V současné době je obezita celosvětově rozšířeným zdravotním problémem, který mnozí snaží řešit různými způsoby, včetně užívání léků na hubnutí. Tyto léky se staly populárními díky slibům rychlého a účinného řešení problémů s nadváhou. Avšak otázka, zda jsou tyto léky opravdu nejlepší volbou pro hubnutí, zůstává předmětem debaty mezi odborníky a veřejností.

Účinnost a mechanismy působení léků na hubnutí

Mezi nejznámější léky na hubnutí patří Saxenda, Ozempic, Mysimba a Xenical, které fungují na různých principech. Saxenda a Ozempic stimulují produkci hormonu GLP-1, což vede k pocitu sytosti a sníženému příjmu potravy. Mysimba kombinuje látky bupropion a naltrexon, které působí na centrální nervový systém, čímž tlumí chuť k jídlu a podporují pocit sytosti. Xenical (Orlistat) blokuje absorpci tuků ve střevě, čímž snižuje množství kalorií přijatých z potravy​​​​​​.

Rizika léků na hubnutí a vedlejší účinky

Ačkoliv léky na hubnutí mohou nabídnout účinnou pomoc, je důležité si být vědom jejich potenciálních rizik a vedlejších účinků. Vedlejší účinky mohou zahrnovat gastrointestinální problémy, jako je nevolnost, průjem, a u některých léků i závažnější zdravotní komplikace. Dále existuje riziko zneužití nebo závislosti, zvláště u léků, které působí na centrální nervový systém. Vzhledem k těmto rizikům je nezbytná pečlivá lékařská kontrola při užívání těchto léků​​​​​​.

Kritéria pro výběr nejlepšího léku na hubnutí

Výběr nejlepšího léku na hubnutí závisí na individuálním zdravotním stavu, přítomnosti doprovodných onemocnění a celkových cílech hubnutí. Neexistuje univerzální řešení, a proto je důležitá konzultace s lékařem, který může posoudit potenciální přínosy a rizika v kontextu konkrétního pacienta. Zásadní je také závazek k trvalým změnám životního stylu, jako je zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita, protože léky na hubnutí by měly být používány jako doplněk k těmto základním pilířům hubnutí, nikoli jako jejich náhrada​​​​.

Koukni...  Jednoduché triky pro kontrolu porcí aneb jezte chytře, žijte zdravě

Saxenda

Saxenda je lék, který se aplikuje skrze injekce na předpis používaný hlavně pro řízení hmotnosti. Je určen pro dospělé s indexem tělesné hmotnosti (BMI) 27 a více, kteří mají také problémy se zdravím související s hmotností, nebo obezitu (BMI 30 a více), a pro děti ve věku 12-17 let s tělesnou hmotností nad 60 kg a obezitou, aby jim pomohl zhubnout a udržet si nižší hmotnost. Saxenda by měla být používána společně s dietou s omezeným příjmem kalorií a zvýšenou fyzickou aktivitou​​.

Dávkování Saxendy se postupně zvyšuje během prvních pěti týdnů léčby, začíná se na 0,6 mg jednou denně a zvyšuje se až na udržovací dávku 3 mg jednou denně, aby se minimalizovaly gastrointestinální symptomy. Je-li udržovací dávka netolerována, doporučuje se léčbu ukončit, jelikož účinnost Saxenda pro dlouhodobé řízení hmotnosti při nižších dávkách nebyla prokázána​​.

Saxenda funguje tím, že reguluje váš hlad a příjem kalorií. Jako agonista receptoru GLP-1 (glukagonu podobného peptidu 1) snižuje stimulaci hladu v několika oblastech mozku, což snižuje váš příjem potravy. Saxenda také pomáhá vašemu žaludku trávit potravu pomaleji, což vede k delšímu pocitu sytosti​​.

Možné vedlejší účinky Saxenda zahrnují vážné zdravotní problémy, jako je zánět slinivky břišní (pankreatitida), problémy s žlučníkem včetně žlučových kamenů, zvýšené riziko nízké hladiny cukru v krvi (hypoglykemie) u dospělých s diabetem 2. typu, kterým se také podávají léky na léčbu diabetu 2. typu, riziko hypoglykemie u dětí ve věku 12 let a starších bez diabetu 2. typu, zvýšená srdeční frekvence, problémy s ledvinami, vážné alergické reakce, deprese nebo myšlenky na sebevraždu. Nejčastějšími vedlejšími účinky u dospělých jsou nevolnost, průjem, zácpa, zvracení, reakce v místě injekce, nízká hladina cukru v krvi, bolest hlavy, únava, závratě, bolesti břicha a změny v úrovni enzymu (lipázy) v krvi​​​​.

Koukni...  Proč sportovat 5x týdně

Je důležité, aby léčbu Saxendou sledoval lékař, který může posoudit individuální rizika a přínosy, a zajistit, že léčba je vhodná a bezpečná pro konkrétního pacienta.

Saxenda lek na hunuti

Ozempic

Ozempic je injekční lék na předpis, určený k zlepšení hladiny cukru v krvi u dospělých s diabetem 2. typu a ke snížení rizika významných kardiovaskulárních událostí, jako jsou infarkty, mrtvice nebo smrt, u dospělých s diabetem 2. typu a známým srdečním onemocněním. Lék může mít vážné vedlejší účinky, včetně možných štítných žlázových nádorů, zánětu slinivky břišní, změn zraku, hypoglykemie, problémů s ledvinami, vážných alergických reakcí a problémů s žlučníkem. Běžné vedlejší účinky zahrnují nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha a zácpu​​. Pro více informací o Ozempicu doporučuji navštívit oficiální webové stránky Ozempic.

Ozempic - léky na hubnutí

Mysimba

Mysimba je určen pro léčbu obezity u dospělých s BMI 30 a výše nebo u těch s BMI 27 a výše, kteří mají související zdravotní problémy. Léčba Maysimbou kombinuje naltrexon a bupropion, které působí na centrální nervový systém, čímž ovlivňují chování související s příjmem potravy a energetickým výdejem. Lék by měl být používán s přísnou dietou a zvýšenou fyzickou aktivitou. Pro více informací prozkoumejte přímo webové stránky výrobce.

Mysimba

Xenical

Xenical (Orlistat 120 mg) je léčivý přípravek určený k léčbě obezity. Pomáhá redukovat příjem tuků z potravy tím, že blokuje jejich absorpci ve střevech. Je určen pro použití ve spojení s kaloricky omezenou dietou a zvýšenou fyzickou aktivitou. Pro více informací o Xenicalu navštivte web​​.

Na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv bylo upozorněno na výskyt padělku léčivého přípravku Xenical, 120mg. Konkrétně se jedná o šarži s číslem M2239M1 s dobou použitelnosti 08/2024, která byla zachycena v Iráku. Tato šarže neodpovídá originálnímu číslu šarže výrobce a nebyla identifikována v pravidelných hlášeních dodávek distribuovaných léčivých přípravků v ČR​​.

Xenical

Závěr

Léky na hubnutí mohou pro některé jedince představovat účinnou podporu v boji proti obezitě. Nicméně je důležité pochopit, že neexistuje magické řešení a že úspěch v hubnutí vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje změny v životním stylu a možná i psychologickou podporu. Před užitím jakéhokoli léku na hubnutí je nezbytné poradit se s lékařem, aby se zajistilo, že přínosy převažují nad potenciálními riziky.

Koukni...  Jak být silnější uvnitř: Průvodce posilováním psychické odolnosti

Poslední aktualizace: 11/02/2024