Katalpa roste na naší zahradě už 12 let a za tu dobu se stala mojí nejoblíbenější dřevinou. Je krásná, nenáročná a v létě nám poskytuje úžasný stín, ve kterém mohou blbnout děti a my občas na dece v klidu přečíst nějaký ten list dobré knížky. Pokud právě uvažujete o pořízení katalpy, rád se s vámi podělím o své zkušenosti a tipy, jak se o ni co nejlépe starat.

Katalpa je okrasou zahrady

Katalpa, latinsky Catalpa, je rod opadavých stromů a dřevin pocházejících ze Severní Ameriky. Vyznačuje se velkými listy ve tvaru srdce a nádhernými květy, které připomínají orchideje. Květy se objevují ihned z jara „obvykle přelom dubna/května“ a lákají včely i motýly. Zajímavostí je, že listy katalpy obsahují látky odpuzující komáry, takže v létě pod ní budete mít klid od tohoto dotěrného hmyzu.

Fotografie bujného stromu s hustou korunou velkých, srdcovitých listů na pozadí čistě modré oblohy, umístěná v dobře udržované zahradě s pečlivě střiženým trávníkem a živým plotem."

Tento strom vypadá jako druh katalpy, obecně známý jako katalpa nebo katawba. Tyto stromy jsou známé svými velkými, srdcovitými listy a často jsou vysazovány pro svou okrasnou hodnotu.
katalpa

Výsadba a péče o Katalpu

Katalpa není náročná na pěstování a lehce to zvládne i naprostý laik. Nejlépe se jí daří na slunném místě s dobře propustnou půdou. Po výsadbě je důležité ji pravidelně zalévat, aby se ujmula minimálně po dobu 3 měsíců.

V dalších letech už stačí zalévat jen v případě sucha. Katalpa nevyžaduje žádné extra hnojení, ale pokud chcete podpořit její růst, můžete ji na jaře přihnojit kompostem.

Druhy a kultivary Katalpy

Existuje asi 11 druhů katalpy, z nichž nejrozšířenější je katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides). Tento druh dorůstá výšky 10-20 metrů a má širokou, kulovitou korunu. Existuje i několik kultivarů katalpy trubačovité, které se liší barvou květů, tvarem listů nebo svým vzrůstem.

Choroby a škůdci

Katalpa je poměrně odolná vůči chorobám a škůdcům. Nejčastějším problémem je napadení mšicemi, které se vyskytují na spodní straně listů. Mšice lze odstranit omytím listů vodou nebo postřikem insekticidem.

Koukni...  Jak správně sekat trávu a vybrat sekačku

Rozmnožování

Katalpu lze rozmnožit generativně semeny nebo vegetativně řízky. Řezy se odebírají na jaře z mladých větví a zakořeňují se v pařeništi.

Využití katalpy

Katalpa je krásný strom, který se hodí do parků, zahrad i alejí. Poskytuje příjemný stín a v létě odpuzuje komáry. Dřevo katalpy je lehké a měkké a používá se na výrobu nábytku a hraček.

Můj harmonogram péče o katalpu

 • Jaro: Vždy prohlédnu korunu stromu a odstraním suché a poškozené větve.
 • Léto: Pravidelně kontroluji vlhkost půdy u kořenů a závlahu pouštím pouze v případě sucha.
 • Podzim: Po opadání listů shrabu listí a nasadím kompost.
 • Zima: V našem případě nedělám nic, ale mladé stromy v prvních letech po výsadbě potřebují ochranu před mrazem „doporučuji“ jutový pytel.

10 Zajímavostí o katalpě

 • Nápadné květy: Katalpa je známá svými velkými, trubkovitými květy, které jsou často bílé s fialovými skvrnami a žlutým pruhováním. Tyto květy vypadají velmi atraktivně a objevují se v pozdním jarním až časném letním období.
 • Dlouhé zelené lusky: Plody katalpy jsou dlouhé, tenké, zelené lusky, které připomínají fazole. Tyto lusky mohou dorůstat délky až 50 centimetrů a obsahují množství malých, plochých semen.
 • Velké listy: Listy katalpy jsou srdečního tvaru a mohou být velmi velké, obvykle dosahují délky 20–30 cm. Jejich velkost pomáhá stromu poskytovat bohatý stín.
 • Použití ve dřevařském průmyslu: Dřevo katalpy je lehké, ale poměrně odolné a bylo historicky využíváno pro výrobu malých lodí, železničních pražců a dokonce i nábytku.
 • Původ jména: Název „katalpa“ pochází z jazyka kmenů amerických domorodců Creek a znamená „křídlo“, což odkazuje na tvar květů nebo lusků.
 • Atraktivní pro včely a motýly: Květy katalpy přitahují včely, motýly a další opylující hmyz, čímž podporují biodiverzitu v jejím okolí.
 • Stínový strom: Díky své velikosti a rozložitým větvím je katalpa často vysazována jako stínový strom v parcích a velkých zahradách.
 • Odolnost vůči znečištění: Katalpa je známá svou odolností vůči městskému znečištění, což z ní dělá vhodný strom pro výsadbu ve městech a podél ulic.
 • Medicínské využití: Některé části katalpy byly tradičně používány v lidovém léčitelství pro jejich údajné léčivé vlastnosti, i když moderní věda tyto tvrzení většinou nepotvrdila.
 • Různorodost druhů: Existuje několik druhů katalpy, včetně Catalpa bignonioides (jižní katalpa) a Catalpa speciosa (severní katalpa), každý s mírně odlišnými charakteristikami a preferencemi prostředí.
Koukni...  Jak vybrat bazén - Průvodce od A do Z

Na závěr

Katalpa je krásný a nenáročný strom, který vám v zahradě přinese mnoho radosti. Pokud se o ni budete starat s láskou, odmění se vám bohatou korunou, krásnými květy a příjemným stínem v horkých letních dnech.

Nezapomeňte:

 • Informace v tomto článku jsou určeny pro pěstitele bez zkušeností, alespoň takto se o ni staráme my.
 • V případě pochybností se obraťte na zahradnictví nebo odborníka na dřeviny.
 • Každý strom je individuální a může vyžadovat specifickou péči.

Přeji vám mnoho radosti s vaší katalpou!

Rubriky:

Zahrada,

Poslední aktualizace: 03/04/2024