Když si představím Floridu, vybaví se mi okamžitě mozaika slunečných vzpomínek. Bylo to přesně tam, na jejím pobřeží, kde jsem prožil některé z nejteplejších zim ve svém životě – a nemyslím tím jen teplotu vzduchu.

Ten pocit svobody, když jsem se poprvé procházel bos po měkkém písku v Miami Beach, nebo to vzrušení z jasné modři oblohy, kterou má Florida jako dekoraci neustále, to vše se stalo mojí zimní rutinou. Nejednou mi někdo řekl, že si najít svůj druhý domov na Floridě muselo být jako splněný sen – a měl pravdu.

Po několika dovolených na Floridě, které se staly únikem od českých mrazivých zim, jsem se rozhodl udělat velký krok. Koupili jsme dům na Floridě, kde jsme trávili každou zimu obklopeni palmami, plážemi a nezapomenutelnou atmosférou. Bylo to právě toto místo, kde se z opakovaného turisty stal milovník a obyvatel Floridy.

Florida

Můj dům na Floridě se nacházel kousek od Orlanda – města, které je dokonalým mixem zábavy, relaxace a pestrého nočního života. S každou novou sezónou jsem se pouštěl do objevování dalších koutů státu, ať už to byla okouzlující příroda močálů Everglades, úžasné rakety NASA v Kennedy Space Center, nebo fascinující diverzita Tampa Bay.

Život na Floridě je nejen o slunečných dnech a plážovém volnočasovém vyžití. Našel jsem tu skvělé přátele, prožil nejednu bouřlivou letní bouři a naučil se žít v rytmu místního „easy-going“ stylu. Florida mi dala tolik – od šťavnatých čerstvých pomerančů, které jsem si rád dopřával při snídani na terase u bazénu, až po nezapomenutelné výhledy na oceán, které mi připomínaly, proč jsem se rozhodl zde zakoupit dům.

S přáteli jsme často debatovali o tom, jaký poklad je Florida pro dovolenou – jestli je to díky nekonečnému slunci, vstřícnosti místních, nebo díky oné magické atmosféře, která zde na každého dýchá. Já si myslím, že to je mix úplně všeho. Florida má tu schopnost, že se tam cítíte jako doma, i když jste téměř 8 tisíc kilometrů od toho skutečného domova.

Chystáte-li se na Floridu, jsem si jist, že si zamilujete její nespoutanost, vitalitu a pestrost stejně, jako jsem si zamiloval já. Ať už hledáte dovolenou plnou relaxace, nebo toužíte po dobrodružství, najdete zde úplně vše. A možná i něco víc – možná zde najdete další důvod, proč se vracet nebo si zde pořídit nemovitost. Stejně jako já, který jsem si z této úchvatné destinace odnesl kus svého srdce.

Města: Duše Floridy

Nejlepší města na Floridě: Každé s vlastním příběhem

Florida je patchworkem pulsujících metropolí, každá s unikátním příběhem a vlastním kouzlem. Chci vás provést skrze některé z nich a ukázat vám, proč se je rozhodně vyplatí navštívit.

Miami: Mix kultur a Art Deco styl

Miami, je prvním městem, o kterém chci mluvit. Vyznačuje se kombinací latinskoamerického šarmu a americké dynamiky, a není proto divu, že je domovem pro světoznámou čtvrť Miami Beach, kde se pláže snoubí s historickými budovami v Art Deco stylu. Toulal jsem se slavnou Ocean Drive nesčetněkrát a vždycky mě okouzlila její energie a živý noční život. Navíc, pokud milujete dobré jídlo, Miami vás nenechá na pochybách, že gastronomie je zde považována za umění.

Miami

Orlando: Rodinné dobrodružství v říši magie

Orlando je pro mě synonymem nekonečné zábavy a fantazie. Díky Walt Disney World a Universal Studios je to světová metropole zábavy. Z každého koutu města cítíte kreativitu a představivost, které inspirují mladé i staré. V Orlandu se rozhodně nenudí nikdo a každý si zde najde to své – od adrenalinových zážitků na horských drahách až po zázračné show a mnoho představení.

