Představte si, že jste se právě probudili v roce 1982. U vás doma září počítač s procesorem 286. Ano, tohle je vážně počítač, i když na dnešní poměry by to byl asi spíš muzeální exponát. Procesor Intel 80286, známý mezi kamarády jako “286”, měl frekvenci 6 MHz (pro srovnání: moderní procesory jedou na tisíckrát vyšších taktech). A paměť? Ha! 1 MB RAM, což v té době vypadalo jako prostor nekonečna.

Bylo to jako mít ve skříni jednu poličku a věřit, že tam uložíte všechny své sny a ambice. Pokud jste byli trpěliví, zvládli jste na něm spustit DOS a přitom si dát kafe – ale víc než to raději nečekejte.

PC 286 - 16 Mhz - Tento počítač patří mezi opravdové legendy z období přelomu 80. a 90. let. S procesorem 286 a rychlostí 16 MHz poskytoval výkon, který stačil na tehdejší jednoduché hry a textové programy. Sám o sobě měl i 5,25 palcové disketové jednotky, které byly tehdy standardem pro ukládání dat.

386: Velký krok pro lidstvo, malé nakopnutí pro výpočetní techniku

Pokročme do roku 1985, kdy na scénu dorazil procesor 386. Tohle už nebyl žádný kousek pro děti. 386 přinesl 32bitovou architekturu, což v té době znamenalo, že počítače začaly rozumět složitějším příkazům a pomalu nám dávaly pocit, že by jednoho dne mohly přemýšlet samy.

Samozřejmě to byla přehnaná představa, ale 386 uměl multitasking! Cože? Ano, zvládli jste na něm spustit dvě věci najednou, což tehdy znělo jako magie. Samozřejmě, prakticky to znamenalo, že jste otevřeli textový editor a zároveň kontrolovali složku na disku, což trvalo jen věčnost.

Koukni...  5 největších mýtů o AI: Podrobné odhalení
PC 386 - DX 40 - Model 386 byl výkonnější než jeho předchůdce 286. S rychlostí 40 MHz již umožňoval spouštění pokročilejších programů a her, což z něj činilo oblíbený stroj jak v domácnostech, tak i v menších kancelářích.

486: Rychlost, co vám utrhne klobouk (skoro)

A tady je 486, který přišel na trh v roce 1989. Byl to procesor, který si říkal, že je na čase poslat 286 a 386 do důchodu. Pokud jste chtěli zahrát legendární DOOM nebo Prince of Persia, 486 byl přesně to, co jste potřebovali. Už to nebylo o pomalém tikání, ale o skutečné rychlosti.

Tedy, pokud vám rychlost 33 MHz připadala jako blesková. Najednou jste mohli mít Windows 3.1 a to byl panečku zážitek. Ikony, myš, barvy! Jasně, barvy jen 16, ale i tak vám to dalo pocit, že sedíte v ovládacím centru NASA.

486 DX 2 - Tento počítač reprezentuje ikonický model 486 DX2, který se hojně využíval v 90. letech pro různé kancelářské úkoly a starší hry. Rychlostí 33 MHz byl tento stroj opravdovou hvězdou své doby, zejména ve spojení s Windows 95, které na něm běžely.

Pentium: Když to začalo být vážné

A bum! Rok 1993, přichází Pentium. Neříkám, že předchozí generace nebyly výkonné, ale Pentium? To byla jiná liga. 60 až 200 MHz. Najednou jste měli možnost koukat na videa (v rozlišení, které by dnes urazilo i vaši mikrovlnku), ale šlo to! Hrát hry jako Command & Conquer nebo Warcraft II bylo jako vstoupit do nové dimenze.

Pentium bylo pro tehdejší svět jako sportovní auto v době, kdy všichni jezdili v trabantech. A když jste si zapnuli Encarta encyklopedii na CD-ROM, vypadalo to, že celý svět vědomostí je na dosah ruky.

Pentium P100 - Počítač vybavený procesorem Pentium 100 MHz patří mezi první generace s procesory, které zvládaly nové operační systémy jako Windows 98. Tento model přinesl mnohem hladší a rychlejší zážitky pro uživatele v porovnání s předchozími typy.

Pentium II a III: Styl a rychlost v jednom balení

A pak přišel Pentium II a III koncem devadesátek. Už se nehrálo na MHz, ale na GHz (no dobře, blížili jsme se tam). S Pentium III jste měli pocit, že jste vládci světa. Najednou šlo stříhat video (pomaloučku, ale přece), editovat fotky v tom úžasném Paint Shop Pro, a dokonce hrát hry, kde už byl vidět jakýsi zárodek dnešních 3D grafik.

Pentium III se chlubilo taktem až 1 GHz. To už bylo něco! Jako kdyby jste skočili z mopedu na závodní motorku.

Koukni...  FIFA 2024 (FC24): Podrobná recenze
Pentium II PC - Tento počítač reprezentuje přechod do světa moderních procesorů. Pentium II bylo revoluční, především díky podstatně vyššímu výkonu a schopnosti zvládat aplikace nové generace, jako byly multimediální programy a internetové aplikace.

Rok 2000: Zrod nového tisíciletí a Athlon na scéně

A nakonec přicházíme do roku 2000. AMD Athlon, Pentium 4… Tohle už nebyly počítače, které vás donutily jít si uvařit kafe, než se načte obrázek. Najednou to byly stroje, co vás vtáhly do světa internetu, kde jste se mohli připojit přes modem a slyšet tu krásnou symfonii pípání a šumění.

Počítače kolem roku 2000 byly prvními skutečnými multimediálními stanicemi. DVD mechanika! Najednou jste mohli koukat na filmy a poslouchat hudbu v kvalitě, která už nekřičela “jsem digitální dinosaurus”.

To všechno při taktu kolem 1-2 GHz. Už to nebylo jen o práci, ale i o zábavě, komunikaci, a pro některé i o prvních krocích do online seznamování (přece jenom, kdo by odolal chatu na ICQ).

HW Packard - Modernější varianta počítače z konce 90. let. Tento konkrétní stroj je od Compaq s nainstalovaným systémem Windows XP. Jeho design je už značně odlišný od těch starších a nabízí rychlejší procesor i větší operační paměť.

Shrnutí: Od dinosaurů po digitální puberťáky

Když se podíváme zpět, vidíme neuvěřitelný skok. Z 286, který byl jako šnek, co se snaží překonat pětimetrový plot, až po stroje roku 2000, které už uměly zpívat, tančit a občas vás i naštvat modrou smrtí. Byla to jízda!

Výpočetní výkon se zvyšoval, multitasking přestal být pouze snem a počítače se pomalu, ale jistě stávaly něčím, co byste doma opravdu chtěli mít. A dnes? Dnes by většina těchto strojů byla dobrá tak pro muzea nebo jako stylový držák na dveře.

Ale nezapomínejme, že bez těchto starých šneků by dnešní superrychlé mašiny možná ani neexistovaly. Takže klobouk dolů před každým “pomalým” krokem, který nás přivedl až sem.

iStyle

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem