V minulém týdnu se v médiích objevily informace o tom, že by malí výrobci elektřiny s fotovoltaikou neboli FVE by měli nově oznamovat Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ), že mají povinnost platit odvod z nadměrných příjmů podle energetického zákona. Abychom si v tom udělali jasno, přináším vám přehled toho, co to pro nás všechny kdo máme doma fotovoltaiku (FVE) znamená.

ERÚ a výklad zákona o odvodu z nadměrných příjmů

ERÚ ví, že text zákona může být někdy matoucí. Některé výklady naznačují, že každý výrobce elektřiny by měl posílat čestné prohlášení na ERÚ. Ale úřad má za to, že nestačí se řídit jen doslovným zněním zákona. Musíme se podívat na celý kontext a na to, co měli zákonodárci na mysli.

Zákonodárci chtěli zajistit, že poplatníci nezapomenou na novou povinnost odvádět část nadměrných příjmů. Cílem je, aby se každý poplatník touto problematikou skutečně zabýval.

Proto ERÚ dospěl k závěru, že povinnost podle energetického zákona se vztahuje jen na ty výrobce, kterým může vzniknout povinnost odvádět nadměrné příjmy. A to znamená, že ne každý musí posílat čestné prohlášení.

Kdo nemusí na ERÚ zasílat čestné prohlášení?

Pokud se vás týká některá z následujících kategorií, nemusíte ERÚ zasílat čestné prohlášení o tom, že nevznikla povinnost platit odvod z nadměrných příjmů:

  1. Výrobny s instalovaným výkonem do 1 MW včetně: Pokud máte malou elektrárnu s výkonem do 1 MW (1000 kWp), jste osvobozeni od této povinnosti.
  2. Výrobny s podporou elektřiny formou výkupní ceny, aukčního bonusu nebo zeleného bonusu na elektřinu v hodinovém režimu: Platí to pro ty, které byly uvedeny do provozu nebo modernizovány po 1. lednu 2022.
  3. Přečerpávací vodní elektrárny nebo výrobny využívající energii vody: Musí mít podporu elektřiny podle zákona o podporovaných zdrojích energie a stanovený špičkový nebo pološpičkový provoz.
  4. Výrobny vyrábějící energii z biometanu: Pokud vyrábíte energii z biometanu, také na vás tato povinnost neplatí.

A co když mám doma fotovoltaiku s výkonem 18 kWp?

Teď k té praktické otázce. Pokud máte doma fotovoltaickou elektrárnu (FVE) s výkonem 5,10, 15 nebo jako my doma 18 kWp, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Vaše fotovoltaika nespadá do kategorie, která by byla povinna posílat čestné prohlášení ERÚ! Povinnost se totiž vztahuje jen na výrobny s instalovaným výkonem nad 1 MW, což je 1000 kWp, a vaše FVE je tedy v bezpečí.

Koukni...  Woltair: Instalace fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadlech

Takže, pokud máte doma fotovoltaiku (FVE) s výkonem 5,10,15, 18 kWp či něco mezi, nemusíte se o nic starat. Nemusíte posílat žádná čestná prohlášení ani se obávat nových povinností. Stačí jen pokračovat v tom, co děláte, a užívat si výhod své vlastní výroby elektřiny 🙂

Na závěr

Doufám, že jsem vám pomohl se zorientovat v této nové povinnosti a že teď víte, co dělat (nebo spíš co nedělat). Pokud jste malý výrobce elektřiny a spadáte do některé z výše uvedených kategorií, můžete být v klidu. A pokud máte další otázky, neváhejte se na mě obrátit a napsat mi do komentářů nebo skrze kontaktní formulář.

Užijte si svou solární energii, mějte se fajn a ať nám to pěkně svítí 🙂 Petr

PS: Nedělám si iluze, že na nás stejně něco dalšího vymyslí, stejně tak, jako když nám od ledna zdražili o 360% poplatky za hodiny atd.

Odkaz a vyjádření ERÚ k 14.5.2024 : https://eru.gov.cz/informace-ke-sdeleni-dle-ss95k-energetickeho-zakona
Odkaz na energetický zákon č. 458/2000 Sb. : https://www.aspi.cz/products/lawText/1/49962/1/2

Reklama Slevomat.cz

ERÚ – Recenze a zkušenosti

0,0
Vynikající0%
Velmi dobré0%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem, recenzí či zkušeností