Přichází 1. březen a s ním i má soukromá výzva, která se může zdát některým z vás jako skok do neznáma: 2 měsíce bez sociálních sítí i messengeru. Ano, rozhodl jsem se, že celý březen i duben strávím bez Facebooku, Instagramu, Twitteru (X) i Messengeru.

Možná si myslíte „vy co mě znáte dobře“, že jsem zešílel, ale nechte mě to jednoduše vysvětlit, proč a jak se chystám tuto výzvu zvládnout. A kdo ví, třeba někoho z vás inspirovat, abyste se ke mě připojili.

Proč jsem si vybral digitální social detox?

V poslední době jsem si všiml, že můj čas na sociálních sítích mi bere víc, než mi dává. Prokrastinace, neustálé pípání messengeru, notifikace atd., mi začaly vážně lézt na nervy. Rozhodl jsem se tedy, že potřebuji od těchto rušivých elementů a digitálního šumu či nekonečného scrollování delší pauzu.

Jak budu postupovat?

Prvním krokem je samozřejmě odhlášení se ze všech účtů a odstranění aplikací z telefonu (v tuto chvíli, když se tento článek sám publikuje, už je nemám 🙂 ). Ale to je jen začátek.

Místo toho, abych svůj volný čas trávil na sociálních sítích, odpověďmi na messenger či shlédnutím notifikace, která mne upozorňuje co právě někdo z přátel střelil na zeď, plánuji trávit více času přípravou byznysu a především s rodinou a přáteli „offline“.

Jak odolám pokušení?

Netuším zdali mě to bude nějak podvědomě nutit aplikace znovu nainstalovat, nebo co to se mnou bude dělat. Očekávám, že určitě budu mít chvíle, kdy budu chtít „jen na chvíli“ zkontrolovat, co je nového.

Koukni...  Deepl: Nejlepší překladač, který denně používám

Ale nakonec bohudík to udělám jen těžko, neboť všechny aplikace jsem si již odinstaloval. Budu se muset naučit jednoduše toto nutkání překonat a najít si zdravější způsoby, jak zaplnit čas, který jsem dříve trávil online.

Co očekávám, že získám?

Více času pro sebe, svůj byznys a především své blízké, lepší spánek (ano, mobily a kvalitní spánek nejdou dohromady), snížení úrovně stresu a doufám, že i mnohem lepší soustředění i klid na svou práci.

Očekávám také, že mi tato zkušenost dá nový pohled na to, jak sociální sítě ovlivňují můj život a jak je mohu používat zdravěji a s větším uvědoměním.

Jak se teď cítím?

Musím přiznat, že je to vzrušující, ale zároveň trochu scary :). Sociální sítě byly velkou součástí mého života od roku snad 2009 „pravda, je, že i hodně profesního, neb jsme měli fúru business accounts“, takže fungovat zcela bez nich celé 2 měsíce bude fakt „Challenge“:). Ale těším se na to, co mi tento můj experiment přinese. Doufám, že vážně najdu nový klid a spokojenost v „offline“ životě, který mi sociální sítě nedokážou nikdy poskytnout.

Závěrečné myšlenky

Ufff, 2 měsíce bez „socek“ je vážně výzvou, ale také příležitostí k mému osobnímu růstu a změně celého mého „mindsetu“. Doufám, a kdo ví, možná zjistím, že život bez neustálého připojení není jen možný, ale i překvapivě osvobozující.

Pokud někoho z vás moje cesta inspirovala, pojďte to zkusit se mnou. Společně můžeme objevit, co všechno můžeme získat, když se na „chvíli“ odpojíme.

PS: za 2 měsíce napíšu článek s nějakou „summary recap“, jak to probíhalo, co bylo/nebylo nejtěžší a co jsem zjistil 🙂 Tak držte palce… 🙂