Pojďme se ponořit do temné, méně glamurozní stránky Tour de France. Víte, té části, kde se šampioni mění v padouchy a sport dostává trochu šedivou tvář. Ano, mluvíme o dopingu. Je to příběh plný kontroverzí, skandálů a spousty dramatu.

Doping v cyklistice – Historie plná drog

Doping v cyklistice rozhodně není žádnou novinkou. Pokud si myslíte, že to začalo až s Lance Armstrongem, tak jste na omylu. Historie Tour de France je plná příběhů, kde se hranice lidských možností posouvaly nejen silou nohou, ale i chemickými látkami.

1903-1940: Na startu byl Strychnin

Prvním výrazným dopingovým momentem Tour de France byly roky kolem roku 1903. Tehdy se jezdci neštítili brát prakticky cokoliv, co by je mohlo udržet v sedle. Strychnin byl jedním z nejpoužívanějších prostředků. Byla to látka, která by v dnešní době byla považována za jed, ale tehdy se užívala pro své stimulační účinky. K tomu se přidávaly další látky jako alkohol a ether, který pomáhal jezdce udržet při vědomí a od bolesti.

1967: Smrt Toma Simpsona a zásadní zlom

Jedním z nejtemnějších momentů v historii Tour de France byla smrt britského cyklisty Toma Simpsona v roce 1967. Na vrcholu Mont Ventoux Simpson padl a jeho smrt byla následkem kombinace drog a alkoholu. Testy ukázaly, že v jeho krvi byly amfetaminy a alkohol, což mu zkrátka nedovolilo dostát náročným podmínkám. Jeho smrt přiměla sportovní svět k větší kontrole a zavedení dopingových testů, ale ani to cyklistiku nedokázalo očistit.

Koukni...  25 nejlevnějších měst pro cyklisty
Fischer.cz

Erythropoetin a velký skandál: Festina a Operación Puerto

1998: Festina a pád na dno

Nejslavnější dopingový skandál v cyklistice se odehrál v roce 1998 s Festina Teamem. Před Tour de France byli zatčeni soigneur (osoby odpovědné za péči o závodníky) Willy Voet s obrovským množstvím zakázaných látek, včetně EPO, růstových hormonů, testosteronu a amphetaminů. Tato razie odhalila, jak hluboko sahá dopingová síť v cyklistice. Následovala série odhalení a přiznání, kdy všichni jezdci z Festina přiznali užívání zakázaných látek.

2006: Operación Puerto

Operación Puerto byla španělská policejní akce, která odhalila rozsáhlou síť dopingových praktik. Během této operace bylo zatčeno několik vrcholových cyklistů a týmu, mezi nimiž byl i známý doktor Eufemiano Fuentes. V jeho laboratoři byly nalezeny vzorky krve, které byly později propojeny s některými z největších jmen cyklistiky. Tato aféra zasáhla mnoho jezdců, kteří byli později diskvalifikováni a mnozí ztratili své tituly.

Armstrongova epocha: Sedm triumfů a pád do pekla

Lance Armstrong: Fenomenální vítěz nebo dokonalý podvodník?

A pak přišel Lance Armstrong. Jeho příběh byl pohádkou o comebacku po rakovině, kdy se vrátil na kolo a vyhrál sedmkrát po sobě Tour de France. Ale jak se ukázalo, tento příběh byl postaven na lžích a podvodech.

V roce 2012 byl Armstrong oficiálně diskvalifikován a jeho tituly byly odebrány poté, co se přiznal k rozsáhlému užívání dopingu. Testy, svědectví a dokumenty prokázaly, že Armstrong a jeho tým využívali EPO, krevní transfúze a další zakázané látky.

M1 Project

Válka proti dopingu: Testování a technologie

Po Armstrongově odhalení se cyklistika snaží napravit svou pověst. UCI (Mezinárodní cyklistická unie) zavádí stále přísnější testy, využívá nové technologie, jako je biologický pas, který sleduje změny v jezdcově krvi. I když se to zdá být krok správným směrem, stále existují otázky, jestli se cyklisté dokážou vyhnout kontrole.

Koukni...  Tour de France 2024: 3492 km, 21 etap pekla!

Druhy dopingových látek a jejich účinky

Stimulanty a drogy první generace

V prvních dekádách Tour de France cyklisté sáhli po stimulantech jako amfetamin nebo strychnin. Tyto látky pomáhaly zvyšovat výdrž a odolnost vůči bolesti. Amfetamin zvyšuje uvolňování dopaminu a norepinefrinu, což vede k vyšší energii a vytrvalosti.

Erythropoetin (EPO)

EPO je hormon, který stimuluje tvorbu červených krvinek. Zvýšený počet červených krvinek umožňuje lepší transport kyslíku do svalů, což zvyšuje vytrvalost a výkon. EPO se stalo populární v 90. letech a bylo centrálním prvkem mnoha dopingových skandálů.

Růstové hormony a anabolické steroidy

Růstové hormony a anabolické steroidy se používají k urychlení regenerace svalů a zvýšení síly. Tyto látky umožňují cyklistům trénovat intenzivněji a častěji, což vede k lepším výkonům.

Krevní transfúze

Jedním z metod dopingu je krevní transfúze, kde se jezdci transfundují vlastní krev obohacenou o červené krvinky. Tato metoda, známá jako autologní krevní dopování, umožňuje zvýšit kapacitu transportu kyslíku bez použití exogenních látek.

Diuretika

Diuretika se používají k rychlému úbytku hmotnosti a jako maskovací agenty, které pomáhají zakrýt přítomnost jiných zakázaných látek v těle. Tyto látky zvyšují vylučování moči, což může ztížit detekci dopingu.

Doping dnes: Jak se mění situace?

Dnešní Tour de France: Je to vůbec čisté?

V současnosti se cyklistika potýká s nálezy dopingových praktik i v novějších dobách. V roce 2022 byl například Nairo Quintana diskvalifikován za pozitivní test na tramadol. To ukazuje, že i přes veškeré úsilí a technologické pokroky se doping v cyklistice stále objevuje. Týmová kontrola, pravidelné testy a přísnější zákony jsou krokem vpřed, ale cyklisté se neustále snaží najít nové způsoby, jak doping používat bez odhalení.

Technologické pokroky a čistší peloton?

Mnozí tvrdí, že moderní technologie a přísnější tréninkové plány hrají zásadní roli ve zvyšování výkonu bez dopingových látek. Například použití měřičů výkonu a detailního monitoringu tréninkových dat výrazně zvýšilo efektivitu přípravy a závodní strategie. Jak říká Frank Overton, kouč s dvacetiletou praxí, „Vývoj v tréninkových metodách a sběr dat jsou klíčem k rychlejším jezdcům.“

Závěrem: Můžeme věřit cyklistice?

Přestože se cyklistika snaží být čistá, historie a současnost ukazují, že boj s dopingem je nekonečný. Tour de France zůstává nejen sportovní výzvou, ale i místem, kde se stále hraje o hodně, a ne vždy podle pravidel.

Koukni...  Gino Mäder: Ztráta legendárního cyklisty

Ale i tak, každý rok se na start postaví ti, kteří věří, že mohou vyhrát čistě. A to je možná na celém příběhu Tour de France to nejkrásnější – touha po vítězství a slávě, která překonává všechny překážky.

Takže zůstaňme ve střehu, sledujme závody a podporujme ty, kteří se snaží jezdit poctivě. Ať už se doping objeví jakkoliv, cyklistika zůstane sportem, který nás fascinuje a inspiruje svými příběhy o odvaze, vytrvalosti a občas i o pádech.

EXIMTOURS
EximTours.cz

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem či zkušeností s dopingem