Golf je sport, který může vypadat složitě a plný neznámých slov, ale ve skutečnosti je to jen otázka času, než se do něj ponoříš a začneš si ho užívat. Možná jsi už někdy viděl/a golf v televizi, nebo dokonce byl/a na hřišti, ale nechápal/a všechny ty výrazy, které golfisté používají. Já jsem se taky kdysi učila od nuly, a tak jsem se rozhodla napsat tento slovníček, který ti pomůže lépe porozumět golfovým pojmům a snad tě i inspiruje si tento krásný sport vyzkoušet. Golf není jen o odpalování míčků, je to také o strategii, trpělivosti a hlavně o zábavě.

Golfové hřiště jsou nádherná místa plná zeleně, kde můžeš trávit čas s přáteli a rodinou, užívat si přírody a zároveň si procvičovat své dovednosti. Ať už jsi úplný začátečník nebo už máš nějaké zkušenosti, vždycky je co se učit.

Proto jsem sestavila tento přehled základních golfových pojmů, které ti pomohou pochopit pravidla hry, techniku a etiketu, aby se z tebe stal lepší hráč a mohl/a jsi si golf naplno užít. Pojďme se tedy ponořit do světa golfu a objevit, co všechno tento sport nabízí.

Základní golfová slova a výrazy

Golfová hůl

To je ten nástroj, kterým golfista odpalí míček. Existuje mnoho různých holí, každá je určená pro jiný typ odpalu. Některé hole mají dlouhé násady, jiné krátké, některé jsou široké, jiné úzké.

Golfový míček

Golfový míček je malý, kulatý a má na sobě spoustu malých důlků. Ty důlky pomáhají míčku letět rovněji a dále. Golfové míčky se vyrábí v mnoha barvách, ale nejčastěji je uvidíš bílé.

Koukni...  Pogačar, Froome, Vingegaard - Kolik berou?

Golfové hřiště

Golfové hřiště je místo, kde se golf hraje. Je to obrovská plocha s různými překážkami, jako jsou jezera, písečné pasti a stromy. Hřiště je rozděleno na několik částí, kterým se říká jamky.

Jamka

Jamka je konečný cíl každé části hřiště. Je to malá díra v zemi, kam musí golfista dostat míček. Každá jamka má svůj číselný par, což je počet úderů, za který by měl golfista ideálně míček do jamky dostat.

Par

Par je číslo, které určuje, kolik úderů by mělo ideálně stačit na dosažení jamky. Pokud je jamka označena jako par 4, znamená to, že bys měl(a) míček do jamky dostat na čtyři údery.

Birdie, Eagle, Bogey

Tato slova označují, kolik úderů jsi potřeboval(a) na dosažení jamky v porovnání s parem. Birdie znamená, že jsi potřeboval(a) o jeden úder méně než par. Eagle znamená, že jsi potřeboval(a) o dva údery méně než par. Bogey znamená, že jsi potřeboval(a) o jeden úder více než par.

Tee

Tee je malé stojánko, na které se položí míček při prvním odpalu na každé jamce. Tee pomáhá míčku, aby se zvedl ze země a odpal byl jednodušší.

Green

Green je část hřiště okolo jamky. Tráva na greenu je velmi nízká a hladká, aby míček mohl snadno a rychle dosáhnout jamky.

Fairway

Fairway je část hřiště mezi místem, odkud se odpaluje, a greenem. Tráva na fairwayi je o něco vyšší než na greenu, ale stále je udržovaná, aby míček mohl pěkně rolovat.

Rough

Rough je část hřiště mimo fairway a green. Tráva v roughu je vysoká a hustá, takže když se míček dostane do roughu, je těžší ho odtamtud dostat.

Hazard

Hazard je jakákoli překážka na hřišti, která ztěžuje hru. Může to být písečná past (bunker), jezero nebo řeka.

Koukni...  Objevte 30 nečekaných důvodů, proč hrát golf

Bunker

Bunker je písečná past. Když se míček dostane do bunkeru, je těžší ho odtamtud dostat, protože písek způsobuje, že míček neletí tak daleko.

Drive

Drive je první úder na každé jamce. Používá se speciální dlouhá hůl zvaná driver, která pomáhá míčku letět co nejdále.

Putt

Putt je úder, který se používá na greenu. Používá se speciální krátká hůl zvaná putter a cílem je dostat míček do jamky.

Caddy

Caddy je osoba, která golfistovi pomáhá nosit hole a dává rady, jak nejlépe hrát.

Handicap

Handicap je číslo, které ukazuje, jak dobře golfista hraje. Čím nižší číslo, tím lepší hráč. Handicap umožňuje, aby hráči různých úrovní mohli soutěžit proti sobě spravedlivě.

Slice a Hook

Slice a hook jsou nepřesné odpaly. Slice je, když míček letí doprava (pro praváky) nebo doleva (pro leváky). Hook je, když míček letí doleva (pro praváky) nebo doprava (pro leváky).

Mulligan

Mulligan je neoficiální pravidlo, které umožňuje hráči znovu odpálit míček bez penalizace, pokud se první odpal nepovedl. Toto pravidlo se používá hlavně při přátelských hrách.


Další golfová slovíčka a výrazy

Approach shot

Toto je úder, který se provádí z fairwaye nebo roughu směrem na green.

Chip shot

Chip shot je krátký, nízký úder, který se používá, když je míček blízko greenu, ale ne na něm.

Pitch shot

Pitch shot je delší než chip shot a má vyšší trajektorii. Používá se, když je potřeba dostat míček přes překážku na green.

Lay Up

Lay up je strategický úder, který golfista použije, aby se vyhnul riziku a dostal míček na bezpečné místo na fairwayi nebo před greenem.

Out of Bounds (OB)

Out of bounds znamená, že míček se dostal mimo hranice hřiště. Pokud se to stane, musíš odpálit další míček z místa předchozího odpalu s penalizací jednoho úderu.

Koukni...  Golf Praha Vinoř: 6 jamek zábavy pro každého

Provisional Ball

Provisional ball je náhradní míček, který golfista odpálí, když si není jistý, jestli jeho původní míček není out of bounds nebo ztracený.

Double Bogey, Triple Bogey

Double bogey znamená, že jsi potřeboval(a) o dva údery více než par na dosažení jamky. Triple bogey je o tři údery více než par.

Ace

Ace, neboli hole-in-one, je úder, při kterém se míček dostane do jamky na jeden úder. Je to velmi vzácné a velký důvod k oslavě!

Divot

Divot je kus trávy a hlíny, který se vytrhne ze země, když hůl udeří do míčku. Je slušné po sobě divot vrátit na místo.

Fore!

Fore je varovný výkřik, který golfista použije, když jeho míček letí směrem k jiným hráčům, aby je varoval před nebezpečím.


Golfová pravidla a etiketa

Tee Time

Tee time je čas, kdy máš začít hrát. Je důležité přijít včas, abys nepřekážel(a) ostatním hráčům.

Ready Golf

Ready golf znamená, že každý hráč je připravený hrát, jakmile je na řadě, bez ohledu na pořadí, aby se urychlila hra.

Pace of Play

Pace of play je tempo, kterým hraješ. Je důležité hrát rychle, aby se hra nezdržovala.

Markování míčku

Když tvůj míček leží na greenu, měl(a) bys ho označit malou mincí nebo značkou, abys nepřekážel(a) ostatním hráčům při puttování.

Respekt ke hřišti

Měl(a) bys respektovat hřiště a udržovat ho v dobrém stavu. To znamená opravovat divoty, hrabat písek v bunkerech a nezanechávat odpadky.

Ticho

Když někdo odpaluje, měl(a) bys být tichý/á, aby se mohl(a) soustředit.

Správné oblečení

Na golfovém hřišti je často vyžadováno speciální oblečení, jako jsou golfové boty, košile s límečkem a golfové kalhoty nebo kraťasy.

Závěrem

Tento golfový slovníček by ti měl pomoci lépe porozumět tomu, co se děje na golfovém hřišti. Když budeš znát tyto základní pojmy, bude pro tebe golf mnohem zábavnější a snazší.

Takže, vezmi si svůj míček, hůl a vyraz na hřiště! Golf je úžasný způsob, jak trávit čas venku, zlepšovat své dovednosti a užít si krásné přírody.

A kdo ví, třeba se ti podaří i ten vzácný hole-in-one!

Fischer.cz

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem