Vítejte v Radonicích, malebné části Prahy východ, kde se žije poklidně, vzduch je čistší než v centru a poplatky za odpad… no, řekněme, že by vás mohly přimět k zamyšlení, jestli není levnější uchovávat si veškerý odpad doma jako vzácné suvenýry. Ano, čtete správně.

V naší čtyřčlenné rodině, kde dvě malé lidské bytosti ve věku 2,5 a 6 let generují odpad převážně ve formě rozbitých hraček a občasných ohryzků od jablek, nás stojí „privilegium“ vyhodit toto vše do správných kontejnerů ročně neuvěřitelných 5.202 kaček.

Jak se dělí zlaté jablko

Rozložme si to. Za každého člena rodiny, ať už jde o dospělého pracujícího člena, nebo naše malé ratolesti, kteří si myslí, že BIO odpad je vlastně jen další forma LEGO kousků, platíme 1.000 Kč. A to není vše!

Za BIO odpad, který pravděpodobně zahrnuje i ty zmíněné ohryzky, jsme letos přispěli částkou 1.202 Kč. A tak se dostáváme k té magické pětitisícovce, která by nám jinak stačila na solidní víkendový výlet s dětma.

Naše luxusní krasavice, čekající na svůj denní příděl bordelu
Naše luxusní krasavice, čekající na svůj denní příděl bordelu

Za ohryzek 5 Kč? To snad ne!

Vtipně přehnané? Možná. Ale v době, kdy začneme počítat, kolik nás stojí vyhodit jedno jediné jablko, možná zjistíme, že na trhu s odpady bychom mohli začít obchodovat s ohryzky jako s cennými papíry. „Drahá, kolik máme v zásobě ohryzků od jablek?“ potřebuju totiž vědět, kolik budou stát tyto cenné papíry příští rok :).

Případ sousedovy sedmičky

A pak je tu náš soused. Představte si, že máte pět dětí. Už jen tato myšlenka vyvolává úctu, že? Náš soused tohle žije každý den. Celkem sedm úst k nakrmení a stejný počet lidí generující odpad. Pokud bychom aplikovali radonickou matematiku, dostáváme se na částku, která připomíná státní rozpočet na malý ostrov.

Koukni...  Celá rodina se začínáme učit Kyusho Jutsu

Jak to řeší? S humorem říká, že uvažuje o vlastní recyklační firmě přímo na zahradě. Možná to není špatný nápad, když přemýšlíme o tom, kolik by mohli ušetřit na poplatcích. A navíc, kdo by nechtěl mít vlastní kompostovací království, já tedy určitě ano :).

Vážně, ale s úsměvem

Za vtipem a nadsázkou si ale stojí vážnější otázka: Jak zajistit, aby byly poplatky za odpad spravedlivé, transparentní a opravdu reflektovaly množství a typ odpadu, který produkuje každá domácnost?

Možná by bylo fajn zavést systém, kde by se platilo podle skutečné váhy nebo objemu vyprodukovaného odpadu. Nebo by se mohly nabízet bonusy za recyklaci a kompostování, tohle je za mě třeba dost motivační a transparentní schéma, ani bych neměl problém platit více, ale věděl bych, že to jednoduše dává smysl.

Dotace, ze strany obce kde jste?

Ohledně dotací či slev od obce? To zůstává zahalené tajemstvím. Možná někde existuje tajná kouzelná formulka, jak tyto poplatky snížit, ale zatím jsme na ni nepřišli „spíše jsme to vůbec neřešili“. Možná je na čase asi začít hledat.:)

Upřesnění 1: ze dne 28.2.2024 – Tohoto odstavce na základě emailové komunikace se starostou obce 28.2.24 večer. Ať jsem korektní a férově přistupuji k věci 🙂

Nicméně, tak a jak to píše starosta v emailu, to přesné není, píše čistě skutečnost, že obec má v rozpočtu na rok 2024 alokováno cca 3.1 mil Kč, nikoliv však, že toto skutečně obec zaplatila či tolik dotuje. To budeme moci posoudit až na konci letošního roku, kolik to skutečně bylo.

Nebudu se pouštět do žádných dalekosáhlých rozborů, ona totiž stačí tři čísla: za odvoz odpadů zaplatíme letos cca 3.100 tis. Kč, počet obyvatel je cca 1.100, skutečný náklad za odvoz odpadů  na jednoho obyvatele je tedy cca 2.800 Kč ročně. Za odvoz odpadů Vaší čtyřčlenné rodiny tedy jako obec reálně zaplatíme 11.200 Kč, zatímco od Vás inkasujeme 5.200,- Kč

Starosta

Upřesnění 2: ze dne 1.3.2024 – Na základě mého jednoduchého průzkumu obecního webu Radonic, jsem našel smlouvu na „odpady“ ke stažení celé znění zde… .Toto tedy ve skutečnosti obec dotovala za rok 2023. Takže budu fér a musím uznat, že se obec snaží a odpady dotuje slušnou sumou :).

Koukni...  Zraje jako víno: Krása a sebevědomí žen 45+
Smlouva na svoz odpadů Radonice rok 2023

Výsledek…

Ano, žijeme v období, kdy se musíme starat o naši planetu a správně nakládat s odpadem. A ano, jsem ochoten platit za to, aby naše obec zůstala čistá a hezká. Ale přiznejme si, že když cena za vyhození odpadku připomíná spíše účet za mega luxusní večeři, možná je čas si promluvit o účinnosti a spravedlnosti našeho systému.

Náš Modrý Mauricius
Náš Modrý Mauricius 🙂

Tak co říkáte, Radonice? Najdeme způsob, jak to udělat lépe, nebo budeme dál platit zlato za to, abychom mohli legálně vyhodit staré noviny a ohryzek od jablka?

Jedno je jisté: dokud nenajdeme řešení, budu pečlivě ukládat každý ohryzek, protože nikdy nevíte, kdy se z něj může stát cenné aktivum. 🙂

Nyní jsem připraven s úsměvem na tváři a vtipem mě známým, přijmout jakékoli jak pozitivní tak negativní komentáře 🙂 a pro plnou realistickou představu níže vtipný dovětek 🙂


PS: Představte si, že se vydáte na obecní úřad, s peněženkou plnou optimismu a účtem, který se teprve vzpamatovává z Vánoc, abyste zaplatili poplatky za popelnice a BIO odpad na rok 2024. Úřednice vám s úsměvem podá účtenku na 5.202 Kč, a musíte se dvakrát podívat, jestli vám náhodou neprodala modrého mauricia.

Ano, přesně tak, cítíte se tak, jako byste právě investovali do vzácné filatelistické sbírky, a ne do luxusu vyhazování odpadků. Na chvíli můžete i zaváhat, jestli byste neměli požádat o certifikát pravosti, nebo alespoň o vaši fotku s modrým mauriciem pro váš Instagram nebo Facebook.

Protože když už za odpadky platíte tak, jako za malý poklad, můžete jako bonus získat alespoň nějaké to lajkovací právo na sockách, ne?