Panická ataka, známá také jako záchvat paniky, je náhlý a intenzivní pocit úzkosti nebo strachu, doprovázený výraznými tělesnými příznaky. Tyto záchvaty mohou být natolik silné, že člověk má pocit, že se zblázní, omdlí nebo že má infarkt. Panické ataky nejsou neobvyklé a mohou postihnout kohokoliv bez ohledu na věk, pohlaví nebo životní styl.

První panickou ataku jsem zažil po deseti letech intenzivního pracovního nasazení v našem podnikání. Práce 12 hodin denně, víkendy i dovolené, jednoduše od rána do noci v kuse. Bylo to jako kdyby mi hlava řekla dost a najednou jsem začal prožívat z ničeho nic panické ataky. Matně si vybavuji, že jsem ráno otevřel počítač a nedokázal jsem odpovědět ani na email.

Od té doby jsem se s tímto problémem naučil žít a poslední dva roky beru lék Asentra 50 mg, který mi velmi pomohl. Cítím, že je důležité sdílet svou zkušenost, aby ostatní věděli, že panické ataky neznamenají, že je člověk blázen nebo labilní, ale vše se dá řešit, ač to tak v danou chvíli vůbec nevypadá.

Příznaky panické ataky

Příznaky panické ataky mohou být velmi různorodé, zahrnující jak fyzické, tak psychické projevy. Mezi nejčastější patří:

 • Zrychlený srdeční tep nebo bušení srdce
 • Pocení
 • Třes nebo třesavka
 • Pocit dušení nebo dušnosti
 • Pocit závratě nebo mdloby
 • Bolest na hrudi
 • Nevolnost nebo břišní potíže
 • Pocit odtržení od reality nebo sebe sama (derealizace, depersonalizace)
 • Strach ze ztráty kontroly nebo zešílení
 • Strach ze smrti

Tyto příznaky se mohou objevit velmi rychle a často bez zjevného spouštěče.

Příčiny a spouštěče panických atak

Přesná příčina panických atak není zcela známá, ale existuje několik faktorů, které mohou přispět k jejich vzniku:

Genetické predispozice: Rodinná anamnéza úzkostných poruch může zvyšovat riziko panických atak.

Stresové situace: Velký stres, jako je ztráta milované osoby, rozvod nebo finanční problémy, může být spouštěčem.

Fyzické zdravotní problémy: Některé fyzické stavy, jako je hyperthyreóza nebo srdeční problémy, mohou napodobovat příznaky panické ataky a zvyšovat úzkost.

Změny v chemii mozku: Nevyváženost neurotransmiterů, jako je serotonin, může hrát roli.

Léčba panické ataky

Existuje několik způsobů, jak se vypořádat s panickými atakami a snížit jejich frekvenci:

Medikace: Léky, jako jsou antidepresiva (např. SSRI, jako je Asentra) a benzodiazepiny, mohou pomoci stabilizovat náladu a snížit úzkost.

Kognitivně-behaviorální terapie (CBT): Tato forma terapie se zaměřuje na změnu myšlenkových vzorců a chování, které přispívají k úzkosti. Pomáhá pacientům rozpoznat a změnit negativní myšlenky a zvládat strachy realisticky.

Dechové a relaxační techniky: Hluboké dýchání, mindfulness a jiné relaxační techniky mohou pomoci zvládnout akutní záchvaty úzkosti. Pomáhá také věnovat pozornost dechovým cvičením a relaxačním technikám, jako je meditace nebo jóga.

Změny životního stylu: Pravidelné cvičení, zdravá strava, omezení kofeinu a alkoholu a dostatek spánku mohou významně přispět k celkové stabilitě psychiky a snížení výskytu panických atak.

Jak zvládat panickou ataku?

Když cítíte, že na vás přichází panická ataka, můžete zkusit následující kroky:

Koukni...  Vše, co potřebujete vědět o bateriích do elektrokol

Hluboké dýchání: Pomalu a hluboce dýchejte. Počítejte do čtyř při nádechu, zadržte dech na jednu sekundu a pak vydechujte opět na čtyři. Tento postup opakujte, dokud se vaše dýchání neuklidní.

Uzavřete oči a soustřeďte se: Zavření očí může pomoci snížit vnější stimuly. Soustřeďte se na klidné místo nebo šťastnou vzpomínku. Mě pomohlo nejvíce počítat, dával jsem mozku šílenou matiku, například kolik je odmocnina z 3283 nebo 8888 x 54832, no jednoduše, abych odvedl mozek od myšlenek na aktuální stav.

Uvědomění si situace: Připomeňte si, že to, co zažíváte, je panická ataka a ne skutečné nebezpečí. Pochopení toho, co se děje, může pomoci zmírnit strach. Vím a pamatuji si, že jsem si vždy říkal v hlavě, je to jen pocit, není to skutečné, neumíráš, kašli na nějakou ataku, je to fikce a budeš žít.

