Rubikova kostka, fascinující hlavolam, který vznikl v roce 1974 v Maďarsku, má za sebou dlouhou historii a stala se jedním z nejpopulárnějších puzzlů na světě. V tomto článku se ponoříme do její historie, prozkoumáme některé zajímavosti a rekordy posledních deseti let. Navíc vám ukážeme, jak Rubikovu kostku složit krok za krokem a jaké varianty tohoto hlavolamu existují.

Historie Rubikovy kostky

Rubikova kostka byla vynalezena Ernő Rubikem, maďarským architektem a profesorem architektury, který chtěl svým studentům pomoci lépe porozumět prostorovým vztahům. Původně ji nazval „Kouzelná kostka“ a byla poprvé prodávána pouze v Maďarsku. V roce 1980 byla kostka představena na západním trhu a rychle se stala globálním fenoménem.

Zajímavosti o Rubikově kostce

 • Existuje přes 43 kvintilionů možných kombinací, ale každou Rubikovu kostku lze vyřešit ve 20 tazích nebo méně.
 • Největší Rubikova kostka na světě měří více než 1,5 metru a byla sestavena v roce 2018.
 • Rubikova kostka má vlastní mistrovství světa, které se koná každé dva roky.

Rekordy za posledních 10 let

V posledním desetiletí bylo překonáno několik rekordů v rychlostním skládání Rubikovy kostky:

 • 2020 – Max Park (USA) – 3×3 kostka – 3.13 sekund
 • 2018 – Feliks Zemdegs (Austrálie) – 3×3 kostka – 4.22 sekund
 • 2017 – SeungBeom Cho (Jižní Korea) – 3×3 kostka – 4.59 sekund
 • 2016 – Mats Valk (Nizozemí) – 3×3 kostka – 4.74 sekund
 • 2015 – Collin Burns (USA) – 3×3 kostka – 5.25 sekund

Toto jsou jen některé z úžasných rekordů, které ukazují, jak daleko může lidská zručnost a strategie zajít.

Kompletní návod na složení Rubikovy kostky

Složení Rubikovy kostky může být pro začátečníky obtížné, ale s následujícím návodem to zvládnete snadno, rychle a jednoduše.

1. Formování bílého kříže

Začínáme s bílou stranou, která je často výchozím bodem pro skládání Rubikovy kostky. Vaším prvním úkolem je sestavit bílý kříž. Dbejte na to, aby barvy okrajových středových dílů odpovídaly barvám na přilehlých stranách.

Pokus o sestavení této části bez návodu může být užitečným cvičením, které vám pomůže lépe pochopit mechanismus kostky a vaše vlastní schopnosti řešení. V této fázi není třeba dbát na již vyřešené segmenty, což činí tento krok více intuitivním. Základním pravidlem je, že bílé okraje musí korespondovat s barvami středových dílů, jak je ukázáno dále.

Koukni...  Aktivní i neaktivní sopky 2024: Celý seznam
Skládání bílého kříže na Rubikově kostce

2. Uspořádání bílých rohů

Nyní, když máte hotový bílý kříž, přichází na řadu uspořádání bílých rohových dílků, aby byla dokončena první strana kostky. Jestliže jste úspěšně zvládli poskládat bílý kříž sami, můžete se pustit i do tohoto kroku s důvěrou.

Pokud narazíte na problémy při umisťování bílých rohů, zde je užitečný tip: Existuje jednoduchý algoritmus, který vám pomůže. Algoritmus je následující: R’ D’ R D. Tento postup opakujte, dokud není rohový dílek správně orientovaný a umístěný.

Proveďte tento algoritmus pro každý bílý roh. Nejprve roh umístěte přímo pod místo, kam má zapadnout, a aplikujte uvedený algoritmus, dokud se dílek nenachází na správném místě a ve správné orientaci. Po dokončení této fáze by měla vaše kostka vypadat s kompletně složenou bílou stranou.

Složení bílých rohů

3. Skládání druhé vrstvy

Až dosud byl proces skládání Rubikovy kostky poměrně jednoduchý, ale nyní se dostáváme k algoritmům, které jsou nezbytné pro dokončení druhé vrstvy. Než pokračujete, je důležité se zbavit závislosti na již složené bílé straně. Otočte kostku tak, aby bílá strana byla dole a zaměřte se na střední vrstvu.

Tento krok vyžaduje použití dvou základních algoritmů, známých jako pravý a levý algoritmus. Nejprve se ujistěte, že žádné z okrajových dílků ve vrchní vrstvě nejsou již správně zarovnány podle středových barev. Pokud neshodují, proveďte otáčení horní vrstvy, dokud se některý z okrajových dílků neshoduje s požadovanou pozicí, jak je znázorněno na přiložených obrázcích.

Po nalezení správného umístění okrajového dílku, který chcete posunout do druhé vrstvy, použijte odpovídající algoritmus. Algoritmus pro pravou stranu je typicky ve tvaru R U R‘ U‘ R‘ F R F‘, zatímco pro levou stranu je to L‘ U‘ L U L F‘ L‘ F. Tyto kroky opakujte, dokud není druhá vrstva kompletně složena a všechny dílky správně sedí na svých místech.

Levý algoritmus:

Levý Algoritmus

Pravý algoritmus:

Pravý Algoritmus

Na konci tohoto kroku by vaše kostka měla mít vyřešenou střední vrstvu a neporušenou bílou plochu na spodní straně.

4. Tvorba žlutého kříže na poslední vrstvě

Přechod na poslední vrstvu začíná vytvářením žlutého kříže na horní straně kostky. V této fázi se nezaměřujte na nesrovnalosti bočních barev s odpovídajícími středy, tyto detaily vyřešíme v následujícím kroku.

Koukni...  Objevte kouzlo Korsiky: Průvodce pro rodinnou dovolenou autem

V závislosti na tom, jaký žlutý vzor se objevuje na vrcholu, budete postupovat různě. Zde jsou kroky pro každý možný scénář:

 1. Tečka: Pokud na vrchu vidíte pouze jednu žlutou středovou tečku, algoritmus budete muset opakovat celkem třikrát. Po každém prvním dokončení se ujistěte, že kostku otočíte tak, aby další „L“ tvar byl správně orientovaný.
 2. Tvar „L“: Pokud máte žlutý tvar „L“, jste pouze dva kroky od dokončení kříže. Umístěte žluté okraje na levou a zadní stranu, jak je ilustrováno na obrázku, a proveďte algoritmus.
 3. Čára: Pokud se na vrchu objeví čára, stačí provést algoritmus jednou, přičemž čáru držte vodorovně, aby se změnila na kříž.
 4. Kříž: Pokud již máte kříž, gratulujeme, můžete přejít k dalšímu kroku.

Algoritmus, který použijete pro tvoření kříže, může být například F R U R‘ U‘ F‘. Tento algoritmus efektivně mění konfiguraci žluté vrstvy a přibližuje vás k vyřešení celé kostky.

5. Umístění žlutých okrajů

Po úspěšném vytvoření žlutého kříže na vrcholu Rubikovy kostky následuje důležitý krok: správné umístění žlutých okrajových dílků, aby barvy odpovídaly postranním středovým dílkům. Tento proces zahrnuje použití specifického algoritmu, který umožňuje rotaci těchto dílků bez změny již vyřešeného kříže.

Pro začátek umístěte dílky, které potřebujete změnit, do přední a levé pozice. Použijte následující algoritmus pro jejich rotaci: U R U‘ L‘ U R‘ U‘ L

Tento algoritmus efektivně zamění okrajové dílky mezi přední a levou stranou, zatímco ostatní dílky zůstanou nedotčené.

Je možné, že budete potřebovat algoritmus opakovat vícekrát pro dosažení požadovaného uspořádání. Pokud ano, po prvním provedení algoritmu otočte celou kostku vodorovně o 180 stupňů. Toto otočení zajišťuje, že v dalším průběhu algoritmu rotujete správné dílky, které ještě nejsou na svých konečných místech.

6. Dokončení Rubikovy kostky

Nyní, když jsou všechny dílky na správných místech, posledním krokem je správná orientace žlutých rohových dílků. Tento krok může být trochu záludný a může se zdát matoucí, ale s náležitým algoritmem jej zvládnete hladce.

