Před x lety jsem si uvědomila, jak často kolem sebe slyším slovo „krypto“, a došlo mi, že hodně lidí stále přesně netuší, o co jde. Když jsem se s kryptoměnami potkala poprvé, připadala jsem si jako na cizí planetě. Všude samé anglické pojmy, mluví se o „těžbě mincí nebo ang. – těžbě coinů“ na internetu a k tomu navíc pojmy jako blockchain nebo decentralizace. Moc jsem nechápala, proč je to pro někoho taková bomba, proč to jedni obdivují a druzí považují za bublinu, která každou chvilku splaskne.

Rozhodla jsem se proto sepsat svoje poznatky, které by mohly pomoci každému, kdo do tohohle „krypto-světa“ zatím ani nestrčil nos. Chci, aby to bylo srozumitelné, takže se nebudu moc pouštět do složitých technických detailů. Současně se s vámi podělím i o pár vlastních úhlů pohledu a o to, co jsem pochopila po několika letech zkoušení a čtení všeho možného.

51 % retailových účtů prodělá peníze při obchodování CFD s tímto brokerem. Zvažte zda jste ochotni podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.


Proč vlastně kryptoměny vznikly

Vezmu to hned zkraje trochu od historie, protože bez pochopení, proč kryptoměny přišly na svět, je těžké porozumět jejich kouzlu. Finanční krize v roce 2008 byla zlom. V té době se ukázalo, jak křehký tradiční bankovní systém dokáže být. Banky a vlády se snažily krizové situaci čelit tím, že tiskly nové peníze, a to vyvolalo obavy, zda se hodnota těchto peněz zbytečně neznehodnocuje.

K tomu se přidala skupina lidí, které se říká „Cypherpunks“. Ti chtěli využít šifrování (kryptografii), aby lidé mohli svobodně komunikovat a posílat si peníze bez zásahů vlády či jiných institucí.

A právě v tomhle kontextu (těsně po finanční krizi) vstoupil na scénu Bitcoin. Za jeho vznikem stál někdo (nebo skupina lidí) s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Opravdu není jisté, kdo to doopravdy byl.

Satoshi zveřejnil dokument popisující, jak by Bitcoin mohl fungovat coby platební systém nezávislý na jedné centrální instituci. A ono to skutečně fungovat začalo. Zprvu šlo hlavně o okrajovou záležitost pro programátory a nadšence, kteří testovali, zda to celé nezkolabuje za týden. Nezkolabovalo.


Co přesně je kryptoměna?

Kryptoměna je druh digitálních peněz, který využívá kryptografii – tedy šifrovací techniky, jež chrání transakce a zabraňují falšování. Na rozdíl od běžných peněz (říká se jim „fiat měna“, např. česká koruna, euro nebo dolar) není kryptoměna řízena centrální bankou ani státem. Místo toho tu funguje decentralizace, což znamená, že o provoz sítě a ověřování transakcí se starají sami uživatelé či takzvaní „těžaři“.

Nejtypičtější příklad je právě Bitcoin. Existují ale tisíce dalších kryptoměn (Ethereum, Cardano, Litecoin, Solana, Dogecoin…), které se liší technickým řešením i záměrem, proč vůbec byly vytvořeny. Bitcoin byl první, a pro spoustu lidí tedy zůstává nejdůvěryhodnější – často se k němu přirovnávají všichni ostatní.

51 % retailových účtů prodělá peníze při obchodování CFD s tímto brokerem. Zvažte zda jste ochotni podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.


Blockchain: Proč je tak důležitý?

Když se mluví o kryptoměnách, často padne slovo blockchain. Ten tvoří technologický základ. Nechci vám tu servírovat moc složité definice, takže to popíšu co nejjednodušeji:

  • Blockchain je veřejná kniha záznamů (účetní kniha), kam se ukládají informace o všech převodech mincí.
  • Říká se mu „řetězec bloků“, protože transakce se dávají dohromady do tzv. bloků a ty se pak postupně řetězí jeden za druhým.
  • Jakmile se transakce zapíše do blockchainu, nikdo ji nemůže zpětně přepsat nebo vymazat. To zvyšuje důvěryhodnost celého systému.

