Ahoj cestovatelé! Plitvická jezera, klenot Chorvatska a jedno z nejkrásnějších míst na světě, vás čekají. Když jsem poprvé dorazila do tohoto kouzelného národního parku, byla jsem ohromena nádherou přírody, která mě obklopovala. A proto bych se s vámi chtěla podělit o všechny úžasné trasy a zákoutí, které Plitvická jezera nabízejí.

Tento článek vás provede všemi možnými trasami v parku, nabídne vám užitečné tipy a zajímavosti, které jsem sama objevila během svých návštěv. Ať už jste zkušení turisté nebo rodiny s dětmi, určitě si zde najdete svou ideální cestu.

Představte si klidné ráno, kdy se sluneční paprsky jemně dotýkají křišťálově čisté vody jezer, ptáci zpívají v korunách stromů a vzduch je plný svěžesti a vůně lesa. To je jen začátek toho, co můžete zažít v Plitvických jezerech. Tento národní park není jen o nádherných vodopádech a jezerech, ale také o zážitcích a dobrodružstvích, které vás čekají na každém kroku. Věřte mi, že každý krok v tomto parku stojí za to!

Čistá tyrkysová voda jezera v Plitvických jezerech, Chorvatsko, s vodopády obklopenými hustou zelení, vytvářející malebnou a poklidnou scenérii.
Plitvická jezera – Chorvatsko

1. Plitvická jezera – Základní informace

Plitvická jezera – Geografická poloha a velikost

Plitvická jezera se nacházejí v centrální části Chorvatska, mezi městy Zadar a Záhřeb. Park se rozprostírá na ploše zhruba 296 km² a je domovem 16 propojených jezer, která se kaskádovitě táhnou dolů údolím. Každé jezero má svůj vlastní charakter a kouzlo, což vytváří nezapomenutelný zážitek.

UNESCO světové dědictví

Plitvická jezera byla v roce 1979 zapsána na seznam UNESCO světového dědictví díky své jedinečné přírodní kráse a biodiverzitě. Představují jedinečný ekosystém, který zahrnuje jak lesní, tak vodní biotopy, a jsou domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Přístupnost a jak se na Plitvická jezera dostat?

Park je snadno přístupný z hlavních chorvatských měst. Pokud cestujete autem, máte k dispozici dvě hlavní vchody – vstup 1 na severu a vstup 2 na jihu. Pro ty, kteří upřednostňují veřejnou dopravu, je k dispozici pravidelná autobusová doprava z měst jako Zadar, Záhřeb a Split.


2. Plitvická jezera – Základní přehled tras

Plitvická jezera nabízejí širokou škálu turistických tras, které uspokojí jak začátečníky, tak zkušené turisty. Zde je přehled hlavních tras, které park nabízí:

 1. Severní část parku
  • Trasa A: Vstup 1, Dolní jezera
  • Trasa B: Vstup 1, Dolní jezera s panoramatickými výhledy
  • Trasa C: Vstup 1, Dolní a Horní jezera, lodní přeprava
 2. Jižní část parku
  • Trasa E: Vstup 2, Horní jezera
  • Trasa F: Vstup 2, Horní jezera a Dolní jezera s lodní přepravou
  • Trasa H: Vstup 2, Horní jezera, lodní přeprava a panoramatické výhledy
 3. Speciální a kombinované trasy
  • Trasa K: Kombinace Dolních a Horních jezer bez použití lodní dopravy
  • Zimní trasy: Co se mění v zimním období

3. Plitvická jezera – Podrobný popis tras

Trasa A

Délka a časová náročnost: Trasa A je dlouhá zhruba 3,5 km a trvá přibližně 2-3 hodiny, v závislosti na vaší rychlosti a počtu zastávek.

Koukni...  Fascinující zajímavosti o lidské hlavě

Hlavní body a zajímavosti na trase: Trasa A začíná u Vstupu 1 a vede vás kolem Dolních jezer. Hlavním bodem trasy je Velký vodopád (Veliki slap), který je největším vodopádem v parku a padá z výšky 78 metrů. Cestou se můžete těšit na malebné pohledy na jezírka Novakovića brod a Kaluđerovac, která se vyznačují svou tyrkysovou vodou a klidnou atmosférou.

Trasa pokračuje po dřevěných chodnících a mostech, které vás provedou přes křišťálově čistou vodu a umožní vám prozkoumat různé zákoutí parku.