 1. Pozicování kostky: Držte kostku tak, aby roh, který potřebujete orientovat, byl v pravém horním rohu horní strany.
 2. Algoritmus pro orientaci rohů: Následující algoritmus opakujte dvakrát nebo čtyřikrát, dokud není roh správně orientován: R‘ D‘ R D
 3. Opakování pro všechny rohy: Opakujte tento proces pro každý z žlutých rohů, dokud nejsou všechny správně orientované.

Tento algoritmus známý jako „rohový twist“ vám umožní otáčet žluté rohy bez narušení ostatních vyřešených dílků. V závislosti na tom, jak je roh špatně orientován, může být potřeba provést algoritmus vícekrát. Po každém dokončení se ujistěte, že roh je správně orientován před přesunem na další roh.

Koukni...  VAIB: Virtuální asistent nakoupí za vás!

Po dokončení tohoto kroku by měla být vaše Rubikova kostka kompletně vyřešená. Gratuluji k úspěšnému vyřešení jednoho z nejslavnějších hlavolamů světa!

Varianty Rubikovy kostky

Rubikova kostka přichází ve více variantách než jen klasická 3×3. Tyto varianty se liší ve velikosti, tvaru, a složitosti. Zde je přehled některých z nejzajímavějších variant Rubikovy kostky:

 • 3x3x3 (Standardní Rubikova kostka) – Původní verze, kterou v roce 1974 navrhl Ernő Rubik.
 • 2x2x2 (Rubikův mini kostka) – Jednodušší verze původní kostky, často nazývaná jako „Pocket Cube“ nebo „Mini Cube“.
 • 4x4x4 (Rubikova hlavolam) – Větší a složitější verze, která přidává další řadu krychlí na každé straně.
 • 5x5x5 (Professor’s Cube) – Další zvýšení složitosti s ještě více krychlí na každé straně.
 • Megaminx – Dodekaedrický hlavolam s 12 různobarevnými stranami, každá s 11 kousky.
 • Pyraminx – Pyramidový tvarový hlavolam, který má čtyři trojúhelníkové strany.
 • Mirror Cube (Zrcadlová kostka) – Varianta, kde jsou všechny dílky stejné barvy, ale každý má jiný tvar a velikost.
 • Skewb – Kubický hlavolam, který se otočí po jeho vrcholech místo středů.
 • Square-1 (Super Cube) – Kubický hlavolam, který se může změnit tvar při otočení a má dvě vrstvy, které se mohou nezávisle na sobě otáčet.
 • Ghost Cube – Extrémně složitá verze Mirror Cube, kde se celá struktura mění tvar, což ztěžuje určení, kterým směrem se dá otáčet.
 • Gear Cube – Rubikova kostka, která zahrnuje ozubená kola, která se otáčejí s každým pohybem vrstev a vyžadují dodatečné kroky pro vyřešení.
 • Rubik’s 360 – Sférický hlavolam, kde je cílem dostat šest barevných kuliček do odpovídajících barevných komor.

Každá z těchto variant přináší jedinečné výzvy a metody řešení, což činí Rubikovu kostku stále populární mezi puzzle nadšenci různých věkových kategorií a zkušeností.

Video jak složit Rubikovu kostku

Návod krok za krokem

Na závěr

Rubikova kostka není jen dětská hračka, ale nástroj pro rozvoj kognitivních schopností a trpělivosti. Bez ohledu na to, jestli jste začátečník nebo pokročilý řešitel, Rubikova kostka nabízí nekonečné hodiny zábavy a výzvy.

S trochou praxe a porozuměním krokům uvedeným výše, i vy můžete stát mistrem tohoto klasického hlavolamu!


Rubikova kostka – Hodnocení a zkušenosti

4,0
4,0 z 5 hvězdiček (na základě 1 hodnocení)
Vynikající0%
Velmi dobré100%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Komentáře


Návod super, ale stejně jsem to nedal

25/04/2024

Bohužel se mi to nepodařilo složit ani po 2 hodinách, ale někde jsem asi něco udělal špatně 🙁

Avatar for Ben
Ben

Podělte se o své zkušenosti

Máte s Rubikovou kostkou zkušenosti? Napište nám do komentářů hodnocení a podělte se o své dojmy při jejím skládání. Vaše recenze pomohou ostatním uživatelům s výběrem ideálního postupu pro složení jejich Rubikovy kostky.