Kdo by řekl, že těch pár barevných kostiček může vyvolat tolik radosti i kreativity? Ano, mluvím o Lego DUPLO! Jak už jsem asi nepřímo naznačila, u nás doma jsou tyhle kostičky absolutní hit. Je úžasné sledovat, jak si moje děti staví vlastní mini domy, zatímco já mám chvilku pro sebe (třeba na to, abych vám mohla napsat tento článek). Připravte se na průzkum vesmíru plného fantazie, kreativity a – nezapomeňme – rozházených LEGO kostiček všude po podlaze v obýváku.

Když DUPLO vstoupilo do našeho domova. Pamatujete si ten pocit, když jste jako dítě poprvé postavili něco z Lega? No, já ho pamatuji až příliš dobře. A teď, když moje děti otevřely tu obrovskou krabici plnou DUPLO kostiček, viděla jsem ten stejný záblesk nadšení v jejich očích. “Mami, podívej, letadlo!” – “Ne, to je drak!” – a takhle to šlo celé odpoledne 🙂

Dítě se soustředěným výrazem hraje na koberci s LEGO DUPLO sady, skládá postavičky a klouzačku, obklopené rozptýlenými barevnými kostkami.
Dítě si hraje s Lego Duplo

Co je to LEGO DUPLO?

Lego DUPLO je řada stavebnic speciálně navržená pro malé děti, které mají ještě příliš malé ručičky na to, aby zvládly klasické menší LEGO kostičky. DUPLO kostky jsou větší a bezpečnější pro děti od 1,5 do 5 let, což z nich činí ideální první stavebnici pro ty nejmenší stavitele.

Proč je LEGO DUPLO tak skvělé?

Lego DUPLO je geniální. Kostky jsou dost velké, aby se vešly do malých ručiček, ale zároveň dost malé na to, aby vyžadovaly jemnou motoriku. A víte co? Jsou bezpečné! Žádné malé dílky, které by se mohly náhodou spolknout. A to ještě nemluvím o tom, jak jsou odolné. Můj mladší syn je dokonce použil jako náhradní bubínek. A kostky? Ani škrábnutí!

1. Bezpečnost především

DUPLO kostky jsou navrženy tak, aby byly dostatečně velké, což minimalizuje riziko, že by si je děti mohly vzít do úst a spolknout. Kromě toho jsou tyto kostičky vyrobeny z vysoce kvalitního plastu, který je odolný a snadno se čistí.

2. Podporuje motorický vývoj

Manipulace s kostkami a stavění různých konstrukcí pomáhá rozvíjet jemnou motoriku a koordinaci oko-ruka. Kdo by si myslel, že stohování plastových kostiček může být tak prospěšné?

3. Podněcuje kreativitu a představivost

DUPLO kostky jsou jako plátno pro malého Picassa. Děti si mohou postavit cokoli, co jim přijde na mysl. Zámek pro princeznu? Snadno. Vesmírná stanice pro astronauty? Žádný problém. A když se jim něco nepovede, jednoduše to rozeberou a začnou znovu. To je ono, učení se metodou pokus-omyl, a to vše v bezpečí domova.

4. Učí první kroky k problémovému myšlení

Děti se učí, jak řešit problémy a překonávat překážky při stavění složitějších struktur. Jak se vejde most mezi dvě věže? Jak učinit hrad dostatečně stabilní? To jsou otázky, na které musí naši malí stavitelé odpovědět.

Koukni...  Experiment: Děti v práci, rodiče v školce!

5. Podporuje sociální dovednosti

Stavění s kamarády nebo rodinou může pomoci dětem učit se spolupracovat a sdílet materiály. Tyto sociální interakce jsou klíčové pro rozvoj komunikačních dovedností a empatie.

6. Vzdělávací hodnota LEGO DUPLO? Ano, prosím!

Lego DUPLO není jen o zábavě. Je to také skvělý způsob, jak naučit děti barvám, tvarům, a dokonce i základům matematiky a fyziky. “Kolik kostiček potřebuješ, abys postavil most?” – “A proč ten most spadl?” – to jsou otázky, které rozvíjejí logické myšlení a řešení problémů.

Jaké LEGO DUPLO můžu pro své děti koupit?