Orlando

Tampa: Přírodní divy a kultura na dosah

Tampa je skvostem na západním pobřeží Floridy. Je to město, které kombinuje moderní centrum s historickými čtvrtěmi jako Ybor City, kde historie kubánských doutníků na vás dýchá z každé uličky. Ale Tampa není jen o kultuře; je to město, které je hrdé na své přírodní atrakce, jako je Busch Gardens, kde se zábavní park setkává s divokou přírodou v celé své plné kráse.

Tampa

Fort Lauderdale: Jachtářský ráj s poklidnou atmosférou

Fort Lauderdale často přezdívají ‚Benátky Ameriky‘ a já tomu dobře rozumím. Kanály, které protínají celé město, vytvářejí romantickou atmosféru a nabízejí nečekané perspektivy města z paluby jachty nebo vodního taxi. Zde je tempo života trochu pomalejší, ale rozhodně ne nudnější. Tohle město je ideálním únikem pro ty, kteří hledají klid a současně chtějí mít možnost vychutnat si noční život nebo špičkové gastronomické zážitky.

Fort Lauderdale

St. Petersburg: Umělecké srdce a pláže s bílým pískem

Nejsem sice milovník umění, ale byl jsem okouzlen St. Petersburgem, kde se galerie, muzea a umělecké festivaly prolínají s přírodními krásami pláží s bílým pískem. Navštívili jsme Dali Museum, což je zážitek, který vřele doporučuji všem návštěvníkům. A když jsme potřebovali pauzu od umění, pláže jako St. Pete Beach byly naší první volbou pro celodenní odpočinek a relax v moři.

Každé město na Floridě má něco speciálního, co vás překvapí a zaujme. Ať už jste na dovolené na Floridě, nebo zvažujete delší pobyt, určitě si vyberete z bohaté nabídky, kterou každá z těchto destinací poskytuje. Pokud plánujete ubytování na Floridě, věřte, že možnosti jsou tak rozmanité jako samotná města – od luxusních resortů až po útulné „Bed and Breakfast“malé motely.

Ještě dnes, když si vzpomenu na jakéhokoli město na Floridě, cítím tu intenzitu a vitalitu, která mě vždy přitahuje zpět. Neexistuje lepší způsob, jak pochopit ducha Floridy, než se osobně potopit do jejího kaleidoskopu kultur, přírodních krás a nekonečných možností. A kdo ví, možná jako já, objevíte město, které vás očaruje natolik, že si zde také budete chtít najít svůj druhý domov 🙂

Koukni...  Recenze PetExpert.cz - Pojištění psů a koček
St. Petersburg

Atrakce: Nekonečná zábava pod sluncem

Při putováních po Slunečním státu jsem objevil nespočet atrakcí, které přitahují miliony návštěvníků rok co rok. Samozřejmě, giganty zábavy jako je Walt Disney World a Universal Studios nemohou chybět na žádném seznamu, ale Florida skrývá i méně známé poklady, které jsem měl šanci prozkoumat a nyní vám je s radostí představuji.

Everglades: Divoké srdce přírody na Floridě

Everglades, rozsáhlé bažinaté území známé jako ‚River of Grass‘, jsou světoznámou přírodní atrakcí na Floridě. Na vlastní kůži jsem zažil adrenalinovou jízdu airboatem, která mi umožnila nahlédnout do života divokých aligátorů a pozorovat vzácné druhy ptáků v jejich přirozeném prostředí. Prohlídky Everglades jsou povinnou zastávkou pro každého milovníka přírody a dobrodruha.

Historický St. Augustine: Cestování časem

St. Augustine, nejstarší evropsky osídlené město ve Spojených státech, přináší nahlédnutí do koloniální historie Floridy. Při procházkách jeho úzkými uličkami obklopenými historickými budovami jsem pocítil dotek minulosti. Navštívit můžete například hrad San Marcos nebo se projít po okouzlujícím historickém nábřeží.

Key West: Kousek modré magie a zázraků

Key West, nejjižnější bod Spojených států Amerických, je známý svými uvolněnými „vibes“ a dechberoucími západy slunce, které jsem měl to potěšení sledovat z Mallory Square. Na Duval Street naleznete nepřeberné množství barev a obchodů, a pokud vás to táhne k vodě, vyražte na plavbu, při které narazíte na úchvatné korálové útesy.

