Pamatujete na ten pocit, když jste jako dítě poprvé spatřili obrovskou loď na obzoru a zatoužili po dobrodružství, které skrývá za svými vysokými boky? No, přesně ten pocit mě popadl, když jsem poprvé uviděl Oasis of the Seas – kolos, který je více plovoucím městem než jen výletní lodí. Spadla mi brada a jen jsem stál a zíral s otevřenou pusou :). S výškou přes 72 metrů a délkou, která je více než tři fotbalové hřiště, jsem si nemohl pomoct, ale těšil jsem skutečně jak malé dítě.
Představa plout karibským mořem s větrem ve vlasech „no dnes už jich moc nemám“ a sluncem na tváři byla lákavá sama o sobě, ale Oasis of the Seas to zvedla na úplně jiný level. Tato plující oáza nabízela vše od surfovacích simulátorů po zahrady s více než 12 tisíci rostlinami – ano, čtete správně, zahrady na lodi!
Nemůžu říci, že bych byl nějakým extrémním fanouškem výletních lodí, ale tahle loď mne zaujala ihned když jsme vybírali plavbu na Royal Caribbean Cruises. Možná to byla zvědavost, jak se lidi cítí být na lodi, která je svou velikostí a nabídkou služeb srovnávatelná s malým městem, nebo jen chuť zažít něco mimořádného. Kdo by nechtěl zažít jazzový večer uprostřed oceánu nebo večeřet v špičkové restauraci s výhledem na zapadající slunce za obzorem?
Hledali jsme asi den, dva na internetu, porovnávali možnosti a nakonec jsme se rozhodli pro cestu na Jamajku, Haiti a do Mexika. Víceméně zažít nové dobrodružství a zjistit, co všechno dokáže ten plovoucí palác Oasis of the Seas na moři. A věřte mi, byla to plavba, na kterou by nezapomněl ani kapitán Jack Sparrow.
Obsah článku
Oasis of the Seas – Více než jen loď
Oasis of the Seas je něco jako výletní loď na steroidech – při prvním pohledu si uvědomíte, že je to zkrátka jiná liga. Ve svém nitru ukrývá sedm jedinečných „čtvrtí“, které se od sebe značně liší – od bujné zeleně Central Parku až po rušnou promenádu Boardwalk s karusely a obchody, která vám připomene čilý pobřežní bulvár.
Loď, která měří na délku ohromujících 362 metrů a šířku 66 metrů, může na svou palubu vzít až 6 780 cestujících a 2 200 lidí z posádky. Při pohledu z přístavu se zdá, že její velikost nemá mezí, a člověk se až diví, že takový kolos dokáže elegantně klouzat po hladině moře.
Na palubě se nachází také 25 bazénů a vířivek, včetně plaveckých bazénů s proudem ze solárních zón. Pro milovníky vodních radovánek tu je Splashaway Bay, vodní park plný skluzavek, fontán a vodních kbelíků, který rozzáří oči jak malým dětem, tak i dospělým hledajícím zábavu.
Za zmínku stojí i Aqua Theatre, otevřené divadlo na zádi lodi, kde můžete za hvězdné oblohy sledovat vodní radovánky – akrobacie, synchronizované plavání a ohromující světelné show. A pokud máte rádi více tradiční divadelní zážitky, v přízemí lodi se nachází Opal Theater, kde se hrají broadwayské muzikály a další živá představení.
Kulinářská rozmanitost je na Oasis of the Seas na prvotřídní úrovni. Nejenže zde najdete více než 20 různých restaurací a kaváren, ale ještě k tomu nabízejí chutě z celého světa – od výtečných steaků v Chops Grille, přes tradiční italské jídlo v Giovanni’s Table, až po rychlé občerstvení v zábavném americkém dineru Johnny Rockets. A to nemluvě o možnostech jako je Solarium Bistro, kde si můžete dopřát lehčí a zdravější pokrmy, nebo Park Café, které nabízí občerstvení s výhledem na zeleň Central Parku.
