Seriál Dr.House patří k mým nejoblíbenějším a troufám si říct, že nejenom mým. Přináší s sebou nejen napínavé medicínské příběhy, ale také fascinující postavy a zákulisní tajemství, která dělají z tohoto seriálu něco mimořádného. Pojďme se ponořit do světa Dr. Gregory House a objevme některé z nejzajímavějších faktů a příběhů spojených s tímto ikonickým seriálem.

Sledovanost a popularita seriálu Dr.House

Dr. House byl mimořádně populární nejen v USA, ale i po celém světě. Seriál má osm řad a celkem 177 epizod, vysílaných od roku 2004 do roku 2012​. V době své největší slávy patřil k nejsledovanějším pořadům na světě. Například finále 4. sezóny „House’s Head“ sledovalo živě více než 29 milionů diváků po celém světě.

Fotka seriálu Dr.House - v čele Dr. Gregory House spolu se svým týmem lékařů stojí kolem pacienta na nemocničním lůžku. Zleva doprava: Dr. Eric Foreman, Dr. Allison Cameron, Dr. Gregory House, Dr. Robert Chase, Dr. Lisa Cuddy a Dr. James Wilson.
Seriál Dr.House

Nejzajímavější epizody seriálu Dr.House

Mezi nejzajímavější a nejvíce hodnocené epizody patří:

  1. „House’s Head“ (4. sezóna, 15. epizoda) – V této epizodě House utrpí amnézii po nehodě autobusu a snaží se vzpomenout si na pacienta, kterého musí zachránit. Tento díl je známý svou napínavou zápletkou a vysokou sledovaností​​.
  2. „Three Stories“ (1. sezóna, 21. epizoda) – House přednáší studentům a popisuje tři případy bolesti nohou, což divákům přináší hlubší pohled na jeho osobní historii. Tento díl získal mnoho ocenění a je často považován za nejlepší epizodu seriálu​​.
  3. „Broken“ (6. sezóna, 1. a 2. epizoda)House je přijat do psychiatrické léčebny a musí se vyrovnat se svými démony, aby mohl pokračovat ve své lékařské kariéře. Tato epizoda je významná pro svůj dramatický zvrat a hluboký pohled do Housovy psychiky​.
  4. „Help Me“ (6. sezóna, 22. epizoda) – House a jeho tým zasahují při záchraně obětí po zřícení budovy. Tato epizoda je emocionálně nabitá a byla velmi dobře přijata jak diváky, tak kritiky​.
Reklama Slevomat.cz

1. Inspirace seriálu Dr.House Sherlockem Holmesem

Dr. Gregory House je postava inspirovaná slavným detektivem Sherlockem Holmesem. Obě postavy mají mnoho společného: jsou brilantní, často se uchylují k neortodoxním metodám a mají problémy se závislostí. Holmes je známý svou zálibou v kokainu, zatímco House je závislý na Vikodinu.

Navíc, stejně jako Holmes, i House žije na adrese s číslem 221B. V mnoha epizodách lze vidět paralely mezi Housovými detektivními schopnostmi a Holmesovými metodami. Tato inspirace je patrná nejen v charakteru House, ale i ve struktuře epizod, kde House řeší medicínské záhady podobně, jako Holmes řeší kriminální případy.

2. Konkurzní video Hugha Laurieho na seriál Dr.House

Hugh Laurie natočil své konkurzní video na roli Dr. House během natáčení filmu „Flight of the Phoenix“ v Namibii. Použil k tomu svůj mobilní telefon a video natočil v hotelové koupelně, což bylo docela improvizované.

Koukni...  Jak se natáčí a vznikají seriály - Od A do Z

Když producenti viděli toto video, byli tak ohromeni jeho výkonem, že si ani neuvědomili, že Laurie je Brit a ne Američan. Laurieho schopnost přesvědčivě ztvárnit postavu s americkým přízvukem a jeho herecké dovednosti ho okamžitě katapultovaly do hlavní role, kterou nakonec ztvárnil po celou dobu trvání seriálu.

3. Pravý přízvuk Hugha Laurieho

Hugh Laurie je ve skutečnosti Brit a jeho americký přízvuk v roli Dr.House je herecký výkon. Mnoho diváků i kolegů herců bylo překvapeno, když zjistili, že Laurie nemá přirozený americký přízvuk. Laurie pečlivě pracoval na svém přízvuku, aby byl co nejautentičtější, což svědčí o jeho profesionálním přístupu k roli. Laurieho přízvuk byl tak přesvědčivý, že dokonce někteří američtí herci, kteří s ním spolupracovali, si mysleli, že je Američan.