Představte si, že byste si doma vedli účetní knihu a každý řádek zapsali inkoustem, který se nedá vygumovat. Navíc by tu knihu měly k dispozici tisíce lidí po celém světě.

Pokud byste chtěli něco upravit, nestačí vám škrtání v jedné knize – museli byste přepsat tisíce kopií a to je v praxi nemožné.


Decentralizace: Konec „prostředníků“?

Tradičně jsme zvyklí, že peníze spravují banky a státy. Když chcete poslat peníze kamarádce do ciziny, banky si za to účtují poplatky a transakce někdy trvá dny. Kryptoměna naopak běží na síti, kde je spousta rovnocenných účastníků (tzv. uzlů). Ti se společně starají o ověřování transakcí. Pokud se jeden uzel vypne, síť jede dál, protože se nezhroutí žádný „centrální bod“.

Výhody decentralizace:

  • Nemusíte se spoléhat na rozhodnutí jedné velké instituce.
  • Je to odolnější vůči cenzuře i technickému výpadku.
  • Síť může používat v podstatě kdokoliv, kdo se k ní připojí – rozhoduje jen internetové připojení.
Koukni...  Jak sehnat investora pro firmu nebo Startup?

Nevýhody:

  • Není tu nikdo, kdo by vám peníze vrátil, když je někam omylem pošlete.
  • Je nutné si mnohem pečlivěji chránit přístupové údaje a počítat s tím, že pokud něco ztratíte, nikdo vám nepomůže.

51 % retailových účtů prodělá peníze při obchodování CFD s tímto brokerem. Zvažte zda jste ochotni podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.


Kde se berou nové kryptoměny: Těžba a staking

Hodně lidí si pod slovem těžba představí horníka s krumpáčem, který doluje digitální mince, což zní trochu humorně. V kryptu to funguje následovně:

  1. Proof of Work (PoW): Třeba u Bitcoinu se využívá systém, kde „těžaři“ (miners) provozují výkonné počítače. Ty řeší složité matematické úlohy a pokud jejich počítač nalezne správné řešení, dostane odměnu v bitcoinech. Tahle činnost přitom zabezpečuje a udržuje síť.
  2. Proof of Stake (PoS): Jiný způsob, využívá se třeba u kryptoměn Cardano nebo u novější verze Etherea (Ethereum 2.0). Tady není potřeba výkonných počítačů; místo toho musíte danou kryptoměnu držet (tzv. stakovat). Tím poskytujete své mince coby záruku, že budete ověřovat transakce poctivě. A za to dostáváte odměnu.

Mně osobně přijde Proof of Stake o něco přijatelnější z ekologického hlediska, protože nespotřebovává obří množství elektřiny. U Bitcoinu je to trošku kontroverzní téma, protože jeho těžba je energeticky náročná. Ale zároveň Bitcoin díky tomu nabízí velkou bezpečnost a je unikátní svým konceptem.


Rozdíl mezi mincemi a tokeny

Mluvíme o kryptoměnách obecně, ale občas narazíte na pojem „coin“ (mince) a jindy „token“. Rozdíl spočívá v tom, jestli daná měna má vlastní blockchain, nebo jestli „běží“ nad jinou sítí.

  • Coin (mince): Bitcoin, Ethereum či Cardano mají svůj vlastní blockchain.
  • Token: Je postaven na blockchainu jiné mince. Například na Ethereu vznikají tisíce projektů (ERC-20 tokeny a ERC-721 u NFT), které využívají síť Etherea, ale nemají síť vlastní.

Proč je to důležité? Tokeny jsou často jednodušší na vytvoření, protože vývojáři nemusejí vyvíjet celý systém od nuly. Může jít třeba o herní token, který slouží jako platidlo v nějaké blockchainové hře, a k jeho spuštění se využije existující blockchain (nejčastěji Ethereum).

51 % retailových účtů prodělá peníze při obchodování CFD s tímto brokerem. Zvažte zda jste ochotni podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.


Jak kryptoměny vnímám já (a k čemu se dají použít)

Původně jsem si myslela, že jde jen o investici s potenciálem rychlého zbohatnutí. Časem mi ale došlo, že kryptoměny mohou mít mnohem širší využití:

  1. Platby za zboží a služby: Stále víc obchodů přijímá Bitcoin jako formu platby. Díky tzv. Lightning Network se dá zaplatit i malá částka velmi rychle a s minimálním poplatkem.
  2. Investice: Koupíte si bitcoin (nebo jinou kryptoměnu) a držíte ji, doufajíc, že časem poroste na ceně. Ceny ale často lítají nahoru a dolů, což mnohým nahání hrůzu. Jsem názoru, že už moc přes 100 tisíc dolarů za BTC se asi nedostaneme, ale kdo ví…
  3. Technologické inovace: Například Ethereum umožňuje tzv. chytré smlouvy (smart contracts), což otvírá cestu k decentralizovaným aplikacím a dalšímu využití v reálném světě (od hlasování až po digitální umění).
  4. Sběratelské předměty – NFT: Mohou to být digitální obrázky, herní předměty nebo jiná aktiva, která jsou díky blockchainu originální a ověřitelná.

Možností, co s kryptem dělat, je spousta. Někdo ho bere jen jako způsob, jak si pojistit peníze mimo tradiční bankovní systém. Někdo nakupuje a prodává, aby na výkyvech trhů vydělal, a jiní ho používají ke každodenním platbám – třeba když posílají menší obnos kamarádovi v cizině.


Výhody a nevýhody kryptoměn

Výhody

  • Rychlé a globální transakce: Poslat peníze do jiné země je často otázka minut, bez vysokých bankovních poplatků.
  • Decentralizace: Neexistuje centrální subjekt, který by mohl síť jednoduše vypnout.
  • Transparentnost: Vše je zapsáno ve veřejné knize. Každý může sledovat převody (ovšem bez vědomí skutečných osobních údajů, pokud je člověk sám neprozradí).
  • Volatilita (může být i výhoda): Někdy se dá vydělat, když se cena prudce zvedne.

Nevýhody

  • Volatilita (teď jako mínus): Cena se dokáže propadnout během několika dnů. Chce to pevné nervy a rozumné investiční strategie.
  • Regulace: Státy se teprve učí s kryptem pracovat, takže právní prostředí se mění a někdy to vyvolává zmatky.
  • Technická náročnost: Chce to porozumět aspoň základům – např. co je to seed, jak se používají peněženky a co dělat, abych nepřišla o mince kvůli hackerům.
  • Podvodné projekty: Je jich bohužel hodně. Mnohé nové kryptoměny se tváří jako skvělé investice, ale nic neslibují doopravdy.

51 % retailových účtů prodělá peníze při obchodování CFD s tímto brokerem. Zvažte zda jste ochotni podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.


Jak a kde kryptoměny nakoupit?

Dneska už to jde i relativně snadno. Nejběžnější cesty:

  1. Burzy (centralizované) – Například eToro. Zaregistrujete se, vyplníte ověření totožnosti (KYC) a pošlete si tam peníze. Pak si koupíte, co chcete. Výhodou je spousta možností, nevýhodou, že burza může mít výpadek nebo se může dostat do problémů.
  2. Decentralizované burzy (DEX) – Třeba Uniswap nebo PancakeSwap. Neposíláte peníze žádné centrální instituci, ale směňujete přímo „z peněženky do peněženky“ přes chytré kontrakty. Je to anonymnější, ale trochu složitější pro začátečníky.
  3. Směnárny – Některé kryptosměnárny umožňují okamžitou výměnu korun nebo eur za Bitcoin a spol. Obvykle je to uživatelsky jednoduché, ale poplatky mohou být vyšší.
  4. Bitcoinmaty – Speciální bankomaty, do kterých vložíte hotovost a oni vám pošlou BTC na peněženku. Někdy stačí i telefonní číslo. Kurs ale bývá často méně výhodný.
  5. P2P obchody – Domluvíte se přímo s člověkem, který chce kryptoměnu prodat. Pokud je to známý nebo někdo důvěryhodný, je to v pohodě. Pokud ne, je to riskantnější.
Koukni...  Jaro začíná a fotovoltaika generuje bomby

Neexistuje jedna univerzální rada, co je nejlepší. Já sama jsem začínala na centralizované burze, protože to bylo jednoduché a přehledné. Postupně jsem se naučila používat i DEX, když jsem chtěla vyzkoušet méně známé tokeny. Pro někoho je ale zásadní anonymita, takže radši zvolí P2P nebo bitcoinmat.