Pro ty, kteří chtějí během plavby zůstat v pohybu, je zde nespočet aktivit – od klasické posilovny se vším všudy, přes basketbalová hřiště, minigolf, po umělou surfařskou vlnu FlowRider a dokonce i zip-line pro ty nejodvážnější. Pro relaxaci je pak možné se zastavit v Vitality at Sea Spa, kde můžete využít širokou paletu terapií a procedur.
Večerní zábava zahrnuje nespočet barů a klubů včetně jazzového klubu Jazz on 4, nočního klubu Blaze a ledového baru Frozen in Time (můj neoblíbenější). Mimo klasické zábavy na vás na lodi čeká i kasino Royale, kde můžete vyzkoušet své štěstí u stolu s blackjackem nebo u jednorukého bandity.
Central Park v srdci lodi je pak skutečným mistrovským dílem – více než 12 000 živých rostlin vytváří osvěžující zelenou oázu, kde můžete na chvíli uniknout od ruchu oceánu a ponořit se do klidu přírody.
A je to opravdu tak, jak to zní – Oasis of the Seas není prostě jen loď; je to pojem, který mění vaši představu o dovolené na moři a nabízí zážitky, o kterých se vám možná ani nesnilo.
Přístav Fort Lauderdale – domov Oasis of the Seas
Město Fort Lauderdale, zvané také jako „Americké Benátky“, bylo naším nástupním místem. Právě z tohoto přístavu většina výletních lodí na svou týdenní cestu karibikem vyplouvá. Pojďme si ale něco říci právě o Fort Lauderdale pro případ, že byste přijeli do města o den nebo dva dříve, než bude váš „boarding time“.
Jedním z prvních tipů, které můžeme dát, je vydat se na prohlídku města po jeho vodních kanálech. Pohled na palmy, luxusní vily a elegantní jachty, když se pomalu plave pod modrým nebem, je opravdu nezapomenutelný. Věřte mi, pohled na město z vody je úplně jiná perspektiva, a to doslova i přeneseně.
Kromě vodních exkurzí by byla škoda neprozkoumat i místní pláže. Fort Lauderdale Beach je archetypálním příkladem pláže Floridy: jemný bílý písek, roztančené palmy a zvuk vln, který vás nutí vypnout a jen tak bezstarostně relaxovat. A jestli jste fanoušky aktivní dovolené, zapůjčení paddleboardu či kajaku a prozkoumávání pobřeží na vlastní pěst, je zábava, která vám dodá novou energii.
Vedle koupání mě osobně nadchnul také obchodní bulvár Las Olas Boulevard. Ať už máte chuť na shopping v originálních buticích, pochutnávání si na kulinářských specialitách, nebo si prostě chcete vychutnat pohodovou atmosféru kavárny, Las Olas vás nenechá na pochybách, proč je považován za srdce města. Už jen procházka touto ulicí a pozorování místního ruchu byla pro mě pravým oříškem plným nových zážitků.
A když už jsem u jídla, nemohu opomenout The Wharf. Tento otevřený koncept prostoru nabízí kombinaci venkovního tržiště a food marketu s vynikajícími stánky s jídlem. Moje chuťové buňky měly jednoznačně svátek, a kdybychom neměli další den vyrážet na Jamajku, pravděpodobně bych se tam vrátil.
Pro ty, kdo se chtějí dozvědět něco víc o historii a kultuře Fort Lauderdale, může být skvělým tipem návštěva Muzea a zahrad Bonnet House. Tato historická rezidence, ukrytá mezi bujnou tropickou vegetací, je jako klenot pro milovníky umění a historie. Skvostný dům spolu se zahradami vám vykreslí obraz Floridy z doby, kdy se teprve rodila dnešní tvář tohoto slunného státu.
Ať už hledáte odpočinek na pláži, výlety na paddleboardech, nebo chcete ochutnat místní gurmánské lahůdky, Fort Lauderdale je místem, kde si každý najde to své. Teď ale dáme Fort Lauderdale sbohem a vydáme se na Jamajku, ostrov plný rytmu, barev a bezkonkurenčních karibských zážitků.
