Příběhy o lidech, které snědl had, jsou extrémně vzácné, ale o to více šokující. Člověk by řekl, že takové události jsou jen námětem hororových filmů, ale skutečnost je někdy podivnější než fikce. Vybral jsem 6 příběhů lidí a jeden bonusový, kteří se stali oběťmi těchto obrovských plazů. Připravte se na neuvěřitelnou cestu do světa, kde příroda ukázala svou neúprosnou sílu.

1. Akbar Salubiro a obrovská krajta

Akbar Salubiro, 25letý muž z Indonésie, se v roce 2017 stal obětí jednoho z největších a nejnebezpečnějších hadů na světě – krajty. Tento had, dlouhý 7 metrů a vážící přibližně 100 kilogramů, se rozhodl, že Akbar bude jeho dalším jídlem. Akbar se nevrátil domů po práci na své palmovo-olejové plantáži.

Po několikadenním hledání našli místní jeho tělo uvnitř hada, když objevili obrovskou krajtu s výrazně zduřelým břichem. Když hada rozřezali, objevili Akbarovo tělo uvnitř, stále v jeho pracovním oděvu.

Tento tragický incident šokoval nejen místní komunitu, ale i svět. Krajty obvykle loví menší kořist, jako jsou ptáci a savci, ale občas se stává, že zaútočí i na větší zvířata nebo lidi, pokud jsou dostatečně hladoví nebo ohroženi. Krajty svou kořist nejprve uškrtí, než ji pohltí celou. Tento proces může trvat hodiny, neboť krajta musí svou kořist polknout po kouskách, přičemž mu pomáhají jeho flexibilní čelisti a silné svaly.

Akbarův případ upozornil na nebezpečí, která číhají na lidi žijící v blízkosti přirozených habitatů těchto hadů. Místní úřady poté vydaly doporučení a varování pro obyvatele, aby byli obezřetní při práci v blízkosti džungle a měli vždy na paměti, že divoká zvířata mohou představovat vážnou hrozbu.

2. Wa Tiba a její osudná cesta do zahrady

Wa Tiba, 54letá žena z Indonésie, se v červnu 2018 vydala do své zahrady, aby zkontrolovala své plodiny. Když se však nevrátila, její rodina a sousedé zahájili pátrání. Brzy našli její sandály a nůž, ale Wa nikde nebyla. Po několika hodinách objevili obrovskou 7 metrovou krajtu s neobvykle zduřelým břichem.

Při rozřezání hada objevili Wa Tibu, stále vcelku, uvnitř jeho těla. Tento příběh je tragickým připomenutím, jak nebezpečné mohou být tyto obrovské plazy.

Koukni...  Predikce výsledků u soudů: AI pro právníky!

Příběh Wa Tiby je dalším důkazem, že i běžné činnosti v blízkosti džungle mohou být smrtelně nebezpečné. Krajty se často pohybují v blízkosti lidských sídel v hledání potravy, a pokud narazí na člověka, může dojít k tragédii. Tento incident vyvolal vlnu strachu mezi místními obyvateli, kteří se začali více obávat o svou bezpečnost při každodenních činnostech.

Místní vláda po této tragédii zintenzivnila vzdělávací programy o bezpečnosti při práci v blízkosti džungle a začala více investovat do opatření na ochranu obyvatel před útoky divokých zvířat. Místní komunity také začaly více spolupracovat na ochraně svých domovů a zahrad před hady, například instalací ochranných plotů a častější kontrolou okolí.

3. Grandmother Jahrah a její osudný výlet do džungle

Další příběh z Indonésie se stal v říjnu 2022, kdy Jahrah, starší žena z vesnice na Sumatře, zmizela poté, co se vydala do džungle sbírat gumu. Když se nevrátila, její rodina našla její sandály, baterku a mačetu. Po několika dnech pátrání objevili velkého hada s výrazně zduřelým břichem.

