Jste neustále upozorňováni na každý email, který vám přijde do schránky? Opravdu to potřebujete? Moje rada zní – vypněte si emailové notifikace jak v počítači, tak v mobilu a přestaňte se nechat při práci nebo rozptylovat. Osobně mám vypnuté notifikace nejen na mobilu, ale i v Macbooku.

Uvažujte takto: Pokaždé, když uslyšíte nebo dokonce uvidíte upozornění na email, vaše mysl je okamžitě rozptýlena od daného úkolu na kterém děláte. Určitá část vašeho mozku okamžitě myslí na email, který jste právě obdrželi.

Vzpomínám si, že před lety se mi stávalo, že jsem toto upozornění viděl nebo slyšel a usoudil, že není důležité… jenže pak jsem najednou na email pomyslel a přestal jsem dělat to, co jsem dělal, abych obratem vypálil odpověď. Přesvědčoval jsem sám sebe, že mě nic nerozptyluje a že jsem schopen multitaskingu, ale teď už vím, že to prostě není možné.

Začíná to tím, že si uvědomíte rozptýlení

Před časem jsem seděl vedle jednoho kamaráda v jeho kanceláři. Když jsem tam byl, neustále se mu spouštěla jedna notifikace na nový email za druhou. Pokaždé, když se ozvalo upozornění na nový email, rychle se podíval na monitor, aby si přečetl předmět a následně se rozhodl, zda je email důležitý. Po několika sekundách dále pokračoval v naší konverzaci.

Protože to byl můj kamarád, měl jsem pocit, že si z něj můžu trochu udělat trochu legrace. Po chvíli jsem se ho zeptal, jestli si uvědomuje, co dělá. Neuvědomoval! Tak jsem ho upozornil, co přesně se děje, když si povídáme. Zeptal jsem se ho, jestli mu to připadá jako rozptýlení, na což odpověděl: „Rozhodně!“.

Koukni...  Návod: Jak efektivně pracovat z domova

Pro mnoho lidí oznámení emailu, které zazní, když obdrží email, téměř nevyhnutelně znamená, že přestanou dělat to, co právě dělají, a zkontrolují svou složku „Doručená pošta nebo Inbox chcete-li“. Může se samozřejmě stát, že email vyžaduje okamžitou pozornost, ale častěji může počkat.

Převezměte zpět kontrolu nad svým časem

Připomínky, že vám přišla nová pošta, jsou jedním z nejčastějších vyrušení nebo rozptýlení. Je velmi snadné ztratit soustředění, když se ozve upozornění. Nepotkal jsem příliš mnoho lidí, kteří by dokázali ignorovat upozornění na email a pokračovat v práci. Většina lidí automaticky přestane dělat to, co právě dělá, aby otevřela nový email a vyřídila ho.

Jinými slovy, když máte zapnutá emailová upozornění, znamená to, že váš email má kontrolu nad vámi – ne naopak! Nebo jinak řečeno, když máte zapnutá emailová upozornění, znamená to, že ve skutečnosti umožňujete jiným lidem, aby ovládali váš čas. Možná se mylně domníváte, že to tak není, ale opak je pravdou!

Jak už snad 20 let říkám : „Email je skvělý sluha, ALE špatný pán!“. Kontrolu můžete převzít zpět tím, že si budete kontrolovat email, když budete chtít, a ne když vás na to upozorní notifikace v počítači nebo na telefonu.

Pokud to vaše práce bezpodmínečně nevyžaduje, nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je vypnout automatická emailová upozornění, která vás informují, že „máte novou poštu“. Vypnutí emailových upozornění vám pomůže lépe se soustředit na daný úkol a v důsledku toho udělat mnohem více práce.

Pokud je to naléhavé a nesnese to odkladu, určitě vám zavolají!

Poslední aktualizace: 15/03/2024