Jamajka – Ostrov plný rytmu a relaxace
Po rozloučení se s přístavem ve Fort Lauderdale a sladkou pohodou Floridy nás Oasis of the Seas přenesl přes rozlehlý modrý oceán dál k horizontům, kde se schovávají opravdové karibské poklady. Můj vnitřní kompas poháněný příslibem reggae, pikantních chutí a nekončících pláží byl namířený přímo na Jamajku, ostrůvek vykreslený v myslích mnoha cestovatelů jako synonymum pro nekonečný chill-out.
Když se loď pomalu přibližovala k jamajskému přístavu, vítalo nás městečko Falmouth, které zdálo se, se probouzí spolu s každým paprskem tropického slunce. Než jsem stačil říct „Yeah man!“, ocitl jsem se na ulicích, kde každý kout očividně dýchal historií a každá tvář na vás vrhala upřímný úsměv.
Místo abych se ztrácel v nějakých turistických pastech, rozhodl jsem se ponořit do místní atmosféry tak autenticky, jak to jen šlo. A to znamenalo jediné – vydat se do pravé jamajské „jerk hut“ na ulici a ochutnat legendární jerk chicken. Mírný šok z počátečního štípnutí ostrých koření však rychle vystřídal pocit blaženosti, který se rozléval celým tělem s každým dalším soustem.
Po polední pikantní očistě mi lokální průvodce, kterého jsem mimochodem potkal při přílivu v turisty zalitém stánku s ovocnými smooties, doporučil, abych se nevyhýbal návštěvě Dunn’s River Falls. A tak jsem se vydal, aby mi peřeje ukázaly, jak se skutečná Jamajka hraje s elementy přírody. Spletitý tanec mezi skalami a křišťálově čistou vodou byl jak svaté zjevení, které měl každý návštěvník Jamajky zažít. Chladná voda byla osvěžující odměnou za žár, co nás stíhal zevnitř ostrova.
Ale nebyl by to pravý karibský zážitek, kdybych se nepodíval do hloubi džungle, která byla doslova za rohem. A tak, společně s malou skupinou stejně dobrodružně naladěných duší, jsem se vydal na vandr skrz husté pralesy, které zakrývaly světlo a zvuky z civilizace. Stísněné stezky občas nahradil otevřený prostor, kde se pod baldachýnem stromů krčily malé vesničky, v nichž čas, zdálo se, teče úplně jinak.
V jedné takové vesničce, kde jsme se zastavili pro chvíli odpočinku, místní děti bez obav přiběhly, aby nám ukázaly, jak ovládají umění vyrobení panenek z banánových listů. Jejich šikovnost a přirozenost s jakou sdílely kus svého světa, byly jako balzám na duši.
Když se den nachýlil k večeru a slunce pomalu zapadalo, vybrali jsme si k završení dne jednu z nekonečných pláží, kde bylo slyšet jen šumění vody a občasné tóny reggae, které se vznášely vzduchem. Zde, se sklenicí chladného Red Stripe v ruce a pohledem na horizont, který se pomalu halil do fialovo-zlaté náruče, jsem si uvědomil, že Jamajka je místem, kde čas opravdu ztrácí svou moc.
Stínění nohou v teplém písku, s duší naplněnou melodiemi Boba Marleyho, jsme se nakonec vraceli zpět k lodi. Zatímco světla Falmouthu pozvolna pohasínala a ruch města se měnil ve vzdálený šepot, cítil jsem, že Jamajka ve mě zanechala něco, co se nedá jen tak ztratit nebo zapomenout. Byla to stopa pikantní, rytmické a neuvěřitelně živé – stejně jako samotná Oasis of the Seas, která se už připravovala na další zastávku naší karibské odysey. Ale o tom bude řeč až příště, když se podíváme do Labadee, soukromé resortní enklávy na Haiti.
Labadee, Haiti – Vlastní kousek ráje
Když se hovoří o dokonalém úniku od každodenního shonu, je Labadee místo, které má všechny předpoklady splnit tuto představu. Po napínavém dni plných jamajského pikantního větru a dunivých vodopádů přišel čas zaznamenat odpočinek na privátních březích Labadee, který je součástí naší karibské odysey na lodi Oasis of the Seas.
Není se čemu divit, že tento soukromý poloostrov na severním pobřeží Haiti je exkluzivně vyhrazen pro cestující Royal Caribbean. Ačkoliv Labadee je oficiálně součástí Haiti, jeho odlehlá a izolovaná povaha spolu s dobře kontrolovaným přístupem zajišťuje pocit naprosté bezpečnosti a intimitou oplývající enklávy.
Přistání v Labadee není méně impozantní než plavba lodí, která nás sem přivezla. Výhled na svěží zelené kopečky, které klesají přímo do nádherně azurových karibských vod, vás okamžitě uvádí do stavu blaha. Krok z lodi na tento částicí raje znamená krok do světa, kde se přírodní krása snoubí s dobře promyšlenými aktivitami pro návštěvníky.
Představte si pláže – nekonečně dlouhé pásy bílého písku, jemného jako mouka, které vás nutí odložit obuv a nechat každé zrnko proklouznout mezi prsty. Pro ty, kteří mají v lásce klidný odpočinek, je Dragon’s Breath Beach přesně tím pravým místem. Zde se můžete ponořit do knihy, zatímco vás obklopuje jen lehký šum větru a šplouchání vln.
Pokud vás ale láká příslib dobrodružství, nemusíte chodit daleko. Adrenalinoví nadšenci si mohou užít například zipline přes vodu na Dragon’s Flight – nejdelší zipline nad mořem na světě, který vám poskytne nejen dávku vzrušení, ale i nezapomenutelný výhled na celé Labadee.
Nejenže se zde nachází spousta vodních sportů, od šnorchlování po kajak, ale můžete také vyzkoušet něco pro Haiti typického, jako je například pohodová plavba na tradičních haitských plachetnicích. Každý kout Labadee je vybaven tak, abyste si mohli cestu užít přesně podle svého gusta, a to včetně množství osvěžovacích stanovišť, kde vám ochotný personál podá nějaký ten chladivý koktejl nebo lokální pochoutku.
Labadee má ovšem i svou klidnější tvář, kterou představuje například Columbus Cove, malebná zátoka ideální pro rodiny s dětmi nebo pro ty, kdo si přejí strávit den relaxací ve stínu kokosových palem. A jestliže se cítíte spíše na něco soukromějšího, můžete si pronajmout luxusní kabinku a vychutnat si výhled na moře bez jakéhokoliv rušení.
Ani návštěvníci, kteří jsou víceméně připoutáni k pevnině, nebudou zklamáni. Atrakce jako Dragon’s Tail Coaster nabízí vzrušující jízdu horskou dráhou podél pobřeží s panoramatickými výhledy, které jsou tak nádherné, že by vám skoro mohly vyrazit dech.
Je těžké přehlédnout, že Labadee nabízí skutečně široký výběr možností pro odpočinek i zábavu, a to vše s maximální ohleduplností k přírodě a udržitelnosti. Místo, které je tak úžasně navržené, aby vyhovovalo potřebám a choutkám každého návštěvníka. Ať už jste milovníkem klidu, relaxace nebo toužíte po naplnění dne aktivitami, Labadee se zavázalo poskytnout nezapomenutelný zážitek na každém kroku.
Se srdcem naplněným novými zážitky a tělo osvěžené karibským sluncem, je těžké se rozloučit s Labadee. Nicméně, poslední vzpomínky na tento zázračný kus soukromého ráje jsou uloženy do mého srdce a fotek v mobilu, připravené na to, až budu jednoho dne vyprávět o tomto ráji na Zemi dalším zvídavým dobrodruhům. Ale nyní už mi dovolte, abych se ponořil do dalších příběhů, tentokrát z Mexika – Cozumelu, ostrova, který je potápěčským rájem a nabízí ještě další nezapomenutelné příběhy.
Mexiko Cozumel – ráj pro potápění
Po rozloučení s kouzelným Labadee, plným písečných pláží a zážitků, které se mi natrvalo vryly do paměti, naše plavba pokračovala dál, směrem k Mexiku. Cozumel, ostrov slavný rájem pro potápění a svůj podmořský život, byl další destinací, kterou jsem se nemohl dočkat, že prozkoumám.
