Pokaždé, když se postavím na odpaliště, cítím lehké napětí smíšené s radostí. Golf pro mě představuje nejenom sport, ale i báječný způsob, jak si pročistit hlavu a zároveň si užít klid a krásu okolní krajiny. I když jsem ze začátku řešila hlavně techniku švihu a výběr holí, časem jsem zjistila, že velký vliv na mou hru má i volba správného golfového míčku.
Ráda bych se s Vámi podělila o vlastní zkušenosti a dojmy, které jsem posbírala při hledání „toho pravého“ míčku. Nebudu zastírat, že jsem si párkrát připadala jako v malé alchymistické dílně, když jsem porovnávala různé tvrdosti, vrstvy i značky. Nakonec jsem si našla postup, který se mi osvědčil, a možná pomůže i Vám.
Proč jsem začala řešit golfový míček
Nejprve jsem míčky neřešila téměř vůbec. Byla jsem nadšená, že jsem se dostala na driving a aspoň trochu trefila míček tak, aby letěl přibližně tam, kam jsem zamýšlela. Postupně jsem si ale začala všímat, že některé míčky mi létají dál, jiné lépe reagují při hře kolem greenu a další mi zas pomáhají korigovat nepříjemné zatáčení (tzv. slice nebo hook).
Pokud se teprve rozkoukáváte, věřím, že je pro Vás každý metr navíc na fairwayi radost. Měla jsem to úplně stejně. Právě proto se vyplatí věnovat pozornost tomu, zda míček sedí Vaší současné úrovni dovedností.
Přišla jsem na to, že zbytečně drahé „profesionální“ modely mi ve střední fázi výkonnosti tolik nepřinesly, protože jsem ještě nedokázala naplno využít jejich parametry.
Naopak, když jsem vybrala vhodný míček odpovídající mému švihu a handicapu, najednou se mi začalo dařit lépe a moje hra se zpříjemnila.
Z čeho se vlastně golfový míček skládá
Ráda bych zmínila, že golfový míček není jen nějaká jednoduchá bílá kulička. Jeho vývoj má dlouhou historii a neustále se vyvíjí nové materiály. Celou konstrukci lze zjednodušeně popsat třemi základními částmi:
Jádro
Představte si ho jako „srdce“ míčku. Většinou bývá vyrobeno z gumy doplněné o titan či wolfram. Právě jádro určuje, jak se energie úderu přenáší do míčku. Pokud je jádro tvrdší, míček obvykle letí dál, ale může nabízet o něco menší cit při dohrávkách.
Obal (1 a více vrstev)
Jádro je obklopené jednou nebo více vrstvami (dvouvrstvý, třívrstvý, čtyřvrstvý či pětivrstvý míček). Vrstvy mají různé tloušťky i tvrdosti, a tím ovlivňují rotaci a chování míčku během letu nebo při dopadu. Například míčky s menším počtem vrstev (dvouvrstvé) bývají odolnější, ale nenabízejí tak jemný pocit kolem jamkoviště.
Povrch (dimply)
Ty maličké prohlubně na povrchu mají vliv na aerodynamické vlastnosti a rotaci míčku. Dimply pomáhají snížit odpor vzduchu a udržet míček ve vzduchu déle. Různé tvary a hloubky dimplem mohou navýšit zdvih míčku, usnadnit kontrolu v letu nebo naopak zkrátit dráhu.
Rozdělení míčků podle úrovně hráče
Je dobré si promyslet, jakou úroveň hry právě máte. Přistupujte k tomu upřímně, ušetříte si zbytečné výdaje a současně se budete ve hře zlepšovat postupnými kroky. Většinou se míčky dělí do čtyř základních kategorií:
1. Míčky pro začátečníky (dvouvrstvé)
Pokud se teprve učíte, jak správně držet hůl a míč často končí v překážkách, je rozumné sáhnout po dvouvrstvém míčku. Má jednoduchou konstrukci a většinou tvrdší jádro. Tím nabízí lepší odolnost a častěji i nižší cenu.
Doporučení: Mít své soukromí, data i osobní údaje na internetu v bezpečí je dnes důležitější než kdy dřív. Hackeři, sledování nebo únik dat se může týkat kohokoliv z nás. Udělejte jednoduchý krok k ochraně – Vyzkoušejte CyberGhost s 81% slevou a získejte 2 měsíce zdarma nebo NordVPN s 77% slevou a 3 měsíci zdarma. Chraňte si své soukromí!
