Miluji objevovat nové a zajímavé věci o světě, o sobě a o lidech kolem mě. A protože jsem velkorysá, ráda se s vámi podělím o některé z nich. Připravte se na 30 věcí, které jste pravděpodobně určitě nevěděli, a které vás možná překvapí, pobaví nebo poučí.

1. Nejdelší slovo v češtině je „nejneobhospodařovávatelnějšími„, což znamená „s nejmenší možností být hospodárně využit“. Má 31 písmen a je to opravdový jazykolam. Zkuste to vyslovit nahlas, pokud se odvážíte.

2. Největší mrkev na světě vážila 10,17 kg a byla vypěstována v roce 2016 v Anglii. Její majitel ji pojmenoval „Colin“ a řekl, že ji zaléval každý den 20 litry vody. To je asi láska k zelenině.

Největší mrkev

3. Nejstarší žijící želva se jmenuje Jonathan a je jí 189 let. Žije na ostrově Svatá Helena v Atlantiku a je symbolem ostrova. Její nejlepší kamarád se jmenuje David a je to také želva. Jak roztomilé.

4. Nejvíce sledovaný film všech dob je „Jestli se rozzlobíme, budeme zlí“ z roku 1974. Hlavní hrdinové jsou dva přátelé, kteří se dostanou do sporu s mafií kvůli jejich milovanému autu. Tento parodický film s Budem Spencerem a Terencem Hillem vidělo v kinech přes 60 milionů lidí. To je více než „Titanic“, „Avatar“ nebo „Avengers: Endgame“.

5. Nejdražší obraz na světě je „Salvator Mundi“ od Leonarda da Vinciho, který byl prodán v roce 2017 za 450 milionů dolarů. Obraz zobrazuje Ježíše Krista jako spasitele světa. Někteří odborníci ale pochybují o jeho pravosti a tvrdí, že je to dílo některého z Leonardových žáků.

6. Nejmenší pes na světě se jmenuje Milly a je to chihuahua. Měří pouhých 9,65 cm na výšku a váží 500 gramů. Je tak malá, že se vejde do hrnečku. Její majitelé ji nazývají „herní konzolí“, protože si s ní rádi hrají jako s videohrou.

7. Největší pizzu na světě upekli v roce 2012 v Itálii. Měla průměr 40 metrů a vážila 23 tun. Byla pokryta 9 tunami rajčatové omáčky, 8,8 tunami mozzarelly, 1,5 tuny margaríny, 551 kg soli a 220 litry olivového oleje. To by byl pěkný oběd.

Největší pizza na světě

8. Nejrychlejší zvíře na světě je sokol stěhovavý, který dokáže letět rychlostí až 389 km/h. Je to také jediný pták, který dokáže ulovit jiné ptáky za letu. Jeho kořistí bývají holubi, kachny nebo vrány.

Koukni...  Jak se natáčí a vznikají seriály - Od A do Z

9. Nejdelší vlasy na světě má Nilanshi Patel z Indie, která je nechala růst od svých šesti let. V roce 2018 měřily 170,5 cm a Nilanshi je hrdá na svůj rekord. Říká, že její vlasy jsou její požehnáním a nikdy je neostříhá.

10. Největší bublinu ze žvýkačky na světě udělal Chad Fell z USA v roce 2004. Bublina měřila 50,8 cm v průměru a Chad použil tři kusy žvýkačky bez cukru. Chad je zkušený bublinář a trénuje každý den.

11. Nejstarší strom na světě je borovice zvaná „Methuselah“, která roste v Kalifornii. Je jí přes 4800 let a je stále živá. Její přesná poloha je tajná, aby ji chránila před vandalismem nebo požáry.

12. Nejvíce používané heslo na internetu je „123456“. Podle studie z roku 2019 ho používá 23,2 % uživatelů. Další oblíbená hesla jsou „123456789“, „qwerty“, „password“ a „111111“. Pokud patříte mezi ně, možná byste měli zvážit změnu.

13. Nejmenší zemí na světě je Vatikán, který má rozlohu 0,44 km2 a 800 obyvatel. Je to také jediná země, kde je latinský jazyk úředním jazykem. Vatikán je sídlem papeže a centrem katolické církve.

14. Největší dort na světě byl upečen v roce 2005 v Connecticutu, USA. Měl tvar americké vlajky a byl složen z 8 000 plechů. Byl dlouhý 24 metrů, široký 13 metrů a vážil 6,5 tuny. Na jeho přípravu bylo zapotřebí 816 kg másla, 1,8 tuny cukru, 1,3 tuny vajec a 136 kg prášku do pečiva.

15. Nejvyšší budova na světě je Burdž Chalífa v Dubaji, která měří 828 metrů a má 163 pater. Byla dokončena v roce 2010 a stála 1,5 miliardy dolarů. Její design je inspirován květem lilie a islámskou architekturou.

Burdž Chalífa

16. Nejstarší kniha na světě je „Diamantová sútra“, která je součástí buddhistického kánonu. Je to tištěná kniha z roku 868, která byla nalezena v jeskyni v Číně. Je psaná sanskrtem a obsahuje učení Buddhy o pravdě a osvobození.