Kosmická dobrodružství v Kennedy Space Center

Kennedy Space Center na mysu Canaveral je pohledem do hvězd NASA. Jako kosmický nadšenec a technicky založený člověk, jsem zde mohl spatřit skutečné raketoplány, které cestovali v minulosti do vesmíru, dozvědět se o historii a budoucnosti kosmického průzkumu a dokonce si vyzkoušet simulátor letu do vesmíru. Je to inspirující místo, kde se snoubí věda a dobrodružství.

Salvador Dalího umění v St. Petersburgu

Mimo své oslnivé pláže St. Petersburg uchvátí i milovníky umění sbírkou děl Salvadora Dalího, jednoho z nejvýraznějších surrealistických umělců. Jeho muzeum je skvostem, který obsahuje rozsáhlou kolekci Dalího prací, včetně známých obrazů jako The Discovery of America by Christopher Columbus.

Návštěva ztracených říší v Busch Gardens Tampa

Busch Gardens v Tampě je více než jen zábavní park. Je to průřez různými kulturami v podobě tematických vesnicí a napínavých horských drah. Během jednoho dne jsme zde prozkoumali africké savany i záhadný Egypt, což je zážitek, který vřele doporučuji jak rodinám s dětmi, tak jednotlivcům.

Delfíni a akvária: Setkání s mořským světem

Florida se může pochlubit několika prvotřídními parky a akvárii, kde jsem strávil hodiny obdivováním žraloků, mant, mořských koníků a dalších fascinujících obyvatel oceánů naší planety. Clearwater Marine Aquarium nebo Miami Seaquarium jsou perfektními místy pro vzdělání i zábavu pro celou rodinu.

Tyto atrakce na Floridě, od všudypřítomných zábavních parků až po skryté drahokamy plné historie a přírody, z této destinace dělají skutečně jedinečné místo, které si můžete užít různými způsoby. Každý den na Floridě je novou příležitostí k dobrodružství a objevům, a to nejen v světoznámých lokacích, ale i v těch méně profláknutých koutech. Nechte se inspirovat touto floridskou pestrostí a objevte vlastní oblíbené atrakce na Floridě.

Zábava a noční život: Když slunce zapadne

Zábava a noční život: Když slunce zapadne

Když se řekne Florida, většina z nás si hned vybaví zářivé slunce a perleťové pláže, ale pravý život Floridy se začíná rozehrávat právě po západu slunce. Noční život na Floridě je vskutku kaleidoskopický zážitek, přinášející něco pro každého od nekonečných párty, až po milovníky klidnějšího večerního posezení. A já jsem měl to štěstí, že jsem mohl prozkoumat to nejlepší, co floridské noci nabízejí.

Miami Beach: Epicentrum nočního života

Noční život na Floridě se bezpochyby ztotožňuje s vibrujícími rytmy a neónovými světly Miami Beach. Tady se tanec a hudba snoubí s kosmopolitní atmosférou, aby vytvořily dokonalé podmínky pro nepřetržitou zábavu.

V klubech jako LIV nebo Story, jsem byl svědkem, jak se DJi světové třídy chopí mixážního pultu a rozproudí energii davu až do brzkých ranních hodin. A pokud je váš vkus trochu vybíravější, Art Deco District vám nabídne stylové bary, kde jsem si více než jednou vychutnal mistrně namíchané koktejly.

Key West: Relax na konci silnice

Key West je útočištěm pro ty, kteří hledají zábavu na Floridě o něco klidnější. Je to místo, kde se duše Hemingwaye proplétá s bezstarostností tropického večera. Na Duval Street, kterou místní láskyplně nazývají “Duval Crawl” pro množství barů a restaurací, jsem zažil nezapomenutelné večery.

Od tradičních piano barů, kde hudba hraje až do ranních hodin, až po barevné tiki bary s výhledem na západ slunce, toto místo má magii, která se nedá snadno zapomenout.