Když hada rozřezali, našli Jahrah uvnitř. Tato krajta měřila kolem 8 metrů a vážil přibližně 80 kilogramů. Tento příběh je dalším důkazem, že i běžné činnosti v blízkosti džungle mohou být smrtelně nebezpečné.

Jahrah byla zkušená sběračka gumy, která strávila mnoho let v džungli. Přestože znala rizika spojená s prací v takovém prostředí, tragédie jí neunikla. Krajty jsou známí svou schopností uškrtit a spolknout velkou kořist, což se stalo osudným i pro Jahrah. Tento případ vyvolal velkou vlnu smutku a solidarity mezi místními obyvateli, kteří se spojili, aby pomohli její rodině překonat tuto těžkou ztrátu.

Místní úřady po tomto incidentu zvýšily úsilí o vzdělávání obyvatel o rizicích spojených s divokými zvířaty a poskytly více prostředků na ochranu a prevenci útoků hadů. Komunity začaly více spolupracovat na monitorování a kontrole populací hadů v okolí, aby se minimalizovalo riziko dalších tragédií.

4. Paul Rosolie a jeho experiment s Anakondou

Paul Rosolie, dobrodruh a ochránce přírody, se v roce 2014 rozhodl provést neobvyklý experiment. Chtěl zvýšit povědomí o ničení Amazonského pralesa tím, že se nechá sníst obrovskou anakondou. Rosolie si oblékl speciální oblek odolný proti hadímu sevření a pokryl ho prasečí krví, aby přilákal hada.

I když tento experiment vzbudil kontroverzi a protesty ze strany ochránců zvířat, Rosolie tvrdí, že had nebyl zraněn a jeho hlavním cílem bylo zvýšit povědomí o důležitosti ochrany životního prostředí. Tento příběh, i když ne tragický, ukazuje na fascinaci a nebezpečí, které hadí svět představuje.

Koukni...  Velikonoční tradice: Od pomlázky po kraslice

Rosolieho experiment, nazvaný „Eaten Alive“, byl vysílán na Discovery Channel a přitáhl velkou pozornost. Jeho cílem bylo ukázat, jak silné a nebezpečné mohou být anakondy, a zároveň upozornit na ničení jejich přirozeného prostředí. Rosolie si oblékl oblek vyrobený z karbonových vláken, který měl odolat tlaku hadího sevření, a vybavil se dýchacím a komunikačním zařízením.

Přestože experiment vzbudil kontroverze a některé skupiny ochránců zvířat proti němu protestovaly, Rosolie tvrdí, že had nebyl zraněn a že jeho cílem bylo pouze zvýšit povědomí o důležitosti ochrany přírody. Rosolie zdůraznil, že anakondy jsou fascinující tvorové, kteří si zaslouží naši ochranu a respekt. Tento experiment přitáhl pozornost široké veřejnosti a vyvolal debatu o ochraně životního prostředí.

5. Kalimantan a tragédie v džungli

V roce 2018 se na indonéském ostrově Kalimantan odehrál další tragický příběh. 25letý muž byl napaden a sněden obrovskou krajtou, zatímco pracoval na své plantáži. Tento had, dlouhý 7 metrů a vážící kolem 100 kilogramů, zanechal místní komunitu v šoku a hrůze. Tělo muže bylo objeveno uvnitř hada, když ho místní rozřezali. Tento incident podtrhuje nebezpečí, kterým čelí lidé žijící v blízkosti přirozených habitatů těchto obrovských hadů.

Místní úřady a komunitní lídři po této události okamžitě zahájili kampaně na zvýšení povědomí o nebezpečí spojeném s hady. Byla zavedena nová opatření na ochranu lidí pracujících v zemědělství, včetně pravidelných kontrol okolí plantáží a školení, jak se chovat při setkání s hadem. Navíc byly zavedeny nové bezpečnostní standardy, které zahrnovaly nošení ochranných oděvů a nástrojů na odstraňování hadů z pracovních prostor.