Tipy pro cestovatele:

 • Ideální pro krátké výlety: Trasa A je skvělou volbou pro ty, kteří mají omezený čas, ale chtějí vidět to nejlepší z Dolních jezer.
 • Pevná obuv: Doporučuji pevnou obuv, protože chodníky mohou být místy kluzké.
 • Dostatek vody: Vezměte si s sebou dostatek vody, zvláště během letních měsíců.
 • Fotografování: Nezapomeňte na fotoaparát, protože výhledy na Velký vodopád a tyrkysová jezírka jsou úžasné.

Trasa B

Délka a časová náročnost: Trasa B měří přibližně 4 km a zabere vám asi 3-4 hodiny, v závislosti na vašem tempu a času stráveném na vyhlídkách.

Hlavní body a zajímavosti na trase: Trasa B začíná rovněž u Vstupu 1 a poskytuje nádherné panoramatické výhledy na Dolní jezera. Kromě Velkého vodopádu vás trasa zavede k jezírkům Kaluderovac a Gavanovac, která jsou obklopena bujnou vegetací a skalními útvary.

Dalším skvělým zastavením je jeskyně Šupljara, která nabízí jedinečný pohled na geologické formace. Trasa pokračuje po vyhlídkových místech, odkud se vám naskytnou dechberoucí pohledy na jezera a okolní krajinu.

Tipy pro cestovatele:

 • Milovníci fotografování: Tato trasa je ideální pro fotografy díky svým panoramatickým výhledům.
 • Svačina na cestě: Vemte si s sebou svačinu a užijte si ji na některém z vyhlídkových míst.
 • Pozor na výšky: Některé úseky trasy vedou po strmých chodnících, takže buďte opatrní.

Trasa C

Délka a časová náročnost: Trasa C má délku asi 8 km a její prohlídka zabere zhruba 4-6 hodin, což ji činí ideální volbou pro celodenní výlet.

Hlavní body a zajímavosti na trase: Trasa C je jednou z nejpopulárnějších tras v parku, protože kombinuje prohlídku Dolních i Horních jezer. Začíná u Vstupu 1 a vede vás kolem Velkého vodopádu a Dolních jezer, poté pokračuje k jezeru Kozjak, kde se nalodíte na loď a přeplujete toto největší jezero v parku.

Po plavbě trasa pokračuje přes Horní jezera, kde uvidíte nádherné vodopády Galovac a Milanovac. Cestou budete procházet lesními stezkami, dřevěnými mosty a přes klidné jezírka obklopená bujnou vegetací.

Tipy pro cestovatele:

 • Celodenní výlet: Vydejte se brzy ráno, abyste měli dostatek času na prohlídku celé trasy.
 • Rodiny s dětmi: Trasa je vhodná pro rodiny s dětmi, díky různorodosti a zajímavostem na cestě.
 • Plavba lodí: Užijte si klidnou plavbu po jezeře Kozjak, která je skvělou příležitostí k odpočinku a focení.
 • Občerstvení: Na trase najdete několik míst k občerstvení, ale doporučuji mít s sebou vlastní svačinu a vodu.

Trasa E

Délka a časová náročnost: Trasa E měří zhruba 5,1 km a její prohlídka trvá přibližně 2-3 hodiny.

Hlavní body a zajímavosti na trase: Trasa E začíná u Vstupu 2 a zaměřuje se na prohlídku Horních jezer. Procházka vás zavede kolem jezer Gradinsko a Galovac, která jsou obklopena hustými lesy a nádhernými vodopády. Jedním z hlavních lákadel trasy je vodopád Milka Trnina, pojmenovaný po slavné chorvatské operní pěvkyni.

Trasa vede přes dřevěné chodníky a lesní cesty, které nabízejí klidnou a osvěžující procházku.

Tipy pro cestovatele:

 • Milovníci přírody: Tato trasa je ideální pro ty, kteří hledají klid a krásy přírody.
 • Piknik v přírodě: Najděte si klidné místo a užijte si piknik s výhledem na jezera.
 • Ranní návštěva: Doporučuji vyrazit ráno, kdy je park méně přeplněný a můžete si užít klid.
Koukni...  Grand Canyon: Přírodní zázrak a turistický ráj

Trasa F

Délka a časová náročnost: Trasa F měří přibližně 4,6 km a její prohlídka zabere asi 3-4 hodiny.

Hlavní body a zajímavosti na trase: Trasa F začíná u Vstupu 2 a vede vás přes Horní jezera a následně i Dolní jezera. Na trase se nachází krásné vodopády a jezírka, jako jsou Prošćansko jezero a jezero Kozjak. Po plavbě lodí přes jezero Kozjak budete pokračovat k Dolním jezerům, kde uvidíte další malebná jezírka a vodopády.

Trasa nabízí skvělou kombinaci klidných lesních cest a panoramatických výhledů.