Orlando: Noční život pro každého

Orlando, známé svými zábavními parky, také nabízí širokou paletu možností pro noční zábavu. Čtvrti jako Wall Street Plaza a International Drive jsou známé svými bary a kluby, které jsou otevřeny dlouho do noci. Zde jsem se v několika klubech nechal unést živými koncerty a s velkou radostí jsem zažil také nápadité tematické večírky, které se navěky zapsaly do mé paměti.

Fort Lauderdale: Noční život s příchutí umění

Fort Lauderdale by mohlo být známo spíše svými písečnými plážemi, ale to by bylo přehlížení jeho bohatého nočního života. V Las Olas Boulevard jsem objevil úchvatné galerie proměněné večer v křišťálové bary. Místo, kde se umění a zábava potkávají, a hosté mohou v klidu rozmlouvat nad sklenkou výtečného vína či lokálního pivního speciálu.

Tampa: Příchuť starého světa

Návštěva Ybor City v Tampě mi přinesla pocit, jako bych se ocitl ve Španělsku. Tato historická čtvrť nabízí rozmanité kluby a bary, ale zároveň si zachovává dojem starého světa. V autentických doutníkových barech jsem měl možnost ochutnat lokální doutníky, zatímco salsa v pozadí dodávala celému prostředí zvláštní latinskoamerickou energii.

Noční život na Floridě je jistě jedním z nejbarvitějších, které jsem kdy poznal, a vždy jsem se těšil, až po dni stráveném na slunci zažiji tu pravou esenci zábavy na Floridě. Už při samotné přípravě na večer cítíte, že váš večer bude něčím výjimečný, ať už se rozhodnete pro tanec v pulsujícím klubu, nebo si vyberete poklidné posezení v plážovém baru.

Floridský noční život vás vždy překvapí, inspiruje a nabídne nekonečné možnosti, jak si užít noc plnou hvězd.

Restaurace a gastronomie: Chuť Floridy

Floridská kuchyně je tak rozmanitá jako její obyvatelé. Od čerstvých mořských plodů po kubánské sendviče. V tomto pokračování se vás pokusím naladit na gastronomickou cestu, která vám pohladí chuťové buňky. 🙂

Když se mluví o gastronomii na Floridě, nemůžeme přehlédnout její rybí trhy a přístavy, kde místní rybáři denně dodávají nejčerstvější úlovky vytažené z oceánu. Nejlákavějším pokladem oceánu jsou Stone Crabs – kamenní krabi –, jejichž maso je pevné, šťavnaté a lehce sladké. V restauraci Joe’s Stone Crab v Miami Beach, která je ikonou již od roku 1913, vám podají ty nejlepší kousky právě uvařené a servírované s tradiční hořčicovou omáčkou.

Koukni...  Bugatti Tourbillon: Šokujících 1800 koní a 0-100km/h za 2 s.

Pokud toužíte po autentické kubánské kuchyni, nemůžete minout Versailles Cuban Bakery v srdci Miamiské čtvrti Little Havana. Jejich kubánský sendvič, jehož klíčovými ingrediencemi jsou křupavá bageta, vepřové maso, šunka, švýcarský sýr, pikantní kornichony a hořčice, je uznáván za jeden z nejlepších mimo samotnou Kubu.

Na Floridě nechybí ani lahodná jídla inspirovaná karibskou kuchyní. Bahamian Conch Fritters, smažené kuličky z mušle Strombus Gigas, jsou skvělou ukázkou. Restaurace Conch House v Key West vám tuto pochoutku připraví k dokonalosti. Doplňte ji kulinářským zážitkem ve formě svěžího koktejlu z čerstvého ovoce a tóny rumu, a pocítíte ducha Karibiku.

Pro milovníky steaků je nepostradatelnou destinací Bern’s Steak House v Tampě nebo síť Longhorn. Kromě toho, že podávají špičkové středně upečené rib-eye nebo lahodný filet mignon, můžete zde také ochutnat víno z jejich renomovaného sklepa, který patří k největším na světě.

Pro vegetariány a vegany, Florida nepřestává fascinovat – například v Seed Food & Wine Festival v Miami, který oslavuje rostlinnou stravu. Místní restaurace jako The Present Moment Café v St. Augustine nabízejí inovativní a lahodné rostlinné pokrmy, které potěší nejen vegetariány.

