Horské dráhy. Kdo by je nemiloval? Tyhle adrenalinové zážitky nám poskytují neskutečnou dávku vzrušení, strachu a euforie v jednom. Když se řítíme po kolejích rychlostí několika 150 kilometrů za hodinu, můžeme zapomenout na všechny starosti a jen si užívat jízdu plnou nečekaných zvratů, otoček a volných pádů. Ať už jste zarytý fanoušek horských drah, nebo jen občasný návštěvník zábavních parků, určitě jste už někdy zažili ten nezapomenutelný pocit, kdy vám adrenalin proudí žilami a vy křičíte z plných plic.

Ale co to vlastně znamená „nejextrémnější„? Nyní se podíváme na 10 nejextrémnějších horských drah na světě, které vás nenechají v klidu ani na vteřinu. Budeme mluvit o rychlosti, výšce, přetížení a všech těch šílených prvcích, které činí tyto dráhy tak výjimečné.

A pokud jste už na některé z těchto drah byli, nebo máte svůj vlastní žebříček nejoblíbenějších atrakcí, neváhejte se s námi podělit v komentářích. Těším se na vaše příběhy a tipy!

Reklama BlueStyle

Historie horských drah

Historie horských drah sahá až do 17. století, kdy se v Rusku začaly objevovat první verze dnešních atrakcí. Tyto rané „ruské horské dráhy“ byly v podstatě velké ledové rampy, na kterých se lidé klouzali na dřevěných saních. Byly populární zejména v zimních měsících a brzy se rozšířily do celé Evropy.

První opravdová horská dráha s kolejemi se však objevila až v roce 1817 v Paříži. Byla nazvána Les Montagnes Russes à Belleville (Ruské hory v Belleville) a stala se okamžitě hitem. Následovaly další inovace a vynálezy, které postupně vedly k moderním horským dráhám, jak je známe dnes.

V průběhu 20. století se technologie výrazně zlepšily, což umožnilo stavět stále vyšší a rychlejší dráhy. V roce 1959 byla otevřena první horská dráha s ocelovými kolejemi v Disneylandu v Kalifornii – Matterhorn Bobsleds. Tento okamžik byl zásadní pro vývoj dalších atrakcí, neboť ocel umožnila konstrukci složitějších a odvážnějších designů než dřevo.

Koukni...  100+ Golfových vtipů, hlášek i sloganů

Co činí horskou dráhu extrémní

Co vlastně činí horskou dráhu extrémní? Je to jen o rychlosti, nebo je v tom něco víc? Pojďme se podívat na klíčové faktory, které určují, zda je horská dráha opravdu extrémní.

  1. Výška: Vyšší horské dráhy nabízejí delší a strmější pády, což výrazně zvyšuje adrenalinový zážitek.
  2. Rychlost: Rychlejší dráhy poskytují intenzivnější zážitky a méně času na reakce, což může být pro některé návštěvníky extrémně vzrušující.
  3. Přetížení (G-force): Přetížení, které zažíváme při rychlých změnách směru a rychlosti, může být velmi intenzivní. Některé horské dráhy nabízejí přetížení až 5G, což je podobné jako u stíhacích pilotů.
  4. Otočky a spirály: Různé otočky, spirály a další manévry mohou z jízdy udělat opravdovou jízdu na horské dráze (doslova i obrazně).
  5. Psychologické aspekty: Strach z výšek, rychlosti a neznámého může hrát velkou roli. Některé horské dráhy jsou navrženy tak, aby vypadaly děsivěji, než ve skutečnosti jsou.

Top 10 nejextrémnějších horských drah

1. Kingda Ka (Six Flags Great Adventure, USA)

Kingda Ka je absolutní královna mezi horskými dráhami. Nachází se v Six Flags Great Adventure v New Jersey a je nejvyšší a druhou nejrychlejší horskou dráhou na světě. Tato impozantní stavba dosahuje výšky 139 metrů a maximální rychlosti 206 km/h.

Kingda Ka je typická katapultovací horská dráha, což znamená, že vás katapultuje na maximální rychlost během pouhých 3,5 sekundy. Následně stoupáte přímo vzhůru, abyste se okamžitě propadli dolů v téměř volném pádu. Celá jízda trvá jen asi 28 sekund, ale zaručuji vám, že to budou nejintenzivnější sekundy vašeho života.

Horská dráha Kingda Ka

2. Formula Rossa (Ferrari World, Abú Dhabí, SAE)

Formula Rossa je dráha pro opravdové rychlostní maniaky. Nachází se ve Ferrari World v Abú Dhabí a drží titul nejrychlejší horské dráhy na světě. Její maximální rychlost je ohromujících 240 km/h, které dosáhnete za neuvěřitelných 4,9 sekundy.

