkoliv může být myšlenka blízkosti aktivní sopky pro někoho děsivá, pro vědce a dobrodruhy to znamená nekonečné možnosti objevování a pochopení dynamiky naší Země. Dnes se podíváme na 46 sopek, které jsou dnes považovány za aktivní.

Aktivní sopky jsou důležité nejen pro geologické vědy, ale mají velký význam i pro klimatologii, biologii a dokonce i pro turistiku. Ponoříme se do jejich příběhů, zjistíme, jaké mají historie a jak ovlivňují životy lidí, kteří žijí v jejich stínu.

Sopka Popocatépetl v Mexiku s kouřem vystupujícím z kráteru, zasazená do idylické krajiny s modrým nebem a zasněženým vrcholem.
Sopka Popocatépetl

Co znamená „aktivní sopka“?

Slovo „aktivní“ může evokovat obrazy ohnivých lávových proudů a výbuchů popela, ale ve vědeckém smyslu může mít tento termín širší záběr. Aktivní sopka je definována jako sopka, která měla erupci v posledních 10 000 letech, což je v geologickém časovém měřítku velmi nedávná doba. Tyto sopky mohou být momentálně v klidném období, ale mají potenciál k další erupci v budoucnu.

Neaktivní sopky, oproti tomu, jsou ty, které nevykazují žádnou aktivitu po delší dobu a očekává se, že v blízké budoucnosti ani nebudou aktivní. Dormantní sopky jsou tím zlatým středem – neerupovaly v nedávné době, ale je stále možné, že se probudí.

Aktivní sopky jsou roztroušeny po celém světě, od odlehlých ostrovů Tichého oceánu po hustě osídlené oblasti v Asii a Americe. Každá z nich má svůj jedinečný příběh a specifika, která ovlivňují nejen bezprostřední okolí, ale mají globální dopad na životní prostředí.

Jaké faktory ovlivňují sílu sopečné erupce?

Síla sopečné erupce je ovlivněna řadou faktorů:

 1. Chemické složení a obsah magmatu: Různé typy magmatu (např. bazaltové, andezitové, ryolitové) mají různé fyzikální vlastnosti, jako je viskozita (lepivost) a plynový obsah, které ovlivňují styl a sílu erupce.
 2. Teplota magmatu: Vyšší teploty zvyšují fluiditu magmatu, což může ovlivnit rychlost a sílu erupce.
 3. Viskozita magmatu: Viskozita je míra, jak je magma “tekuté” nebo “lepivé”. Magma s vysokou viskozitou má tendenci způsobovat silnější erupce než magma s nízkou viskozitou.
 4. Objem magmatu: Větší objem magmatu může vést k silnějším erupcím.
 5. Obsah vody a plynu: Voda a plyny rozpuštěné v magmatu hrají klíčovou roli při určování síly erupce. Když magma stoupá k povrchu, tlak klesá a plyny se začínají uvolňovat, což vede k expanzi a může způsobit explozivní erupci.
 6. Přítomnost podzemní vody: Pokud je magma v kontaktu s podzemní vodou, může dojít k freatickým erupcím, které mohou být velmi násilné.
 7. Sopečné potrubí: Geometrie a charakteristiky sopečného potrubí, jako je jeho tvar, velikost a struktura, mohou ovlivnit, jak snadno může magma dosáhnout povrchu.
 8. Tlakové podmínky: Tlakové podmínky v magmatickém rezervoáru a okolních horninách mohou ovlivnit, zda dojde k erupci.
 9. Tektotnické podmínky: Tektotnické napětí a deformace mohou ovlivnit průběh a sílu sopečných erupcí.
 10. Doba ukládání magmatu: Doba, po kterou bylo magma uloženo před erupcí, může ovlivnit jeho chemické složení a fyzikální vlastnosti, což může ovlivnit sílu erupce.
Koukni...  Driveto recenze: Nové auto za rozumnou cenu

Je důležité poznamenat, že tyto faktory jsou často provázané a jejich vzájemné působení může vést k široké škále sopečných chování.

