A to doslova! Jaro klepe na dveře a slunce začne mít větší sílu, něco neuvěřitelného se začíná dít na těch černých plackách co máme na střeše. Ano, mluvím o fotovoltaických panelech, které se probouzejí ze zimního spánku a začínají generovat energii, jakoby se zbláznily. Jednoduše makají jako o život 🙂

Jako majitel FVE SOLAX systému o kapacitě 18 MWh s úložištěm 4x baterie solax 23,2 kWh, jsem svědkem toho, jak se mé panely začínají transformovat z pokorných pomocníků na skutečné energetické bomby. V tomto článku se s vámi podělím o moje zkušenosti, jak občas sleduji, že moje fotovoltaika začíná vyrábět energii v množstvích, že docela valím oči.

Fotovoltaika: Základy pro nezasvěcené

Fotovoltaika nebo pokud chcete FVE je technologie, která přeměňuje světlo přímo na elektrickou energii pomocí polovodičových materiálů, které vykazují fotovoltaický jev. Jedná se o čistou, obnovitelnou energii, která může významně přispět k snížení emisí skleníkových plynů a závislosti na fosilních palivech. Pro domácnosti to znamená možnost snížit účty za elektřinu a zároveň přispět k ochraně naší planety.

Osobní cesta k fotovoltaice

Rozhodnutí přejít na fotovoltaiku u mě nebylo jen tak. Bylo to zvážené rozhodnutí založené na mnoha výpočtech a úvahách o návratnosti investice ROI a celkovém ekologickém dopadu. Volba systému o kapacitě 18 MWh nebyla náhodná. Chtěl jsem maximalizovat využití dostupné střešní plochy a zajistit, že moje domácnost bude co nejvíce energeticky soběstačná, včetně elektroauta a ohřevu vody o kapacitě 300 litrů. Realita však začíná předčívat mé očekávání hned první jaro po instalaci.

Měsíční přehled výkonu a spotřeby

Naše fotovoltaika prošla prvním zimním obdobím s proměnlivými výsledky, což jsem očekával.

  • V listopadu systém vyprodukoval 459 kWh při spotřebě ze sítě 649 kWh.
  • Prosinec přinesl větší výzvy s celým půlměsícem pokrytým sněhem, což snížilo výrobu na pouhých 295 kWh při spotřebě 1006 kWh.
  • V lednu už (si nevybavuji, asi bez sněhu) a delší dny přinesly zlepšení s výrobou 552 kWh a spotřebou 411 kWh.
  • Únor byl prvním měsícem, kdy výroba 679 kWh předčila spotřebu 289 kWh, ale pravý energetický výbuch přichází teď.
  • Je 4 března, a výroba vyskočila na úctyhodných 131 kWh při minimální spotřebě 11 kWh ze sítě a to nabíjím EV auto na 90% a ohřívám 300 litrů bojler.
Nabíjení Tesly

Za mě teda slušné výsledky a musím podotknout, že spotřeba od listopadu do února byla vyšší díky rekonstrukci interiérů v našem domě.

Jak maximalizovat výkon fotovoltaických panelů

Abychom z našich solárních panelů dostali maximum, je klíčové udržovat je v co nejlepším stavu. Zde jsou některé tipy, jak toho dosáhnout:

  1. Pravidelné čištění: Panely mohou být pokryty prachem, nečistotami nebo dokonce sněhem, což snižuje jejich efektivitu. Čisté panely znamenají vyšší výkon.
  2. Kontrola stínů: Stíny od stromů, komínů nebo jiných překážek mohou výrazně snížit výkon, pokud tedy nemáte optimizéry pro každý panel :). Je dobré pravidelně kontrolovat, zda se na panely nepromítají nové stíny, a případně provést úpravy.
  3. Technická údržba: Doporučuje se pravidelná kontrola spojů, kabelů a invertoru, aby vše fungovalo, jak má.
Koukni...  Proč máme panely AIKO Black Hole 450W na FVE

Vedle údržby panelů je důležité také přemýšlet o tom, jakým způsobem můžeme reinvestovat vyrobenou energii, zdali není třeba rozšířit náš systém o další baterie a navýšit tak kapacitu úložiště na špatné počasí atd.

Závěr a doporučení

Moje první začínající jaro s fotovoltaickými panely začíná být doslova a do písmene osvěžujícím probuzením. Nejenže můžu sledovat, jak se panely stávají energetickými bombami, ale také si začínám více uvědomovat skutečný potenciál solární energie pro domácnosti.

Z pohledu tedy technicky zaměřeného člověka mohu říci, že investice do fotovoltaického systému se nejen vyplatí, ale přináší i určitou míru uspokojení s vědomím, že přispíváme k lepší a udržitelnější budoucnosti. Pokud uvažujete o fotovoltaice, můj osobní názor je jednoznačný: Jde o krok správným směrem!

PS: Příště pro vás chystám článek na téma „Platby před pořízením FVE a nyní, včetně zahrnuté kalkulace s provozem a nabíjením elektroauta (u nás Tesly)“.

PS2 : Pokud uvažujete o koupi Tesly, zde je můj refferal kód, na základě, kterého získáte slevu…zde