Když jsem začínala, byla jsem neustále v obavách, že míček skončí v lese nebo v jezírku – a popravdě, často se to stávalo. V takovou chvíli oceníte, že ztráta míčku Vás nestojí celou výplatu.
Dvouvrstvé míčky většinou nenabízí nejjemnější kontakt při dohrávce, ale pro první kroky jsou ideální. Pokud máte trochu slabší švih, může Vám vyhovovat i měkčí dvouvrstvý typ (vybírejte podle nápisu na obalu – někdy najdete slova jako „soft feel“). Anebo sáhnete po tvrdším, když máte poměrně rychlý švih a chcete posílit délku.
2. Míčky pro středně pokročilé (třívrstvé)
Ve chvíli, kdy už máte švih stabilnější, začínáte si všímat různých nuancí: zda míček letí výše, nebo nižší trajektorií, a jak se chová při chipování či puttování. Tady do hry vstupují třívrstvé míčky.
Nabídnou propracovanější kombinaci materiálů, takže často získáte i více „spinu“ (rotace), a tím i lepší kontrolu, třeba když míček dosedne na green.
Pamatuji se, že když jsem poprvé vyzkoušela třívrstvý míček, překvapilo mě, jak jinak reaguje na jemné údery kolem greenu. Ocenila jsem citlivější chování, díky němuž jsem mohla lépe odhadovat, kam míček dokutálím. Jeden z populárních kousků v této kategorii je Titleist Pro V1. Ale značek, které cílí na středně pokročilé golfisty, je víc – vyplatí se testovat.
3. Míčky pro pokročilé (tří- až čtyřvrstvé)
Pokud už máte herní praxi a dokážete míč trefit dost rychle, abyste zúročili potenciál míčku, můžete vyzkoušet i čtyřvrstvé modely. Bývají navržené tak, aby reagovaly optimálně při silném švihu (nabízely délku při odpalu) a současně při jemnější hře kolem greenu poskytovaly měkkost a cit.
Sama jsem si v této fázi oblíbila Callaway Chrome Soft. Když jsem měla opravdu dobrý den a dala do švihu více energie, míček vyletěl s nižší rotací a urazil úžasnou vzdálenost. Naopak při krátké hře jsem necítila, že by byl přehnaně tvrdý.
4. Míčky pro profesionály (pětivrstvé)
Tato kategorie je určená hráčům a hráčkám na skutečně vysoké úrovni, kteří mají rychlost švihu a přesnost techniky natolik vyladěnou, že dokáží využít všech benefitů pětivrstvého míčku.
Míčky s pěti vrstvami (například od TaylorMade) kombinují různé materiály, aby míč byl tvrdý při „drivu“ z odpaliště a současně zůstal měkký při jemném chipu či puttu.
Jestli patříte mezi špičku a potřebujete precizní kontrolu, asi víte, co děláte, a rádi investujete do těch nejlepších modelů. Pokud ale hrajete třeba jen rekreačně a nemáte švih jako zkušený profesionál, vyplatí se držet nižších (a cenově přívětivějších) řad.
Nové, použité a golfové míčky nalezenci
Dříve jsem vůbec netušila, že si mohu pořídit i tzv. recyklované míčky, což bývá skvělá varianta, když nechcete hned vynakládat velkou sumu. Recyklované míčky se dělí v zásadě do dvou hlavních skupin:
Použité golfové míčky
Někdo je odehrál třeba jen pár jamek, a potom je poslal do prodeje. Bývají proto v docela dobrém stavu, někdy téměř nerozeznatelném od nových. Mají ovšem nižší cenu. Pro trénink nebo běžnou hru naprosto ideální.
Míčky z jezírek nebo nalezenci
Takové, které kdosi vylovil z vodních překážek. Může se stát, že byly ve vodě déle, a proto je vždy záhodno prověřit, jak moc je míček poškrábaný či jinak poškozený. U spolehlivých prodejců ale dostanete tříděné míčky – označují se od AAA (téměř dokonalé) až po C (značně poškozené).
Levnější balíčky nižší kvality se skvěle hodí pro tréninky na drivingu nebo pro situace, kdy očekáváte, že míček s největší pravděpodobností ztratíte.
