Napsat životopis, který vás dostane přes dveře k vysněné práci, není žádná legrace. Ale nebojte, dneska tu máme průvodce, jak na to správně. Připravte si kávu, dejte si pohodlí a pojďme na to. Je to celkem jednoduché a bude to zábava (nebo aspoň tak nějak).

Úvod do světa životopisů

Než se pustíme do konkrétních tipů a triků, chci, abyste si uvědomili jednu věc. Životopis není jen suchý seznam vašich předchozích pracovních pozic a vzdělání. Je to váš marketingový nástroj.

Životopis – CV

Je to první, co o vás potenciální zaměstnavatel uvidí, a vaše jediná šance udělat skvělý první dojem. Takže ho pojměme jako reklamu na nejlepší produkt na trhu – na vás!

Základní pravidla

 • Délka: Ideálně jedna strana, dvě max, pokud opravdu máte co říct. Méně je někdy více, aby se nestalo, že vaše CV bude nepřehledné.
 • Formát: Čistý, přehledný, snadno skenovatelný. Použijte bullet points, tučné písmo pro důležité informace a nezapomeňte na dostatek bílého prostoru.
 • Přizpůsobení: Každý životopis by měl být přizpůsoben pozici, o kterou se ucházíte. Zkuste v něm zrcadlit klíčová slova a požadavky z inzerátu.
 • Zahrňte odkazy na vaše online profily: Pokud je to relevantní, přidejte odkazy na vaše profesní profily online, jako je LinkedIn, nebo vaše portfolio.
 • Použijte profesionální e-mailovou adresu: Vaše e-mailová adresa by měla být profesionální a jednoduchá. Nejlepší je kombinace vašeho jména a příjmení.
 • Osobní záhlaví: Zvažte přidání krátkého profesionálního shrnutí na začátek vašeho životopisu, kde vysvětlíte, co vám dělá unikátním kandidátem.
 • Použijte profesionální formát souboru: Uložte svůj životopis jako PDF, aby jeho formátování zůstalo zachováno na jakémkoliv zařízení.
 • Nezapomínejte na měkké dovednosti: Vedle technických dovedností zdůrazněte i své měkké dovednosti, jako je komunikace, týmová práce a řešení problémů.
 • Buďte specifičtí a měřitelní: Kdekoliv je to možné, použijte konkrétní příklady a čísla, která ilustrují vaše úspěchy.

Pouze 2 % životopisů postoupí do další fáze výběrového procesu. Zařaďte se mezi tuto elitní skupinu.

Osobní údaje

Začněme s úvodní částí. Kromě základních informací (jméno, příjmení, kontakt) můžete přidat krátké profesní shrnutí.

Koukni...  Platy CEO v ČR: Kolik berou šéfové firem?

Něco ve stylu: „Nadšený marketér s 5 lety zkušeností v digitálním marketingu, specializace na SEO a content marketing.“ Ukažte, že víte, co děláte, a máte to rádi.

Pracovní zkušenosti

Tady to začíná být zajímavé. Uveďte své pozice od té nejnovější po tu nejstarší. Ale pozor, nejde jen o výčet pozic. U každé pozice popište, co jste dělali, ale hlavně co jste dosáhli. Použijte čísla, procenta, konkrétní výsledky.

Místo „spravoval jsem sociální média“ napište „zvýšil jsem sledovanost našeho Instagramu o 150% díky inovativní strategii obsahu“. To zní mnohem lépe, že?

Dosažené vzdělání

Pokud jste nedávno absolvovali školu, dejte tuto sekci blíže k začátku. Pokud už máte několik let praxe, může být sekce vzdělání kratší a méně detailní. Vždy uveďte typ školy, obor a roky studia.

Dovednosti

Zde můžete trochu zablýsknout. Uveďte dovednosti, které jsou relevantní pro pozici. Jazyky, software, soft skills jako týmová práce, schopnost řešit problémy, atd. Ale nezapomeňte, že každá dovednost by měla být podložena příkladem z praxe.

Záliby a koníčky

Tato sekce není povinná, ale může pomoci ukázat vaši osobnost. Když řeknete, že vaším koníčkem je horolezectví, může to například naznačit, že jste odvážný a máte rádi výzvy.

Jak to všechno napsat

 • Používejte akční slovesa: Spravoval, zavedl, zvýšil.
 • Buďte konkrétní: Čísla a výsledky mluví za vás.
 • Buďte kreativní, ale ne příliš: Profesionální, ale s osobním nádechem.
 • SEO tip: Použijte klíčová slova z nabídky práce. Ale pozor, aby to nepůsobilo přeplácaně.

Závěr

Napsat skvělý životopis je trochu jako umění. Potřebujete najít rovnováhu mezi profesionálním a osobním, mezi informacemi a výsledky. A pamatujte, první dojem je klíčový, tak na tom životopisu opravdu makněte.

Koukni...  Proč si vybrat Dyson? Protože je to špička!

A když už budete mít hotovo, nezapomeňte to celé dát někomu k přečtení. Čerstvý pár očí najde chyby, které vám mohly uniknout.

Tak co, jdeme na to? Věřím, že s tímto průvodcem v ruce se vám podaří vytvořit životopis, který vás odliší od davu a otevře vám dveře k vysněnému jobu. Hodně štěstí!

PS: Rozhodně není na škodu, použít některou z profesionálních online aplikací, které vás provedou celým procesem a výsledkem bude správně strukturálně i obsahově správný životopis.