Koukni...  Nedělní nicnedělání - Umění lenošení

Je inspirována závodními auty Ferrari a design této horské dráhy je tomu přizpůsoben. Při jízdě na Formula Rossa zažijete přetížení až 4,8G a budete potřebovat speciální ochranné brýle, abyste ochránili oči před větrem a prachem. Je to jako jet v závodním autě, ale na kolejích.

reklama

3. Top Thrill Dragster (Cedar Point, USA)

Top Thrill Dragster byla otevřena v roce 2003 a byla první horskou dráhou, která překonala magickou hranici 400 stop (120 metrů) výšky. Nachází se v Cedar Point v Ohiu a nabízí rychlost až 193 km/h.

Tato dráha je podobná Kingda Ka, ale má své vlastní unikátní prvky. Po rychlém katapultování vás čeká strmý výjezd a následný pád, který je ještě umocněn otočkou o 270 stupňů. Top Thrill Dragster je opravdovým testem odvahy a odolnosti.

4.Steel Dragon 2000 (Nagashima Spa Land, Japonsko)

Steel Dragon 2000 je nejdelší horskou dráhou na světě, s délkou přes 2,4 km. Nachází se v Nagashima Spa Land v Japonsku a byla otevřena v roce 2000.

Tato dráha nabízí kombinaci rychlosti, výšky a délky, což z ní činí nezapomenutelný zážitek. Její maximální výška je 97 metrů a rychlost dosahuje 153 km/h. Jízda na Steel Dragon 2000 je dlouhá, intenzivní a plná překvapení.

5. Fury 325 (Carowinds, USA)

Fury 325 se nachází v Carowinds na hranici Severní a Jižní Karolíny a je jednou z nejvyšších a nejrychlejších horských drah na světě. Dosahuje výšky 99 metrů a rychlosti 153 km/h.

Tato dráha je známá svým hladkým a plynulým průběhem jízdy, což z této horské dráhy činí velmi příjemný zážitek i přes její extrémní parametry. Fury 325 nabízí několik intenzivních otoček a přetížení, které vás nenechají chladnými.

6. Millennium Force (Cedar Point, USA)

Millennium Force byla otevřena v roce 2000 a rychle se stala jednou z nejoblíbenějších horských drah na světě. Nachází se v Cedar Point v Ohiu a byla první dráhou, která překonala hranici 300 stop (91 metrů) výšky.

Koukni...  Jak přežít v domě plném hraček a chaosu

Tato dráha nabízí rychlost až 150 km/h a jízdu plnou ostrých zatáček a strmých pádů. Její design a hladký průběh jízdy z ní činí jednu z nejlepších horských drah pro opravdové nadšence.

Reklama BlueStyle

7. Intimidator 305 (Kings Dominion, USA)

Intimidator 305 je dráha, která vás opravdu zvedne ze sedadla. Nachází se v Kings Dominion ve Virginii a dosahuje výšky 93 metrů a rychlosti 145 km/h.

Tato dráha je známá svými ostrými zatáčkami a intenzivním přetížením, které může dosáhnout až 4,5G. Jízda na Intimidator 305 je velmi intenzivní a není pro slabé povahy.

8. The Smiler (Alton Towers, Velká Británie)

The Smiler v Alton Towers je jedinečná svým počtem inversí. Nabízí jich totiž celkem 14, což je světový rekord. Tato dráha vás neustále otáčí vzhůru nohama a udržuje vás v neustálém napětí.

I přes několik kontroverzí a incidentů je The Smiler oblíbená pro svou jedinečnost a intenzivní zážitek. Je to dráha, kterou si zapamatujete na celý život.

9. Eejanaika (Fuji-Q Highland, Japonsko)

Eejanaika je jedna z mála 4D horských drah na světě. To znamená, že nejenže se pohybujete po kolejích, ale zároveň se otáčíte kolem vlastní osy. Nachází se ve Fuji-Q Highland v Japonsku a nabízí opravdu unikátní zážitek.

Tato horská dráha kombinuje vysokou rychlost, otočky a rotace, což z ní činí jednu z nejintenzivnějších atrakcí vůbec. Je to jízda, která vám doslova vezme dech.

10. Takabisha (Fuji-Q Highland, Japonsko)

Takabisha je známá svým extrémním úhlem pádu. S úhlem 121 stupňů drží světový rekord v nejstrmějším pádu na horské dráze. Nachází se také ve Fuji-Q Highland v Japonsku.

Tato horská dráha kombinuje strmé pády, rychlé zatáčky a několik inversí, což z ní činí neuvěřitelně vzrušující zážitek. Takabisha je pro ty, kteří hledají opravdu extrémní jízdu.

Na závěr

A tady to máte – 10 nejextrémnějších horských drah na světě. Každá z nich nabízí unikátní zážitek, který vás nenechá v klidu. Ať už hledáte rychlost, výšku, otočky nebo extrémní přetížení, tyto dráhy vás určitě nezklamou.

Máte nějaké vlastní zážitky z těchto horských drah, nebo máte na svém seznamu jiné favority, které jsem neuvedla? Neváhejte se s námi podělit v komentářích. Rádi si přečteme vaše příběhy a tipy na další adrenalinové zážitky :).

Reklama Slevomat.cz

Horské dráhy – Recenze a zkušenosti

0,0
Vynikající0%
Velmi dobré0%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem, recenzí či zkušeností