Při připlutí k Cozumelu, pohled z paluby Oasis of the Seas odhaloval křišťálově čisté vody omývající břehy ostrova a sliboval skutečnou pohádku. Tento ostrov v Karibském moři je skvostem mezi potápěčskými destinacemi, světově známým pro své korálové útesy a svou podmořskou biodiverzitu.
Ihned jsme si naplánovali potápěčskou výpravu k jednomu z nejslavnějších míst, které Cozumel nabízí – Palancar Reef. Tento útes je součástí Velkého Mayského Bariérového útesu a je domovem pro neuvěřitelnou paletu mořských živočichů. Vykročit z člunu a ponořit se pod vodu bylo jako vstup do jiného světa, světa, kde jsou barvy více živé a život plynule tane v rytmu proudů Karibiku.
S každým metrem hloubky se naskýtaly nové výjevy – školy ryb se šupinami připomínajícími třpytící se drahokamy, lenivé želvy plující kolem se vznešenou grácií a korály všech možných forem a barev. Čas zde plyne jinak, každý bublinka vzduchu stoupající k hladině připomínala, jak jedinečné a křehké je prostředí, ve kterém se potápíme.
Nedaleko Palancar Reef se nachází další ikonické místo pro potápěče – Santa Rosa Wall. Tato vertikální stěna poklesává do hlubin a je pokryta převisy a jeskyněmi, které tvoří přirozený úkryt pro mnoho druhů mořského života. Pocit, který ve mně vyvolávalo sledování světelných paprsků, pronikajících skrz čirou modrou vodu a osvětlujících dramatickou topografii útesu, byl zcela hypnotizující.
Po návratu z těchto podvodních dobrodružství byl čas prozkoumat i to, co Cozumel nabízí na souši. Ostrov je sice proslulý svými potápěčskými lokacemi, ale ukrývá i bohatou kulturu a historii. Své odpoledne jsem věnoval návštěvě San Gervasio, majestátních ruin mayské civilizace, které připomínají bohatou minulost regionu.
Pro ty, kteří mají raději klidnější oddechové chvíle, nabízí Cozumel také nádherné pláže, jako je Playa Mia nebo Paradise Beach. Vždyť co může být lepší než relaxovat s pohárem osvěžující margarity v ruce, poslouchat šumění vln a nasávat teplo tropického slunce.
Večer, když jsme se vraceli zpět na loď Oasis of the Seas, nastal čas na rozjímání. Přemýšlel jsem o tom, jak tyto chvíle strávené v Cozumelu posílily mé spojení s přírodou a obohatily mě o nezapomenutelné vzpomínky.
S pocitem vděčnosti a s malou slanou vůní stále ve vlasech, jsem se cítil o něco bohatší než předtím – nejen díky pokladům, které skrývá moře, ale i díky novým přátelstvím a zkušenostem, které jsem si odnesl z tohoto karibského klenotu.
Zpět na palubě – Zážitky a aktivity na lodi
Po návratu z úchvatného Cozumelu, plném podvodních pokladů a slunečných pláží, jsem byl zvědavý, jaké další tajemství a zábavu mi dokáže nabídnout Oasis of the Seas, toto město na vodě. A neměl jsem se o nedostatek zábavy bát, to mi tedy věřte.
Jedním z vrcholů večerních programů bylo show v Aqua Theatre. Toto plavecké divadlo, umístěné na nejzadnější části lodi, je opravdovou oázou vzrušení s výhledem na moře. Zde se konaly akrobatické vodní show, které dokázaly oslnit každého diváka. Skokani se vrhali do bazénu z desetimetrové výšky, což bylo o to fascinující, když vezmete v úvahu, že loď klouzala oceánem v plné rychlosti. Během těchto představení jsem se nemohl zbavit údivu a občas i tajné závisti ke smělosti, s jakou akrobaté ovládali vodu i vzduch.
