Ondřej Koběrský – to jméno jsem v poslední době slyšela snad ze všech stran. Jako zvídavá žena jsem se rozhodla zjistit, co je vlastně zač, jaký má byznys, jak jsou s ním lidé spokojení a jestli je opravdu takový investiční expert, jak o sobě tvrdí. Při mém pátrání jsem narazila na spoustu zajímavých (a občas překvapivých) informací, o které se s vámi podělím.
Pojďme se na Ondřeje podívat hezky popořádku – od jeho podnikání a znalostí přes zkušenosti jeho klientů až po kontroverze, které se kolem něj objevily.
Kdo je Ondřej Koběrský?
Ondřej Koběrský je jedním z nejznámějších českých finančních influencerů zaměřených na investování. Je mu něco málo přes třicet (v roce 2023 mu bylo 30 let, aktuálně 31) a původním vzděláním je právník, který ale nakonec utekl od paragrafů do světa financí. Na podzim 2020 začal na YouTube zveřejňovat videa o svých investicích a díky rostoucímu zájmu brzy založil komunitu na Patreonu.
Dnes ho na sociálních sítích (YouTube, Instagram, Twitter atd.) sledují desítky tisíc lidí a na Patreonu má přes 6 tisíc předplatitelů– což z něj dělá tvůrce s vůbec největší placenou komunitou v Česku.
Nejsem finanční poradce, ale investor!
Koběrský se profiluje jako nezávislý investor a konzultant. Sám o sobě říká: „Nejsem finanční poradce – jsem investor.“ Vystupuje tedy spíš jako edukátor a průvodce světem investic, než klasický poradce prodávající finanční produkty. Ostatně na svém webu zdůrazňuje, že neprodává žádné předražené investiční produkty za provizi, ale raději lidi učí investovat samostatně a strategicky. Sám investuje už přes 10 let a tvrdí, že celou dekádu dosahuje průměrného zhodnocení ~16 % ročně.
Svou misi popisuje jako snahu zvyšovat finanční gramotnost a ukázat začátečníkům i pokročilejším, jak se dívat na svět peněz očima investora, aby nenaletěli různým podvodům či nevýhodným nabídkám.
Nejúspěšnější investiční youtuber?
Už v roce 2023 média Koběrského označila za „nejúspěšnějšího investičního youtubera“. V rozhovoru tehdy prozradil, že díky placenému obsahu na Patreonu a sociálním sítím mířil na příjmy přes 13 milionů korun ročně. O rok později ho magazín Forbes zařadil mezi top pět nejlépe vydělávajících českých YouTuberů s odhadovaným ročním příjmem dokonce kolem 23 milionů Kč.
Hlavní zdroje příjmů: jeho placená investiční komunita a spolupráce s partnery. Zkrátka z nadšence s YouTube kanálem se stal úspěšný podnikatel v oboru finančního vzdělávání.
Jak Ondřej Koběrský vydělává na svém know-how?
Jak vlastně Ondřej Koběrský vydělává peníze na svém know-how? Základem jeho byznysu je Patreon, kde mu tisíce lidí platí měsíční předplatné za přístup do komunity, k videím a dalším materiálům o investování. Podle jeho slov to tvoří asi 60 % všech jeho příjmů. Zbytek přichází z placených spoluprací (např. partnerská propagace investiční platformy XTB) a také z občasných konzultací či vlastních produktů.
Například v roce 2023 uspořádal investiční webinář Masterclass, na který si prémiové členství za 6 000 Kč zaplatilo přes 1100 lidí – velký jednorázový úspěch. Není tedy divu, že jeho značka “Ondřej Koběrský” už v roce 2024 cílila na tržby přes 50 milionů Kč ročně.
Od YouTube videí k profesionálnímu studiu
Ondřej nezůstává jen u online obsahu – postupně své podnikání rozšiřuje. Najal si malý tým (editory videí, grafika, atd.) a vybudoval vlastní studio pro kvalitnější videa. Pustil se také do tvorby mobilní aplikace Monery, která má lidem pomáhat sledovat jejich investiční portfolia. Monery se rychle stala jednou z nejpoužívanějších investičních apps u nás.
Tip pro chytré investory: Pokud vás svět financí a investování zaujal natolik, že sledujete Ondřeje Koběrského třeba i na cestách, nezapomeňte chránit své připojení. Ať už kontrolujete burzu z kavárny, čtete investiční tipy na Patreonu nebo sledujete YouTube analýzy přes veřejnou WiFi, kvalitní VPN je základ.
Služby jako NordVPN, Surfshark nebo CyberGhost vám zajistí nejen bezpečnost při správě financí online, ale taky umožní přístup k obsahu, který je v zahraničí blokovaný. Chraňte svá data stejně pečlivě, jako chráníte své portfolio.
Vlastní akciový fond a investice do nemovitostí
Dále se Koběrský od roku 2023 snažil přesunout i do “velkého” investování – oznámil, že zakládá vlastní akciový fond a firmu, která bude pro jeho fanoušky zhodnocovat peníze nákupem nemovitostí.
Jednoduše řečeno, chtěl se posunout od role influencera k roli správce majetku (asset managera) pro movitější klienty, kteří mu svěří miliony korun. Tím by jeho byznys nabral nový rozměr.
Nutno dodat, že sám Ondřej si zakládá na tom, že není závislý na provizích z finančních produktů, ale na příjmech od spokojených předplatitelů. Hrdě prohlašuje, že „učí Čechy ziskově investovat“ jako nezávislý tvůrce. Jeho obchodní model tedy stojí na důvěře fanoušků, kteří jsou ochotni platit za jeho rady a informace. A zdá se, že mu to zatím vychází – komunita roste a s ní i jeho příjmy.
Odbornost a zkušenosti Ondřeje Koběrského
Každého asi napadne otázka: Má Ondřej Koběrský opravdu odbornost radit druhým, jak investovat? Podle jeho životopisu to není klasicky vystudovaný ekonom – je absolventem právnické fakulty. Několik let po škole se skutečně živil právem, investování se věnoval soukromě jako koníčku. Teprve když jeho investiční videa začala být populární, rozhodl se dát výpověď a naplno se živit tvorbou obsahu o financích. Sám sebe tituluje jako portfolio manažer s 10letou zkušeností, který proinvestoval desítky milionů korun vlastních peněz.
V jeho osobním portfoliu podle všeho převažují klasické blue-chip akcie velkých firem. To naznačuje spíše konzervativní přístup – žádné divoké spekulace, ale spíš osvědčené tituly (což pro začínající investory nemusí být na škodu).
Výnosy, zkušenosti a kritika odborné veřejnosti
Koběrský se nebojí prezentovat jako expert na investice, který “opravdu ví, co dělá”. Na svém webu uvádí, že za posledních 10 let má průměrný výnos 16 % p.a. a že už mentoroval přes 400 lidí, z nichž jsou nyní ziskoví investoři. To zní působivě – pokud je to pravda. Kritické hlasy ale upozorňují, že nemá žádnou oficiální kvalifikaci ve finančním poradenství a vše stojí jen na jeho osobní zkušenosti.
Odborná veřejnost mu dokonce vyčítala, že nemá dostatek erudice, aby ostatním radil, kam dávat peníze. On na takovou kritiku reaguje tím, že jeho cílem není dávat konkrétní investiční tipy na zbohatnutí, ale “vysvětlovat, jak svět investic funguje” a vést lidi k tomu, aby se vzdělávali a rozhodovali sami. Tím se brání – netvrdí prý lidem “kam dát peníze, aby zbohatli”, spíš učí principy.
Finfluencer pro začátečníky: Proč jeho styl oslovuje hlavně nováčky?