Nezapomínejme na jednu z ikonických floridských pochoutek, Key Lime Pie, tradiční dort z Key West, jehož základem je osvěžující limetový krém a drobnicová sušenka Graham. Půvabné pekárny jako Kermit’s Key West Key Lime Shoppe vám nabídnou ten nejautentičtější zážitek z tohoto dezertu.

V rámci možností nejlepších restaurací na Floridě však nemohu vynechat ani The Breakers Palm Beach, kde můžete ochutnat sofistikovanou kuchyni v neuvěřitelně luxusním prostředí, nebo Columbia Restaurant v Tampě, kde jsou podávány tradiční španělské tapas.

Za zmínku stojí také trend Food trucků, které na Floridě bují. Při návštěvě Orlanda stojí za to navštívit The Food Truck Bazaar, kde ochutnáte vše od goumet burgerů až po exotické asijské fusion pokrmy. Je to skvělá příležitost pro přátelské setkání a poznání lokálních gastronomických trendů.

Při hledání gastronomických zážitků na Floridě je třeba pamatovat na regionální rozdíly – každá část Floridy má svou vlastní chuť a tradice. Jídlo zde není jen nutnost, ale příležitost k oslavě života, k setkávání s přáteli a rodinou a k poznávání nových chutí a kultur.

S více než 1,300 kilometry pobřeží Florida nabízí některé z nejlepších pláží v USA. Popíšu jak ty nejznámější, tak skryté drahokamy, kde můžete uniknout davům a vychutnat si kousek ráje.

Pláže na Floridě: Rajský únik přímo na dosah

Jako milovník slunečních paprsků a pohodového šumění moře jsem na Floridě objevil nekonečné množství pláží, které si vás získají svou krásou a atmosférou. Od populárních a živých pláží po skryté v ústraní, které budete mít jen pro sebe – mám pro vás skvělé tipy, kde na Floridě navštívit ty nejlepší pláže.

Začněme s plážemi, které jsou na Floridě ikonické, a které byste měli rozhodně zařadit do svého itineráře. Clearwater Beach je synonymem pro perfektní dny na pláži s jemným bílým pískem, který se rozprostírá na desítky kilometrů.

Slunce zde svítí téměř po celý rok, a voda v Mexickém zálivu se leskne v nejrozmanitějších odstínech tyrkysově modré. Ne nadarmo je Clearwater Beach pravidelně hodnocena jako jedna z nejlepších pláží v Americe.

Pokud hledáte aktivnější způsob odpočinku, vydejte se na South Beach v Miami. Tato pláž je celebritami ověnčené písečné hřiště, kde se snoubí opalování s možností sledovat kolonádu Art Deco architektury či ochutnávat drinky v stylových beach barech. South Beach je nejen o slunění, ale i o pozorování místního života a pulzující atmosféry.

Pokud však hledáte méně frekventované lokace, Florida nabízí spoustu skrytých drahokamů, které vás ohromí svou klidnější atmosférou a přírodní krásou. Na Caladesi Island State Park vás čekají nedotčené pláže, které jsou dostupné pouze lodí – ideální místo pro únik od reality. Zde si skutečně odpočinete a nasáváte esenci pravé floridské přírody.

Navštivte si také Canaveral National Seashore blízko vesmírného střediska Kennedy Space Centra. Nabízí klidné pláže s výhledem na start rakety, pokud máte štěstí. Tento národní park spojuje možnost užít si nezárušený čas na pláži s prozkoumáváním místního ekosystému.

A nemohu zapomenout na Siesta Key nedaleko Sarasoty, která je často označována za jednu z nejměkčích pláží na světě. Díky svému 99% čistému křemíkovému písku, který ani v největším horku nespálí vaše chodidla, je Siesta Key naprostým rájem pro lenošení na pláži.

A co Fort Lauderdale? Tato destinace je ideální pro rodiny i pro ty, kteří hledají kombinaci relaxace a zábavy. Četné plážové kluby a aktivní pobřežní promenáda poskytují vše potřebné pro skvělý den u moře.

Pro milovníky potápění doporučuji West Palm Beach, kde místní korálové útesy a vraky lodí přitahují pestrobarevný podmořský život. Na plážích pak naleznete klidný azyl, kde si můžete odpočinout po vzrušujícím dni pod hladinou.