Prevence panických atak

Prevence je důležitá součást zvládání panických atak. Několik tipů pro prevenci zahrnuje:

 • Snižte stres: Naučte se techniky zvládání stresu, jako jsou meditace, jóga nebo pravidelné fyzické cvičení.
 • Vyhněte se stimulantům: Omezte kofein a alkohol, které mohou zvyšovat úzkost.
 • Pravidelný spánek: Ujistěte se, že máte dostatek kvalitního spánku každou noc.
 • Podpora: Vyhledejte podporu od rodiny, přátel nebo terapeutických skupin, které vám mohou poskytnout potřebné porozumění a pomoc.

Moje osobní zkušenost

Když jsem poprvé zažil panickou ataku, bylo to během běžného pracovního dne. Najednou jsem cítil, že se dusím, srdce mi bušilo a nemohl jsem popadnout dech. Měl jsem strach, že mám infarkt.

Panika mě zcela paralyzovala a nevěděl jsem co mám dělat. Tehdy jsem oblétal snad všechny lékaře co v ČR i USA existují, nesčetněkrát jsem byl v nemocnici, soukromých klinikách a nikdy mě, krom klasických běžných onemocnění nikdo nic nenašel.

Prolezl jsem nesčetně všech krevních testů, MR, PetCT a netuším co vše už za vyšetření. Jen vím, že první kde mi tenkrát něco kloudného řekli byla soukromá klinika GHC v Praze, kde jsem byl na pár dnů na „podnikatelském posílení – infuze“a pan docent Novák mi nasadil Oxazepam a pravdou je, že to během 24 hodin přestalo.

Problém však byl, že ho člověk nemůže brát dlouho neboť je návykový, takže měsíc a tím to skončilo. Současně jste po něm tak oblblí, že vás to hodně tlumí, takže žádné dlouhodobé řešení.

Jedním z nejtěžších okamžiků bylo, když mě panická ataka přepadla za volantem. Poté jsem se bál jezdit autem úplně sám, protože kdybych zastavil třeba na červené a dostal ataku, měl jsem strach, že nikdo nepřijede včas a já v autě zemřu. Tento strach mě často vedl k tomu, že jsem se cíleně vyhýbal jízdám autem, což extrémně omezovalo moji nezávislost a svobodu.

Pravidelně jsem dříve létal mezi Českem a Amerikou. Jen představa, že sednu do letadla, kde dostanu ataku a nikdo mi nebude moct pomoct, byla extrémní. Každý let byl pro mě obrovskou výzvou. Abych se s tím vyrovnal, musel jsem vyhledat další odbornou pomoc a naučit se techniky zvládání úzkosti.

Návrat ke sportu a zdravému životnímu stylu

Když jsem si uvědomil, že potřebuji změnit svůj životní styl, rozhodl jsem se vrátit ke sportu, který byl od dětství nedílnou součástí mého života. Od šesti let jsem aktivně sportoval a později i vrcholově, ale kvůli náročnému podnikání jsem na sport neměl čas. Když začaly panické ataky, začal jsem opět pravidelně sportovat.

Koukni...  TOP Kempy 2024: Kam s rodinou do kempu

Téměř denně jsem jezdil na kole, chodil jsem doporučených 10 000 kroků denně, a během šesti měsíců jsem zhubl 20 kilo. Musím upřímně říct, že to dost pomáhalo.

Zdravá strava a dostatek spánku byly klíčovými faktory mého zlepšení. Přestal jsem pít kávu a výrazně jsem omezil příležitostný alkohol. Tento nový životní styl mi nesmírně pomohl a během šesti měsíců se můj stav výrazně zlepšil, ale bohužel ne na stálo.

Asentra 50 mg: Lék, který mi pomohl

Přestože změny v životním stylu přinesly velké zlepšení, panické ataky se začaly vracet, zvláště během pandemie COVID-19 a stresových událostí v letech 2021 a 2022. Tehdy jsem se rozhodl po konzultaci s lékařem zahájit medikaci Asentrou 50 mg. Tento lék mi pomohl stabilizovat se a získat zpět kontrolu nad svým životem.

Co je Asentra?

Asentra je obchodní název pro sertralin, což je antidepresivum patřící do skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Tyto léky zvyšují hladinu serotoninu v mozku, což může zlepšit náladu a snížit úzkost. Sertralin se často předepisuje pro léčbu deprese, úzkostných poruch, panických atak, posttraumatické stresové poruchy (PTSD) a obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD).

Jak Asentra funguje?

Asentra funguje tak, že zvyšuje hladinu serotoninu, což je neurotransmiter, který hraje klíčovou roli v regulaci nálady a úzkosti. Zvýšením hladiny serotoninu může sertralin pomoci stabilizovat náladu a zmírnit příznaky panických atak.

Dávkování a vedlejší účinky

Obvyklá počáteční dávka sertralinu je 50 mg denně, kterou může lékař postupně zvyšovat v závislosti na reakci pacienta a toleranci. Vedlejší účinky mohou zahrnovat nevolnost, nespavost, sucho v ústech, závratě a sexuální dysfunkce, ale většina lidí tyto léky snáší dobře. Za mě mohu říct, že žádný po 2 letech z výše zmíněných vedlejších účinků nepociťuji.

Můj závěr

Dnes už dva roky beru Asentru 50 mg každé ráno a za tu dobu jsem neměl žádnou panickou ataku v plné síle. Občas jsem zažil maličké záchvaty, přibližně 3 až 5x za rok, ale ty byly naprosto zvládnutelné v porovnání se stavy, které jsem prožíval dříve.

Tato zkušenost mi ukázala, že s panickými atakami se dá žít a že správná kombinace medikace, terapie a změn v životním stylu může výrazně zlepšit kvalitu života.

Doufám, že sdílení mého příběhu pomůže ostatním pochopit, že nejsou sami a že existují účinné způsoby, jak se s tímto problémem vypořádat.

Přeji všem co nejrychlejší návrat zpět k normálnímu životu a pokud byste si chtěli o tomto problému pokecat, stačí napsat do komentářů. Držte se…. nejste v tom sami, vím jaké to je!

Nejčastější dotazy

Co je to panická ataka a jaké jsou její příznaky?
Koukni...  Migréna: Příčiny, symptomy a léčba

Panická ataka je náhlý záchvat intenzivního strachu a nepohodlí, který dosahuje vrcholu během několika minut. Příznaky mohou zahrnovat:

 • Bušení srdce, zrychlený tep
 • Pocení
 • Třes nebo chvění
 • Pocit dušnosti nebo tísně na hrudi
 • Nevolnost nebo bolesti břicha
 • Závratě, nejistota, pocit na omdlení
 • Derealizace (pocit neskutečnosti) nebo depersonalizace (pocit odtržení od sebe sama)
 • Strach ze ztráty kontroly nebo zešílení
 • Strach ze smrti
 • Necitlivost nebo mravenčení
 • Zimnice nebo návaly horka
Jaký je rozdíl mezi panickou atakou a úzkostnou poruchou?

Panická ataka je náhlý a intenzivní záchvat strachu, zatímco úzkostná porucha je charakterizována nadměrným a přetrvávajícím strachem a obavami. Panické ataky mohou být příznakem úzkostné poruchy, ale mohou se objevit i u lidí bez této diagnózy.

Co způsobuje panické ataky?

Přesná příčina panických atak není známa, ale předpokládá se, že jde o kombinaci genetických, biologických, environmentálních a psychologických faktorů. Mezi rizikové faktory patří:

 • Rodinná anamnéza úzkostných poruch
 • Zvýšený stres
 • Traumatické události
 • Některé zdravotní stavy
 • Užívání některých látek
Jak dlouho panická ataka obvykle trvá?

Panická ataka obvykle dosahuje vrcholu během několika minut a poté postupně odeznívá. Celková délka ataky se může lišit, ale většinou trvá 10 až 20 minut, i když některé příznaky mohou přetrvávat déle.

Jak se panická ataka diagnostikuje?

Panická ataka se diagnostikuje na základě popisu příznaků, anamnézy a vyloučení jiných možných příčin. Neexistuje žádný specifický test na panickou ataku, ale lékař může provést fyzické vyšetření a další testy, aby vyloučil jiné zdravotní problémy.

Jaké jsou možnosti léčby panické ataky?

Léčba panické ataky obvykle zahrnuje kombinaci psychoterapie a farmakoterapie. Kognitivně behaviorální terapie (KBT) je účinnou formou psychoterapie, která pomáhá pacientům identifikovat a změnit negativní myšlenkové vzorce a chování.

Léky, jako jsou antidepresiva a anxiolytika, mohou být předepsány ke zmírnění příznaků.

Mohu se z panických atak vyléčit?

Ano, většina lidí se z panických atak může vyléčit nebo alespoň výrazně zlepšit svůj stav pomocí vhodné léčby. Důležité je vyhledat odbornou pomoc a dodržovat doporučený léčebný plán.

Jak se vyrovnat s panickou atakou, když k ní dojde?

Pokud dojde k panické atace, je důležité zůstat v klidu a soustředit se na svůj dech. Zhluboka dýchejte a pomalu vydechujte. Může pomoci také zaměřit se na své okolí a připomenout si, že ataka je dočasná a odezní.

Existují nějaké přírodní nebo alternativní metody léčby panických atak?

Některé přírodní a alternativní metody, jako jsou relaxační techniky (jóga, meditace), pravidelné cvičení a zdravá strava, mohou být prospěšné při zvládání panických atak. Je však důležité konzultovat jejich použití s lékařem, zejména pokud užíváte léky.

Kde mohu najít podporu a pomoc, pokud trpím panickými atakami?

Pokud trpíte panickými atakami, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Můžete se obrátit na svého praktického lékaře, psychiatra nebo psychologa. Existují také podpůrné skupiny a online zdroje, kde můžete najít informace a podporu od ostatních lidí, kteří se potýkají s podobnými problémy.


Panická ataka – Hodnocení článku

5,0
5,0 z 5 hvězdiček (na základě 1 hodnocení)
Vynikající100%
Velmi dobré0%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Vaše komentáře

10 let pekla

03/07/2024

Na panicke ataky trpim take a beru na to antidepresiva, plne s vami soucitim. V nemocnici jsem byla snad 50x za tu dobu 🥲

Avatar for Jitka
Jitka

Přispějte svým komentářem či zkušeností a co vám pomohlo