Přátelé, kdo z nás to nezažil? Ta kamarádka, co vás vždycky dokáže rozhodit, nebo ten chlap, co se pořád jen vznáší ve svých problémech. Jsou to ti, co vás vysávají, nechávají vás vyčerpané a plné pochybností. Říkáme jim toxičtí přátelé nebo toxičtí partneři a věřte mi, zbavit se jich může být jeden z nejlepších kroků, které pro sebe uděláte.

Já sama jsem si tím prošla v mládí nesčetněkrát. Někdy jsem to nechtěla vidět, někdy jsem se bála být sama. Ale nakonec jsem se rozhodla, že si zasloužím víc. A víte co? Bylo to to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělala. A teď vám povím, jak na to.

Jak poznat toxického přítele? Všímejte si těchto varovných signálů

Než se pustíme do samotného „rozchodu“, je důležité si ujasnit, kdo vlastně ten toxický přítel je. Někdy to totiž není tak úplně jasné. Tady je pár věcí, na které si dát pozor:

  • Jednosměrná ulice: Všechno se točí jen kolem nich. Vaše problémy je nezajímají, vaše úspěchy je nechávají chladnými.
  • Energetičtí upíři: Po každém setkání se cítíte vyčerpané, smutné nebo naštvané.
  • Manipulátoři: Dokážou vás přesvědčit, že za všechno můžete vy. Jsou mistři v převracení viny.
  • Kritici: Neustále vás kritizují, shazují a podkopávají vaše sebevědomí.
  • Závisláci: Potřebují vaši neustálou pozornost a pomoc. Bez vás si nedokážou poradit.

Zní vám to povědomě? Pokud ano, je dost možné, že máte ve svém okolí toxického přítele. A teď se pojďme podívat, jak se ho zbavit.

Jak ustřihnout toxické přátelství? 5 kroků k osvobození

1. Uvědomte si, že to není vaše vina: Toxičtí lidé jsou mistři v manipulaci. Dokážou vás přesvědčit, že za jejich chování můžete vy. Ale není to pravda. Vy si nezasloužíte být něčím terčem.

Koukni...  Windy - Nejlepší modely předpovědi počasí

2. Stanovte si hranice: Jasně a důrazně řekněte, co vám vadí a co už nebudete tolerovat. Nebojte se říct „ne“ a nenechte se zatlačit do kouta.

3. Omezte kontakt: Nemusíte hned přerušit veškeré kontakty, ale zkuste je omezit na minimum. Vyhýbejte se situacím, kde byste se mohli setkat, a nechte telefonát občas nezvednutý.

4. Buďte připraveni na reakci: Toxičtí lidé se jen tak nevzdají. Mohou se snažit vás přesvědčit, že se změnili, nebo vás dokonce obvinit. Buďte připraveni na jejich reakce a nenechte se jimi rozhodit.

5. Najděte si podporu: Promluvte si s někým, komu důvěřujete – s kamarádkou, partnerem, nebo třeba s terapeutem. Jejich podpora vám pomůže překonat těžké chvíle a posílí vaše rozhodnutí.

Co dělat, když se toxický přítel nechce vzdát?

Někdy se stane, že toxický přítel se prostě nechce vzdát. Může vás bombardovat zprávami, prosit o odpuštění, nebo se dokonce snažit vás vydírat. V takovém případě je důležité zůstat pevní a nenechat se zviklat.

Pokud máte pocit, že vás toxický přítel ohrožuje nebo vám nějakým způsobem ubližuje, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Můžete se obrátit na policii, na linku důvěry, nebo na odborníka na duševní zdraví.

Například:

  • Studie z roku 2018 publikovaná v Journal of Social and Personal Relationships zjistila, že až 68 % lidí zažilo toxické přátelství.
  • Průzkum provedený v roce 2020 mezi 1000 dospělými Američany ukázal, že 53 % z nich má ve svém životě alespoň jednoho toxického přítele.
  • Další studie naznačují, že až 25 % romantických vztahů vykazuje známky toxicity.

Život po toxickém přátelství: Jak se uzdravit a jít dál

Ukončit toxické přátelství může být bolestivé, ale je to první krok k uzdravení. Dejte si čas na to, abyste se s tím vyrovnali. Mluvte o tom s blízkými, věnujte se svým koníčkům a dělejte věci, které vás baví.

Koukni...  Voyo: Vyzkoušejte na 7 dní zdarma

Nezapomeňte, že si zasloužíte být obklopeni lidmi, kteří vás podporují, respektují a mají vás rádi. Až se zbavíte toxických přátel, otevře se vám prostor pro nová, zdravá a naplňující přátelství.

A co vy? Máte zkušenost s toxickými přáteli?

Podělte se o své zkušenosti v komentářích. Jak jste poznali, že máte v okolí toxického přítele? Jak jste se ho zbavili? A jaký to mělo dopad na váš život?

Vaše příběhy mohou být inspirací pro ostatní čtenáře, kteří se potýkají se stejným problémem. Nebojte se mluvit o tom, co jste prožili. Sdílení zkušeností může být prvním krokem k uzdravení.

Slevomat.cz

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem, recenzí či zkušeností