Tento incident rovněž poukázal na potřebu zachování přirozených habitatů hadů a jiných divokých zvířat. Deforestace a expanze zemědělství často tlačí divokou zvěř blíže k lidským obydlím, což zvyšuje riziko nebezpečných střetů. Zachování přírodních oblastí může pomoci minimalizovat taková rizika a chránit jak lidi, tak zvířata.

6. Utrpení Erick Arrieta

Další děsivý příběh se odehrál v roce 2011, kdy 29letý Erick Arrieta, student biologie z Venezuely, zemřel po útoku krajtou v univerzitním výzkumném centru. Erick, vášnivý milovník zvířat, se rozhodl vstoupit do klece s krajtou pozdě večer, zřejmě za účelem sběru dat. Když ráno dorazili jeho kolegové, našli hada obtočeného kolem Erickova těla a pokoušejícího se spolknout jeho hlavu.

Koukni...  Jak složit Rubikovu kostku? Nej návod

Kolegové okamžitě zasáhli a hada od Ericka oddělili, ale bylo už pozdě. Pitva potvrdila, že zemřel na udušení. Tento incident vyvolal velkou diskusi o bezpečnosti při práci se zvířaty a nutnosti dodržování přísných protokolů.

Univerzita následně přehodnotila své bezpečnostní postupy a zavedla nové pravidla, která zahrnovala povinnost přítomnosti alespoň dvou osob při manipulaci s nebezpečnými zvířaty a instalaci bezpečnostních kamer v laboratořích a výzkumných prostorách.

Erickův tragický osud připomíná, jak důležité je respektovat a rozumět chování divokých zvířat, i když se zdají být zkrocená nebo domestikovaná. Jeho kolegové a rodina si ho pamatují jako obětavého a nadšeného vědce, který věnoval svůj život studiu přírody.

Bonus: Jack Redmond a jeho nebezpečný koníček

Jack Redmond, 70letý muž z Virginie, USA, strávil svůj důchod péčí o sbírku 40 hadů, z nichž 24 bylo jedovatých. V říjnu 2012, když jeho manželka zjistila, že nereaguje, objevila ho mrtvého na podlaze s hadím kousnutím od zmije řetízkové.

Přestože je držení jedovatých hadů v některých státech USA nelegální, Jack svou sbírku udržoval tajně ve své domácnosti.

Po této tragédii byly jeho hady zabaveny a předány odborníkům na herpetologii. Tento případ vyvolal diskusi o regulaci držení nebezpečných exotických zvířat a potřebě přísnějších zákonů na ochranu jak chovatelů, tak veřejnosti. Jackova smrt byla varováním pro ostatní, kteří se rozhodnou držet nebezpečná zvířata bez dostatečných znalostí a opatření.

Další zajímavosti o hadech

Hadi jsou fascinující tvorové, kteří hrají klíčovou roli v ekosystémech po celém světě. Zde je několik zajímavostí:

  • Krajta mřížkovaná je nejdelší had na světě, který může dosáhnout délky až 10 metrů.
  • Anakondy, které žijí v Jižní Americe, jsou největšími hady podle hmotnosti a mohou vážit až 250 kilogramů.
  • Většina hadů není jedovatá, a i ti, kteří jsou, obvykle neútočí na lidi, pokud nejsou vyprovokováni.
  • Hadí kousnutí jsou častější v oblastech s vysokou hustotou lidské populace a kde dochází k častým setkáním s hady, jako je Indie a Austrálie​.

Na závěr

Příběhy lidí, které snědl had, jsou extrémně vzácné, ale o to více šokující. Přestože většina hadů nevidí lidi jako kořist, občas dochází k tragickým setkáním, kdy hadí instinkty převáží.

Tyto příběhy jsou nejenom varováním, ale také připomínkou, jak nevyzpytatelná a neúprosná může být příroda.

Žijeme ve světě, kde musíme respektovat divoká zvířata a jejich přirozené prostředí, abychom minimalizovali riziko takových tragických událostí.

Fischer

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem, recenzí či zkušeností

Poslední aktualizace: 12/06/2024