Jak uchovávat kryptoměny: Peněženka není jen ta v kabelce

Ráda bych teď vysvětlila, co to vlastně znamená „mít u sebe krypto“. Často lidé předpokládají, že když si koupí Bitcoin na burze, tak už ho opravdu vlastní. Technicky vzato je ale majitelem (nebo spíš správcem) burza, protože drží vaše privátní klíče.

Vy na burze máte spíš „nárok“ na určité množství krypta. Pokud chcete být skutečnými vlastníky, musíte si kryptoměny převést do tzv. kryptoměnové peněženky, ke které máte výhradní přístup (privátní klíč či seed).

51 % retailových účtů prodělá peníze při obchodování CFD s tímto brokerem. Zvažte zda jste ochotni podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.

Privátní klíč a seed

  • Privátní klíč je něco jako heslo, které vám umožňuje nakládat s kryptoměnami v dané peněžence.
  • Seed je sekvence 12 nebo 24 anglických slov (někdy i delší), která představuje zálohu. Pokud o peněženku přijdete (třeba ztratíte mobil), můžete díky seedu peněženku znovu obnovit jinde.

Důležité je, aby se seed nikdy nedostal do rukou někoho jiného. Ten, kdo zná seed, může peněženku klidně obnovit na svém zařízení a kryptoměny si převést. Proto se říká: „Not your keys, not your coins.“ – pokud nemáte privátní klíče, nejste opravdovými vlastníky.

Typy peněženek

  1. Softwarové peněženky – Aplikace nainstalované v počítači nebo v mobilu. Pro menší obnos jsou fajn, protože je máte rychle po ruce. Například Exodus, Coinomi, Trust Wallet, BlueWallet a další.
  2. Hardwarové peněženky – Zařízení podobná flash disku (např. Trezor, Ledger). Privátní klíče jsou uloženy bezpečně offline. Díky tomu jsou mnohem odolnější vůči hackerským útokům, ale musíte si je koupit.
  3. Webové peněženky – Fungují přes internetový prohlížeč, např. MetaMask (hlavně pro síť Etherea). Rychlé pro použití s decentralizovanými aplikacemi, ale obecně o něco méně bezpečné než hardwarové úložiště.
  4. Papírové peněženky – Doslova si vytisknete QR kódy s privátním klíčem a adresou. Může to znít jako zajímavá možnost, ale papír se může ztratit, zničit nebo někdo může QR kód snadno naskenovat.

Já osobně pro dlouhodobé držení krypta volím vždy hardwarovou peněženku. Přijde mi to bezpečné, i když se vyplatí pamatovat na to, kam jsem si zapsala seed. Samozřejmě nesmí ležet na kousku papíru někde po domě, aby ho děti zašantročili.

51 % retailových účtů prodělá peníze při obchodování CFD s tímto brokerem. Zvažte zda jste ochotni podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.


Kryptoměny a daně: Proč na to nezapomínat

Ačkoliv je myšlenka decentralizovaných peněz skvělá, realita je taková, že vlády kryptoměny nenechávají úplně bez povšimnutí. V Česku platí, že jakmile prodáte kryptoměnu se ziskem nebo ji směňujete za jinou kryptoměnu, vzniká vám daňová povinnost. Kryptoměny jsou totiž považovány za „nehmotný movitý majetek“.

Pokud někdo bere kryptoměny jako investici, měl by evidovat, za kolik je koupil a za kolik prodal, aby věděl, jaký měl zisk. V daňovém přiznání to pak spadá nejčastěji do kategorie Ostatní příjmy (§10). Není to sice nic super zábavného, ale vyplatí se mít v tom pořádek.

U fyzických osob je aplikována daňová sazba ve výši 15%, v případech vysoko příjmových osob až 23%.

Každopádně radím nepodceňovat daňovou stránku a klidně se na to informovat u daňových poradců. Lepší mít v tom jasno, než se pak divit, že vám finanční úřad klepe na dveře.


NFT: Digitální sběratelské kousky, které můžou vyletět do nebes

Termín NFT (Non-Fungible Token) byl třeba před 2 – 3 roky docela hitem. Jde o kryptografické tokeny, které mají jedinečný charakter – nelze je nahradit jiným tokenem stejné hodnoty, jako to jde třeba u bitcoinu. Ten je zaměnitelný: 1 BTC = 1 BTC. Naproti tomu NFT představuje originál, často digitální obrázek, sběratelskou kartičku, herní předmět, ale klidně i smlouvu nebo dokument.

Díky blockchainu se dá kdykoli ověřit, kdo je aktuálním vlastníkem, a nejde to jen tak zfalšovat. Někteří umělci prodali svá NFT za miliony dolarů (třeba slavná kolekce Bored Ape Yacht Club). Existují i NFT herní světy, kde si hráči kupují pozemky nebo vybavení.

Můj názor je, že NFT je hodně experimentální oblast, která ještě nemá úplně ustálená pravidla. Zároveň vidím spoustu zajímavých projektů, které by mohly časem proměnit třeba i svět smluv a dokumentů.

Pokud o tom člověk uvažuje jako o investici, je důležité pečlivě si vybrat – není NFT jako NFT. Hodnota se odvíjí hlavně od toho, jak velkou komunitu a popularitu si projekt vybuduje.

51 % retailových účtů prodělá peníze při obchodování CFD s tímto brokerem. Zvažte zda jste ochotni podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.


Jak vypadají současné trendy a budoucnost krypta

Nedávno jsem se dívala, jak si kryptoměny vedou z hlediska adopce a uživatelské základny. Překvapilo mě, že tempo růstu uživatelů kryptoměn je srovnáváno s raným internetem v 90. letech. Tenkrát to taky zpočátku vypadalo jako hračka pro pár počítačových nadšenců, a dnes si bez internetu život neumíme představit.

Koukni...  Pozor na podřízený vklad! Některé banky lžou i po telefonu

Samozřejmě se tu objevují i obavy:

  • Volatilita může spoustu drobných investorů vystrašit.
  • Regulace může některé projekty úplně zastavit, pokud nebudou splňovat nová pravidla.
  • Konkurence je enormní, existují desetitisíce různých tokenů a ne každý se udrží.

I přesto všechno je mnoho důvodů, proč věřit, že kryptoměny tu s námi zůstanou. Díky nim začali lidé víc přemýšlet o tom, jak vlastně peníze fungují, jestli má smysl neustále tisknout nové a jak se chránit před inflací.

Mnohé firmy a instituce už do krypta „nakoukly“, a to nejen kvůli zisku, ale i kvůli technologickému potenciálu – blockchain prostě nabízí spoustu možností, které teprve objevujeme.


Regulace kryptoměn aneb když se do toho pustí úředníci

Zmiňovala jsem, že státy a mezinárodní organizace řeší, jak kryptoměny právně „uchopit“. V Evropě je teď velmi diskutované nařízení MiCa (Markets in Crypto-Assets) a DORA (Digital Operational Resilience Act). Ty upravují pravidla pro firmy, které poskytují krypto služby, a měly by do kryptoměnového světa vnést jasnější mantinely.

Pro drobné uživatele to může znamenat větší jistotu a třeba i menší riziko podvodů, protože firmy s kryptem budou muset fungovat dle přesně definovaných standardů a licencí. Část lidí to ale bere jako omezení původního záměru, tedy absolutní svobody a absence prostředníků.

Na druhou stranu to může otevřít cestu velkým institucím – bankám, fondům a pojišťovnám – aby se do krypta pustily naplno, protože budou mít jasná pravidla.

51 % retailových účtů prodělá peníze při obchodování CFD s tímto brokerem. Zvažte zda jste ochotni podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.


Proč (a jak) do krypta investovat?

