Mám pro vás novinku, která zní jako sci-fi, ale ve skutečnosti je to realita dnešního lékařského výzkumu. Vědci z Oxfordské univerzity přišli s převratným objevem. Umělá inteligence (AI) může předpovědět infarkt až deset let dopředu. Ano, slyšíte správně – deset let!

Jak to funguje?

Výzkumníci analyzovali data více než 40 tisíc pacientů z osmi britských nemocnic. Tito pacienti pravidelně podstupovali vyšetření srdce a výsledky těchto vyšetření byly podrobeny analýze pomocí AI. A výsledky? AI dokáže předpovědět riziko infarktu s neuvěřitelnou přesností.

Detailní analýza

Speciální nástroj využívající umělou inteligenci zkoumal CT snímky srdce pacientů. Hlavním cílem bylo zjistit, jaké je riziko infarktu u pacientů, kteří nemají zjevné příznaky srdečních potíží. Často se stává, že pacient přijde do nemocnice s bolestí na hrudi, ale po vyšetření je poslán domů s ujištěním, že je vše v pořádku. A právě tito pacienti mohou být v ohrožení, aniž by o tom věděli.

Charalambos Antoniades, šéf Britské nadace pro srdeční onemocnění, která studii financovala, uvedl, že lékaři se obvykle věnují těmto pacientům jen 2,7 roku, což je příliš krátká doba. Díky AI nástroji byli analyzováni další pacienti, u kterých byly identifikovány rizikové faktory. Výsledkem bylo, že u 45 % z nich lékaři přehodnotili léčebný plán.

Proč je to důležité?

Pokud lékaři mají přesný obraz o riziku infarktu, mohou včas upravit léčbu a zlepšit tak prognózu pacientů. Antoniades neskrýval nadšení z výsledků studie a věří, že AI nástroj bude brzy zaveden napříč britským zdravotním systémem. A pokud se úspěchy potvrdí i při dalších testech, není vyloučeno, že podobné technologie budou používány i v dalších zemích.

Koukni...  Apple Inteligence a Siri 2.0 - Budoucnost!

AI ve zdravotnictví

Umělá inteligence už teď hraje klíčovou roli v monitorování a lékařském zobrazování. Pomáhá lékařům analyzovat snímky z počítačových tomografů a jiných zařízení. I když nástup AI ve zdravotnictví je pomalejší než v jiných odvětvích kvůli obavám z chyb a dopadů na lidské zdraví, její potenciál je obrovský.

Podle ČTK dosáhl celosvětový trh s AI ve zdravotnictví v roce 2022 hodnoty 15,1 miliardy dolarů. Do roku 2030 by se mohl zvětšit až na více než 185 miliard dolarů. To jen potvrzuje, že AI ve zdravotnictví není jen trendem, ale budoucností, která má potenciál změnit životy milionů lidí.

Bilionový byznys

AI ve zdravotnictví není jen technologickým pokrokem, ale také obrovským byznysem. S ohledem na stárnoucí populaci a rostoucí počet chronických onemocnění je potřeba efektivních a přesných diagnostických nástrojů stále větší. AI nabízí řešení, které může nejen zlepšit kvalitu péče, ale také snížit náklady na zdravotní péči.

Co nás čeká v budoucnu?

Představte si budoucnost, kde vám lékař na základě analýzy AI řekne, že máte zvýšené riziko infarktu v příštích deseti letech. Díky tomu můžete včas změnit životní styl, podstoupit preventivní opatření a možná se tak infarktu úplně vyhnout. Je to jako mít osobního strážce, který sleduje vaše zdraví 24/7.

AI není všelék, ale nabízí možnosti, které jsme si dříve nedokázali představit. A to je teprve začátek. S dalším vývojem technologií můžeme očekávat ještě přesnější a efektivnější nástroje, které budou hrát klíčovou roli v péči o naše zdraví.

Na závěr

Umělá inteligence má potenciál změnit způsob, jakým přistupujeme k diagnostice a léčbě srdečních onemocnění. Výzkum z Oxfordské univerzity je důkazem, že AI může být nejen spolehlivým nástrojem, ale také klíčovým faktorem v prevenci závažných onemocnění.

Koukni...  Jak vybrat dětské boty a neutratit majlant?

Pokud se technologie osvědčí, můžeme očekávat revoluci v medicíně, která zachrání nespočet životů. A to je něco, na co se můžeme těšit.

Reklama Decathlon.cz

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem či zkušeností