Přehled kontinentů a jejich aktivních sopek

Sopky se nacházejí na různých místech našeho světa a každý kontinent má své unikátní aktivní sopky. Pro lepší přehlednost se podíváme na několik významných sopek na každém kontinentu a zmíníme jejich klíčové vlastnosti a historii aktivit.

Asie

V Asii najdeme některé z nejznámějších sopek jako je Mount Fuji v Japonsku nebo Mount Merapi v Indonésii. Tyto sopky jsou nejen turisticky atraktivní, ale také jsou známé svou častou aktivitou a historií významných erupcí.

Evropa

V Evropě dominuje Italský Etna a islandský Eyjafjallajökull, který se proslavil v roce 2010, kdy jeho erupce způsobila rozsáhlé narušení letecké dopravy přes Atlantik.

Severní a Jižní Amerika

Amerika je domovem několika fascinujících sopek, včetně Mount St. Helens ve Spojených státech, která je známá svou ničivou erupcí v roce 1980, a Cotopaxi v Ekvádoru, jedné z nejvyšších aktivních sopek na světě.

Afrika a Oceánie

Kilimandžáro v Tanzanii a Mauna Loa na Havaji jsou příklady sopek, které nejenže jsou aktivní, ale také tvoří významnou část identity svého regionu a přitahují množství návštěvníků.

Detailní popis vybraných sopek

Každá sopka má svůj jedinečný příběh a charakter, které jsou ovlivněné geologickou historií, kulturou a způsobem života lidí v její blízkosti. V této části se podíváme podrobněji na patnáct významných sopek z různých koutů světa.

1. Mount Fuji, Japonsko

Mount Fuji je nejen ikonická sopka, ale také národní symbol Japonska. Se svými 3776 metry je to nejvyšší hora Japonska a oblíbené místo pro turisty i poutníky. Poslední erupce se odehrála v roce 1707, ale vulkanologové stále považují Fuji za aktivní sopku s potenciálním rizikem budoucích erupcí.

2. Mount Vesuvius, Itálie

Vesuvius je jednou z nejslavnějších sopek na světě díky své erupci v roce 79 n.l., která pohřbila římská města Pompeje a Herculaneum. Nachází se blízko Neapole, jednoho z nejhustěji osídlených městských oblastí v Evropě, což z něj činí jednu z nejnebezpečnějších sopek na světě.

3. Yellowstone Caldera, USA

Yellowstone je známý svým supervulkanem, který má potenciál způsobit masivní globální dopady při erupci. Caldera je sledována kvůli svým četným geotermálním aktivitám, včetně gejzírů a horkých pramenů, které jsou turisticky velmi oblíbené.

4. Eyjafjallajökull, Island

Islandská sopka, která se stala světoznámou v roce 2010 po erupci, která způsobila rozsáhlé narušení letecké dopravy v Evropě. Eyjafjallajökull je příkladem, jak i relativně malá erupce může mít velké dopady v globalizovaném světě.

Erupce sopky Eyjafjallajökull s výtrysky lávy protínající chladné islandské krajiny pokryté sněhem a ledem, s dramatickým dýmem míchajícím se se západním světlem.
Eyjafjallajökull

5. Mount Merapi, Indonésie

Merapi je jednou z nejaktivnějších sopek v Indonésii a pravidelně erupuje každých několik let. Nachází se blízko Yogyakarty, starobylého města s bohatou historií, a jeho erupce mají přímý vliv na životy tisíců lidí.

6. Popocatépetl, Mexiko

Tato sopka, kterou často nazývají „Popo“, se nachází jen několik desítek kilometrů od Mexiko City, jednoho z nejlidnatějších měst na světě. Popocatépetl je vysoce aktivní a jeho časté erupce jsou pečlivě monitorovány.

