SunnyHome je aplikace zdarma pro sledování vaší fotovoltaické elektrárny, která je provozována na střídači Solax. Aplikace umožňuje sledovat výrobu elektřiny z fotovoltaické elektrárny a nabízí jednoduchou automatizaci spínání spotřebičů na základě vybraných podmínek. 

Data jsou stahována lokálně přímo ze střídače ve zvoleném intervalu již od 2 vteřin (oproti Solax Cloudu, který obnovuje data jednou za 5 minut). Aplikace nabízí také statistiky v grafech na základě uložených denních záznamů.

SunnyHome je zcela zdarma pro nekomerční účely. Pokud máte zájem, můžete si zakoupit kompletní návod na aplikaci na sunnyhomenavod.cz. Návod na 98 stranách podrobně popisuje instalaci, konfiguraci, automatizaci a další možnosti aplikace SunnyHome. Součástí je také kompletní návod na instalaci na Raspberry Pi od instalace systému na microSD kartu až po spuštění SunnyHome v docker kontejneru.

Jaké jsou funkce aplikace SunnyHome?

SunnyHome nabízí následující funkce:

  1. Sběr dat přímo ze střídače v krátkých intervalech (lokální API nebo modbus).
  2. Zobrazení statistik v grafech na základě uložených denních záznamů.
  3. Automatické omezení přetoků při nízké ceně elektřiny na spotovém trhu.
  4. Odesílání dat do Influxdb a následné zobrazení detailních grafů v nástroji Grafana.
  5. Jednoduchá automatizace spínání spotřebičů na základě vybraných podmínek (můžete si navolit mnoho různých podmínek, časová okna, spínače na základě dat ze střídače atd.) pomocí chytrých spínačů Shelly.
  6. Pomocí modbus připojení nyní můžete dělat i kompletní automatizaci chování střídače – zapisovat přímo do registrů a např. vynutit nabíjení baterie v závislosti na spotové ceně atd.

Kde mohu stáhnout SunnyHome?

SunnyHome můžete stáhnout z oficiálních stránek. Pokud chcete aplikaci nainstalovat na Windows, stačí pouze stáhnout balíček a rozbalit ho kamkoliv na disk. Tato verze má už přibalenou Javu, takže není třeba ji zvlášť instalovat. Pokud chcete aplikaci nainstalovat na jiný systém než Windows, potřebujete buď stáhnout .jar soubor nebo použít Docker kontejner.

Koukni...  INFIGY - Jak ušetřit 40% na energiích?

Co je to SunnyMap.net

SunnyMap.net je webová aplikace, která zobrazuje aktuální údaje o produkci a denní výrobě fotovoltaických elektráren všech dobrovolníků a nadšenců. Tato aplikace je dostupná na Internetu i Facebooku a slouží k propojení lidí, kteří se zajímají o fotovoltaické elektrárny a chtějí sledovat aktuální produkci energie.

Může být aplikace použita s jinými značkami nebo modely střídače?

Aplikace SunnyHome je navržena pro sledování fotovoltaické elektrárny, která je provozována na střídači Solax. Pokud máte jiný model střídače, může být kompatibilita aplikace omezena. 

Nicméně, společnost SMA Solar Technology AG nabízí aplikaci Sunny Home Manager 2.0, která umožňuje inteligentní řízení energie v domácnosti a je kompatibilní s mnoha dalšími značkami střídačů. Pokud máte zájem, můžete se podívat na seznam kompatibilních zařízení na stránkách výrobce.

Jaké jsou další aplikace pro sledování fotovoltaických elektráren?

Existuje mnoho aplikací pro sledování fotovoltaických elektráren. Některé z nich jsou:

  1. Solar Monitor: Solar Monitor je komplexní řešení pro sledování výroby elektřiny z fotovoltaické elektrárny. Aplikace umožňuje monitorovat výkon a provozní stav systému kdekoliv na světě. Solar Monitor také nabízí statistiky v grafech na základě uložených denních záznamů.
  2. DZ Dražice: DZ Dražice nabízí jednoduché řešení pro sledování výkonu fotovoltaických elektráren. Wifi nebo LAN připojení střídače k internetu umožňuje vzdálený monitoring všech systémů celé řady střídačů Dražice.
  3. VictoriaTech: VictoriaTech vyvinula aplikaci pro monitorování výkonu fotovoltaické elektrárny. Aplikace zaznamenává data z monitorovacího hardware přímo v elektrárně a v případě problémů upozorní uživatele.

Pokud se chcete přidat k více než 120 dobrovolníkům a zobrazovat tak svou výrobu FVE, jednoduše klikněte zde…

Poslední aktualizace: 21/04/2024