Navíc, pokud se vydáte na Panhandle, objevíte destinaci s průzračnou vodou a práškovými bílými plážemi, které připomínají karibský ráj. Zde můžete zažít dechberoucí západy slunce a chvíle klidu v jedné z nejmalebnějších oblastí Floridy.

Pláže na Floridě jsou různorodé a každý si zde najde to své. Ať už hledáte místo pro rodinnou dovolenou, romantický únik, sportovní vyžití nebo prostě jen chcete naslouchat vlnám a ztratit se v knize, najdete zde vždy tu pravou pláž.

Floridské břehy mají jedinečnou schopnost připomenout vám, jak krásné může být zpomalit a vychutnat si jednoduché radosti běžného života.

Počasí na Floridě: Slunce, teploty, a občasné bouřky

Vyzbrojeni opalovacím krémem a očekáváním plného slunce vstupujeme na Floridu, ale stát nám rychle připomene, že má i svou nepředvídatelnou stránku. Floridské počasí je jako horská dráha – můžete zažít čtyři roční období během jednoho dne. V tomto článků se dále podělím o své zkušenosti a rady, které vám pomohou naplánovat ideální dobu pro vaši návštěvu tohoto slunečného státu.

Čeká vás semestrální dovolená nebo chystáte zimní únik od studeného počasí? Nejlepší doba pro návštěvu Floridy je bezesporu od listopadu do května, kdy teploty jsou příjemné a nebe azurové. Léto přináší vyšší vlhkost, teploty stoupají až ke 40 stupňům a časté odpolední bouřky, které vás mohou překvapit na golfovém hřišti nebo u bazénu. Na Floridě jsem se naučil mít vždy po ruce deštník, a to i když nebe ráno vypadalo jako malované.

V zimě, kdy se většina severní Ameriky choulí do bund a čepic, Florida vás zve k plážovému volejbalu v tričku a kraťasech. Tropické klima na jihu státu udržuje teploty kolem příjemných 25 stupňů, zatímco sever může být výrazně chladnější, hlavně v noci, kdy teploty mohou občas na krátko spadnout až k deseti stupňům.

Jaro na Floridě je jako barevný karneval. Šťavnaté ovoce visí na stromech a květiny explodují v kaleidoskopu barev. Teploty jsou ideální pro objevování přírodních krás, ať už je to pěší turistika v národním parku Everglades, nebo plavba kajakem mezi mangrovníky.

Koukni...  10 důvodů: Proč dětem dělá radost provokovat rodiče

S létem přichází i období hurikánů, které oficiálně začíná 1. června a končí 30. listopadu, s vrcholem obvykle od srpna do října. Během této doby je důležité sledovat počasí a mít plán v případě evakuace. Ačkoliv měsíce jako září a říjen mohou přinést nejvíce bouřek, jsou také časem, kdy se množství turistů snižuje a ceny ubytování klesají. S trochou plánování a pozornosti k varováním můžete zažít Floridu bez davů a v její nejvíce pestré podobě.

Nezáleží na tom, kdy se rozhodnete pro cestování na Floridu, důležité je být připraven na vše. Doporučuji balit vrstvitě, nezapomenout na deštník, opalovací krém a dostatek vody k hydrataci v horkých dnech. Ať už se slunce skrývá za mraky, nebo hraje hlavní roli na obloze, Floridu si zamilujete s každým dechem a krokem.

Průměrné náklady na život: Plánování rozpočtu

Když jsem před lety přicházel na Floridu jako turista, náklady na život byly jednou z mých největších starostí „jak to tady vše vlastně funguje?“. Jak se ukázalo, s rozumným plánováním a trochou výzkumu může být cestování po Floridě celkem dostupné. Chci se s vámi podělit o to, co jsem se dozvěděl, takže zde jsou průměrné náklady a tipy, jak udržet vaši dovolenou na Floridě v příjemném rozpočtu.

Ubytování na Floridě

Váš rozpočet na ubytování bude velmi záviset na vašich preferencích a časování cesty. Pokud hledáte co nejvíce ušetřit, mimo sezónu (konec léta a podzim) můžete najít hotely a pronájmy s velkými slevami.