O několik palub výše, v Jazz On 4, to byl zase zcela jiný svět. Tmavé tóny, semišová křesla, a v pozadí kouřící saxofon – jazzová hudba tu vytvářela atmosféru, která ve vás evokovala představu starého New Yorku. Jak plynul večer, koktejly tekly v rytmu hudby a přátelské konverzace pletly síť mezi návštěvníky z různých koutů světa.
A pokud jste někdo, kdo si raději večer odpočine, bazén pouze pro dospělé, jehož klidná hladina osvětlená hvězdami byla jako stvořená pro noční koupání, může být vaším přístavem klidu. Při koupeli ve vlažné vodě, se sklenicí whiskey v ruce, jsem na chvíli zapomněl, že jsem na obrovské lodi, a cítil se jako na malebném přírodním jezeře.
Pro ty, co rádi zůstávají aktivní, i když jsou na dovolené, nebyla nouze o sportovní aktivity. Loď nabízela naprostý adrenalinový zážitek na surfařském simulátoru FlowRider, kde jsem se (spíše neúspěšně) snažil udržet rovnováhu na umělé vlně, zatímco okolostojící poskytovali buď povzbuzující potlesk nebo soucitný smích. Ale věřte mi, po několika pádech a polykání slané vody se každý úspěšně odjetý metr cítil jako malé vítězství.
A co by to byla za dovolenou, kdyby nebyla příležitost zregenerovat tělo i duši? Lázeňské centrum Vitality v Sea Spa nabízelo celou řadu procedur – od masáží po mnoho různých terapií. Přiznám se bez mučení, že po jedné sportovní masáži, která rozmotala všechny uzly způsobené hodinami strávenými v potápěčské výstroji, jsem se cítil jako znovuzrozený.
Zapomenout nesmím ani na sportovní kurty, posilovnu s výhledem na oceán a lezeckou stěnu, která mě doslova nechala viset nad mořem (a možná i nad svými obavami z výšek). Ačkoli lezecká stěna byla výzvou pro mé svaly i důvtip, výhled z vrcholu byl oceněním, které stálo za veškerou námahu.
O své zážitky a příběhy z denních i večerních aktivit jsem pak mohl sdílet s novými přáteli u večeře v některé z mnoha restaurací na palubě lodi, o kterých Vám prozradím více v následující části. A věřte mi, bylo o čem mluvit! Těch několik dní na palubě lodi Oasis of the Seas mi poskytlo více dobrodružství a příběhů, než si někteří lidé zažijí za celý život. Ale to není vše, příště vám prozradím, jaké gurmánské požitky lze zažít v mnoha jejích restauracích a kavárnách.
Stravování na lodi – Gastronomické nebe
Pokud vás návrat na palubu zavelel k nutnosti uspokojit po mořských dobrodružstvích rozbouřený hlad, loď Oasis of the Seas vám naservíruje gastronomický zážitek, na který jen tak rychle nezapomenete. Ať už jste milovníkem jemné haute cuisine, nebo vyznavačem robustních chutí, výběr restaurací na této plující oáze nikoho nenechá na holičkách.
Při první večeři na lodi jsem zavítal do Chops Grille, restaurace, která se pyšní titulem „Signature steakhouse“. Když tu řezník s láskou prezentoval výběr prvotřídních steaků, věděl jsem, že toto bude nebe na zemi pro každého milovníka steaků jako jsem právě já. Sedl jsem si ke stolu s výhledem na oceán a dal se do hovězího filet minion, tak měkkého „mám rád medium well“, že by se dal krájet mými nadšenými pohledy. K tomu sklenička červeného vína a já si na chvíli pomyslel, jestli jsem nepropadl časoprostorovému portálu přímo do nějakého francouzského chateau.
Večery jsem někdy s partnerkou trávil v Solarium Bistro, které bylo jako stvořené pro ty, kteří si po vydatném dni chtěli dopřát lehkou a zdravou večeři. Servírovaly se zde pokrmy, které byly nejen krásně prezentované, ale hlavně svěží a plné chuti. Sezónní zelenina a exotické ovoce průběžně doručované na loď ze zemí, kudy naše cesta vedla, přinášely nejen chuť Karibiku, ale i pocit, že každé sousto má svůj příběh.