Dokud jsem si sama nebyla moc jistá, zda golfový míček nepošlu do jezírka hned na první ránu, nakupovala jsem balení s různou kvalitou a nijak mě nepálilo, když jsem míček za pár kaček ztratila.
Zkuste si také promyslet, zda Vám skutečně stojí za to kupovat nové prémiové modely, pokud ještě nejste zkušený hráč nebo hráčka.
Kolik golfový míčků mít v bagu?
Otázka, kterou jsem si dříve kladla pořád: Mít jich deset, dvacet, padesát? Názory se různí, já sama si nosím minimálně deset, někdy i víc, když hraji na hřišti s hodně vodními překážkami.
Většinou mám po ruce i nějaké starší, recyklované, které použiji ve chvíli, kdy hrozí, že se míček ztratí. Naopak, pokud chci v rozhodující fázi hry nejlepší výkon, sáhnu po osvědčených kouscích, na které jsem zvyklá a kterým důvěřuji.
Odpověď na několik častých dotazů
1. Pomohou mi prémiové míčky, i když jsem začátečník?
Upřímně řečeno, velký přínos z nich mít nebudete. Když technika není úplně stabilní, míčky s pokročilými technologiemi nemohou rozvinout svůj potenciál. Navíc je škoda peněz, pokud je ztratíte v překážkách.
2. Opravdu záleží na barvě míčku?
Z herního hlediska většinou ne. Některé modely se nabízejí i v neonových barvách nebo s potiskem, aby lépe vynikly na trávě. Možná je snáz najdete, což může být praktická výhoda.
3. Co když mám hodně pomalý švih?
Pak možná oceníte míček s měkčím jádrem („soft feel“). Ten dokáže lépe reagovat i při nižší vstupní energii. Pokud přece jen rádi experimentujete, poohlédněte se po různých kompresích míčků – udávané číslo často napoví, zda je míček přizpůsoben silnějším nebo slabším ranám.
4. Kde golfové míčky kupovat?
Obrovský výběr mají jak specializované e-shopy, tak kamenné prodejny tzv. PRO shopy. Doporučuji navštívit i menší prodejny na lokálních golfových hřištích, kde Vám mohou personál nebo trenéři poradit, co se hodí ke stylu Vaší hry.
Proč nezanedbávat i ostatní vybavení?
Nechci Vás zahlcovat, ale cítím potřebu zdůraznit, že volba míčku je jen jedním z dílčích kroků k lepší hře. Aby se Vám hrálo pohodlně, je důležité mít dobře padnoucí hole. Často se doporučuje (jako orientační pomůcku) vynásobit svou tělesnou výšku koeficientem 0,7 pro určení délky hole, ale je to opravdu jen přibližný údaj.
Navíc se vyplatí investovat do pohodlných golfových bot a oblečení. Já osobně miluji lehkou strečovou látku, která mi umožňuje volný pohyb a neničí zážitek ze hry.
Sama jsem mnohokrát zažila, že jsem měla super míčky, ale v nepohodlných botách se mi mizerně stála stabilní golfová pozice.
Pak jsem se divila, jak to, že rány nejsou přesné. Vše je provázané – a vždycky doporučuji investovat čas i finance do toho, abyste měli vybavení, s nímž se budete cítit dobře a sebejistě.
Praktické rady a triky o golfovém míčku
1. Zkoušejte různé značky a modely golfových míčků
Když jsem se rozhodovala, který míček mi nejlépe sedne, snažila jsem se nedat jen na zvučnou značku nebo doporučení kamarádů.
Například dvouvrstvý míček od jedné firmy mi připadal neuvěřitelně „tvrdý“ a měla jsem potíže s citem kolem greenu, zatímco podobný dvouvrstvý model od konkurence mi přišel lehce pružnější a lépe jsem ho na holi cítila.
Proto se vyplatí neupínat se k jedné jediné značce. Vyzkoušejte si na drivingu klidně víc druhů míčků, abyste viděli, jak reagují. Na první pohled mohou mít podobné složení, ale ve výsledku se chovají jinak.
2. Hledejte rovnováhu mezi citem a délkou
Spousta z nás si přeje, aby míček letěl co nejdál, zejména pokud hrajeme na delších hřištích. Jenže čím je míček tvrdší, tím méně citlivý bývá v krátké hře. Když pak potřebujete kolem greenu jemně dohrát nebo dát míčku požadovanou rotaci, může Vám chybět onen měkčí pocit.
Já se časem naučila, že pro svůj průměrný švih nepotřebuji extrémně tvrdý míček, ani extrémně měkký. Stačí mi něco ve „středním pásmu“, co mi poskytuje solidní délku i dostatečnou kontrolu při puttování. Určitě se ale nebojte zkoumat, co je pro Vás momentálně prioritou. Třeba zrovna pracujete na krátké hře a oceníte spíš míček s větší rotací.
3. Vyhodnocujte podmínky na hřišti
Nevím, zda to tak máte také, ale já hraji často na různých hřištích – někde jsou rozlehlé vodní překážky, jinde je náročnější rough, další hřiště je zase známé prudkými greeny.
A tak se mi stává, že si někdy vezmu spíš míčky určené na vzdálenost (když vím, že potřebuji hrát dlouhé rány s co nejpřesnějším letem), a jindy zase míčky s větší kontrolou (pokud tuším, že hru rozhodne krátká strategie a cit).
Nemusíte mít v bagu dvacet různých modelů, ale stojí za to přemýšlet, jaký typ hřiště Vás čeká a jestli Vaše oblíbené míčky dokážou čelit jeho nástrahám. Časem třeba objevíte dva základní modely: jeden s větším důrazem na vzdálenost a druhý pro jemné údery a vyšší spin.
4. Komunikujte s trenéry a zkušenějšími hráči
Když jsem sama začínala, měla jsem tendenci vyhýbat se trenérům mimo placené lekce. Ale častokrát trenér nebo někdo zkušenější v klubu bývá ochoten zodpovědět i rychlou otázku ohledně vhodného míčku.
Ti lidé vidí spoustu začátečníků a pokročilých golfistů, sledují jejich švih i herní styl.
Někdy stačí popsat, co Vás trápí (např. „mám problém s konzistencí na greenu“), a dostanete tip na míček, který by mohl Vašim potřebám lépe vyhovovat.
Zároveň je fajn zkoušet hrát s kamarády, kteří mají třeba zcela jiný hendikep i styl. Občas se ke mně dostal míček, který bych sama do bagu nevybrala, a najednou mi sedl skvěle.
Vliv prostředí a počasí
Určitě se vyplatí zmínit, že golfový míček (a Vaše hra vůbec) reaguje na počasí. Silný protivítr nebo chladnější teploty mohou o pár metrů snížit dolet míčku, zatímco horké dny a sušší povrch mohou zase rány prodloužit. Některé golfové míčky deklarují, že se lépe chovají v chladnějším počasí – bývají pak mírně měkčí, aby vykompenzovaly tuhou reakci při nižších teplotách.
Sama jsem si v zimnějším období všimla, že tvrdší míček mi připadá ještě tvrdší. Při úderu jsem cítila jemné „mravenčení“ v rukou. V létě to tak markantní nebylo. Jen tím chci říct, že je dobré nezapomínat na vnější vlivy. Pokud víte, že hrajete v chladnějším počasí, klidně vyzkoušejte míček s o trochu měkčí kompresí.
Co dělat, když si stále nejste jistí?
Pokud se nedokážete rozhodnout, jestli zvolit raději dvouvrstvý, nebo třívrstvý míček, anebo zda investovat do dražších modelů, můžou Vám pomoci následující kroky:
Sepište si, co od míčku čekáte
Máte radost spíš z delších odpalů? Nebo jste klidnější, pokud se míč přesně zastaví na greenu? Zvažte i to, kolik míčků na hru obvykle spotřebujete.
Kupte malá balení různých druhů
Určitě neprohloupíte, když sáhnete po menším počtu míčků (existují i balení po třech kusech). Vyzkoušejte je na drivingu, poté vezměte i na hřiště a sledujte reálné výsledky.
Vedení si záznamů
Já si jednu dobu psala poznámky do malého bločku o tom, jak se který míček choval při mém obvyklém švihu, při krátké hře a podobně. Nemusí to být román, stačí zmínit klíčové dojmy. Po pár kolech testování často vyjde najevo, jaký model k Vám nejlépe ladí.
