Každý má rád dobrý burger. Ale někdy, když kousneš do šťavnatého, dobře propečeného hamburgeru, možná se ptáš – Proč se to jmenuje hamburger, když tam není žádná šunka? Je to jedna z těch malých životních záhad, které většinu lidí nepřestanou fascinovat.

Příběh o původu názvu „hamburger“ je skvělým příkladem, jak jídlo cestuje a mění se v průběhu času a kultur. Všechno začalo v Hamburku, druhém největším městě Německa. V 19. století se mnoho německých imigrantů stěhovalo do USA a s sebou přinášelo své kulinářské tradice. Jednou z těchto tradic byl „Hamburg steak“, což byl v podstatě mletý hovězí steak, často kořeněný a smažený.

Jak se Hamburg steak dostal do Ameriky

Hamburg steak byl velmi oblíbený mezi námořníky a přistěhovalci z Hamburku, kteří ho přivezli do Ameriky v průběhu 19. století. Původní Hamburg steak byl poměrně jednoduchý: mleté hovězí maso, sůl, pepř, cibule a někdy vejce pro zlepšení konzistence. Tento pokrm se stal velmi populárním v amerických přístavních městech, jako je New York.

Evoluce Hamburg steaku na hamburger

Jak čas plynul a Hamburg steak se stával běžnějším, začal se měnit. Ve Spojených státech se tento pokrm začal podávat mezi dvěma plátky chleba, což byla praktická inovace, která umožňovala lidem jíst ho snadno na ulici. První zmínky o takto podávaném pokrmu se objevují na konci 19. století.

První oficiální zmínka o hamburgeru, jak ho známe dnes, pochází z roku 1904 z World’s Fair v St. Louis. V té době začaly různé restaurace a stánky experimentovat s různými přísadami a způsoby přípravy. Postupně se hamburger začal podávat v housce, což vedlo k dnešnímu standardnímu hamburgeru.

Různé teorie o původu hamburgeru

Existuje několik různých teorií o tom, kdo byl prvním člověkem, který vytvořil hamburger v podobě, jak ho známe dnes. Některé prameny tvrdí, že to byl Louis Lassen, majitel Louis‘ Lunch v New Havenu, Connecticut, který poprvé podal Hamburg steak mezi dvěma plátky toastu v roce 1900.

Koukni...  Proč zásadně nevařím? Po mě vždy Černobyl

Další teorie připisují vynález hamburgeru Oscarovi Weberu Bilbymu, který v roce 1891 údajně poprvé podal hamburger v housce na své farmě v Oklahomě. A ještě další teorie říká, že Charlie Nagreen z Seymouru, Wisconsin, vytvořil hamburger v roce 1885, když podával mleté maso mezi dvěma plátky chleba na Seymour Fair.

Hamburger v dnešní době

Dnes je hamburger jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších jídel na světě. Od fast foodových řetězců jako McDonald’s a Burger King až po gurmánské restaurace, hamburger si našel své místo v srdcích a žaludcích lidí po celém světě.

Moderní hamburger prošel mnoha inovacemi a variacemi. Kromě klasického cheeseburgeru existují i různé druhy burgerů jako veggie burger, kuřecí burger, rybí burger a mnoho dalších. Každá kultura přidává své vlastní ingredience a způsoby přípravy, čímž se hamburger stále vyvíjí a přizpůsobuje různým chutím a preferencím.

Zajímavosti o hamburgerech

  1. Největší hamburger na světě: Guinnessův rekord pro největší hamburger na světě drží hamburger, který vážil přes 1,164 kilogramů. Tento gigantický burger byl vytvořen v Minnesotě v roce 2012.
  2. Mezinárodní variace: V různých částech světa existují různé variace hamburgerů. Například v Japonsku je populární „teriyaki burger“, zatímco v Indii, kde je hovězí maso často tabu, jsou populární „aloo tikki burgers“ z brambor a koření.
  3. Ekonomický dopad: Fast foodový průmysl, který je silně založen na prodeji hamburgerů, má obrovský ekonomický dopad. Například McDonald’s denně obsluhuje přes 69 milionů zákazníků po celém světě.
  4. Hamburger v kultuře: Hamburger se stal ikonou nejen v jídle, ale i v popkultuře. Objevuje se v nesčetných filmech, televizních pořadech a dokonce i v umění.

Na závěr

Takže až si příště dáš hamburger, vzpomeň si na jeho bohatou historii a cestu z Hamburku až do tvé ruky. Od skromného Hamburg steaku až po moderní gurmánský burger, toto jídlo ušlo dlouhou cestu a stalo se jedním z nejoblíbenějších pokrmů na světě.

Koukni...  10 jednoduchých tipů jak omezit nezdravé potraviny

A to je příběh, který si zaslouží být vyprávěn znovu a znovu – i když očekáváme stejný lahodný výsledek pokaždé.

Fischer.cz

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem