NordVPN, jeden z předních poskytovatelů VPN služeb na světě, nedávno učinil krok směrem do budoucnosti a spustil aplikaci s kvantově odolným šifrováním. Začíná to na Linuxovém klientovi, ale plánuje rozšíření této technologie i na další platformy do prvního čtvrtletí roku 2025.

Tato novinka představuje důležitý krok v oblasti kybernetické bezpečnosti a připravuje nás na potenciální hrozby, které kvantové počítače mohou přinést.

Zní to možná trochu jako sci-fi, ale kvantová technologie se neustále vyvíjí a je na čase se na ni připravit. Podle Marijuse Briedise, technického ředitele NordVPN, kvantové počítače představují zásadní výzvu pro současnou kybernetickou bezpečnost.

Tito zločinci shromažďují obrovské množství šifrovaných dat a plánují je dešifrovat, jakmile bude kvantová technologie dostatečně vyspělá. Proto VPN průmysl musí neustále inovovat, aby zůstal o krok napřed před těmito hrozbami.

Proč kvantová technologie?

Kvantové počítače se liší od klasických počítačů tím, že dokáží provádět extrémně složité výpočty mnohem rychleji. To znamená, že mohou prolomit současné šifrovací protokoly, které považujeme za bezpečné.

To je důvod, proč National Institute of Standards and Technology (NIST) nedávno vydal první standardy pro post-kvantové kryptografické algoritmy. Pokud chcete zajistit, aby vaše data zůstala bezpečná i v budoucnosti, je nutné začít implementovat tyto nové standardy již nyní.

NordVPN si je této potřeby vědom a proto přichází s kvantově odolnou šifrou na svém Linuxovém klientu. Ačkoliv je tento krok teprve začátek, do roku 2025 plánuje rozšíření na všechny své aplikace, takže uživatelé na Windows, macOS, Androidu i iOS budou chráněni stejně dobře.

Koukni...  GPS Spoofing: Co to je, jak funguje, jak obejít lokalizaci?

Co přesně znamená kvantově odolná šifra?

NordVPN ve své nové aplikaci používá hybridní přístup s algoritmem ML-KEM, známým také jako Cyber. Zní to sice složitě, ale pokusím se to jednoduše vysvětlit. Celý proces začíná vytvořením standardního WireGuard spojení, které je dobře známé svou rychlostí a jednoduchostí.

Poté dojde k výměně klíčů, kde je použit ML-KEM algoritmus pro šifrování předem sdíleného klíče (PSK). Tento klíč pak přidává další vrstvu kvantově bezpečného šifrování na celé spojení.

Zajímavé je, že tento hybridní přístup nejenže zvyšuje úroveň zabezpečení, ale také zajišťuje, že výkon VPN není významně ovlivněn. Přesto se při zavádění post-kvantových algoritmů může objevit několik technických výzev, zejména kvůli větší velikosti klíčů a podpisů, což může zpomalit některé operace.

Proč začít s Linuxem?

Možná se ptáte, proč NordVPN začíná s touto technologií právě na Linuxu? Odpověď je poměrně jednoduchá. Linuxová komunita je obvykle technicky zdatnější a díky tomu může NordVPN získat cennou zpětnou vazbu ohledně výkonu a případných problémů dříve, než tuto technologii rozšíří na další platformy.

Je to logický krok, protože umožní společnosti optimalizovat kvantově odolnou šifru a zajistit, že přechod na tuto technologii nezpomalí výkon aplikací na jiných platformách.

Jak říká Briedis: „Tyto technické výzvy jsou důvodem pro postupné zavádění podpory post-kvantové kryptografie do našich aplikací. Chceme mít naprostou jistotu, že během přechodu na novou technologii zůstane uživatelský zážitek v oblasti rychlosti připojení a doby odezvy na té nejvyšší úrovni.“

Přechod na kvantově odolnou kryptografii

Kvantové šifrování není jen o ochraně před hrozbami, které kvantové počítače přinesou v budoucnu. Je to i o tom, jak VPN služby dokáží reagovat na nové standardy a přizpůsobit se jim.

Koukni...  7 Nejlepších VPN pro MacOS srovnání: Kterou si vybrat?

Tento přístup, známý jako „crypto-agility“ (kryptografická agilnost), je klíčový pro budoucí zabezpečení dat. Jak se vyvíjejí požadavky na kryptografii, systémy musí být schopny flexibilně přejít na nové šifrovací standardy, aniž by došlo k ohrožení uživatelské zkušenosti nebo bezpečnosti.

NordVPN, známý svou orientací na soukromí, bezpečnost a výkon, provozuje rozsáhlou síť čítající přes 6400 serverů v 111 zemích. Tato rozšířená infrastruktura umožňuje uživatelům rychlé a bezpečné připojení odkudkoliv na světě. Pokud jste ještě NordVPN nezkusili, nyní je skvělá příležitost využít omezené slevy 74 % na dvouleté předplatné.

Dopady na budoucnost VPN

Zavedení kvantově odolné šifry NordVPN ukazuje směr, kterým by se měl ubírat celý průmysl kybernetické bezpečnosti. S rostoucími schopnostmi kvantových počítačů se zvyšuje tlak na implementaci nových kryptografických metod.

Společnosti jako NordVPN se již nyní připravují na to, aby jejich uživatelé byli chráněni před hrozbami, které ještě ani plně neexistují, ale jsou na obzoru.

Pokud se tedy chcete připravit na budoucnost a ochránit svá data před nejnovějšími hrozbami, zvažte přechod na službu, která již dnes implementuje technologie budoucnosti. Kvantové počítače mohou být ještě roky daleko od praktického využití, ale je lepší být připraven již nyní. NordVPN to chápe a díky tomu zůstává jedním z nejlepších poskytovatelů VPN na trhu.

Moje doporučení

Pokud vás zajímá, jak být připraveni na budoucnost kybernetické bezpečnosti, NordVPN je jednou z nejlepších voleb. Kromě post-kvantové šifry nabízí i další vynikající funkce, jako jsou dvojitá VPN, blokování škodlivých reklam, a ochrana před únikem dat.

Bezpečnost na internetu by měla být prioritou pro každého, ať už surfujete na veřejné Wi-Fi, nebo se připojujete z domova.

NordVPN navíc přichází s uživatelsky přívětivým rozhraním, které zvládne ovládat i technický laik. I když nové technologie mohou znít složitě, NordVPN vám usnadní jejich používání, aniž byste museli dělat kompromisy v oblasti výkonu.

Koukni...  Odhalte 15 věcí, které Střelec absolutně nesnese ❤️ ♐

S postupným rozšiřováním kvantové technologie na všechny aplikace do roku 2025 máte možnost být krok napřed před kyberzločinci. Začněte používat VPN, která vás ochrání nejen dnes, ale i v budoucnu.

Nord VPN Black Friday

NordVPN – Recenze a zkušenosti

0,0
Vynikající0%
Velmi dobré0%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem