Každý rok si Tour de France užívám jako malý. Jasně, radši mám své horské kolo S-works než silničku (žiletku), ale to neznamená, že nechápu, o co v téhle cyklistický bitvě jde. Jenže někdy ten komentátor v televizi mele tak, že mu nerozumím ani slovo. Tak jsem si dal dohromady slovníček, který nyní sdílím, ať jsme všichni v obraze 🙂

111. ročník etapového cyklistického závodu Tour de France se bude konat mezi 29. červnem a 21. červencem 2024 ve Francii a Itálii. Závod bude součástí UCI World Tour 2024 na úrovni 2. UWT. Začínat bude ve Florencii. Z důvodu příprav na Olympijské a paraolympijské hry nebude letos cíl závodu v Paříži, ale v Nice.

Přehled zkratek s slovíček na Tour de France

Lídr: Alfa samec týmu. Všichni ho chrání, makají pro něj, rozráží mu vzduch a dělají, co jim řekne, aby vyhrál celý závod. Je to ten, na koho se upínají všechny oči a naděje.

Superdomestik: Druhý nejlepší v týmu, ale nezávidí. Je to lídrův nejlepší kámoš a bodyguard. Celou Tour se ho drží jako klíště, tahá ho z průšvihů a na konci etapy mu to rozjíždí, aby měl co nejlepší pozici pro spurt. Když lídr vypadne, převezme jeho roli a jde do boje za tým.

Fischer.cz

Domestik: Bezejmenný hrdina. Nezávodí pro sebe, ale pro tým. Vozí jídlo a pití, hlídá útoky soupeřů, a když má někdo z týmu defekt nebo krizi, tak na něj počká, pomůže mu a dotáhne ho zpátky do balíku. Je to ten, co odvede špinavou práci, aby lídr mohl zářit.

Sprinter: Obr s nohama jako kmeny. Rychlý, silný a výbušný. Jeho království jsou rovný etapy s hromadným dojezdem. Tam předvede svůj drtivý spurt a mává divákům z pódia.

Koukni...  Gino Mäder: Ztráta legendárního cyklisty

Vrchař: Lehoučký jako pírko, ale se srdcem horala. Miluje kopce a čím prudší, tím lepší. Jeho cílem jsou puntíkovaný trikot nejlepšího vrchaře a etapový vavříny z vrchařských dojezdů.

Klasikář: Univerzální voják. Zvládne všechno – kopce, roviny, kostky, déšť, vítr. Je to ten, koho pošleš do boje, když nevíš, co tě čeká. Jeho specialitou jsou jednorázový klasiky a těžký etapy na Tour, kde je potřeba improvizovat a zvládat nástrahy.

Balík: Hlavní skupina cyklistů. Je jich tam nejvíc a společně jedou rychleji, protože šetří síly v háku. V balíku se odehrává většina taktizování a týmový spolupráce.

Vlak: Týmová spolupráce na druhou. Před cílem rovný etapy se týmy seřadí za sebe jako vagony ve vlaku. Každý jede na plný plyn a postupně odpadává, aby ten poslední, obvykle sprinter, měl co nejlepší pozici pro závěrečný spurt.

Grupeto: Skupinka odpadlíků. Nestíhají tempu balíku a jedou ve vlastní skupince, aby si ušetřili síly a dojeli do cíle v časovém limitu. Někdy se balík rozpadne na víc grupet, když je etapa moc těžká.

Červená lucerna: Symbol trápení. Je to poslední místo v celkovém pořadí a nikdo ho nechce. Znamená to, že jsi nejslabší ze všech a trápíš se každou etapu.

Terezín: Když fouká boční vítr, tak se cyklisti seřadí do dlouhý řady přes celou silnici, aby se schovali za sebe a ušetřili síly. Vypadá to jako dlouhá zeď a říká se tomu Terezín.

Nástup: Zrychlení, kterým se cyklista snaží utrhnout od soupeřů a získat náskok. Může to být sólová akce nebo útok celé skupiny. Nástupy jsou často klíčový momenty etapy.

Docvaknout: Dojet někoho před sebou nebo se vrátit do pelotonu, když jsi odpadl. Je to úleva, když se ti podaří docvaknout, protože víš, že nemusíš jet sám proti větru.

Odpárat: Ujet soupeřům a nechat je za sebou. To je sen každého cyklisty, ale málokdy se to povede. Když se to povede, tak je to paráda.

Koukni...  Pogačar, Froome, Vingegaard - Kolik berou?

Hák: Jízda dvou nebo víc cyklistů za sebou, aby ten první nemusel čelit větru. Je to základ týmový spolupráce a šetření sil.

Kolotoč: Střídání v háku, když tým potřebuje jet co nejrychleji. Cyklisti se postupně střídají na špici, aby si odpočinuli a pak zase zabrali.

Šrot: Jízda na krev. Když už nemůžeš, ale musíš. Je to bolest, křeče a pocit, že každý metr je poslední.

Na gumě: Snažíš se dojet někoho před sebou, ale pořád ti trochu uniká. Je to jako být na gumě, která se natahuje, ale nepraskne. Frustrující pocit.

Mít nohy: Když se cítíš dobře a máš sílu na útok nebo spurt. Je to ten pocit, kdy víš, že dneska můžeš něco dokázat.

Kašpárek/Večerníček: Jízda do prudkého kopce na nejlehčí převod. Vypadáš jako loutka z Večerníčku, jak se sotva šineš nahoru. Ale důležitý je se nevzdat a dojet na vrchol.

Bidon: Láhev na pití. Záchrana v horkým dni nebo při dlouhý etapě.

Kapka: Speciální přilba na časovku. Vypadá jako kapka vody a pomáhá cyklistovi jet rychlejc díky lepší aerodynamice.

Nasypat: Brát doping. To je největší zlo cyklistiky a podvod na diváky i soupeře. Naštěstí se proti dopingu bojuje a většina cyklistů závodí čistě.

Na závěr ke slovníčku

Tak a teď už víte všichni, o čem ti chytráci v televizi mluví. A příště, až pojedete někde na své žiletce válcovat asfalt, můžete na své kámoše nebo kámošky taky vybalit nějaké tyto výrazy. Jen ať vědí, že nejste jen nějaký hobík!

EXIMTOURS
EximTours.cz

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem, recenzí či zkušeností

Rubriky:

Sport,

Poslední aktualizace: 19/06/2024