4. Hudební talent Hugha Laurieho

Hugh Laurie je nejen talentovaný herec, ale také vynikající hudebník. Hraje na několik nástrojů, včetně piana, saxofonu, kytary a harmoniky. Tento jeho talent byl několikrát předveden i v samotném seriálu, například v epizodě, kde House hraje na piano. Laurie také vydal několik hudebních alb, kde ukazuje svůj hudební talent. Jeho láska k hudbě a schopnost hrát na různé nástroje přidaly postavě Dr. House další rozměr a autenticitu.

5. Titulní píseň seriálu Dr.House v různých zemích

Titulní píseň „Teardrop“ od Massive Attack je známá jako úvodní melodie seriálu „Dr. House“. Nicméně, v některých zemích, jako je Německo a Itálie, byla tato píseň nahrazena jinou skladbou kvůli licenčním problémům. Tato změna byla pro mnoho fanoušků překvapivá, protože „Teardrop“ se stala ikonickou a neodmyslitelnou součástí seriálu. Přesto se i alternativní úvodní skladby staly populárními mezi diváky těchto zemí.

6. Houseova závislost na Vicodinu

Závislost Dr.House na Vicodinu je klíčovým prvkem jeho charakteru. Tato závislost byla inspirována reálnými případy lékařů, kteří bojují s podobnými problémy kvůli stresu a fyzické bolesti. Housova závislost na Vicodinu ovlivňuje jeho profesní i osobní život a často je zdrojem konfliktů s jeho kolegy a přáteli. Tento aspekt postavy byl použit k prozkoumání složitých témat, jako je bolest, závislost a morální dilemata, což přidává hloubku a komplexnost Housově postavě.

7. Název seriálu

Původní název seriálu měl být „Chasing Zebras, Circling the Drain“, což je lékařský slang pro neobvyklé a komplikované případy. Naštěstí byl tento název změněn na jednodušší a výstižnější Dr. House. Tento název lépe odráží hlavní postavu a jeho jedinečný přístup k medicíně. Kratší a výraznější název také lépe zapadl do marketingové strategie seriálu, což přispělo k jeho úspěchu a rozpoznatelnosti mezi diváky.

Koukni...  Letecké katastrofy: 10 zajímavostí o seriálu

8. Výběr herců pro seriál Dr.House

Robert Sean Leonard, který hraje Dr. Wilsona, byl původně osloven na roli Dr.House. Nakonec však vyjádřil zájem o roli Wilsona, která mu lépe seděla. Leonard měl dlouholetou zkušenost s dramatickými rolemi a jeho chemie s Hughem Lauriem byla jedním z klíčových faktorů úspěchu seriálu. Výběr herců pro další role byl také pečlivě zvažován, což přispělo k vytvoření silného a uvěřitelného týmu, který diváci milovali.

9. Rozmanitost nemocí

Seriál je známý pro své složité a neobvyklé lékařské případy. Mnoho z nich bylo inspirováno skutečnými lékařskými záhadami, což dodalo seriálu na autenticitě a napětí. Scénáristé často konzultovali lékařské odborníky, aby zajistili co nejvěrnější zobrazení nemocí a jejich diagnostiky. Tato pozornost k detailu pomohla seriálu vyniknout a získat si respekt nejen diváků, ale i lékařské komunity.

10. Epizoda „Three Stories“

Epizoda „Three Stories“ z první sezóny získala prestižní cenu Emmy za vynikající scénář. Tato epizoda je často považována za jednu z nejlepších v celém seriálu díky své inovativní struktuře a hlubokému vhlednutí do Housova charakteru. Příběh, který House vypráví svým studentům, poskytuje divákům unikátní pohled na jeho minulost a motivace, což přidává na komplexnosti jeho postavy.

11. Skuteční lékaři jako poradci

Pro zajištění co největší autentičnosti byly do produkce seriálu zapojeni skuteční lékaři, kteří radili scénáristům ohledně medicínských aspektů a pomáhali vytvářet realistické scénáře. Tito odborníci nejen poskytovali rady ohledně přesnosti diagnóz a léčebných postupů, ale také přinášeli inspiraci pro nové případy a komplikace, se kterými se postavy v seriálu setkávají.

12. Hugh Laurie jako režisér seriálu Dr.House

Hugh Laurie režíroval několik epizod seriálu, což ukazuje jeho všestrannost a talent nejen jako herec, ale i jako tvůrce. Jeho přístup k režii byl ovlivněn jeho hlubokým porozuměním postavám a příběhu, což přidalo jeho epizodám jedinečný a osobitý styl. Laurieho režijní epizody jsou často chváleny pro svůj inovativní přístup a důraz na detail.

13. Přezdívky postav

Postavy v seriálu často dostávají přezdívky, které jim dává House. Například Dr. Chase je nazýván „Chase-face“ a Dr. Cameron „Cut-throat Bitch“. Tyto přezdívky nejen přidávají humor do seriálu, ale také poskytují hlubší vhled do vztahů mezi postavami. Housovy přezdívky často odrážejí jeho cynický pohled na svět a jeho jedinečný smysl pro humor. Přezdívky, které House používá, jsou často vtipné, sarkastické a někdy i urážlivé, což odráží jeho komplikovanou osobnost a způsob komunikace s kolegy​.

