Bedny s láhvemi vína v mém investičním portfoliu? Proč ne! Představa, že investuji do něčeho, co zraje a nabývá na hodnotě, a co si navíc můžu vychutnat i jinak než jen sledováním grafu, mě uchvacuje. Víno jako investice – to má grácii, duši a slibuje průměrný roční výnos kolem 13% procent. To však samozřejmě závisí na kvalitě ročníku, hodnocení degustátorů a získaných oceněních. To zní jako hudba pro mé uši!

Samozřejmě, že vím, že i víno je investice a jako u každé investice je důležité vybírat s rozvahou. Nejde jen tak nakoupit ledajakou láhev z regálu supermarketu a čekat na zázraky. Zaměřuji se proto na ty nejvyhlášenější značky a ročníky, které se pro investování hodí nejlépe.

Infografika ukazující růst hodnoty investičních fondů přes pět let: Liv-ex Champagne 50 s růstem 45.3%, Fine Wine: Liv-ex 100 s 15.4% a UK Equities: FTSE 100 s 9.3%, zdroj Liv-ex.com, duben 2024, data k 31.03.24.
Výnosy investičních fondů investující do vín
zdroj: Liv-ex.com

Délka investice do vína

Investovat do vína vyžaduje trpělivost. Doporučuje se mít minimálně pětiletý investiční horizont. Víno se s časem zraje a nabízí tak vyšší cenu na trhu. Osobně zvažuji investiční horizont mezi 15 – 20 lety.

Liv-ex Fine Wine

Liv-ex Fine Wine 100, jeden z nejuznávanějších indexů sledujících globální ceny vína, vzrostl od roku 1988 o 1 648 %, což znamená roční zhodnocení 14,8 % (bez nákladů na dopravu, skladování, pojištění a obchodní poplatky). Ceny vína jsou pozitivně ovlivněny několika faktory:

 1. Stálá nabídka investičního vína: Víno je dlouhodobě dostupné na trhu.
 2. Postupné snižování zásob vína z určitého ročníku: Lidé víno postupně pijí, což zvyšuje jeho hodnotu.
 3. Zrání vína: Senzorická kvalita vína se s časem zvyšuje.
 4. Růst globálního bohatství: Stále více lidí má finanční prostředky na investice.
 5. Globalizace: Víno získává stále více příznivců po celém světě.
 6. Vysoké hodnocení kritiky: Vysoké hodnocení od prestižního kritika může výrazně zvýšit cenu vína.

TOP investiční vína

Mezi hvězdy patří například Bordeaux 2010, Burgundsko 2018 nebo Barolo 2016. U těchto vín se výnosy v minulosti pohybovaly v desítkách procent ročně a není důvod se domnívat, že by tomu v budoucnu mělo být jinak, samozřejmě člověk se může mýlit.

Koukni...  Recenze PetExpert.cz - Pojištění psů a koček

Investování do vína ale není jen o honbě za ziskem. Je to také o objevování nových chutí a vůní, o poznávání vinařských oblastí a tradic a o budování kolekce vín, která má svůj příběh a hodnotu. Ať už se víno stane součástí mého portfolia, nebo ne, jedno je jisté: do světa vína se ponořím s nadšením a zvědavostí.

Už teď se těším, až se dozvím více o investování do vína a prozkoumám nabídku společnosti Vintero. Jejich webové stránky působí seriózně a láká mě jejich přístup k tomuto specifickému investičnímu nástroji.

Zvažuji i osobní návštěvu, abych se na vlastní kůži přesvědčil o tom, jakým způsobem skladují a starají se o zrající vína. Věřím, že to bude fascinující zážitek.

Kromě Vintera se chystám prozkoumat i další možnosti investování do vína. Zajímají mě fondy zaměřené na víno, ale i přímá spolupráce s českými vinaři. Věřím, že čím více se o této oblasti dozvím, tím lépe budu schopen investovat s rozvahou a s maximální šancí na úspěch.


Jaké jsou investiční vína (Investment Grade Wine)

Není však každé víno vhodné pro investování. Investiční víno (známé také jako IGW) má potenciál zrání v lahvi po deset, dvacet a více let. Tyto lahve se stávají vzácnějšími a žádanějšími, což vede k růstu jejich ceny. Před dvaceti lety byla většina investičního vína z oblasti Bordeaux. Dnes se však podíl vín z Bordeaux snížil na 35 %, a vedou vína z Burgundska (26 %) a Champagne (14 %). Nejlepší vína pocházejí také z Itálie, USA a Austrálie.

Kde najít vhodné investiční víno?

Existuje několik způsobů, jak do vína investovat:

 1. Aukční síně: Na aukcích seženete investiční vína za vysoké ceny. Cenné lahve lze také pořídit na eBay.
 2. Investiční fondy: Investiční společnosti a vinné fondy mají vlastní portfolia, do kterých můžete zainvestovat.
 3. Vinné burzy: Specializované vinné burzy, jako jsou Berry Bros & Rudd, Wine Owners nebo Cavex, fungují na podobném principu jako klasické akciové burzy.
 4. Přímo u vinaře: Pokud se ve světě vín vyznáte, můžete investovat přímo u vinaře. Využijte nákup en primeur, kdy vinaři zaplatíte předem a na finální produkt si počkáte. Cena je lákavá a riziko poklesu minimální.

Na co se zaměřit při výběru investičního vína?

Myslete nejen na sílu značky a hodnocení kritiků, ale i na to, aby bylo nějakým způsobem výjimečné. Omezenost produkce a exkluzivita se prodávají nejlépe. Nezapomeňte na dlouhověkost. S přibývajícími lety se musí zlepšovat kvalita.

Koukni...  Srovnávač pojištění RIXO: Ušetřete peníze

Nejoblíbenější vína pro investici

Dlouhodobě jsou mezi investory nejoblíbenější lahve z oblasti Bordeaux a Burgundska (Grand Cru). Dále jsou atraktivní Napa Cabernet Sauvignon nebo Téte de Cuvée Champagne. Doporučuje se kupovat vína po bednách (3, 6 nebo 12 lahví) a ochutnat, do čeho vlastně investujete.


Další tipy pro milovníky vína a investorů

 • Navštivte vinařské veletrhy a ochutnávky vín. Je to skvělý způsob, jak se seznámit s novými víny a vinaři a dozvědět se více o investování do vína.
 • Přihlaste se do kurzů o víně. Existuje mnoho kurzů pro všechny úrovně znalostí, od začátečníků až po zkušené investory.
 • Čtěte knihy a časopisy o víně. To vám pomůže rozšířit si znalosti o trhu s vínem a o tom, jak vybírat vína pro investici.
 • Zapojte se do online komunit milovníků vína a investorů. Můžete se tak podělit o své zkušenosti a získat rady od ostatních.

Na závěr

Investování do vína je pro mě nová a vzrušující výzva. Jsem si vědom rizik, která s sebou tato investice nese, ale věřím, že s trochou znalostí, pečlivého výběru a trochou vášně pro víno se může stát obohacující a ziskovou součástí mého investičního portfolia.

A kdo ví, třeba se brzy pochlubím lahví vína z mé vlastní sbírky, která zhodnotila o víc, než jsem si kdy dokázal představit!


Investice do vína – zkušenosti

0,0
Vynikající0%
Velmi dobré0%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým hodnocením či zkušeností