Nejsem finanční poradce a v žádném případě nechci nikomu dávat striktní doporučení. Ale můžu se podělit o pár zásad, které mi dávají smysl:

  1. Investovat jen to, co si můžete dovolit postrádat. Kryptoměny jsou rizikové a volatilní.
  2. Diverzifikovat. Nedávat veškeré peníze do jedné kryptoměny, natož do jednoho projektu, který může rychle skončit.
  3. Studovat základy. Vyznat se aspoň v tom, jak funguje peněženka a co je to privátní klíč.
  4. Nenechat se zlákat sliby o „zaručeném vysokém výdělku“. Bohužel je v kryptu hodně tzv. scam projektů.
  5. Mít aspoň rámcový plán. Chci držet dlouhodobě? Nebo spíš obchodovat krátkodobě? Podle toho zvolit strategii.

Pokud se do krypta teprve vrháte, může být pro začátek fajn si koupit menší část Bitcoinů nebo Etherea na známé burze, vyzkoušet si převod na svou peněženku a tak se trochu osahat, jak to vlastně probíhá.

51 % retailových účtů prodělá peníze při obchodování CFD s tímto brokerem. Zvažte zda jste ochotni podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.


Kde se dá bitcoinem zaplatit?

Možná vás napadne, jestli si můžete koupit rohlíky v pekárně za kryptoměnu. Záleží na tom, jestli to daná pekárna umožňuje. V některých větších městech se už objevují obchody, restaurace nebo kavárny, které Bitcoin berou. Lepší ale bývá zaplatit přes Lightning Network, což je jakási „druhá vrstva“ nad Bitcoinem, která umožňuje rychlejší a levnější transakce.

Pro mapu míst, kde Bitcoin přijímají, existují různé webové a mobilní aplikace. Samozřejmě to ještě zdaleka není masová záležitost, ale vnímám, že to roste – zejména e-shopy a online služby občas nabízejí volbu „Zaplatit bitcoinem“. Takže se klidně může stát, že za pár let to bude úplně běžné.


Shrnutí aneb co si z toho odnést

Kryptoměny jsou jednoduše řečeno digitální peníze, za kterými nestojí centrální banka, ale šifrovaná a decentralizovaná síť. Mají své plusy i minusy:

  • Posíláte je rychle a levně do celého světa, platit můžete klidně uprostřed noci.
  • Nikdo vám je nemůže jen tak zabavit (pokud se nedostane k vašemu privátnímu klíči).
  • Ceny jsou ale hodně proměnlivé, a pokud koupíte ve špatném čase, můžete si na zisk počkat.

Pro mě osobně je na kryptu fascinující, jak dokáže přimět lidi přemýšlet o podstatě peněz a o tom, nakolik jsme závislí na bankách či vládách. Někdo bere Bitcoin a spol. jako pojistku pro případ, že by se něco zvrtlo v současném finančním systému. Jiní v kryptu vidí čistě investiční příležitost se zajímavými výnosy. A někteří jej aktivně používají k platbám nebo k vývoji nových technologií.

Mám pocit, že kryptoměny nás v něčem vrací ke kořenům, kdy lidé směňovali hodnoty přímo mezi sebou. Rozdíl je v tom, že teď je mezi námi internet a chytré kontrakty. Není to tak dávno, co jsem se k tomu všemu stavěla dost skepticky, a dneska vidím, že svět krypta už zdaleka není jen pro ajťáky – je tu spousta uživatelsky přívětivých aplikací a projektů, které míří na běžné smrtelníky.

51 % retailových účtů prodělá peníze při obchodování CFD s tímto brokerem. Zvažte zda jste ochotni podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.

Pokud vás to zaujalo, doporučuju se nebát, vyzkoušet si aspoň malou transakci a krok za krokem pronikat do dalších detailů. Kdo ví, třeba se právě vy stanete příštími „krypto-guru“ nebo objevíte novou investiční příležitost.

A i kdyby ne, podle mě stojí za to mít aspoň základní přehled – žijeme v době, kdy se technologie posouvají neuvěřitelným tempem, a krypto je zrovna jedna z těch oblastí, kde se rodí spousta nových nápadů a inovací.

eToro
eToro

Vaše komentáře

Šlape to super

16/12/2024

Díky za návod, přes vpn to běží 🙂

Avatar for František T.
František T.

Odpověď od Venclíkovi.cz

Není vůbec zač, hezký den P.


Přispějte svým komentářem