Jako někdo, kdo strávil své mládí kousek od Ostravy, mám k tomuto industriálně očarujícímu městu velmi blízko. Ostrava je známá svou průmyslovou minulostí, ale možná tě překvapí, jak zelené a přívětivé může toto město být. Ráda bych vám představila 4 nejlepší parky v Ostravě, které jsou mi nejbližší nejen geograficky, ale i srdcem. Jsou to místa, kde můžeš najít klid uprostřed městského ruchu, nadechnout se čerstvého vzduchu a užít si krásy přírody.

1. Komenského sady

Když mluvíme o zelených oázách ve městském prostředí, Komenského sady v Ostravě jsou tím pravým příkladem. Tento park, nacházející se v srdci města, je dokonalým útočištěm pro každého, kdo hledá místo klidu a oddechu uprostřed urbanistického ruchu.

S bohatou vegetací, která se pyšní nejen množstvím zeleně, ale i barevnými květinovými záhony, je park jako stvořený pro příjemné chvíle strávené na čerstvém vzduchu.

Procházky útulnými alejkami Komenského sadů jsou jako malá dovolená pro duši. Každá cesta vede k novému objevu, ať už jde o skryté zákoutí s lavičkou obklopenou květy, nebo o malou fontánu, u které si můžeš na chvíli odpočinout a naslouchat šumění vody. Tento park je navržen tak, aby podporoval relaxaci a nabídl prostor pro osobní odpočinek i setkávání s přáteli a rodinou.

Za slunečných dnů se zde můžeš slunit na měkkém trávníku nebo si uspořádat malý piknik. Děti se mohou vyřádit na hřištích, zatímco dospělí najdou útočiště v četných zákoutích parku nebo při procházce po jeho promenádách.

Park slouží jako kulturní a společenské centrum díky blízkosti Městského domu kultury, což obohacuje jeho atmosféru o pravidelné kulturní akce a koncerty.

Důvod k návštěvě: Komenského sady jsou ideálním místem pro odpočinek po náročném dni. Je to takový malý únik od městského shonu.

Koukni...  Ryby na mě prdí! Rybník Amerika Radonice

Tipy:

 1. Navštiv Městský dům kultury, který je hned vedle parku.
 2. Vychutnej si piknik na jedné z mnoha zelených ploch.
 3. Nezapomeň na fotoaparát – park je plný krásných scenerií.
 4. Zúčastni se jedné z venkovních akcí nebo koncertů, které se zde často konají.
 5. Objav fontánu a malé jezírko, které dodávají parku kouzlo.

2. Milotický park

Milotický park, umístěný na poklidném okraji Ostravy, je skutečným rájem pro všechny, kdo milují přírodu a aktivní životní styl. Jeho rozlehlá krajina, spletitá lesy a klidné rybníky tvoří idylické prostředí, které zve k průzkumu a relaxaci.

Představuje ideální únik od městského shonu a nabízí obrovskou škálu možností, jak trávit čas venku, ať už hledáš samotu uprostřed přírody nebo aktivní odpočinek.

Lesy v parku jsou jako stvořené pro dlouhé procházky, běhání nebo jízdu na kole. Sítě stezek a cest vede skrze měnící se krajiny, od hustých lesních porostů přes otevřené louky až k tichým břehům rybníků.

Tyto stezky jsou pečlivě udržované a navržené tak, aby byly přístupné pro všechny věkové kategorie a úrovně fyzické zdatnosti.

Pro milovníky venkovních aktivit nabízí Milotický park nejen pěší a cyklistické trasy, ale také prostory pro pikniky, rodinné srazy nebo prostě jen lenošení na trávě pod stromy. Jeho rozlehlé plochy poskytují dostatek prostoru pro každého, kdo hledá klidné místo na čtení, malování nebo meditaci, proto se řadí mezi 4 nejlepší parky v Ostravě.

Důvod k návštěvě: Pokud máš rád/a cyklistiku, běh nebo jen procházky v přírodě, Milotický park je pro tebe ideální.

