Přiznávám se bez mučení – Jsem golfový maniak! A když říkám maniak, myslím to vážně. Když mám čas a nejezdím na kole tak trávím hodiny na golfovém hřišti ve Vinoři nebo na Black Bridge, sleduji téměř každý turnaj v televizi a sem tam si něco přečtu i o historii golfu. Vrcholem mého golfového kalendáře je bezpochyby každý rok Masters Tournament v Augustě National.

Tenhle turnaj je pro mě něco jako vánoční svátky, narozeniny a Silvestr v jednom. Je to událost roku, na kterou se těším měsíce dopředu. A věřte mi, každý rok je skutečně na co koukat.

Proto jsem se rozhodl podělit se s vámi o ty nejzajímavější informace, které jsem o tomto legendárním turnaji a hřišti nashromáždil. Ať už jste zkušený golfista, nebo teprve začínáte s tímto krásným sportem, věřím, že si v mém článku najdete něco, co vás zaujme nebo jste nevěděli.

Hřiště Augusta National Golf Club

Hřiště Augusta National Golf Club je samo o sobě legendou. Je proslulé svou krásou, náročností a dokonale udržovaným povrchem. Právě tady se nachází ikonické jamky jako Amen Corner, Rae’s Creek a Eisenhower Tree, které zná každý golfový fanoušek.

Věděli jste ale, že golfové hřiště Augustě je otevřeno pro veřejnost pouze jeden den v roce? Ano, čtete správně. Pokud si chcete zahrát na stejném hřišti jako Tiger Woods, Jack Nicklaus a Arnold Palmer, budete muset mít pořádné štěstí.

A co je ještě zajímavější, Augusta National Golf Club je jediným golfovým klubem na světě, který nemá jedinou ženskou členku. To vyvolává kontroverze už léta, ale vedení klubu se zatím nehodlá vzdát svého exkluzivního přístupu.

Zajímavosti o Augusta National Golf Club

Golfové hřiště Augusta National Golf Club bylo navrženo Bobbym Jonesem a Clifford Robertem a je považováno za jedno z nejkrásnějších a nejnáročnějších golfových hřišť na světě. Hřiště je dlouhé 6,798 metrů (7 435 yardů) s parem 72.

Augusta National je také proslulá svými azalkami a borovicemi, které lemují fairwaye a greeny. Augusta je také známá svými rychlými greeny, které jsou pro všechny profi golfisty velkou výzvou.

Tajemství Masters

Masters Tournament je jedním ze čtyř major turnajů v golfu a je považován za jeden z nejprestižnějších turnajů na světě. Hraje se každý rok v dubnu a zúčastnit se ho může pouze 87 nejlepších golfistů světa.

Koukni...  Návod: Jak si vybrat golfový driver?

Vítěz Masters obdrží jako trofej zelené sako, které je symbolem prestiže a exkluzivity. Věděli jste ale, že vítěz si sako nesmí vzít domů? Zůstává v klubovně Augusty National a vítěz ho může nosit pouze během turnaje.

Další zajímavostí je, že na Masters se nepodávají žádné alkoholické nápoje. Vedení klubu se snaží udržet atmosféru turnaje co nejvíce elegantní a důstojnou.

Historie Masters Tournament

Masters Tournament se poprvé hrál v roce 1934 a jeho zakladateli byli Bobby Jones a Clifford Roberts. Jones, jeden z nejlepších golfistů všech dob, si přál vytvořit turnaj, který by se hrál na golfovém hřišti světové úrovně a který by shromáždil nejlepší golfisty světa.

Turnaj se stal okamžitě úspěšným a brzy si získal reputaci jednoho z nejprestižnějších golfových turnajů na světě. V roce 1939 se Masters Tournament stal jedním ze čtyř major turnajů.