Je pravda, že obsah, který Ondřej tvoří, je zaměřen hlavně na začátečníky a středně pokročilé investory. Nepouští se do nějakých extrémně složitých finančních derivátů nebo profesionálního tradingu. Vystupuje srozumitelně, používá jednoduchá přirovnání a vše polopatě vysvětluje. To je super pro nováčky – a on sám ví, že jeho cílovka jsou běžní lidé, ne finanční analytici z Wall Street.
Svým stylem a nadšením už nadchl spoustu mladých Čechů pro investování do akcií. Dokonce se mu přezdívá i “finfluencer”, což trefně vyjadřuje kombinaci finančního poradce a online influencerství.
Co na to zkušení investoři?
Na druhou stranu, právě jednodušší obsah a obří popularita mu trochu ubírají reputaci u zkušenějších investorů. Ti ho někdy berou jen jako showmana. Jak uvidíme v části o kontroverzích, někteří odborníci zpochybňují, jestli Ondřej skutečně rozumí všemu, co učí, nebo jen opakuje, co sám někde pochytil.
Častá je kritika, že není takový investiční guru, jak se zdá – spíš schopný řečník a marketér. Jako u každého samouka platí, že jeho rady je potřeba brát s jistou rezervou a ověřovat i z jiných zdrojů.
Nadšené reference od začátečníků a běžných klientů
Upřímně řečeno, názory se různí podle toho, koho se zeptáte. Na jeho oficiálním webu najdete záplavu nadšených referencí od klientů, kteří si spolupráci chválí. Píšou třeba, že jim „skvěle všechno vysvětlil“ a ušetřil statisíce na provizích za nevýhodné produkty.
Maminka na mateřské dovolené tam zase vypráví, jak dlouho hledala někoho, kdo by jí srozumitelně uvedl do investování, a že s Ondrou to byla trefa do černého – prý dokáže vše lidsky vysvětlit i úplnému začátečníkovi. Tyhle pozitivní recenze ukazují, že spousta běžných lidí si jeho styl pochvaluje. Oceňují, že je motivoval začít investovat a dodal jim sebevědomí starat se o své peníze.
Kritika zkušenějších investorů na fórech a sociálních sítích
Když ale zabrousíme na nezávislá diskuzní fóra a sociální sítě, obraz už tak jednoznačně růžový není. Začátečníci často hodnotí Koběrského obsah kladně – líbí se jim, že je to od základu naučilo investiční gramotnosti, rozložení portfolia apod. Jeden z recenzentů zmiňuje, že Ondřejova YouTube videa na sebe navazují skoro chronologicky a když je člověk projde postupně, získá solidní přehled a znalosti potřebné k samostatnému investování.
Zkušenější investoři ale upozorňují, že pokud už něco o trzích víte, moc nového se nedozvíte – spíše půjde o opakování známých věcí. Autor jedné podrobné recenze konstatoval, že materiálů má Koběrský na Patreonu požehnaně a graficky jsou super, ale pro člověka se zkušenostmi to není žádná velká přidaná hodnota. Jeho diskuzní skupina na Discordu prý taky působí tak, že „většina lidí jsou naprostí začátečníci“. Což samo o sobě není špatně – každý nějak začínal. Jen od té komunity nemůžete čekat odborné debaty nad pokročilými investičními strategiemi.
Občas si tam prý člověk připadá jak mezi puberťáky, co viděli pár videí a hned si připadají jako mistři světa. Zkrátka, cílovka Koběrského projektu jsou primárně laici, ne finanční profíci.
Zkušenosti s placenými službami: Ne vždy spokojenost
Zajímavé je, že čím dál víc lidí zkouší kromě jeho veřejných videí i placené služby – a ne vždy odcházejí nadšení. Na Patreonu stojí základní členství něco okolo pár stovek měsíčně, což mnoho fanoušků bere jako v pohodě cenu za pravidelný obsah. Horší to je s dražšími programy. Dočetla jsem se například o pánovi, který si u Ondřeje zaplatil roční mentoring za 130 000 Kč, a jeho zkušenost byla poněkud hořká.
