Když se podívám na naši Mairu, jak už v jejích sedmnácti letech odpočívá, vzpomenu si na tu divošku, kterou bývala. Jack Russell teriér se srdcem plným energie a očima plnýma zvědavosti. Ty její očička, i když teď už trochu propadlá, mi vždycky připomínaly, jak moc jinak psi vnímají svět kolem sebe. A to mě přivádí k otázce, jak vlastně naši chlupatí kamarádi vidí ten náš lidský svět?

Horní obrázek ukazuje, jak vidí člověk: spektrum barev od fialové přes modrou, zelenou, žlutou až po červenou. Spodní obrázek ukazuje, jak vidí pes: omezené spektrum barev, které zahrnuje především odstíny modré, žluté a šedé.
Jak vidí pes

Přiznám se, že jsem o tomhle tématu mnoho dříve nevěděla. Vždycky jsem si myslela, že psi vidí černobíle a že jejich zrak je horší než ten náš. Ale jak jsem se začala zajímat o to, jak Maira vnímala svět, když byla mladší, zjistila jsem, že to vůbec není tak jednoduché. Psí zrak je fascinující a plný překvapení. Takže pojďme se společně ponořit do světa psího vidění a zjistit, jak vlastně naši čtyřnozí parťáci vnímají svět kolem sebe.

Barvy, stíny a tvary: Co vidí psi?

Jednou z nejčastějších otázek, kterou slýchám, je, jestli psi vidí černobíle. A odpověď je překvapivě ne! I když jejich barevné vidění není tak bohaté jako to naše, rozhodně nevidí svět jen v odstínech šedi.

Psi jsou dichromati, což znamená, že mají dva typy čípků v očích (my lidé máme tři). To znamená, že vidí svět v omezeném spektru barev, podobně jako lidé s barvoslepostí. Nejlépe rozlišují modrou a žlutou barvu a jejich odstíny. Červenou a zelenou barvu vnímají spíše jako hnědou nebo šedou.

Koukni...  Rawbark recenze: Proč ji naše Maira miluje?

Co se týče ostrosti vidění, psi nevidí tak ostře jako my. Jejich zrak je přibližně pětkrát horší než ten náš. To znamená, že detaily, které my vidíme jasně, pro ně mohou být rozmazané. Ale to neznamená, že by byli slepí! Dokážou rozpoznat tvary a objekty, jen ne tak ostře jako my.

Naopak, psi mají mnohem lepší periferní vidění než my. To jim umožňuje vidět mnohem širší oblast kolem sebe, což je výhodné pro lov a orientaci v terénu. Díky tomu si také lépe všimnou pohybu, i když je objekt daleko.

Vidění ve tmě: Superhrdinové noci

Možná jste si všimli, že váš pes se v šeru nebo za tmy pohybuje mnohem jistěji než vy. To proto, že psi mají v očích více tyčinek, což jsou buňky citlivé na světlo. Díky tomu vidí ve tmě mnohem lépe než my.

Kromě toho mají za sítnicí tapetum lucidum, což je reflexní vrstva, která odráží světlo zpět na sítnici a zlepšuje vidění za šera. To je také důvod, proč psí oči ve tmě svítí.

Granule RawBark - prémiové krmivo pro psy z čerstvého masa, bez chemie, s vlastní fotkou vašeho pejska na pytli.
Rawbark krmivo

Pohyb a vnímání hloubky: Lovci v akci

Psi jsou přirození lovci a jejich zrak je tomu přizpůsoben. Jsou mistrovsky vnímaví k pohybu a dokážou si všimnout i sebemenšího pohybu na velkou vzdálenost. To je pro ně klíčové při lovu kořisti.

Co se týče vnímání hloubky, psi jsou na tom o něco hůře než my. Jejich oči jsou umístěny více po stranách hlavy, což jim dává širší zorné pole, ale zhoršuje vnímání hloubky. Přesto jsou schopni odhadnout vzdálenost a pohybovat se v prostoru s překvapivou přesností.

Jak vidí psi televizi a obrazovky?

Možná jste se někdy divili, jestli váš pes sleduje s vámi televizi nebo počítač. A odpověď je ano, ale ne tak, jak si to představujeme.

Koukni...  Maira: Příběh legendy na čtyřech tlapkách

Starší televizory a obrazovky s nízkou obnovovací frekvencí pro psy vypadají jako blikající světla. Moderní obrazovky s vyšší obnovovací frekvencí jsou pro ně plynulejší, ale stále nevidí obraz tak ostře jako my. Navíc, psi se více zajímají o pohyb a zvuky než o samotný obraz.

Psí zrak a stárnutí: Co čekat?

Stejně jako my lidé, i psi s věkem ztrácejí ostrost zraku. Můžou se u nich objevit různé oční problémy, jako je šedý zákal nebo zelený zákal. Je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a nechat psí oči kontrolovat.

Naše Maira už má sice očička propadlá a zrak už jí neslouží téměř vůbec, ale to neznamená, že by si neužívala život. Vždycky se najde způsob, jak se přizpůsobit a najít radost i s extrémně omezeným zrakem.

Jak pomoci psovi s horším zrakem?

Pokud váš pejsek začíná ztrácet zrak, je důležité mu poskytnout podporu a pomoc. Zde je několik tipů:

  • Udržujte prostředí předvídatelné: Vyhněte se přesouvání nábytku a nenechávejte věci ležet na zemi, kde by o ně pes mohl zakopnout.
  • Používejte hlasové povely: Mluvte na psa jasně a používejte známé povely, aby se mohl orientovat podle sluchu.
  • Zvyšte kontrast: Používejte misky a hračky v kontrastních barvách, aby je pes lépe viděl.
  • Buďte trpěliví a ohleduplní: Dejte psovi čas, aby se přizpůsobil změnám ve svém zraku.
Pojištění psů a koček

Závěrem: Pohled do psího světa

Psí zrak je fascinující a plný překvapení. I když vidí svět jinak než my, dokážou si ho užít naplno a být našimi věrnými společníky. Když se podíváme na svět očima psa, můžeme objevit nové perspektivy a lépe porozumět našim chlupatým kamarádům.

Ať už je váš pes mladý a plný energie jako kdysi bývala Maira, nebo už má svá nejlepší léta za sebou, nezapomeňte, že jeho zrak je jen jedním z mnoha způsobů, jak vnímá svět.

Koukni...  Dovolená a cestování s pejskem: Rady a tipy

Důležité je poskytnout mu lásku, péči a podporu, aby mohl žít šťastný a naplněný život, bez ohledu na to, jak vidí svět kolem sebe.

Slevomat.cz

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem, recenzí či zkušeností

Rubriky:

Zvířata,

Poslední aktualizace: 03/06/2024