7. Sakurajima, Japonsko

Sakurajima je jedna z nejaktivnějších sopek v Japonsku a je téměř neustále v činnosti s malými erupcemi, které jsou součástí běžného dne. Nachází se na jihu země, nedaleko města Kagoshima.

Koukni...  20 bizarních vynálezů na povzbuzení fantazie

8. Santorini, Řecko

Ostrov Santorini je známý díky své dramatické historii a krásným výhledům na moře. Erupce, která se zde odehrála kolem roku 1600 př. n. l., je považována za jednu z největších v historii lidstva a má pravděpodobně spojitost s legendou o Atlantidě.

9. Nevado del Ruiz, Kolumbie

V roce 1985 způsobila erupce této sopky jednu z nejtragičtějších přírodních katastrof v historii Kolumbie, když lahars (bahnité proudy) pohřbily město Armero a zabily přes 23 000 lidí.

10. Mauna Loa, USA (Havaj)

Mauna Loa je jedna z největších sopek na světě a společně s Kilaueou, která je také velmi aktivní, formuje Havajské ostrovy. Mauna Loa je známá svými rozsáhlými lávovými proudy, které při erupcích tečou až k oceánu.

Noční výjev erupce sopky Mauna Loa s vyvrhujícími se oblouky lávy a jasně oranžovým svitem odrážejícím se v hladině oceánu, zatímco malá loď pluje v popředí.
Mauna Loa

11-15. Další aktivní sopky

Dalšími sopečnými ikonami jsou Mount Kilimanjaro v Tanzanii, Mount Etna v Itálii, Mount Pinatubo na Filipínách, Ulawun v Papui Nové Guineji a Cotopaxi v Ekvádoru. Každá z těchto sopek má svou specifickou historii erupcí a význam pro lokální ekosystémy a komunity.

Přehled sopek v pokračujícím stavu erupce

Sopečný komplexZeměZačátek erupcePoslední známá aktivitaMax VEI
FernandinaEkvádor2. březen 20244. březen 2024 (pokračuje)1
AhyiSpojené státy1. leden 20241. březen 2024 (pokračuje)
LewotobiIndonésie23. prosinec 20231. březen 2024 (pokračuje)
MarapiIndonésie3. prosinec 20231. březen 2024 (pokračuje)
PoasKostarika1. prosinec 20231. březen 2024 (pokračuje)
ShishaldinSpojené státy12. červenec 20231. březen 2024 (pokračuje)
KlyuchevskoyRusko22. červen 20231. březen 2024 (pokračuje)
MayonFilipíny27. duben 2023 ± 2 dny1. březen 2024 (pokračuje)
KikaiJaponsko27. březen 202310. únor 2024 (pokračuje)
EtnaItálie27. listopad 20221. březen 2024 (pokračuje)1
EbekoRusko11. červen 20221. březen 2024 (pokračuje)2
KavachiŠalamounovy ostrovy2. říjen 20211. březen 2024 (pokračuje)0
Rincon de la ViejaKostarika28. červen 20211. březen 2024 (pokračuje)2
Great SitkinSpojené státy25. květen 20211. březen 2024 (pokračuje)2
MerapiIndonésie31. prosinec 20201. březen 2024 (pokračuje)1
LewotolokIndonésie27. listopad 20201. březen 2024 (pokračuje)2
SangayEkvádor26. březen 20191. březen 2024 (pokračuje)2
TinakulaŠalamounovy ostrovy8. prosinec 2018 (nebo dříve)22. únor 2024 (pokračuje)2
KarangetangIndonésie25. listopad 20181. březen 2024 (pokračuje)2
NyamulagiraDR Kongo18. duben 20181. březen 2024 (pokračuje)0
SemeruIndonésie6. červen 20171. březen 2024 (pokračuje)4
Ol Doinyo LengaiTanzanie9. duben 20171. březen 2024 (pokračuje)0
AiraJaponsko25. březen 20171. březen 2024 (pokračuje)1
BezymiannyRusko5. prosinec 201622. únor 2024 (pokračuje)3
SabancayaPeru6. listopad 20161. březen 2024 (pokračuje)3
LangilaPapua Nová Guinea22. říjen 20151. březen 2024 (pokračuje)2
MasayaNikaragua3. říjen 20151. březen 2024 (pokračuje)1
TofuaTonga2. říjen 20151. březen 2024 (pokračuje)0
VillarricaChile2. prosinec 2014 ± 7 dní1. březen 2024 (pokračuje)3
Nevado del RuizKolumbie18. listopad 20141. březen 2024 (pokračuje)2
SaundersSpojené království12. listopad 20141. březen 2024 (pokračuje)1
ManamPapua Nová Guinea29. červen 201428. únor 2024 (pokračuje)4
VEI je index sopečné explozivity, který kvantifikuje velikost sopečné erupce.