Popisoval, že první dvě osobní schůzky byly jen o úvodním povídání a pomoci s instalací aplikace XTB a nákupem pár základních ETF (to by prý zvládl každý sám). Když pak projevil zájem naučit se něco pokročilejšího (konkrétně obchodování opcí), bylo mu řečeno Ondřejovým kolegou, že „to bohužel neumíme“ a ať raději požádá o vrácení peněz.
Po měsíci urgování mu Koběrský vrátil jen 42 990 Kč z původních 130 tisíc s odůvodněním, že už proběhly dvě konzultace a ty si cení na 35 tis. Kč každou.
Matematika nějak nevychází (dvě schůzky = 70k, ale vrátil jen 43k – jak sám klient glosoval, asi „investiční počty“ 🙃). Dotyčný pán to uzavřel s tím, že se cítil oklamaný a že za třetinu té ceny našel mnohem lepší vzdělávání u konkurence (konkrétně u týmu Ludvíka Turka). Tahle zkušenost samozřejmě nemusí být univerzální, ale varovně ukazuje, že ne každý klient dostane od Koběrského to, co očekává.
Ostrá kritika bývalých fanoušků: Od investora ke „klaunovi“?
Na internetových fórech také narazíte na dost ostré komentáře od lidí, kteří Ondru sledovali. Někteří bývalí fanoušci ho s odstupem hodnotí dost kriticky. Padla slova, že „se z něj stal takový klaun“ a že jeho novější tvorba je spíš show než kvalitní obsah (prý je lepší podívat se na jeho starší videa).
Jeden uživatel Redditu napsal bez obalu, že Koběrský „jen přepisuje nápady jiných lidí z internetu za peníze“ a nazval ho „prodejcem horkého vzduchu“, který z neinformovaných sledujících tahá peníze. To jsou tvrdá slova z anonymní diskuze, ale vypovídají o jisté deziluzi části publika – zkrátka ne všichni jsou z něj paf.
Samozřejmě, najdeme i zastání: pár lidí v debatách poznamenalo, že i když s Koběrským nesouhlasí, přivedl spoustu mladých k investování, což se cení. Tento „evangelizační“ efekt mu upřít nelze – pro mnoho laiků byl právě on tím prvním impulzem začít se zajímat o akcie. Ale jakmile se tito lidé zorientují, často se posunou dál k pokročilejším zdrojům a na Koběrského koukají trochu skrz prsty.
Kontroverze a kritika
Kolem Ondřeje Koběrského se bohužel nevyskytují jen pozitivní ohlasy, ale i řada kontroverzí. Při svém pátrání jsem narazila na několik kauz a negativních zmínek, které mi docela vyrazily dech. Tady jsou ty nejzásadnější:
Obvinění Koběrského z plagiátorství
Koběrský byl nachytán, že některé odborné texty ve svých placených materiálech nevytvořil úplně poctivě. Na Twitteru jeden uživatel upozornil, že celá sekce o dluhopisech v Ondřejových podkladech byla doslova zkopírovaná z webu Fio banky. Další případ – jistý krypto-analytik publikoval myšlenku, kterou Ondřej následně jen lehce obměnil a prezentoval jako svou.
Tyhle praktiky vzbudily na finančním Twitteru rozruch. Jeden účet (Whale zone) na to veřejně reagoval a Koběrský pak vydal omluvu. Sám autor recenze, který to celé rozkrýval, podotkl, že kopírování mu ani tak nevadí – větší problém je, pokud Ondřej do hloubky nerozumí tomu, co říká, a jen slepě přejímá cizí informace. To pak jeho expertízu zpochybňuje mnohem víc.
Selektivní prezentace úspěchů
Někteří kritici si všimli, že Koběrský se na sítích rád pochlubí každou úspěšnou investicí, ale o těch nepovedených už tolik nemluví. Typickým příkladem je „sága Palantir“ – Ondřej nakoupil akcie Palantiru v hype období za vysoké ceny a pak na nich seděl ve ztrátě (což se stane, žádná tragédie).
Později je prodal kvůli daním a znovu nakoupil levně, když cena spadla. Když pak akcie vystřelily nahoru, chlubil se na Twitteru krásným ziskem na této pozici. Jenže opomněl dodat, že předtím tam byla velká ztráta – což mu lidé okamžitě vyčetli jako polopravdu. Technicky nelhal (novou nákupku měl skutečně nízko, takže byl “+10 %”), ale zapomněl zmínit, že předchozí kolo investice prodělal.
Tyhle věci pak budí dojem, že nafukuje své úspěchy a nehovoří o všem na rovinu. Podobně se diskutovalo o jeho videu, kde nějak zvláštně počítal výnosy z Apple – prý naprosto špatně, až to “rozumnému portfolio manažerovi” musí být trapné.
Byznys Ondřeje Koběrského s pochybnými partnery!
Co mě osobně šokovalo nejvíc, je propojení Ondřeje Koběrského s kontroverzním podnikatelem Maximem Ponomarenkem. Pokud to jméno neznáte – Ponomarenko je v ČR nechvalně proslulý jako realitní “investor”, na kterého upozornila média v souvislosti s podezřelými byznys schematy. Byl i několikrát trestně stíhaný a označován za podvodníka. No a právě s tímto pánem se Koběrský spojil v podnikání.
V obchodním rejstříku se objevili jako společníci a jednatelé ve firmě Koběrský Capital s.r.o. Ta měla být zřejmě vehiklem pro ten chystaný investiční fond a realitní byznys. Spojení s Ponomarenkem však vzbudilo velmi negativní reakce – finanční komunita to vnímala jako obrovské varovné znamení. Například investor Petr Borkovec veřejně na LinkedIn vyjádřil znechucení, že se Koběrský dal dohromady právě s Ponomarenkem.
Jak to dopadlo?
Celá věc nakonec vyústila tím, že Ponomarenko firmu převzal a Koběrský z ní byl vymazán. Koncem roku 2024 se společnost Koběrský Capital přejmenovala na Prague RE Capital a Ondřej přestal být jednatelem i majitelem – místo něj nastoupil Ponomarenkův podnik. Jinými slovy, projekt fondu se mu vymkl z rukou a převzal ho někdo s hodně pochybnou pověstí.
Tohle bohužel vrhá velký stín na Koběrského důvěryhodnost. Jeho kritici okamžitě říkají, že kdo “kamarádí” s podvodníkem, sám ztrácí tvář.
Nařčení z krádeže nápadu
A do třetice všeho zlého – objevila se i kauza týkající se jeho investiční aplikace Monery. V diskuzích padlo obvinění, že nápad na Monery (portfolio tracker) údajně okopíroval od jiného vývojáře, který ho původně oslovil ke spolupráci.
Původní projekt se jmenoval SimplePortfolio – lidé z něj prý Ondřejovi ukázali své řešení a on místo spolupráce rozjel vlastní klon (Monery) bez nich. Když si to majitel SimplePortfolio nenechal líbit, Koběrský prý reagoval stylem “klidně mě dejte k soudu” a dotyčného zabanoval z komunity.
Jeden komentující to shrnul tak, že OK je lhář a podvodník. Toto jsou samozřejmě jednostranná tvrzení z internetu, nemám je oficiálně potvrzené. Nicméně už to, že taková silná obvinění zaznívají, opět poškozuje Ondřejovu reputaci mezi částí publika.
Ostrá kritika od odborné komunity!
V investičních kruzích si Koběrský vysloužil i dost nelichotivé přezdívky. Jeden zkušený přispěvatel na finančním fóru ho nazval “prodavačem hrnců” a “vábničkou na hejly”, což asi nepotřebuje překlad. Vyčítal mu, že jen hypeuje trendy (když něco roste) a naopak “hejtí” propadlé investice – zkrátka říká vždy to, co publikum chce slyšet.
Také zmínil, že Ondřej dříve rozdával vlastní akciové tipy, které moc nevycházely, takže teď už radši jen přebírá tipy odjinud a přeposílá je svým fanouškům. Z závěru toho příspěvku zaznělo jasné varování: “Ruce pryč. Tisícovku měsíčně můžete utratit rozumněji.” Podobný názor mají i další – podle nich je Koběrský hlavně dobrý marketér, který umí zaujmout, ale skutečnou investiční přidanou hodnotu moc nedává.
Je fér říct, že každá úspěšná osobnost má své hatery a konkurenty, kteří ji budou shazovat. U Ondřeje Koběrského se ale zdá, že těch kontroverzních momentů nasbíral poměrně hodně. Od opisování cizích textů, přes (minimálně nevědomou) účast v pochybných strukturách, až po naštvané zákazníky cítící se ošizení. To všechno jsou věci, které člověka jako jsem já – potenciálního zájemce o jeho služby – nutí zpozornět.
Můj pohled na Ondřeje Koběrského na závěr
Po všech těch zjištěních mám z Ondřeje Koběrského dost smíšené pocity. Na jednu stranu mu nemůžu upřít zásluhy – populární formou přitáhl k investování spoustu lidí, kterým to možná změní život k lepšímu. Jeho obsah je srozumitelný, motivační a dokáže nabudit i úplné laiky, což obdivuji, protože finanční gramotnost je v Česku potřeba zvyšovat. Také je evidentní, že je to velmi podnikavý a pracovitý člověk – vybudovat během pár let tak velkou komunitu a byznys, to se nepovede jen tak někomu.
Kritika, která není úplně bezdůvodná
Na druhou stranu se ale nedivím kritice, která ho provází. Mnohé indicie naznačují, že obraz úspěšného investičního guru má i své trhliny. Některé kauzy okolo něj mi jako investorce signalizují “pozor, tady radši opatrně”. Kdybych uvažovala o zaplacení jeho kurzu nebo fondu, určitě bych si dala práci a ještě jednou prověřila všechny informace – a možná to probrala i s někým nezávislým.
Důvěra je ve financích klíčová a Ondřej Koběrský o ni bojuje na dvou frontách: získat ji u široké veřejnosti (což se mu daří), ale zároveň ji neztratit u informovanější komunity (kde to má těžší).
Kde je ta správná rovnováha?
Ať už si na něj uděláte názor jakýkoli, jedno je jisté: Ondřej Koběrský se stal fenoménem české investiční scény a rozděluje publikum na nadšené fanoušky a ostré kritiky. Já osobně zůstanu někde uprostřed – ráda si poslechnu sem tam jeho video, ale peníze bych svěřila jen někomu, kdo si dlouhodobě drží bezúhonnou pověst a má mnohem větší zkušenosti.
U Ondřeje si zatím nejsem stoprocentně jistá, jestli jeho hvězda bude zářit dlouhodobě, nebo pohasne pod náporem kontroverzí. Každopádně mu přeju, ať své pochybovače přesvědčí činy a třeba jednou všem ukáže, že ho podcenili. Do té doby – dvakrát měřme, jednou řežme, zvlášť když jde o naše těžce vydělané peníze.
Disclaimer: Informace uvedené v tomto článku slouží pouze pro informační a publicistické účely. Veškeré názory, postřehy a hodnocení vycházejí z veřejně dostupných zdrojů, diskuzí a osobního pohledu autorky. Článek není investičním poradenstvím, právním doporučením ani výzvou k jakémukoliv finančnímu rozhodnutí. Autorka nenese odpovědnost za případné kroky čtenářů učiněné na základě tohoto textu. Všechny zmínky o osobách a společnostech jsou prezentovány dle veřejně dohledatelných informací k datu publikace a nemusí nutně odrážet aktuální stav nebo oficiální stanoviska dotčených subjektů.
Pokud se některá tvrzení ukážou jako nepřesná či neaktuální, nevzniká tím nárok na odpovědnost za škodu. Doporučujeme vždy ověřit informace z více zdrojů a v případě potřeby konzultovat situaci s kvalifikovaným odborníkem.
Vaše komentáře k Ondřeji Koběrskému
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.