Svět LEGO DUPLO, kde každý set stavebnice otevírá dveře do nekonečného dobrodružství pro vaše malé stavitelé. Pojďme se podívat na některé z nejoblíbenějších setů, které mohou vaše děti inspirovat a zabavit.

Parní vláček LEGO DUPLO

Vláčky jsou klasika, která nikdy nezklame, a tento parní vláček je skvělým startovním bodem pro malé železničáře. S jasnými barvami a snadno spojitelnými díly je tento set ideální pro rozvoj motorických dovedností a představivosti.

Nákladní vláček 

Pro malé, kteří milují větší výzvy, je tu nákladní vláček. Tento set je větší a obsahuje více dílů, což dětem umožňuje vytvořit rozsáhlejší železniční scény a zapojit se do hry na role s různými náklady a destinacemi.

Narozeninový vláček Mickeyho a Minnie 

Disney postavičky a LEGO DUPLO? To je kombinace, která zaručeně vykouzlí úsměv na tváři každého dítěte. Tento set je perfektní pro oslavu narozenin a přináší kreativní hru s oblíbenými postavičkami.

Náklaďák a pásový bagr 

Malí stavitelé mohou s tímto setem prozkoumat svět stavebních strojů. Náklaďák a pásový bagr jsou navrženy tak, aby podporovaly hrubou motoriku a koordinaci, zatímco děti přemisťují materiál z jednoho místa na druhé.

Kouzelný hrad 3 v 1 

Tento set je jako stvořený pro malé princezny a princátka, kteří milují pohádky. Kouzelný hrad nabízí tři různé možnosti stavby, což dětem umožňuje prozkoumat různé příběhy a scénáře.

Velký box s kostkami 

Základní stavební set, který by neměl chybět v žádné sbírce LEGO DUPLO. Velký box s kostkami poskytuje dětem nekonečné možnosti pro stavění a tvoření vlastních struktur.

Divoká zvířata světa 

Přineste kus divočiny do dětského pokoje s tímto setem, který obsahuje různá zvířata z celého světa. Je to skvělý způsob, jak učit děti o přírodě a různých ekosystémech.

Vláček se zvířátky 

Spojení vláčků a zvířátek? Ano, prosím! Tento set je ideální pro rozvoj poznávacích dovedností, když děti párují zvířátka s jejich přirozeným prostředím.

Box se srdíčkem 

Tento roztomilý set je plný kostek ve tvaru srdíček a dalších kreativních prvků, které podporují vyjadřování emocí a rozvoj sociálních dovedností.

Prasátko Peppa a supermarket 

S touto sadou se děti mohou vydat na nákupy s oblíbeným Prasátkem Peppou a její rodinou. Je to skvělý způsob, jak se učit o penězích, nákupu a interakci s ostatními.

Koukni...  Jak lépe zvládat dětské vzpoury a vzteklost

Koleje 

Rozšiřte železniční impérium vašeho dítěte s tímto setem kolejí. Je to skvělý doplněk k jakémukoli vláčkovému setu a umožňuje dětem vytvářet složitější a delší trasy.

Rodinný dům 3 v 1 

Tento set umožňuje dětem stavět a přestavovat rodinný dům podle svých představ. Je to skvělý způsob, jak se učit o domácím prostředí a rodinném životě.

Mack na závodech 

Pro malé fanoušky aut a závodění je tu Mack na závodech. Tento set je inspirován filmem Auta a je plný akce a rychlosti.

Doplňky k vláčku – most a koleje 

Další skvělý doplněk pro železniční sety, tento set obsahuje most a další koleje, které umožňují dětem stavět víceúrovňové železniční tratě.

LEGO DUPLO® Zelená podložka na stavění 

Podložka na stavění je základem pro každou konstrukci. Tato zelená podložka je ideální pro vytváření scén a poskytuje pevný základ pro stavby.

Pojízdný rodinný dům 

Tento set přináší mobilní verzi rodinného domu, který mohou děti přemisťovat a přizpůsobovat podle svých dobrodružství.