Dejte tomu čas
Až budete mít stabilnější švih a herní návyky, vsaďte na míček, který tyto Vaše schopnosti podpoří. Je běžné, že se postupně posouváte k lepším (často i dražším) modelům s více vrstvami. Důležité je být sami k sobě upřímní a nepořídit si hned míč pro profesionály, když jste v realitě na úrovni středně pokročilého hráče.
Golfové míčky a ohled na životní prostředí
Golf jako sport vyžaduje jistou rozlohu a úpravu krajiny, o tom se nedá pochybovat. Pokud myslíte trochu i na ekologii a udržitelnost, mám pro Vás dobrou zprávu: když sáhnete po recyklovaných nebo jezerních míčcích, děláte pro přírodu malý, ale přece jen pozitivní krok.
Tím, že je někdo vyloví, vyčistí a znovu uvede do oběhu, šetříte suroviny potřebné k výrobě úplně nových balení.
Sama mám občas tendenci zvolit raději recyklované míčky alespoň pro trénink. Uvědomuji si, kolik by jich jinak skončilo na dně rybníka nebo někde v lese a úplně by se nevyužily. Navíc, pokud se zrovna necítíte na hře v nejlepší formě nebo se bojíte, že míček dopadne bůhvíkde, je recyklovaný model skvělou volbou.
Časté obavy a mylné představy
„Dobrá, koupím dražší míček a budu hrát jako profík.“
Kéž by to tak fungovalo. Ve skutečnosti míček může pomoct hráči, který už danou úroveň techniky a švihu má. Samotný míček nic nezachrání, pokud nemáte stabilní a přesnou ránu.
„Žádný míček mi nepomůže s rotací a přesností.“
Rotace se rodí především z techniky švihu, postavení hole a rychlosti úderu. Míček rotaci podpoří nebo utlumí, ale základ vychází z Vašeho švihu. Pokud vidíte, že se míček stáčí výrazně do stran, pracujte primárně na úderech.
Osobní závěr a povzbuzení
Zažila jsem si golfové začátky, kdy jsem odpálila tak, že míček letěl pár metrů, a už jsem ho nikdy nenašla. Zažila jsem i chvíle, kdy se míček zastavil na greenu pár centimetrů od jamky, a já se cítila, jako kdybych vyhrála turnaj LPGA. A upřímně řečeno, v obou případech hrála roli i volba míčku – do určité míry.
Pokud jste stále na vážkách, zvažte tyto klíčové body:
- Reálně posuďte svou úroveň a švih (zejména rychlost a přesnost).
- Vyberte si odpovídající počet vrstev míčku (dvouvrstvý, třívrstvý, vícevrstvý).
- Zkuste použité a recyklované míčky pro trénink a učení.
- Postupně testujte různé modely a vnímejte, co přesně Vám dělá radost při hře (vzdálenost, cit, kontrola).
- Berte v potaz hřiště a počasí, kam se chystáte hrát.
Moc Vám přeji, abyste našli tu pravou kombinaci, jež Vám umožní zahrát Vaši vysněnou ránu – ať už jde o dlouhý odpal, nebo jemné doklepnutí do jamky. Golf je skvělý v tom, že se člověk pořád učí něco nového a pokaždé se může těšit na další posun. Správný míček může být součástí téhle cesty.
Jestli stojíte na prahu rozhodnutí, zda se pustit do nákupu míčků v lepší kvalitě, nebo vyzkoušet použité kousky, držím Vám palce, ať narazíte na balíček, který Vašemu hernímu stylu perfektně sedne. A pokud jste už ostřílený hráč, třeba jste objevili inspiraci k tomu, jak ještě víc zefektivnit svou hru.
Hlavní je nenechat se odradit, když něco hned nesedí. Občas je to doslova pokus–omyl. Ale když pak přijdete na green a míček dělá přesně to, co chcete, za ten lehký experiment to stojí.
Děkuji, že jste se mnou vydrželi až do konce. Budu ráda, pokud Vám moje zkušenosti aspoň trochu pomohou zorientovat se ve světě golfových míčků a třeba i ulehčí rozhodování, až budete stát před regály plnými různých modelů.
Hodně štěstí a přeji hezkou hru!
Vaše komentáře – S jakými míčky hrajete nejraději?
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.