Podle indexu sopečné explozivity (VEI), největší erupce za posledních deset let byla sopka Manam v Papua Nové Guineji a sopka Semeru v Indonésii, obě s VEI 4. Toto číslo značí velmi silnou erupci.

Koukni...  Seriál Narcos: Podsvětí drogových kartelů

Nicméně, prosím, vezměte na vědomí, že VEI je pouze jedním z mnoha faktorů, které mohou ovlivnit “velikost” erupce. Jiné faktory mohou zahrnovat dobu trvání erupce, množství vyvrženého materiálu, výšku sopečného sloupce a další.

Noční fotografie erupce sopky Villarrica se světlou lávou stékající po svazích a oranžovým dýmem v kontrastu s tmavou oblohou.
Villarrica

Jaký je rozdíl mezi VEI 1 a VEI 4?

Index sopečné explozivity (VEI) je relativní míra explozivity sopečných erupcí. Každý interval na stupnici představuje desetinásobné zvýšení pozorovaných kritérií vyvržených produktů, s výjimkou mezi VEI-0, VEI-1 a VEI-2.

 • VEI 1: Tato kategorie zahrnuje erupce, které vyvrhují více než 10,000 m³ materiálu1. Tyto erupce jsou obecně považovány za “jemné” a mohou dosáhnout výšky sopečného sloupce od 100 metrů do 1 kilometru.
 • VEI 4: Tato kategorie je označována jako “katastrofická”. Erupce s VEI 4 vyvrhují více než 0.1 km³ materiálu. Sopečný sloupec může dosáhnout výšky více než 10 kilometrů1. Tyto erupce jsou obecně mnohem silnější a mohou mít závažné dopady na okolní prostředí.

Je důležité poznamenat, že stupnice VEI je logaritmická, což znamená, že každý skok v indexu představuje desetinásobné zvýšení v množství vyvrženého materiálu. Nicméně, mezi VEI 1 a VEI 2 je diskontinuita, kde dolní hranice objemu vyvržených produktů skáče o faktor sto, z 10,000 na 1,000,000 m³. To znamená, že rozdíl mezi VEI 1 a VEI 4 je značný, jak v množství vyvrženého materiálu, tak v celkové síle a dopadech erupce.

Význam monitorování sopek

Pochopení a monitorování sopek je klíčové nejen pro vědeckou komunitu, ale také pro bezpečnost milionů lidí žijících v blízkosti aktivních sopek. Díky moderní technologii a výzkumu můžeme lépe předpovídat erupce a minimalizovat rizika spojená s těmito přírodními jevy.