Průměrná cena hotelového pokoje se pohybuje kolem 70-150 USD na noc, s vyššími cenami v oblastech jako Miami Beach nebo Key West. Alternativou mohou být dovolenkové pronájmy přes stránky jako iFlorida.cz, Airbnb nebo Vrbo, které nabízí konkurenceschopné ceny, zvláště pro dlouhodobější pobyty.

Stravování

Jídlo na Floridě může být jedním z vrcholů vašeho pobytu, a to i bez zátěže na vaši peněženku. Zatímco večeře v luxusních restauracích může lehce dosáhnout 50 USD na osobu, existuje spousta cenově dostupných možností. Oblíbené řetězce fast foodu a lehká občerstvení vás mohou stát 5-10 USD. Pro ty, kteří si rádi vaří, místní supermarkety nabízejí široký výběr potravin s průměrnými cenami podobnými jako v ČR.

Doprava

Pronájem auta je pro mnohé nejpohodlnější způsob, jak prozkoumat Floridu, a stojí přibližně 30-50 USD za den, s možnostmi levnějších cen při dlouhodobějším pronájmu. Benzin na Floridě bývá obvykle levnější než národní průměr ve Spojených státech a oproti ČR je stále cenově dostupný i o 30%.

Městská doprava větších měst jako Miami nebo Orlando je další cenově efektivní možností, ale osobně toto nedoporučuji, neboť všechny vzdálenosti na Floridě jsou násobné proti ČR.

Atrakce a zábavní parky

Vstupné do zábavních parků jako je Walt Disney World nebo Universal Studios se pohybuje kolem 100-150 USD na den a osobu, ale existuje mnoho cenově dostupnějších nebo dokonce bezplatných atrakcí, jako jsou krásné pláže, státní parky s minimálním vstupným a historické památky. V příkladě koupě vstupů do zábavních parků doporučuji zakoupit tzv. multipass, na který můžete navštívit více zábavních parků ve vícero dnech. Rozhodně tak ušetříte nemalé peníze za vstup.

Drobné výdaje a spropitné

Je také důležité počítat s náklady na věci jako suvenýry, tipy a nouzové výdaje nad plánování. Na Floridě je běžné dávat spropitné 15-20 % z celkové ceny za služby v restauracích a taxíkách. Nenechte se překvapit drobnými výdaji, které se mohou snadno sečíst.

Rozpočet

Jedním z nejlepších způsobů, jak udržet náklady na dovolenou na Floridě pod kontrolou, je předem si vytvořit rozpočet. Sledujte nabídky a slevy a nebojte se být flexibilní s vašimi plány. Ačkoliv je Florida známá svým luxusem a jachtami, s trochou kreativity a průzkumu můžete zažít její kouzlo bez velkých výdajů.

Tipy před cestou na Floridu: Vše, co potřebujete vědět

Pokud jste si již pročetli můj přehled nákladů a připravili svůj rozpočet, jistě se těšíte na všechny ty zážitky, které vás na Floridě čekají. Aby vaše dovolená na Floridě proběhla hladce a bez stresu, je důležité být dobře připraven na cestování do tohoto slunného státu. Zde je několik praktických tipů, které vám pomohou naplánovat vaši cestu.

Bezpečnost a zdraví

Pojištění: Před cestováním na Floridu je naprosto nezbytné, abyste měli cestovní pojištění, které pokrývá lékařské výlohy. Zdravotní péče v USA je velice drahá a nikdy nevíte, kdy byste mohli potřebovat lékařskou pomoc. Řadu let využívám celoroční cestovní pojištění o Evropské pojišťovny a nikdy při návštěvě lékaře či nemocnice nebyl problém. Pozor si dejte na „zpoplatnění“ výjezdu záchranné služby i hasičů. Matně si vybavuji, že jsem platil kolem 500 dolarů, když bylo přítelkyni nevolno.

Ochrana proti slunci: Florida má přezdívku Sluneční stát, a právem. Je tedy důležité, abyste se chránili proti škodlivým UV paprskům – nosíte ochranné krémy s vysokým SPF, klobouk a sluneční brýle.

