Představ si, že každý den máš jednu magickou hodinu, kdy tvé tělo reaguje na cvičení jako nikdy jinak, spaluje tuky na plné obrátky, nabírá svaly snadněji a ty se cítíš fantasticky.

Kdy je ta hodina? Ráno, odpoledne, nebo večer? Pojďme se na to společně podívat, přitom si dáme kávu, nebo proč ne, třeba i proteinový shake, a zkoumejme, kdy je opravdu nejlepší čas zaměřit se na své fitness cíle.

Ranní jóga

Ranní endorfinový boost

Mluvíme o tom magickém čase, kdy město ještě spí, ptáci zpívají a ty jsi už ve svých teniskách, připravená dobýt svět. Ranní cvičení má své nezpochybnitelné výhody. Zaprvé, zvedneš si náladu na celý den díky endorfinům, které se uvolňují během fyzické aktivity. Představ si, jak se vracíš z ranního běhu, cítíš se jako superhrdinka, která může zvládnout cokoliv, co na ni ten den vyvře.

Navíc, když si cvičení odbydeš ráno, nemusíš o něm už pak celý den přemýšlet. Je to jako mít svou domácí práci hotovou ještě před snídaní. A co víc, pravidelným ranním cvičením si můžeš nastartovat metabolismus a spálit více kalorií během dne, i když jen sedíš v kanceláři nebo doma.

Modelový příklad ranního cvičení: Každé ráno, 30 minut po probuzení, si dáš 20-ti minutovou jógu, která tě nejen probere, ale také ti pomůže zklidnit mysl před náročným dnem.

Odpolední energie

Pokud ráno prostě není tvůj čas a cítíš se jako zombie, dokud nepijes první kávu (nebo dvě), odpolední cvičení by mohlo být tvým svatým grálem. Vědci zjistili, že většina lidí má přirozeně vyšší výkon a menší riziko zranění odpoledne a brzy večer.

Koukni...  3 Nejlepší sportovní hodinky Garmin 2024

Tvé tělo je již „rozehřáté“, což znamená, že můžeš dosáhnout lepších výkonů a snadněji tě přejde chuť na ten večerní nezdravý snack. Odpoledne je také skvělý čas pro týmové sporty, protože už jsi plná energie, komunikativní a připravená porazit protivníka (nebo alespoň zkusit).

Modelový příklad odpoledního cvičení: Ve 17:00, po práci, si dáš hodinu kickboxu. Nejenže si uvolníš stres z práce, ale ještě si vylepšíš fyzickou kondici.

Večerní relax a síla

A co ty noční sovy? Má cvičení v noci nějaké výhody? Odpověď je ano. Večerní cvičení může být skvělým způsobem, jak se uvolnit po dlouhém dni. Ačkoli existuje obava, že cvičení večer může narušit tvůj spánek, mnoho lidí tvrdí, že pokud skončíš cvičit alespoň hodinu před spaním, můžeš se naopak cítit uvolněnější a lépe usnout.

Večer je ideální čas pro pomalé, regenerační aktivity, jako je jóga nebo pilates, které ti pomohou zklidnit mysl a připravit tělo na odpočinek. Tímto způsobem můžeš využít večerních hodin k posílení svalů a flexibility bez toho, abys riskovala nespavost.

Modelový příklad večerního cvičení: V 20:00 si uděláš 45minutovou lekci jógy, která ti nejen pomůže protáhnout a uvolnit svaly po dlouhém dni, ale také ti umožní mentalně se odpojit a připravit na klidný spánek.

Nejčastější dotazy

Kdy je objektivně nejlepší čas na cvičení?

Z hlediska biorytmu je pro naše tělo nejvhodnější doba pro cvičení ráno mezi 7. a 9. hodinou. V tomto čase je organismus nabitý energií a hormonální hladina podporuje fyzickou aktivitu. Druhá ideální doba je mezi 17. a 18. hodinou, kdy už tělo zregenerovalo po celodenní práci.

Jaké jsou výhody a nevýhody ranního cvičení?
Jaké jsou výhody a nevýhody večerního cvičení?

Výhody:

  • Tělo je během dne rozhýbané a svaly jsou flexibilnější.
  • Večerní cvičení může fungovat jako odreagování po stresujícím dni.
  • Může vám pomoci lépe usnout.

Nevýhody:

  • Cvičení pozdě večer může narušit spánkový cyklus.
  • Po náročném tréninku se vám může hůře usínat.
  • Večer bývá v posilovnách více lidí.
Jak si vybrat ideální čas na cvičení?

Neexistuje univerzální odpověď. Nejlepší čas na cvičení závisí na vašich individuálních preferencích, životním stylu a cílech. Důležité je zvolit si čas, kdy se budete cítit komfortně a budete mít dostatek energie.

Jaké faktory je nutné zohlednit při výběru ideálního času na cvičení?
  • Váš chronotyp (jste ranní ptáče nebo sova?)
  • Váš denní režim (kdy vstáváte, kdy chodíte spát)
  • Typ cvičení (kardio, posilování, jóga)
  • Vaše individuální preference (co vám více vyhovuje – ráno se probudit do aktivity, nebo si zacvičit po náročném dni)

A jaký je výsledek?

Klíčová myšlenka zde je, že neexistuje univerzálně nejlepší čas pro cvičení. Je to o nalezení času, který nejvíce vyhovuje tvému tělu, tvému rozvrhu a tvým osobním preferencím.

Ať už je to ráno, odpoledne, nebo večer, nejdůležitější je, že se pohybuješ a děláš něco, co tě baví a naplňuje. Poslouchej své tělo a najdi tu magickou hodinu, kdy se cítíš nejvíce energická a připravená dát do toho všechno.

A nezapomeň, že i když magická hodina může pomoci maximalizovat tvé výsledky, každý pohyb se počítá a přináší přínos tvému zdraví a pohodě.