Tipy pro cestovatele:

 • Rodiny i jednotlivci: Trasa je vhodná pro rodiny i jednotlivce díky své rozmanitosti.
 • Fotoaparát: Připravte si fotoaparát na úžasné výhledy a momenty.
 • Občerstvení na trase: Na trase je několik možností k občerstvení, ale vždy se hodí mít něco vlastní.

Trasa H

Délka a časová náročnost: Trasa H má délku asi 8,9 km a její prohlídka trvá přibližně 5-6 hodin.

Hlavní body a zajímavosti na trase: Trasa H je jednou z nejdelších a nejrozmanitějších tras v parku. Začíná u Vstupu 2 a vede přes Horní i Dolní jezera, s několika plavbami lodí a panoramatickými výhledy. Uvidíte krásné vodopády, jako je Galovac a Milanovac, a budete procházet lesními stezkami a dřevěnými chodníky. Trasa vás zavede i k některým méně známým, ale stejně nádherným místům, kde si můžete užít klid a přírodu.

Tipy pro cestovatele:

 • Pohodlná obuv: Doporučuji pohodlnou obuv a připravit se na delší výlet.
 • Celodenní výlet: Vyhraďte si celý den a vydejte se brzy ráno.
 • Zásoby vody a jídla: Mějte s sebou dostatek vody a občerstvení na cestu.

Trasa K

Délka a časová náročnost: Trasa K je nejdelší, měří asi 18,3 km a její prohlídka trvá přibližně 6-8 hodin.

Hlavní body a zajímavosti na trase: Trasa K kombinuje prohlídku Dolních i Horních jezer, ale bez použití lodní dopravy, což znamená, že celou trasu projdete pěšky. Tato trasa je skvělou volbou pro zdatnější turisty, kteří chtějí vidět co nejvíce z parku.

Uvidíte všechny hlavní vodopády, jako je Velký vodopád a Galovac, a projdete se kolem všech jezer. Trasa vás zavede i k méně frekventovaným místům, kde si můžete užít klid a krásy přírody.

Tipy pro cestovatele:

 • Zdatní turisté: Tato trasa je vhodná pro zdatnější turisty, kteří hledají výzvu.
 • Celodenní výlet: Vyhraďte si celý den a vydejte se brzy ráno.
 • Zásoby vody a jídla: Mějte s sebou dostatek vody a jídla na celou cestu.
 • Pohodlná obuv: Doporučuji pevnou turistickou obuv a vhodné oblečení.

Zimní trasy

Délka a časová náročnost: Délka a náročnost zimních tras se liší v závislosti na aktuálních podmínkách a otevřených částech parku.

Hlavní body a zajímavosti na trase: Zimní trasy v Plitvických jezerech nabízejí jedinečný zážitek. Park je pokrytý sněhem a ledem, což vytváří pohádkovou atmosféru. Uvidíte zamrzlé vodopády, tiché a klidné jezírka a zasněžené lesy. Menší návštěvnost v zimě znamená, že si můžete užít park téměř sami, bez davů turistů.

Tipy pro cestovatele:

 • Připravte se na chlad: Připravte se na chladné počasí, teplé oblečení a obuv do sněhu jsou nutností.
 • Zimní krása: Užijte si jedinečnou zimní krásu parku a foťte nádherné zamrzlé scenérie.
 • Bezpečnost: Dodržujte bezpečnostní pokyny a vyhýbejte se nebezpečným místům.
Dřevěný chodník vede kolem klidného jezera v Plitvických jezerech, Chorvatsko, s krásnými vodopády v pozadí a bujnou zelení kolem.
Vodopády na Plitvických jezerech

4. Zajímavosti a památky

Jezerní soustava a vodopády

Plitvická jezera se skládají ze 16 propojených jezer, která vytvářejí kaskády a vodopády. Největší a nejznámější je Velký vodopád (Veliki slap), který padá z výšky 78 metrů. Každé jezero má své unikátní kouzlo, od tyrkysových vod po tiché lesní jezírka. Kromě Velkého vodopádu zde najdete i další impozantní vodopády jako Galovac a Milanovac, které vás uchvátí svou krásou a mohutností.

Plitvická jezera a flóra a fauna

Park je domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Najdete zde například medvědy, vlky, rysy, vydry a různé druhy ptáků. Rostlinný svět zahrnuje více než 1200 druhů rostlin, z nichž mnoho je chráněných. Během procházky můžete obdivovat rozmanité druhy stromů, květin a dalších rostlin, které dotvářejí jedinečnou atmosféru parku.