Nemohl jsem opomenout ani Central Park Cafe, kam jsem zavítal pro ležérní oběd pod širým nebem. Uprostřed lodi, obklopený více než 12 000 rostlinami, jsem si pochutnával na osobně sestaveném sendviči s prosciuttem a zeleninou, který mi byl servírován s lehkostí a elegancí, jaká se na lodi cenila. Byl to okamžik, kdy se mi zdálo, že i ptáci, kteří se sem přiletěli podívat, chválí moji volbu :).
Pro milovníky italské kuchyně bylo určeno Giovanni’s Table. Tato rodinná restaurace přinesla do karibských vod kousek Toskánska. Domácí těstoviny, pikantní ragú a aromatičtí syroví olivovníci, tato místa sice neznali, ale jejich chuťové pohárky si myslely opak. A já? Já jsem se stával stálým návštěvníkem, hladovým po dalším talíři perfektně připravených Al dente spaghetti.
V neformálnější atmosféře jsme několikrát zašli do Johnny Rockets, kam nás přitáhly retro hudební automaty a slib legendárních amerických burgerů. A nebylo to marné – klasický cheeseburger a hranolky mi chutnaly, jako bych je jedl uprostřed Route 66. Tady jsem na chvíli zapomněl, že jsem na moři, a nechal se unést rock’n’rollovými melodiemi.
Ale největší gastronomické dobrodružství na mě čekalo ve Wonderland. Toto místo, jak název napovídá, bylo jako vykročení přímo do snu. Jídla tu byla umělecká díla, kde se hrálo na smysly a každý chod byl zážitkem sám o sobě. Experimentální kuchyně, kde jsem si dal například kuřecí játrový parfait ve formě jedlých perel, byla představením nejen pro naše chuťové pohárky, ale i pro oko.
Praktické informace a tipy pro budoucí cestovatele
Takže, pokud se chystáte na plavbu Karibikem právě s Oasis of the Seas, je tu několik základních tipů, které jsem si odnesl z našeho cestování a které by vám měly pomoci si cestu užít na maximum a vyhnout se několika chybičkám, což už samo o sobě není jen malý oříšek.
Zaprvé, balení. Mějte na paměti, že klima v Karibiku je tropické, což znamená spoustu slunce a vysokou vlhkost „až 100%“. Zásoba lehkého oblečení, plavek a kšiltovky nebo klobouku je samozřejmostí, stejně jako silný opalovací krém a repelent proti komárům. Ale nezapomeňte ani na večerní outfit, na lodích jako je Oasis of the Seas se konají formální večery, kde můžete zazářit v obleku či šatech. I na palubě jde přece o eleganci, ne?
A co vaše chodila? Kromě pohodlných bot na procházku po palubě si vezměte i něco na večerní taneční eskapády nebo exkurze po místech, kde se vydáte na pevninu. Nejspíš se vám také hodí boty do vody, zvláště pokud budete chtít vyrazit na průzkum koralových útesů v Cozumelu, nebo vodopádů na Jamajce.
Pak je tu technologie. Digitální asistenti, jako jsou telefony a powerbanky jsou důležití společníci. Ovšem, pamatujte na to, že i na lodi jsou místa, jako je bazén nebo lázně, kde je elektronika přímo zakázána. Návštěva jacuzzi by se vám bez nich mohla proměnit v nechtěný tech-fitness test. 🙂 A nezapomeňte si na lodi aktivovat mořský režim na mobilu, pokud nechcete přijít na břeh se šokem z účtu za roaming.
Co se týče jídla, na Oasis of the Seas jsou kuchyně opravdová smršť, a proto si předem promyslete, zda si připlatíte za některý z prémiových stravovacích balíčků. Ono se to pak na palubě rychle rozjede a vy byste neměli zrovna toužit po tom, abyste každý večer strávili při burgeru, byť ještě tak svůdném. My jsme využili balíček na jídlo i pití „matně si vybavuji“ asi za 300 dolarů na osobu a to byl ten nejdražší, který obsahoval neomezeně jídla, alkoholu všeho typu a neomezenou návštěvu všech restauracích na lodi.