Dehydratace: S vysokými teplotami přichází i riziko dehydratace. Pijte hodně vody, obzvláště když trávíte čas na slunci nebo když jste fyzicky aktivní. Vodu noste stále u sebe, neboť nikdy nevíte v jaké zácpě zůstanete vyset.

Počasí: Bouřky a hurikány jsou na Floridě běžné, zejména v letních a podzimních měsících. Sledujte lokální předpovědi a věnujte pozornost varováním před nepříznivým počasím.

Bezpečnost ve vodě: Pokud plánujete strávit čas na pláži, respektujte pravidla bezpečného plavání a dávejte pozor na upozornění na mořské proudy.

Co si sbalit na Floridu

Lehké oblečení: Na Floridě panují teplé teploty po celý rok, takže lehké a vzdušné oblečení je nutností. Nezapomeňte si přibalit také něco na převlečení pro chladnější večery nebo pro vstup do klimatizovaných prostor, které se na Floridě nacházejí téměř všude.

Plavky: S tolika nádhernými plážemi a bazény nezapomeňte sbalit plavky nebo trenky. Možná budete chtít přibalit více párů, aby se vám vždy nějaké sušily a měli jste tak náhradní.

Pohodlná obuv: Florida nabízí spoustu možností pro průzkum, ať už chcete chodit po pláži nebo objevovat tematické parky. Pohodlné boty jsou klíčem k tomu, abyste si mohli užívat bez bolesti nohou.

Deštník nebo pláštěnka: Připravte se na případné přeháňky nebo bouřky, které jsou v Floridě běžné.

Adaptér a napájecí kabely: Nezapomeňte na potřebné adaptéry pro americké zásuvky a napájecí kabely pro všechna vaše zařízení. Amerika má 110 V, takže redukci na 220V určitě budete potřebovat.

Doprava a navigace

Pronájem auta: Pokud máte v plánu navštívit různá místa, pronájem auta je mnohdy nejlepší volbou. Florida má vynikající síť dálnic, takže se snadno dostanete kamkoliv. Pronájem auta doporučuji rovnou na letišti, kde můžete vozidlo také před odletem vrátit.

Nezapomeňte řidičský průkaz a bez platební karty si auto nepronajmete! Pozor : též doporučuji provést rezervaci auta přímo v US, neboť většina autopůjčoven má nastavené sledování IP adresy a proto při rezervaci z Evropy máte automaticky vyšší ceny.

GPS a mapy: I když je pronájem auta s GPS navigací pohodlný, nezapomeňte si stáhnout offline mapy nebo vytisknout mapy oblastí, kam se chystáte. Sítě mobilních operátorů se nemusí všude chytat a dobrá mapa je vždy spolehlivá.

Městská doprava: Ve větších městech jako Miami nebo Orlando můžete využít také městskou dopravu, která je cenově dostupná a efektivní.

Závěrečné tipy

Rezervace a vstupenky: Rezervujte hotely a vstupenky na atrakce dopředu, ideálně online. Nejen že můžete ušetřit, ale vyhnete se také čekání ve frontách. Doporučuji vždy zakoupit tzv. „Fast Track“ neboť jinak si např. zábavní parky neužijete. Fronty jsou tak dlouhé, že bez fast tracku budete čekat i 2 hodiny na jednu atrakci.

Komunikace s místními: Floridští obyvatelé jsou obvykle velice přátelští a otevření. Nebojte se ptát na doporučení nebo pomoc, pokud se v něčem nevyznáte. I když nemusíte mít plynnou angličtinu, nemějte obavy, na turisty jsou zvyklí a proto není problém se jednoduše domluvit.

Čas na relax: I když má Florida mnoho aktivit k nabídce, nezapomeňte si najít čas i na relaxaci. Odpočinek na pláži nebo v hammocku vám pomůže nabrat síly a užít si dovolenou ještě více.

S těmito tipy v zádech se můžete vydat na nezapomenutelnou dovolenou na Floridě.

Buďte připraveni, buďte flexibilní a především si užívejte každý moment v tomto kouzelném státě. Pokud máte jakékoli dotazy, stačí napsat do komentářů nebo nás kontaktovat 🙂 Fajn den Petr…