Právě jsem zjistil, že se věnuji nejnovějšímu extrémnímu sportu – lovení a chytání krtka. Ano, slyšeli jste správně. Už třetí rok vstupuji do ringu s tímhle neohroženým soupeřem, který z vysoka kašle na všechny mé snahy o krásný trávník.

Pokud máte pocit, že se vaše zahrada stala bojištěm, přečtěte si můj zaručeně „snad“ zábavný a trochu vtipný neúspěšný průvodce, jak se vypořádat s tímhle podzemním malým darebákem. Než se do toho pustíme, nejdříve vám ho představím.

Co byste o krtkovi měli vědět

Krtci jsou malí, samotářští a žijí pod zemí. Své tunely si kopou v hledání potravy, kterou tvoří především žížaly a další malí bezobratlí tvorové. Ačkoliv mohou na první pohled vypadat roztomile, pro mnohé z nás mohou představovat noční můru.

Krtci obecní jsou v ČR chráněni zákonem podle vyhlášky Ministerstva životního prostředí ČR č. 177/2006 Sb., o ochraně přírody a krajiny. To znamená, že je nelegální krtka zabít, ničit jeho nory a rušit jeho životní prostředí. No ehm… Je u nás v pronájmu, zadarmo a …. nic, píšu dál, nějak jsem se zamyslel 🙂

Krtek obecný

5 zaručených kroků jak ne-chytit krtka

1. Sherlock Holmes na stopě – Identifikujte krtka

První krok je jako vstup do detektivního románu. Představte si, že jste Sherlock Holmes v gumákách, zkoumáte stopu a snažíte se rozluštit, s jakým typem krtka máte tu čest.

Koukni...  Jak vybrat bazén - Průvodce od A do Z

Je to krtek obecný, což je vlastně zahradní VIPčko host, nebo jeho méně oblíbený bratranec, krtek hlodavý? Rozpoznání správného typu je klíčové, protože jeden z nich je chráněný jako panda v zoo a druhý… no, není. Dodnes vím prd, co za pinďu nám na zahradě hrabe, takže… ehm. Dal jsem mu cedulku k noře „Sraz v 20:00“ tak snad dorazí.

2. Humanitární ninja – Zvolte své zbraně moudře

Vybíráme z arzenálu netradičních zbraní. Máme zde odpuzovače všeho druhu – od elektrických zvukových po všechny možné pachových. Můžete zkusit i rostliny, které krtci údajně nesnášejí, jako afrikány, aksamitník, pryšec skořicový, řebčík královský, máta, černý bez atd..

Nebo co takhle vyzkoušet návnady s parfémem „Eau de Česnek“? Jestliže ani toto nezabere, sáhněte po živých pastech, a pak s krtkem na procházku daleko od domova někam do lesa.

3. Příprava je polovina vítězství – Připravte si svůj štít

Jak říkávali staří Římané, nejlepší obrana je dobrá příprava. Nebo tak nějak… Zpevněte půdu válením a udusáváním, aby byla pro krtky těžší vše na zahradě rozhrabat. Můžete také zkusit zapustit do země plastové sítě jako podzemní plot. To je trochu jako instalovat alarm proti krtkům, jen místo pípání vás ochrání síť.

4. Zenový mistr trpělivosti – Krtci nejsou sprinteři

Vězte, že chytání krtků je brutální maraton na tisíce kiláků, ne sprint. Nemůžete očekávat, že krtci zmizí přes noc – pokud tedy nepoužijete nějaký opravdu magický odpuzovač o které fakt nevím.

Pamatujte, že vytrvalost a trpělivost jsou vaše nejlepší zbraně. A když vše selže, vždycky můžete zahradu přeměnit na zenovou zahradu. Kdo potřebuje trávník, když můžete mít písek a kameny, že?

Koukni...  Zahradní nábytek - Nejnovější trendy 2024

5. Poslední záchrana – Exorcista na krtky

Pokud všechny vaše snahy selžou a chytání krtka se stane vaším plno časovým zaměstnáním, možná je čas fakt zavolat profíka. Ano, existují exorcisté přes krtky – profesionální firmy na hubení škůdců, které mají zkušenosti s těmito malými zemědělci a na internetu je jich fůra.

Představte si to tak, jako když voláte Krotitelé duchů, ale pro krtky. PS: Musel bych se musel propadnout pod zem, abych je zavolal. To raději budu na zahradě i spát.

Efektivní metody, jak se krtka zbavit

  1. Odpuzovače: Elektronický odpuzovač s vysokou frekvencí u nás nefunguje, to ani nezkoušejte, možná je čas na vibrační odpuzovač, který vytváří nepříjemné prostředí. Existují různé modely, takže možná zkusit něco jiného.
  2. Pasti: Ano, pasti. Ale než začnete, připravte se na to, že to bude vyžadovat hodně velikou trpělivost. Nejdůležitější je umístit pasti správně. Doporučuji hledat čerstvé hromádky hlíny, které signalizují aktivitu krtků, a právě tam pasti umístit.
  3. Domácí repelenty: Co říkáte na mix vody, česneku a možná trochu chilli? Tento „koktejl“ může posloužit jako skvělý repelent, který krtci nebudou chtít ani ochutnat.
  4. Voda: Někdy může být řešením jednoduše zalít krtčí tunely vodou. Ale opatrně, ať si ze zahrady neuděláte bazén.
  5. Příroda na vaší straně: Přilákejte na zahradu přirozené nepřátele krtků, jako jsou sovy. Instalace budky může být nejen užitečná, ale i pěkná dekorace. Upřímně tento bod mi navrhnul internet, celkem by mě zajímalo kde bych mohl sehnat zrovna sovu 🙂
  6. Nechat to jednoduše zestárnout a zemřít: Krtek žije 2 – 5 let, někteří i 6 let „což bude 100% náš případ“, takže ten náš buď půjde do důchodu nebo už tam je, a když se mi ho nepodaří chytnout, tak je jasné že sám někde dole umře a já budu mít konečně klid.

Rada na závěr

Pamatujte, krtci nejsou vaši nepřátelé. Třeba já je vyloženě zbožňuji, už se mi o nich i zdá… Jsou to prostě jen malí, pracovití tvorové, kteří hledají jídlo a domov. Ačkoli to může být frustrující, snažte se je odradit, nikoli rovnou zabít.

Koukni...  Zahradnictví Spomyšl: Království plné zeleně

Koneckonců, žijeme na této planetě společně. A když už nic jiného, alespoň vám krtci poskytují skvělé příběhy na večírky. Tak přeju šťastný boj, a ať vám to chytání krtků jde od ruky!

Rubriky:

Zahrada, Zvířata,

Poslední aktualizace: 25/03/2024