Tipy:

 1. Využij cyklostezky a běžecké trasy.
 2. Pozoruj místní faunu a floru.
 3. V létě se osvěž ve veřejně přístupném rybníku.
 4. Vyzkoušej chytání ryb (s platným povolením).
 5. Udělej si piknik na jedné z vyhrazených ploch.
Koukni...  Cyklohráček: Skvělý výlet pro rodiny s dětmi

3. Park na přívoze

Park na Přívoze rozhodně patří mezi 4 nejlepší parky v Ostravě a je skvostným příkladem, jak může i menší zelená plocha ve městě poskytnout útočiště a klid od každodenního shonu. Nacházející se v historické části Ostravy, Přívoz, tento park je jako malá oáza uprostřed urbanizované krajiny, kde se minulost snoubí s přítomností a vytváří jedinečné místo pro odpočinek a relaxaci.

Jeho umístění v Přívoze, oblasti s bohatou historií a charakterem, přidává parku na přitažlivosti. Můžete se procházet po úzkých cestičkách lemovaných starými stromy, které vyprávějí příběhy minulých generací, nebo si odpočinout na lavičce a v klidu pozorovat každodenní život této živé čtvrti.

Park nabízí nejen příjemný stín ve vedrech, ale stává se i místem setkávání komunity a pořádání malých kulturních akcí, které oživují tuto historickou část Ostravy.

Ačkoliv je menší než jiné parky ve městě, jeho kouzlo nespočívá ve velikosti, ale ve schopnosti poskytnout klidné a pohodlné prostředí pro každého, kdo jej navštíví. Rodiny s dětmi zde najdou bezpečné hřiště, kde se mohou děti hrát a užívat si venkovní aktivity, zatímco dospělí mohou relaxovat nebo se věnovat četbě knihy.

Park na Přívoze je také ceněn pro svou intimní atmosféru, která podporuje odpočinek a klidnou kontemplaci. Může se pochlubit několika malými, ale krásně upravenými zákoutími, kde se můžete cítit odříznuti od vnějšího světa a ponořit se do svých myšlenek

Důvod k návštěvě: Park je skvělým místem pro rodiny s dětmi díky svému dětskému hřišti a přátelské atmosféře.

Tipy:

 1. Užij si odpoledne na dětském hřišti.
 2. Projdi se a obdivuj staré architektonické skvosty v okolí.
 3. Relaxuj u malého jezírka s fontánou.
 4. Prozkoumej lokální kavárny a restaurace v okolí.
 5. Vezmi si knihu a najdi si klidné místo pro poklidné čtení.

4. Landek park

Landek park je unikátní spojení přírodního parku a muzea, které návštěvníkům přibližuje bohatou historii hornictví v regionu a rozhodně stojí ho navštívit a proto je také patří mezi 4 nejlepší parky v Ostravě. Skrze prohlídky, expozice a interaktivní programy se zde můžete dozvědět o tvrdé práci horníků, technologickém vývoji a významu těžby pro ostravský region.

Koukni...  Genderová identita: Když nejste muž ani žena

Landek park je tak ideálním místem pro ty, kteří chtějí spojit procházky v přírodě s poznáváním lokální historie a kultury.

Důvod k návštěvě: Pokud máš zájem o historii a průmyslové dědictví Ostravy, neměl/a bys Landek Park minout. Je to vzdělávací zážitek uprostřed nádherné přírody.

Tipy:

 1. Prohlídni si hornické muzeum a dozvi se více o hornictví.
 2. Vydej se na procházku po naučných stezkách a objevuj místní flóru a faunu.
 3. Zúčastni se tematických prohlídek a workshopů.
 4. Navštiv archeologické naleziště, kde byly nalezeny důkazy o pravěkém osídlení.
 5. V zimě využij sjezdovky a běžecké trasy v okolí.

Shrnutí

Každý z těchto parků nabízí něco jedinečného, co stojí za prozkoumání. Ať už hledáš klidný koutek pro odpočinek, zajímáš se o místní historii a kulturu nebo jen chceš strávit čas v přírodě, Ostrava má co nabídnout.

Pro mě osobně je každá návštěva těchto parků vždy příjemným připomenutím, proč mám toto město ráda a proč je řadím mezi 4 nejlepší parky v Ostravě. Ať už je tvojí volbou kterýkoli z nich, doufám, že si jejich kouzlo užiješ stejně jako já.