Technologie používané pro sledování sopek

 1. Seismografy: Tato zařízení zaznamenávají otřesy země, které často předcházejí vulkanickým erupcím. Nárůst seismické aktivity může být varovným signálem, že sopka se stává aktivnější.
 2. Satelitní snímky: Díky satelitům můžeme sledovat tepelné anomálie a změny v topografii sopky. Satelitní technologie umožňuje vědcům sledovat sopky na dálku, což je zvláště užitečné v odlehlých nebo nebezpečných oblastech.
 3. Sulfáty a plyny: Měření množství sulfátů a jiných plynů uvolňovaných do atmosféry může naznačit, že magma stoupá k povrchu. Tyto plyny mohou být detekovány speciálními přístroji jak přímo na sopce, tak i ze vzduchu.
 4. Infrakamery: Tyto kamery zachycují infračervené záření a mohou pomoci identifikovat nové tepelné body nebo lávové proudy, ještě než jsou viditelné na povrchu.

Příklady, kdy monitoring zachránil životy

Jedním z nejlepších příkladů účinnosti monitorování sopek je případ Mount Pinatubo na Filipínách v roce 1991. Díky včasným varováním a evakuacím, založeným na seismických datech a měřeních plynů, bylo zachráněno tisíce životů před jednou z největších sopečných erupcí 20. století.

Dalším příkladem je erupce Mount St. Helens v USA v roce 1980. Ačkoliv tato erupce měla tragické následky, díky pokroku v monitorování a evakuacích bylo zabráněno mnohem větším ztrátám na životech.

Turismus a sopky

Sopky nejsou jen zdrojem potenciálního nebezpečí, ale také fascinujících přírodních krás, které přitahují turisty z celého světa. Turistika však s sebou přináší i nutnost dodržování bezpečnostních opatření a osvěty o rizicích.

Přitažlivost sopek pro turisty

 1. Nádherné výhledy a jedinečné krajinotvorné útvary: Mnoho sopek nabízí nádherné výhledy a unikátní přírodní scenérie, které nelze najít nikde jinde na světě. Například výstup na Mount Fuji je pro mnohé Japonce rituální záležitostí, a oblast kolem sopky nabízí nádherné výhledy a rekreační možnosti.
 2. Geotermální aktivity: Oblasti kolem aktivních sopek často disponují geotermálními jevy, jako jsou horké prameny a gejzíry, které jsou lákadlem pro turisty. Island, známý svým geotermálním bohatstvím, je populární destinací pro ty, kteří chtějí zažít tyto přírodní divy na vlastní kůži.

Bezpečnostní opatření

Zatímco turistika v sopečných oblastech může být vzrušující, je nezbytné, aby byli návštěvníci dobře informováni o potenciálních rizicích a bezpečnostních opatřeních. To zahrnuje dodržování pokynů místních úřadů, pozorování varovných značek a v případě potřeby účast na informačních seminářích o rizicích spojených s vulkanickou aktivitou.

Na závěr

Aktivní sopky jsou fascinujícím, ale zároveň nebezpečným přírodním útvarem. Jejich studium a monitoring jsou nezbytné pro ochranu životů a majetku. Zároveň nám sopky připomínají o nesmírné síle a kráse přírody, a důležitosti respektování přírodních sil, které mohou kdykoliv změnit tvář Země.

Sopky nám také přináší příležitosti pro turismus a rekreativní aktivity, což podporuje místní ekonomiky a zvyšuje povědomí o geologických procesech a významu přírodní ochrany.


Děkujeme vám za pročtení tohoto rozsáhlého průzkumu aktivních sopek po celém světě. Doufáme, že vám tento článek poskytl zajímavé informace a možná vás inspiroval k dalšímu zkoumání a respektu k těmto ohromujícím přírodním úkazům.

Ať už jste geolog, student, dobrodruh nebo jen návštěvník, sopky nabízejí nespočet příležitostí k učení a obdivování.


Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Podělte se o své zkušenosti

Neváhejte sdílet své zkušenosti nebo plány na návštěvu některého z těchto fascinujících míst v komentářích níže.

Máte-li otázky nebo chcete sdílet své příběhy spojené se sopkami, budeme rádi, když se podělíte. Jaká sopka vás nejvíce fascinuje a proč? Jaké opatření byste doporučili pro bezpečnou návštěvu těchto míst? Těšíme se na vaše příspěvky a diskuzi!