14. Virtuální nemocnice seriál Dr.House

Nemocnice Princeton Plainsboro, kde se děj seriálu odehrává, je fiktivní. Exteriéry nemocnice byly natáčeny v reálné nemocnici, zatímco interiéry byly postaveny ve studiu. Tento kontrast mezi reálnými a fiktivními prvky pomohl vytvořit autentický dojem z nemocničního prostředí.

Koukni...  Seriál Iveta: Vzestup i pád Ivety Bartošové

Navíc, mnoho fanoušků navštívilo skutečné lokality natáčení, aby si prohlédli místa spojená s jejich oblíbeným seriálem​. Design a atmosféra nemocnice byly pečlivě navrženy, aby co nejvíce odpovídaly skutečným nemocnicím a poskytovaly realistické prostředí pro lékařské příběhy.

15. Zajímavé obsazení dalšími herci

V seriálu se objevilo mnoho známých herců v menších rolích nebo jako hostující hvězdy. Například Dave Matthews, slavný hudebník, hrál v jedné epizodě pacienta, který měl hudební talent, ale trpěl zvláštními zdravotními problémy.

Andre Braugher, známý z mnoha televizních seriálů, se také objevil v několika epizodách jako Dr. Darryl Nolan, Houseův psychiatr během jeho pobytu v psychiatrické léčebně​. Tyto celebrity přidaly seriálu na atraktivitě a poskytly fanouškům příležitost vidět své oblíbené herce v jiných kontextech.

16. Skutečné nemoci

Mnoho nemocí zobrazených v seriálu bylo skutečných a lékařsky přesných. Scénáristé se snažili zajistit, aby diagnózy a symptomy odpovídaly realitě, což pomohlo zvýšit věrohodnost seriálu. Každý případ byl pečlivě vybrán a konzultován s lékařskými odborníky, aby byl co nejvíce realistický​. Tento přístup nejen přidal na autentičnosti, ale také vzdělával diváky o různých lékařských stavech a diagnózách.

17. Housův hlas

Hugh Laurie ztvárnil nejen hlavní postavu, ale také propůjčil svůj hlas pro několik animovaných parodií a spin-offů týkajících se Dr. House, což ukazuje jeho ochotu zapojit se do dalších projektů spojených s jeho ikonickou rolí​​.

Laurieho hlas byl použit v různých mediálních formách, což přidalo jeho postavě na ikonickém statusu a umožnilo mu dosáhnout širšího publika i mimo původní seriál.

18. Inspirace seriálu Dr.House skutečnými příběhy

Mnohé případy v seriálu byly inspirovány skutečnými lékařskými záhadami a příběhy, které tvůrci získali od lékařských odborníků a literatury. Tento postup zajišťoval, že příběhy byly nejen zajímavé, ale také věrohodné a vzdělávací​​.

Tvůrci často studovali lékařské případy a knihy o medicíně, aby našli neobvyklé a fascinující příběhy, které by mohli přenést na obrazovku.

19. Překvapivé konce

Seriál je známý pro své překvapivé a nečekané konce epizod. Tvůrci často zvolili netradiční řešení a zvraty, aby udrželi diváky v napětí až do poslední chvíle. Tyto konce nejen šokovaly diváky, ale také je nutili přemýšlet a diskutovat o epizodách dlouho poté, co skončily​.

Překvapivé zvraty a nečekané řešení případů byly jedním z hlavních důvodů, proč si seriál Dr.House udržel svou popularitu po celou dobu vysílání.

20. Nezapomenutelné citáty

Dr.House je známý svými ostrými a cynickými výroky, které se staly ikonickými. Citáty jako „Everybody lies“ (Všichni lžou) a „It’s never lupus“ (Nikdy to není lupus) jsou dodnes populární mezi fanoušky seriálu. Tyto výroky nejen přidávají postavě na charakteru, ale také reflektují Housovu filozofii a jeho pohled na svět.

Mnoho z těchto citátů se stalo součástí popkultury a je často citováno nejen fanoušky, ale i v různých médiích a diskuzích.

Doufám, že vám tento článek přinesl nové a zajímavé informace o jednom z nejpopulárnějších seriálů všech dob.

Dr.House zůstane ikonou televizní zábavy díky svému brilantnímu scénáři, hereckým výkonům a schopnosti zaujmout diváky složitými lékařskými záhadami a hlubokými charakterovými studiemi.

Reklama Slevomat.cz

Seriál Dr.House – Recenze a hodnocení

0,0
Vynikající0%
Velmi dobré0%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem, recenzí či hodnocením