Tradice Masters

Masters Tournament je známý svými tradicemi, mezi které patří:

 • Zelené sako: Vítěz Masters Tournament obdrží jako trofej zelené sako, které je symbolem prestiže a exkluzivity. Vítěz si sako nesmí vzít domů, ale může ho nosit během turnaje v následujícím roce.
 • Nedostatek alkoholu: Na Masters Tournament se nepodávají žádné alkoholické nápoje. Vedení klubu se snaží udržet atmosféru turnaje co nejvíce elegantní a důstojnou.
 • Par 3 Contest: V úterý před Masters Tournament se koná Par 3 Contest, kterého se zúčastňují všichni hráči turnaje. Par 3 Contest se hraje na devítijamkovém hřišti s parem 3.

Masters a média

Masters je jedním z nejsledovanějších golfových turnajů na světě. Například v roce 2023 sledovalo tento legendární turnaj v televizi více než 11 milionů lidí. Masters je také hojně pokryt v médiích po celém světě.

Zajímavosti o Masters

 • Na hřišti Augusta National Golf Club žije více než 300 aligátorů.
 • Nejvíce vítězství v Masters Tournament má Jack Nicklaus, a to celkem 6.
 • Nejstarším vítězem Masters byl Jack Nicklaus, který v roce 1986 vyhrál ve věku 46 let.
 • Nejmladším vítězem Masters byl Tiger Woods, který v roce 1997 vyhrál ve věku 21 let.
 • V roce 1983 se jako první Afroameričan zúčastnil Masters Lee Elder.
 • Vstupenky na Masters Tournament se dají koupit pouze v loterii!

Sledování Masters 2024 a termín konání

V roce 2024 se Masters bude hrát od 11. do 14. dubna. Sledovat ho můžete na televizních stanicích Golf Channel, v US na ESPN nebo v ČR na ČT Sport.

A co já? Já už se nemůžu dočkat! Budu sedět u televize s miskou popcornu a budu s napětím sledovat, jak se ti nejlepší golfisté světa utkají na tomto legendárním hřišti.

A věřím, že i vám se Masters bude líbit. Je to fascinující podívaná plná dramatu, emocí a krásy.

Koukni...  Jak vybrat dětské kolo? Průvodce pro rodiče

Spekulace o vítězi Masters 2024

Je těžké předpovědět, kdo letos vyhraje Masters 2024. Za mě jsou jednoznačně favority Rahm, Scheffler a McIlroy, ale i další hráči, jako je Thomas nebo Johnson můžou dosáhnout na vítězství. Klíčové bude, aby se dostali do turnaje v dobré formě a aby se jim podařilo zvládnout tlak, který je s Masters každý rok spojený.

Moji favorité:

 • Jon Rahm: Obhájce titulu a jeden z nejlepších hráčů světa. Rahm je v současnosti na 1. místě světového žebříčku a v roce 2023 už vyhrál dva turnaje.
 • Scottie Scheffler: Vítěz Masters 2022. Scheffler je ve skvělé formě a má zkušenosti s vítězstvím na tomto turnaji.
 • Rory McIlroy: Čtyřnásobný vítěz major turnajů, včetně PGA Championship 2023. McIlroy hraje v Augustě vždycky dobře a letos by mohl konečně dosáhnout na vítězství.
 • Justin Thomas: Vítěz PGA Championship 2017 a FedEx Cup 2020. Thomas je jedním z nejkonzistentnějších hráčů na světě a letos by mohl konečně vyhrát i Masters.
 • Dustin Johnson: Dvojnásobný vítěz major turnajů, včetně Masters 2020. Johnson je známý svým silným drivem a skvělým puttováním, což mu rozhodně dává šanci na vítězství v Augustě.

Další kandidáti na vítězství Masters:

 • Viktor Hovland
 • Will Zalatoris
 • Collin Morikawa
 • Patrick Reed
 • Xander Schauffele
 • Hideki Matsuyama

Vítěz Masters 2023 – Video

Výherce Masters 2023 – Jon Rahm

BONUSOVÉ informace o Masters

1. Tajná restaurace: V Augustě National Golf Club existuje tajná restaurace s názvem „The Cabin“, která je přístupná pouze členům a pozvaným hostům. Nabízí tradiční jižanské jídlo a je známá svým přísným dress codem.

