Po zhlédnutí třetí řady seriálu Iveta a přečtení článku o kampani „Hejt není názor“ jsem si uvědomila, jak hluboce mě toto téma zasáhlo. Seriál Iveta a dokumentární filmMálo mě znáš“ přinášejí nový pohled na život Ivety Bartošové a připomínají nám, jak křehký může být život nejen známých osobností. Kampaň, kterou iniciovali tvůrci seriálu ve spolupráci s organizací Nevypusť duši a TV Nova, je zaměřena na upozornění na škodlivost anonymních útoků na internetu.

Je neuvěřitelné, jak snadno někteří lidé používají internet k tomu, aby šířili nenávist a urážky. To, že je někdo veřejně známý, neznamená, že si zaslouží snášet takové útoky. Jak Matěj Podzimek, kreativní producent TV Nova a autor spotu, správně říká: „Hejt není názor.“ Nenávistné komentáře vypovídají pouze o jejich autorech, nikoliv o osobách, které jsou cílem těchto útoků a s tímto tvrzením mohu jen a jen souhlasit.

Kampaň – Hejt není názor!

Hej není názor

Spot kampaně „Hejt není názor“ ukazuje, jak bolestivé a destruktivní mohou být nenávistné komentáře. Vidět herce a zpěváky, jako jsou Richard Krajčo, Lucie Vondráčková nebo Radek Banga, čelit těmto útokům veřejně, je velmi silné snad pro každého normálního člověka. Producentka Barletta Productions, Maja Hamplová, zdůrazňuje, že chceme konfrontovat ty, kteří šíří nenávist, s tím, že jejich cílem jsou živí lidé s pocity a problémy jako kdokoliv jiný.

Kampaň je podporována také neziskovou organizací Nevypusť duši, která se zaměřuje na prevenci a péči o duševní zdraví. Její ředitelka Bára Pšenicová správně upozorňuje, že negativní komentáře mohou mít devastující dopad na naši duševní pohodu. Je důležité si uvědomit, že slova mohou nejen léčit, ale i tvrdě ubližovat.

Koukni...  5 Tipů: Jak naučit děti řešit konflikty
Richard Krajčo
Richard Krajčo – zdroj foto: TV Nova

Každý se musí zamyslet

Celkově mě tato kampaň přiměla k zamyšlení nad tím, jak používáme internet a jakým způsobem komunikujeme s ostatními. Měli bychom si být vědomi toho, že za každým profilem na sociálních sítích stojí skutečný člověk, který má své pocity a problémy. Plně podporuji tuto iniciativu a doufám, že přispěje k tomu, abychom se všichni chovali na internetu s větší úctou a empatií.

Když jsem sledovala, jak tvůrci seriálu a dokumentu o Ivetě Bartošové vkládají svou energii do boje proti anonymním útokům, cítila jsem obrovský respekt. Jejich odvaha a odhodlání mě inspirovaly. Jsem přesvědčená, že je důležité podporovat otevřený dialog a respektovat práci druhých. Jen tak můžeme vytvořit prostředí, ve kterém se nikdo nebude bát vyjádřit svůj názor bez obav z nenávistných reakcí.

Lucie Vondráčková
Lucie Vondráčková – zdroj foto: TV Nova

Osobní sebereflexe

Sama jsem se nyní rozhodla více se zaměřit na to, jak komunikuji s ostatními na sociálních sítích a jaké komentáře a kde zanechávat. Věřím, že každý z nás může přispět k lepšímu a bezpečnějšímu internetu, kde bude vládnout hlavně respekt a porozumění než hejtování a nenávist.

Připojuji se k těm, kteří říkají: „Hejt není názor!

Reklama Slevomat.cz

Vaše komentáře ke kampani „Hejt není názor“

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem i vy…