Vždycky jsem si myslela, že Karviná je jen obyčejné průmyslové město. Ale jednoho dne jsem se rozhodla prozkoumat něco, co mi změnilo názor. Žila jsem 37 let v Orlové, což je jen kousek odtud, ale nikdy mě nenapadlo, že bych mohla najít tak fascinující místo jako je Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary.

Historie šikmého kostela v Karviné

Kostel svatého Petra z Alkantary, známý také jako Šikmý kostel, byl postaven v roce 1736 šlechticem Františkem Wilhelmem Larischem. Původní dřevěný kostel, zasvěcený svatému Martinovi, stál na tomto místě už od roku 1447. Nový kostel byl zasvěcen svatému Petru z Alkantary, protože kostelů zasvěcených svatému Martinovi bylo v oblasti už několik.

Kostel stojí na okraji města Karviné, v části nazývané Doly. Původně byla tato oblast samostatným městem jménem Karviná, které se až v roce 1949 stalo součástí větší Karviné. Šikmý kostel je proslulý svou neuvěřitelnou historií spojenou s těžbou černého uhlí, která pod ním probíhala od poloviny 19. století.

Reklama BlueStyle

Barokní skvost

Kostel sv. Petra z Alkantary je barokní jednolodní stavba s půlkruhovým kněžištěm. Jeho architektonický styl je typický pro 18. století, kdy se baroko těšilo velké oblibě. Vnitřní vybavení kostela je rovněž barokní, s výraznými oltáři, sochami a malbami. Nejvýznamnější je obraz sv. Petra z Alkantary, který je hlavním patronem kostela.

Pod podlahou kostela se nachází krypta šlechtického rodu Larischů, kteří vlastnili Karvinou od poloviny 16. století. Tento rod se výrazně zasloužil o rozvoj oblasti a jejich hrobky dodnes připomínají jejich vliv a bohatství. Kostel je obklopen menšími sakrálními stavbami, jako jsou hrobky rodiny Fornerů a Staňků, které dodávají místu historický a mystický nádech.

Šikmost kostela v Karviné

Jedinečnost tohoto kostela spočívá v jeho výrazném naklonění. V důsledku poddolování a těžby uhlí pod ním se kostel začal naklánět, až dosáhl úklonu téměř 7 stupňů. To je více než slavná šikmá věž v Pise, která je nakloněna o 5,5 stupně. Tento úklon způsobil pokles kostela o neuvěřitelných 37 metrů.

Koukni...  Gino Mäder: Ztráta legendárního cyklisty

Při vstupu do kostela návštěvník okamžitě pocítí tuto šikmost. Podlaha je nově vyrovnaná, ale celá stavba zůstává nakloněná, což způsobuje pocit dezorientace a nestability. Tento pocit umocňují visící lustry a jiné prvky interiéru, které jsou viditelně nakloněny. Kostel je často přirovnáván k šikmé věži v Pise, ačkoliv jeho historie a důvody šikmosti jsou zcela odlišné.

Duchovní a nadpřirozené aspekty v kostele

Když jsem poprvé vstoupila do tohoto kostela, cítila jsem zvláštní energii. Někteří lidé tvrdí, že v okolí kostela cítí přítomnost nadpřirozena. Prý se zde občas objeví záhadné světla a zvuky, které si nikdo nedokáže vysvětlit. Kostel je také spojen s několika místními legendami. Jedna z nich vypráví o duchovi horníka, který zde zahynul při těžbě uhlí. Tento duch prý stále bloudí kolem kostela a hlídá ho.

Legendy a příběhy šikmého kostela v Karviné

Jedna z nejznámějších legend hovoří o záhadném mnichovi, který se údajně zjevuje v kostele během nočních hodin. Místní obyvatelé tvrdí, že viděli jeho stín pohybovat se mezi lavicemi, zatímco zvuky jeho kroků rezonovaly prázdným prostorem. Tento mnich prý přišel z jiného světa, aby strážil kostel před zlými silami.

Další pověst hovoří o neviditelné ruce, která se objevuje na fotografiích pořízených v kostele. Mnoho návštěvníků tvrdí, že na svých snímcích našli stopy této ruky, která vypadá, jako by se snažila něco nebo někoho chytit. Tento jev je připisován duchovi jednoho z horníků, který zahynul při neštěstí v dolech pod kostelem.

Osobní zkušenost

Jednou jsem měla příležitost zúčastnit se noční prohlídky kostela. Byla to opravdu tajemná zkušenost. Při vstupu do kostela jsme slyšeli zvláštní šumění, jako kdyby někdo šeptal modlitby. Průvodce nám vyprávěl, že mnozí lidé zde cítí silnou duchovní energii, která je nutí k rozjímání a modlitbě. Není to jen místo historie, ale také duchovního obnovy.

Koukni...  7 Tajemství, které se skrývají pod Brnem

Noční prohlídka

Prohlídka začala krátce po setmění. Skupinka návštěvníků se shromáždila před vstupem do kostela, kde nás uvítal průvodce. Jeho hlas byl tichý a klidný, jako by nechtěl rušit tajemnou atmosféru místa. Jakmile jsme vstoupili dovnitř, okamžitě jsme pocítili zvláštní napětí ve vzduchu. Průvodce nám vyprávěl o historii kostela, ale také o nadpřirozených jevech, které zde byly zaznamenány.

Jedním z nejzajímavějších momentů byla chvíle, kdy průvodce zhasnul všechna světla a my jsme stáli ve tmě. V tichu jsme slyšeli pouze naše vlastní dechy a občasné praskání dřeva. Najednou se v rohu kostela objevilo slabé světlo. Někteří návštěvníci tvrdili, že viděli postavu, která se pohybovala mezi lavicemi. Bylo to jako scéna z hororového filmu, ale s pocitem, že jsme součástí něčeho většího, něčeho, co nelze vysvětlit.

Na závěr

Šikmý kostel v Karviné je místem, které stojí za návštěvu. Není to jen architektonický unikát, ale také místo plné historie, duchovna a nadpřirozena. Pokud někdy zavítáte do Karviné, nezapomeňte se zastavit u tohoto fascinujícího kostela. A kdo ví, možná i vy pocítíte tu zvláštní energii, která zde proudí.

Poselství místa

Tento kostel mě naučil, že i v místech, kde byste to nečekali, můžete objevit něco opravdu výjimečného. Ať už jste milovník historie, architektury nebo nadpřirozena, Šikmý kostel v Karviné vás určitě nezklame. Je to místo, kde se prolínají různé světy – minulost s přítomností, duchovní s materiálním a skutečnost s tajemnem.

Doporučení pro návštěvníky šikmého kostela v Karviné

Pokud se rozhodnete navštívit Šikmý kostel, doporučuji si vyhradit dostatek času, abyste mohli plně vychutnat jeho atmosféru. Nejlepší čas na návštěvu je brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je okolí kostela klidné a tiché. Nezapomeňte si také přinést fotoaparát, protože nikdy nevíte, co se vám může podařit zachytit.

Koukni...  Jak se žilo v 15. století? Humorný průvodce pro moderního člověka
Reklama Slevomat.cz

Šikmý kostel v Karviné

0,0
Vynikající0%
Velmi dobré0%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem

Poslední aktualizace: 29/05/2024