Znáte ten pocit, když se vám v ruce rozbije mobil? Panika, stres, bezmoc… V dnešní době je mobilní telefon pro většinu z nás nepostradatelným nástrojem. Pomáhá nám s komunikací, zábavou, prací i orientací v neznámém prostředí. Jak si ale vybrat ten správný mobil, když je na trhu taková spousta možností?

Nyní vám pomohu projít celým procesem výběru krok za krokem. Začneme základními otázkami, jako je rozpočet, operační systém a velikost displeje, a postupně se propracujeme k detailnějším parametrům, jako je výkon procesoru, kvalita fotoaparátu a výdrž baterie.

Nebojte se, nebudu vás zahlcovat technickými detaily. Věřím, že i naprostý laik si s mým návodem dokáže vybrat mobil, který mu bude perfektně sedět.

Takže přátelé, držte se! Začínáme cestu za vaším vysněným mobilem!

Apple iPhone 15 pro max na stojanu zobrazuje ženu s rudými vlasy a v červeném oblečení, která stojí venku za soumraku. V pozadí je vidět venkovskou scenérii s domem. Telefon je před abstraktním pozadím s kruhovými světly.
Apple iPhone 15 PRO Max

1. Krok: Určete si rozpočet

První a nejdůležitější otázka zní: Kolik peněz chcete do nového mobilu investovat? Ceny chytrých telefonů se pohybují v širokém rozmezí od pár tisíc korun až po desítky tisíc.

Levné mobily do 5 000 Kč obvykle zvládnou základní funkce, jako je volání, posílání SMS, brouzdání po internetu a používání běžných aplikací. Pokud ale chcete telefon používat i na hraní her, fotografování nebo natáčení videa, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Střední třída mobilů se pohybuje v cenovém rozmezí od 5 000 Kč do 20 000 Kč. Nabízí již solidní výkon, kvalitní fotoaparát a dostatek úložného prostoru.

Vlajkové lodě mobilů, které stojí více než 20 000 Kč, nabízí to nejlepší, co moderní technologie umožňuje. Špičkový výkon, fantastický fotoaparát, inovativní funkce a luxusní design.

Tip: Nezapomeňte, že kromě ceny samotného telefonu budete muset platit i za mobilní tarif. Pokud chcete ušetřit, zvažte operátory s virtuálními sítěmi, které nabízí levnější tarify.

2. Krok: Vyberte si operační systém

Dva hlavní soupeři na poli mobilních operačních systémů jsou Android a iOS.

Android je open-source platforma, která nabízí větší míru volnosti a přizpůsobení. Můžete si instalovat aplikace z různých zdrojů, měnit vzhled uživatelského rozhraní a upravovat nastavení podle svých potřeb. Na trhu je k dispozici široká škála mobilů s Androidem v různých cenových kategoriích.

Koukni...  Jak funguje umělá inteligence?

iOS je proprietární platforma od Applu, která je známá svou jednoduchostí a intuitivním ovládáním. Aplikace pro iOS procházejí přísnou kontrolou kvality, takže jsou obvykle stabilnější a bezpečnější než aplikace pro Android. iPhony jsou dražší než telefony s Androidem, ale nabízí prémiový design a kvalitní zpracování.

Který operační systém je pro vás ten pravý? Záleží na vašich preferencích a potřebách. Pokud chcete větší míru volnosti a přizpůsobení, zvolte Android. Pokud preferujete jednoduchost a intuitivní ovládání, zvolte iOS.

Tip: Pokud si nejste jisti, jaký operační systém si vybrat, zajděte do obchodu s elektronikou a vyzkoušejte si obě platformy na vlastní kůži.

3. Krok: Zvolte si velikost displeje

Velikost displeje je jedním z nejdůležitějších parametrů mobilního telefonu. Větší displeje jsou pohodlnější pro sledování videí a hraní her, menší displeje se zase lépe ovládají jednou rukou.

Úhlopříčky displejů se pohybují od 4 palců do 7 palců a více. Pro běžné použití postačí displej s úhlopříčkou 5,5 palců. Pokud chcete telefon používat i na hraní her nebo sledování videí, zvolte displej s úhlopříčkou 6,1 palce nebo více.

Tip: Pokud si nejste jisti, jaká velikost displeje je pro vás ideální, zajděte do obchodu s elektronikou a vyzkoušejte si různé modely telefonů.

4. Krok: Zamyslete se nad fotoaparátem

V dnešní době je fotoaparát jedním z nejdůležitějších parametrů mobilního telefonu. Pokud rádi fotíte a natáčíte videa, budete chtít telefon s kvalitním fotoaparátem.

Důležité parametry fotoaparátu:

 • Rozlišení: Čím vyšší rozlišení, tím detailnější budou fotografie. Většina moderních mobilů má fotoaparát s rozlišením 12 megapixelů a více.
 • Světelnost: Světelnost objektivu určuje, kolik světla se dostane do fotoaparátu. Čím nižší je clona (např. f/1.8), tím více světla se do fotoaparátu dostane a tím lepší budou fotografie za slabého osvětlení.
 • Počet objektivů: Mnoho moderních mobilů má více objektivů, které umožňují pořizovat různé typy fotografií, například širokoúhlé, teleobjektivní a makrofotografie.
 • Kvalita videa: Pokud chcete natáčet videa ve vysokém rozlišení (např. 4K), ujistěte se, že telefon podporuje tuto funkci.

5. Krok: Nezapomeňte na další parametry

Kromě výše uvedených parametrů byste se měly zamyslet i nad:

 • Výkonem procesoru: Výkon procesoru určuje, jak rychle bude telefon reagovat na vaše pokyny. Pokud chcete hrát hry nebo používat náročné aplikace, budete chtít telefon s výkonným procesorem.
 • Velikostí úložiště: Velikost úložiště určuje, kolik dat můžete uložit do telefonu. Pokud chcete ukládat do telefonu velké množství fotografií, videí a aplikací, budete chtít telefon s velkým úložištěm.
 • Výdrží baterie: Výdrž baterie určuje, jak dlouho bude telefon fungovat na jedno nabití. Pokud chcete telefon používat celý den bez nabíjení, budete chtít telefon s velkou baterií.
 • Cenou: Cena mobilního telefonu se může pohybovat od pár tisíc korun až po desítky tisíc. Určete si rozpočet, který chcete do mobilu investovat, a vyberte si model, který se do něj vejde.

Nejnovější mobilní telefony v roce 2024

Rok 2024 je plný inovací v oblasti mobilních telefonů. Výrobci se předhánějí v tom, kdo nabídne ten nejvýkonnější, nejkrásnější a nejfunkčnější mobil.

Koukni...  Může autonomní auto řídit opravdu samo?

Mezi nejzajímavější novinky v oblasti mobilních telefonů patří

 • Samsung Galaxy S24 Ultra: Vlajková loď Samsungu s revolučním fotoaparátem, který má 200 megapixelů. Nabízí také špičkový displej, výkonný procesor a elegantní design.
 • Apple iPhone 15 Pro Max: Nejnovější iPhone od Applu se pyšní fantastickým fotoaparátem, rychlým procesorem a vylepšeným operačním systémem iOS 17.
 • Huawei P60 Pro: Huawei se vrací na trh s velkou parádou. P60 Pro má špičkový fotoaparát Leica, výkonný procesor Kirin 9010 a krásný design.
 • Xiaomi 13 Ultra: Xiaomi 13 Ultra je cenově dostupnější alternativa k Samsungu Galaxy S24 Ultra. Nabízí skvělý fotoaparát, rychlý procesor a velký displej.
 • Google Pixel 8 Pro: Pixel 8 Pro je další skvělý mobil s fantastickým fotoaparátem a čistou verzí Androidu 13.

Kromě těchto vlajkových lodí se na trhu objevuje i mnoho dalších zajímavých mobilů. Například:

 • Samsung Galaxy A54: Skvělý střední třída s kvalitním fotoaparátem a AMOLED displejem.
 • Apple iPhone 15: Kompaktní iPhone s atraktivní cenou.
 • Huawei P60: Klasický model Huawei s dobrým poměrem ceny a výkonu.
 • Xiaomi 13: Cenově dostupný mobil s velkým displejem a solidním výkonem.
 • Google Pixel 8: Kompaktní Pixel s čistým Androidem a skvělým fotoaparátem.

Pokud chcete to nejlepší, co trh nabízí, sáhněte po vlajkové lodi. Pokud hledáte cenově dostupnější variantu, existuje mnoho skvělých modelů střední a nižší třídy.

Tip: Před nákupem si přečtěte recenze a porovnejte ceny, abyste si vybrali ten nejlepší mobilní telefon pro vás.

Nejčastější dotazy

Jaký je nejlepší fotoaparát v mobilním telefonu?

Kvalita fotoaparátu v mobilním telefonu se neustále zlepšuje. Mezi nejlepší fotoaparáty v mobilních telefonech v roce 2024 patří Samsung Galaxy S24 Ultra, Apple iPhone 15 Pro Max, Huawei P60 Pro a Xiaomi 13 Ultra.

Je důležité mít nejnovější operační systém?

Novější operační systémy nabízejí lepší výkon, nové funkce a lepší zabezpečení. Je tedy dobré mít co nejnovější verzi operačního systému, pokud je to pro váš telefon dostupné. Starší systémy nemusí dostávat aktualizace zabezpečení, což vás může vystavit kybernetickým hrozbám.

Jak můžu prodloužit výdrž baterie telefonu?

Existuje několik způsobů, jak prodloužit výdrž baterie telefonu:

 • Snižte jas displeje: Displej je jedním z největších žroutů baterie. Snižte jas na úroveň, která je pro vás ještě pohodlná.
 • Zavřete aplikace na pozadí: Aplikace běžící na pozadí mohou spotřebovávat baterii i když je nepoužíváte. Pravidelně je zavírejte.
 • Vypněte Bluetooth a Wi-Fi, když je nepotřebujete.
 • Používejte režim úspory baterie: Většina telefonů má režim úspory baterie, který omezuje některé funkce a šetří tak baterii.
Co mám dělat, když mi spadne telefon do vody?

Pokud vám spadne telefon do vody, okamžitě ho vytáhněte a vypněte. Nepokoušejte se ho zapnout. Vyjměte SIM kartu a paměťovou kartu, pokud je to možné. Otřete telefon suchým hadříkem a nechte ho co nejdéle schnout na dobře větraném místě.

Můžete ho také vložit do misky s rýží, která absorbuje vlhkost. Pokud telefon nereaguje ani po několika dnech schnutí, doporučuje se ho odnést do servisu.

Na závěr

Výběr mobilního telefonu není jednoduchá záležitost. Na trhu je k dispozici široká škála modelů s různými parametry a cenami. Doufám, že vám tento návod pomohl zúžit výběr a najít mobil, který bude perfektně sedět vašim potřebám.

A co vy? Jaké vlastnosti jsou pro vás u mobilu nejdůležitější?


Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým hodnocením mobilních telefonů či zkušeností