2. Speciální grilování: Na hřišti se nachází speciální grilovací stanice, kde se grilují pouze pstruzi. Tato tradice pochází od zakladatele Augusta National Bobbyho Jonese, který byl vášnivým rybářem.

3. Maskot Masters: Neoficiálním maskotem Masters Tournament je krkavec jménem „Crow“. Říká se, že přináší štěstí hráčům, kteří ho potkají na hřišti.

4. Tradiční večeře: V neděli před turnajem se koná tradiční večeře pro všechny hráče a členy Augusta National. Menu je vždy stejné a zahrnuje smažené kuře, steak a vepřové maso.

5. Zvláštní pravidla: Masters Tournament má několik zvláštních pravidel, která se v jiných turnajích nevyskytují. Například hráči nesmí nosit šortky a v areálu hřiště je zakázáno běhat.

6. Slavné azalky: Augusta National Golf Club je proslulý svými krásnými azalkami, které kvetou během turnaje. Existuje tajný tým zahradníků, kteří se starají o azalky a zajišťují, aby během Masters Tournament vypadaly perfektně.

7. „Butler Cabin“: Slavná „Butler Cabin“, kde se vítězům Masters Tournament obléká zelené sako, byla původně postavena jako domek pro správce hřiště.

8. „Amen Corner“: 11., 12. a 13. jamka na hřišti Augusta National jsou známé jako „Amen Corner“. Tato oblast je proslulá svou náročností a může rozhodnout o osudu turnaje.

Koukni...  Objevte 30 nečekaných důvodů, proč hrát golf

9. „Ike’s Tree“: Na hřišti se nachází strom s názvem „Ike’s Tree“, pojmenovaný po legendárním golfistovi Ikeovi Turnerovi. V roce 1968 se mu podařilo zahrát míč zpod stromu do jamky a od té doby se stal symbolem turnaje.

10. „The Shot“: V roce 1986 Tiger Woods zahrál na 16. jamce legendární úder, který mu pomohl vyhrát Masters Tournament. Tento úder je dodnes považován za jeden z nejlepších v historii turnaje.

Návštěvnosti Masters v předchozích letech

Počet diváků na Masters Tournament se liší v závislosti na dni turnaje a celkovém počtu prodaných lístků.

Zde je přehled statistiky diváků z minulých let:

 • 2023: Celkem se turnaje zúčastnilo 155 000 diváků. Průměrná denní návštěvnost byla 25 833.
 • 2022: Celkem se turnaje zúčastnilo 140 000 diváků. Průměrná denní návštěvnost byla 23 333.
 • 2021: Vzhledem k pandemii COVID-19 se turnaj konal bez diváků.
 • 2020: Vzhledem k pandemii COVID-19 se turnaj konal bez diváků.
 • 2019: Celkem se turnaje zúčastnilo 283 000 diváků. Průměrná denní návštěvnost byla 47 167.
 • 2018: Celkem se turnaje zúčastnilo 250 000 diváků. Průměrná denní návštěvnost byla 41 667.

Nejčastější dotazy ohledně Masters 2024

Kdo je největším favoritem na vítězství v Masters 2024?

I když je těžké s jistotou říci, kdo se stane vítězem, mezi největší favority patří obhájce titulu Jon Rahm, vítěz z roku 2022 Scottie Scheffler a zkušený Rory McIlroy.

Jaké jsou klíčové faktory, které ovlivní vítězství v Masters 2024?

Kromě formy hráčů a jejich zkušeností s hřištěm v Augustě bude důležitou roli hrát i počasí a tlak, který je s Masters spojený.

Kteří další hráči kromě favoritů by se mohli umístit na předních příčkách?

Mezi další kandidáty na vítězství patří Viktor Hovland, Collin Morikawa, Patrick Reed, Xander Schauffele a Hideki Matsuyama.

Jaké jsou specifické vlastnosti hřiště v Augustě, které je nutné zohlednit při strategii hry?