Koukni...  Leťte chytře! Rezervujte nejlevnější letenky

Historické a kulturní zajímavosti v okolí

Okolí Plitvických jezer nabízí i mnoho historických a kulturních památek. Doporučuji navštívit například město Slunj s krásnými mlýny na řece Slunjčici nebo vesnici Rastoke, kde se mísí příroda s tradiční architekturou. Tato místa poskytují nejen nádherné výhledy, ale také bohatou historii a kulturu, kterou stojí za to prozkoumat.


5. Praktické tipy pro návštěvníky

Plitvická jezera – Nejlepší doba pro návštěvu

Nejlepší doba pro návštěvu Plitvických jezer je na jaře a na podzim, kdy je počasí příjemné a turistů méně. Léto je také krásné, ale počítejte s většími davy. Zima nabízí jedinečnou atmosféru se zamrzlými vodopády a klidem. Každé roční období má své kouzlo a záleží jen na vás, kdy se rozhodnete park navštívit.

Oblečení a vybavení

Doporučuji pohodlnou turistickou obuv, vrstvené oblečení a pláštěnku. V letních měsících nezapomeňte na opalovací krém, klobouk a dostatek vody. V zimě si vezměte teplé oblečení, rukavice a čepici. Připravte se na různé podmínky, které mohou během dne nastat, a mějte s sebou i malý batoh na věci, které budete potřebovat.

Stravování a občerstvení

V parku najdete několik restaurací a stánků s občerstvením, ale doporučuji si vzít vlastní svačinu a vodu, zejména na delší trasy. Piknik v přírodě má své kouzlo a umožní vám užít si krásné výhledy bez spěchu. Pokud plánujete celodenní výlet, mějte s sebou dostatek jídla a pití.

Ubytování a kempy u Plitvických jezer

V okolí parku je několik hotelů, penzionů a kempů. Doporučuji rezervovat ubytování předem, zejména v hlavní turistické sezóně. Možnosti ubytování jsou různé, od luxusních hotelů po jednoduché kempy. Pro milovníky přírody jsou kempy skvělou volbou, kde můžete strávit noc pod hvězdami a probudit se do krásného rána v přírodě.

Bezpečnostní tipy

Dodržujte značené trasy a respektujte přírodu. Nedoporučuji se koupat v jezerech, je to zakázáno a může to být nebezpečné. Vždy si plánujte trasu předem a informujte se o aktuálních podmínkách. Mějte s sebou mapu parku a nezapomeňte na telefon pro případ nouze. Respektujte pokyny strážců parku a chovejte se ohleduplně k přírodě i ostatním návštěvníkům.


6. Plitvická jezera – Osobní doporučení a zážitky

Plitvická jezera jsem navštívila několikrát a pokaždé jsem byla uchvácena. Moje oblíbená trasa je Trasa C, která nabízí kombinaci krásných výhledů a klidných míst k odpočinku. Nezapomenutelný byl pro mě také zimní výlet, kdy byl park pokrytý sněhem a ledem. Mám ráda klidné ráno, kdy je park ještě prázdný a můžete si vychutnat ticho a krásu přírody.

Pro rodiny s dětmi doporučuji Trasu A nebo F, které jsou kratší a snadnější. Fotografové si přijdou na své na Trase B a H, kde jsou nejlepší výhledy a světelné podmínky. Pokud máte rádi dobrodružství a delší procházky, Trasa K je pro vás tou pravou výzvou.

Nejkrásnější zážitky jsem měla, když jsem se zastavila na klidných místech, vychutnala si zvuky přírody a jen tak seděla a obdivovala krásu kolem sebe. Každá návštěva mi přinesla nové a jedinečné momenty, které si navždy pamatuji.


7. Na závěr

Plitvická jezera jsou skutečným pokladem Chorvatska a místem, které by měl každý cestovatel vidět. Doufám, že vám tento průvodce pomůže naplánovat nezapomenutelnou návštěvu a užijete si všechny krásy, které tento národní park nabízí. Nezapomeňte si vzít fotoaparát a zachytit tyto nádherné chvíle!

Návštěva Plitvických jezer je skutečným zážitkem, který vás pohltí a zanechá ve vás hluboký dojem. Ať už se rozhodnete pro krátký výlet nebo celodenní prohlídku, každá trasa vám nabídne něco jedinečného.

Přijeďte objevovat kouzlo tohoto národního parku a vytvořte si své vlastní nezapomenutelné vzpomínky. Těším se, že se s vámi podělím o další dobrodružství a tipy pro cestování!


Plitvická jezera – Hodnocení a zkušenosti

0,0
Vynikající0%
Velmi dobré0%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem či zkušeností s návštěvou