Ještě jeden tip: loď je obrovská a snadno se na ní zabloudí. Stáhněte si aplikaci lodi, která vám pomůže se neztratit v moři atrakcí a zažít tak skutečnou oázu zábavy, aniž byste polovinu času strávili hledáním východu z labyrintu trampolín a slunečníků.
A nezapomeňte na rezervace. Ať už se chystáte na skok z padáku ve Flow Rider nebo na vyhlídkový let zipline, nečekání v dlouhých frontách a vytírání očí nad plnými sloty je otázkou předchozího plánování. Rezervujte si vše dopředu, když to jen jde. V každé kajutě můžete jednoduše rezervovat vše přímo online nebo na televizi.
Poslední, ale rozhodně ne méně důležitým bodem, je otázka výletů na břeh. Jistě, můžete je organizovat přímo s lodí, ale často se vyplatí projít se po přístavu a najít místního provozovatele. To může být nejen cenově výhodnější, ale také přinese více autentických zážitků a dobrodružství, které vám dají možnost ponořit se do místní kultury hlouběji než při standardním výletu pořádaným organizátory přímo z lodi.
Tak tedy, milí budoucí námořníci, s těmito informacemi byste měli být dobře vybaveni pro vaši vlastní karibskou odyseu. Vybaveni poznáním, které vám umožní strávit čas mezi vlnami a hvězdami přesně tak, jak se patří – s úsměvem na tváři a větrem ve vlasech, bez obav z možných nepříjemností. Bon voyage!
Závěr a reflexe karibského dobrodružství
Po tomto víru zážitků, pestrých chutí a nespoutaných dobrodružství, které nám karibská plavba na lodi Oasis of the Seas poskytla, se cítím obohacen nejen o vzpomínky, ale i o nový pohled na svět a cestování. Je fascinující, jak sedm dní na palubě lodi dokáže změnit váš pohled na dovolenou a obohatit vaše chápání různorodosti kultur, které Karibik skrývá.
Od okouzlujícího ruchu Fort Lauderdale, přes relaxační puls Jamajky, soukromý ráj v Labadee až po nesmírnou podmořskou krásu Cozumelu – každý moment strávený v těchto exotických destinacích byl jako kapka esence, která zanechala na paletě mého života nový, zářivý odstín.
A přitom nebyly hlavními hrdiny pouze tyto pestrobarevné země, ale i Oasis of the Seas sama – ta vznosná, zdánlivě nepřemožitelná loď, která svým hostům každým dnem předkládala nový svět plný atrakcí, od sofistikovaných večerů ve stylu Broadway po vzrušující výzvy Flow Rideru. Jídla, která byla sama o sobě uměleckými díly, či nesčetné možnosti, kde si člověk mohl dokonale odpočinout a načerpat novou energii – to vše mi připomínalo, že Oasis of the Seas je vskutku město samo o sobě.
Jak se tak zpětně ohlížím na tento úchvatný výlet, jsem přesvědčen, že takto intenzivní a plné příběhy mohou být vyprávěny pouze na lodi, která pohostinně skládá své příběhy ze všech koutů světa, aby svým cestujícím poskytla prostor pro vytvoření vlastních. Člověk na její palubě snadno zapomene na všechny starosti a nechá se unášet vlnami dobrodružství, přičemž se stává součástí něčeho, co je větší než on sám – součástí příběhu, který bude vyprávět ještě dlouhá léta.
Když se vrátím k běžnému životu, zůstanou tyto okamžiky ve mně živé a budu si je vážit jako pokladů, které mi žádná fotografie či suvenýr nemůže přinést.
To dobrodružství s Oasis of the Seas bylo opravdovým potěšením pro tělo i ducha – byla to cesta, která ukázala, že skutečný luxus není ve zlatu a diamantech, ale v zážitcích, které s sebou vezeme v srdci!
Pokud máte jakékoli dotazy, stačí napsat do komentářů nebo nás kontaktovat 🙂 Fajn den přeji, Petr…:)