17. Nejmenší kočka na světě se jmenuje Tinker Toy a je to himálajská kočka. Měří 19 cm na délku a 7 cm na výšku a váží 680 gramů. Její majitelé ji koupili jako dárek pro svou dceru v roce 1990 a byli překvapeni její malou velikostí.

Koukni...  4 Nejlepší parky v Ostravě kde najít klid

18. Největší květina na světě je raflezia arnoldii, která roste v deštných pralesích jihovýchodní Asie. Má průměr až 1 metr a váží až 11 kg. Její zvláštností je, že nemá listy, stonky ani kořeny, ale žije jako parazit na jiných rostlinách. Její květ vydává zápach shnilého masa, aby přilákal mouchy pro opylení.

19. Nejstarší barva na světě je růžová. Podle výzkumu z roku 2018 byla nalezena v 1,1 miliardy let starých horninách v Austrálii. Barva pochází z pigmentů starobylých mořských mikrobů, kteří tvořili základ života na Zemi.

20. Nejmenší kůň na světě se jmenuje Thumbelina a je to trpasličí poník. Měří 43 cm na výšku a váží 26 kg. Narodila se v roce 2001 v Missouri, USA, a trpí genetickou poruchou zvanou trpasličí růst. Její majitelé ji považují za součást rodiny a vozí ji po celé zemi, aby ji ukazovali dětem.

Nejmenší kůň – Thumbelina

21. Největší socha na světě je Socha Jednoty v Indii, která byla odhalena v roce 2018. Zobrazuje Sardara Vallabhbhaje Patela, jednoho z vůdců indické nezávislosti a zakladatele moderního indického státu. Socha měří 182 metrů a je dvakrát vyšší než Socha svobody.

22. Nejdelší vlak na světě je BHP Billiton Iron Ore Train v Austrálii, který přepravuje železnou rudu z dolů do přístavů. V roce 2001 dosáhl rekordní délky 7,3 km a měl 682 vagónů. Jeho hmotnost byla 99 734 tun a jeho rychlost byla 24 km/h.

23. Největší pták na světě je pštros, který může dosahovat výšky 2,8 metru a váhy 156 kg. Je to také nejrychlejší běžec mezi ptáky, který dokáže běžet rychlostí až 70 km/h. Pštrosi jsou známí svou schopností adaptovat se na různé podmínky a svou inteligencí.

24. Nejmenší zvíře na světě je Etruský rejsek, která je druhem savce. Má délku 3,5 cm a váhu 2 gramy. Žije v Evropě a severní Africe a živí se hmyzem a semeny. Je to také jedno z nejaktivnějších zvířat na světě, které potřebuje spoustu potravy a spánku.

Koukni...  Jak složit Rubikovu kostku? Nej návod

25. Největší ostrov na světě je Grónsko, které má rozlohu 2 166 086 km2. Je to autonomní území patřící pod Dánsko, ale má vlastní vládu a parlament. Většina jeho obyvatel jsou Inuité, kteří žijí v malých vesnicích podél pobřeží. Grónsko je známé svou drsnou a krásnou přírodou, plnou ledovců, fjordů a polárních zvířat.

26. Nejstarší písmo na světě je klínové písmo, které vzniklo v Mezopotámii kolem roku 3200 př. n. l. Bylo to první písmo, které zaznamenávalo lidskou řeč pomocí různých tvarů vyrytých do hlíny, kovu nebo kamene. Klínové písmo bylo používáno pro psaní různých jazyků, jako byla sumerština, akkadština, babylónština nebo asyrština.

27. Nejmenší pták na světě je kolibřík včelař, který žije na Kubě. Má délku 5,7 cm a váhu 1,6 gramu. Je to také jediný pták, který dokáže létat vzad. Jeho křídla mávají 80krát za sekundu a vydávají zvuk podobný včelám, odtud jeho jméno.

28. Největší zvíře na světě je plejtvák obrovský, který může dosahovat délky 30 metrů a váhy 190 tun. Je to také nejhlasitější zvíře na světě, které dokáže komunikovat na vzdálenost až 160 km. Plejtváci obrovští jsou mírumilovní a inteligentní tvorové, kteří žijí ve skupinách a migrují podle ročních období.

Plejtvák obrovský

29. Nejstarší město na světě je Damašek, hlavní město Sýrie. Podle archeologických nálezů bylo založeno kolem roku 6300 př. n. l. a bylo nepřetržitě obydleno od té doby. Damašek je město plné historie, kultury a náboženství, které bylo svědkem mnoha civilizací, válek a změn.

30. Nejmenší socha na světě je socha Ježíše v oku jehly, kterou vytvořil ukrajinský umělec Mykola Syadristy v roce 1977. Socha je vyrobena ze zlata a má výšku 0,08 mm. Je tak malá, že je viditelná pouze pod mikroskopem. Umělec musel pracovat v noci, když měl klidný tep i dech, aby nedošlo k třesu ruky.

To je vše, co jsem pro vás pro dnešní den připravila. Doufám, že se vám líbil můj článek a že jste se něco nového naučili. Pokud máte nějaké nápady na další témata, která by vás zajímala, neváhejte mi napsat. 😊