Každý z těchto setů LEGO DUPLO nabízí jedinečnou kombinaci zábavy, učení a kreativity. Jsou navrženy tak, aby podporovaly rozvoj dětí v různých oblastech, od jemné motoriky po logické myšlení a sociální interakce. Ať už si vyberete kterýkoli z nich, můžete být jisti, že vaše děti budou mít hodiny zábavy a učení.

Zajímavosti o LEGU, které možná neznáte

  • Historie značky LEGO – LEGO bylo založeno v Dánsku už v roce 1932, ale první plastové kostky, jak je známe dnes, byly vyrobeny až v roce 1947.
  • Význam slova LEGO – Slovo „LEGO“ je zkratka dánských slov „leg godt“, což znamená „hrát si dobře“.
  • Rekordy – Největší komerčně vyráběná LEGO sada je LEGO Art World Map s více než 11 000 dílky!
  • LEGO film – V roce 2014 byl uveden první celovečerní film LEGO, který získal fanoušky po celém světě a podnítil novou vlnu zájmu o LEGO.

Nejčastější dotazy

Jsou LEGO DUPLO kostky kompatibilní s běžnými LEGO kostkami?

Ano, DUPLO kostky jsou navrženy tak, aby byly kompatibilní s klasickými LEGO kostkami, což umožňuje snadný přechod, jak děti rostou.

Jaké jsou nejpopulárnější sady LEGO DUPLO?

Mezi nejžádanější patří sady se zvířátky, vláčky a základní stavební boxy.

Jak čistit LEGO DUPLO kostky?

Kostky můžete čistit měkkým mýdlem a vodou. Doporučuje se je nechat přirozeně uschnout.

Kde mohu najít návody na stavění s LEGO DUPLO?

Návody můžete najít přímo na oficiálních stránkách LEGO nebo v aplikaci LEGO Building Instructions.

Co dělat, když mi chybí dílek ze sady LEGO DUPLO?

LEGO nabízí službu nahrazování chybějících dílků přes jejich webové stránky.

Na závěr

Lego DUPLO je jednoduše v našem domě hitem. Je to hračka, která roste s dětmi a nikdy se neokouká. A nejlepší na tom? Když děti konečně usnou po celém dni stavění, můžu si s kostičkami hrát i já! Protože, přiznejme si to, v nás všech je pořád kousek dítěte, které se chce jen bavit a tvořit.

A tak, milí čtenáři, doufám, že jsem vás trochu nakazila LEGO-mánií. Je úžasné sledovat, jak něco tak jednoduchého jako stavebnice může obohatit dětské hraní a učení. Jaké máte zkušenosti vy? Podělte se o své příběhy, triky či radosti, které jste zažili s LEGO DUPLO v komentářích pod článkem. Těším se na vaše příspěvky!


LEGO DUPLO – Hodnocení a zkušenosti

5,0
5,0 z 5 hvězdiček (na základě 3 hodnocení)
Vynikající100%
Velmi dobré0%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Komentáře

Lego nikdy nezklame!

14/05/2024

Lego je prostě legenda. Ať už je vám 5 nebo 50, s Lego si užijete spoustu zábavy. Duplo je ideální pro ty nejmenší, kteří se s ním můžou snadno a bezpečně naučit stavět. A jak rostou, můžou přecházet na složitější Lego sady. Lego je zkrátka nadčasová klasika, která nikdy neomrzí.

Avatar for Jan Konečný
Jan Konečný

Best of

08/05/2024

Lego duplo, to je fakt bomba pro kluky i holky. Každej kousek je tak akorát do ručiček, žádnej strach, že by se něco ztratilo nebo spolklo. A ty barvy! Jako duha. Hrát si s DUPLO je jako stavět vlastní svět, kde je všechno možný a kde si můžeš být jistej, že každej den objevíš něco novýho. A to nejlepší? Když už ti bude třeba patnáct, pořád si na to vzpomeneš s úsměvem. LEGO DUPLO, to je prostě klasika, která nikdy neomrzí.

Avatar for Lenka
Lenka

Mame take

26/04/2024

S tim si nase decka hraji take od rana do vecera, lego je jednoznacnee skvele

Avatar for Jitka
Jitka

Přispějte svým hodnocením či zkušeností s Duplem

Rubriky:

Děti, Hry,

Poslední aktualizace: 26/04/2024