Hřiště Augusta National Golf Club je známé svými rychlými greeny a náročnými doglegy. Hráči tak musejí být precizní v úderech a přistupovat k hře strategicky.

Jaké jsou historické rekordy Masters Tournament, které by fanoušci měli znát?

Mezi nejzajímavější rekordy patří nejnižší skóre turnaje (-20, Dustin Johnson, 2020) a nejvyšší počet vítězství (6, Jack Nicklaus).

Na závěr

Masters a Augusta National Golf Club jsou jedinečným fenoménem v golfovém světě. Jsou to symboly tradice, prestiže a exkluzivity.

Masters je událostí, kterou si nikdy nenechá ujít žádný fanoušek golfu.

Ať už jste vášnivý golfista, nebo jen občasný fanoušek, věřím, že vás informace v tomto článku zaujaly.

A pokud se vám někdy podaří navštívit Augustu National Golf Club, budete na tenhle zážitek vzpomínat celý život.


Jak se vám líbí Augusta a Masters? Hodnocení hřiště a turnaje

0,0
Vynikající0%
Velmi dobré0%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým hodnocením či zkušeností


Tabulka vítězů Masters Tournament 2023 – 2005 s odměnami a zajímavostmi

RokVítězVěkZeměOdměnaZajímavosti
2023Jon Rahm28Španělsko$3.240.000Rahm se stal druhým Španělem, který vyhrál Masters.
2022Scottie Scheffler25USA$2.700.000Scheffler se stal nejmladším vítězem Masters od roku 1997.
2021Hideki Matsuyama29Japonsko$2.070.000Matsuyama se stal prvním japonským hráčem, který vyhrál Masters.
2020Dustin Johnson36USA$2.070.000
Johnson se stal prvním hráčem, který v Masters dosáhl skóre -20.
2019Tiger Woods43USA$2.070.000Woods se stal nejstarším vítězem Masters od roku 1986.
2018Patrick Reed27USA$1.980.000Reed se stal prvním hráčem od roku 2013, který vyhrál Masters s náskokem jednoho úderu.
2017Sergio Garcia37Španělsko$1.980.000Garcia se stal prvním Španělem, který vyhrál major turnaj.
2016Danny Willett28Anglie$1.800.000Willett se stal prvním Angličanem, který vyhrál Masters od roku 1996.
2015Jordan Spieth21USA$1.800.000Spieth se stal nejmladším vítězem Masters od roku 1997.
2014Bubba Watson35USA$1.620.000Watson se stal prvním hráčem od roku 2002, který vyhrál Masters s náskokem tří úderů.
2013Adam Scott32Austrálie$1.440.000Scott se stal prvním Australanem, který vyhrál Masters od roku 2001.
2012Bubba Watson33USA$1.440.000Watson se stal prvním hráčem od roku 1967, který vyhrál Masters s levorukým úderem.
2011Charl Schwartzel26Jižní Afrika$1.440.000Schwartzel se stal prvním Jihoafričanem, který vyhrál Masters od roku 2000.
2010Phil Mickelson40USA$1.38 milionuMickelson se stal třetím hráčem v historii, který vyhrál Masters třikrát.
2009Angel Cabrera39Argentina$1.35 milionuCabrera se stal prvním Argentincem, který vyhrál major turnaj.
2008Trevor Immelman28Jižní Afrika$1.35 milionuImmelman se stal prvním Jihoafričanem, který vyhrál Masters od roku 2000.
2007Zach Johnson32USA$1.35 milionuJohnson se stal prvním hráčem od roku 1996, který vyhrál Masters s náskokem dvou úderů.
2006Phil Mickelson36USA$1.27 milionuMickelson se stal druhým hráčem v historii, který vyhrál Masters dvakrát po sobě.
2005Tiger Woods29USA$1.24 milionuWoods se stal nejmladším vítězem Masters od roku 1997.
Tabulka vítězů Masters Tournament 2023 – 2005 s odměnami a zajímavostmi

Rubriky:

Golf, Sport,

Poslední aktualizace: 05/04/2024