Když se ráno podívám z okna, doslova za rohem se tyčí majestátní zřícenina hradu Jenštejn. Tento hrad, postavený ve 14. století, má bohatou historii a je nedílnou součástí našeho okolí. Představte si, že tento gotický skvost, chráněný příkopem napouštěným vodou z nedalekých rybníků, byl kdysi centrem života a moci.

Původně sloužil jako sídlo šlechtického rodu Jenec z Janovic a postupem času se stal domovem mnoha významných osobností, včetně arcibiskupa Jana z Jenštejna. Dnes je z něj romantická zřícenina, která láká návštěvníky svou magickou atmosférou a nádhernými výhledy z okružní věže.

Historie hradu Jenštejn

Hrad Jenštejn byl postaven ve 14. století na nízké pískovcové skalce na konci mělkého údolí potoka Choboty. Hrad byl postaven jako vodní hrad, chráněný ze všech stran příkopem vytesaným do skály a napouštěným vodou z okolních rybníků. Tato poloha byla strategicky nevýhodná z hlediska obrany, proto byly využity přírodní vodní prvky k posílení ochrany v rovinaté krajině.

Původní podoba hradu byla bergfritového typu, což znamená, že měl centrální věž, která byla základem obrany hradu. Zakladatelem hradu byl pravděpodobně Jenec z Janovic, dvorský sudí, po němž hrad získal své jméno „Jencenstein“ – Jencův kámen. Z nejstarší podoby hradu se zachovala spodní část věže a část hradby.

V roce 1368 koupil hrad Pavel z Vlašimi, notář královské komory Karla IV., a později jeho syn Jan z Jenštejna, který se stal pražským arcibiskupem. Jan provedl velkorysou přestavbu hradu, která zahrnovala i gotickou kapli s křížovou klenbou.

Během této přestavby vznikla také gotická kaple s křížovou klenbou ve druhém podlaží věže. Přestavba odrážela význam a prestiž majitele a na jejím provedení se podíleli stavitelé a řemeslníci královské dvorské huti.

Koukni...  Cyklohráček: Skvělý výlet pro rodiny s dětmi

Jan z Jenštejna se však brzy dostal do konfliktu s králem Václavem IV., což vedlo ke konfiskaci jeho majetku včetně hradu. V roce 1390 hrad přešel do vlastnictví králova oblíbence Zikmunda Hullera. V následujících desetiletích hrad často měnil majitele.

Posledním šlechtickým držitelem hradu byl Jan Dobřichovský z Dobřichova, který hrad pro dluhy a pokuty ztratil. V 17. století byl hrad již opuštěn a označován jako pustý. V roce 1640 byl hrad vypálen švédskými vojsky během třicetileté války a stal se opuštěným. Koncem 18. století se do věže nastěhovaly chudé rodiny, které zde žily až do počátku 20. století.

Na počátku 70. let 20. století začaly celkové opravy hradu, archeologický výzkum a zpevnění zdiva. Od roku 1977 je hrad zpřístupněn veřejnosti a stal se oblíbeným turistickým cílem. Dominantou zříceniny je 22 metrů vysoká věž, která nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.

Expozice hradu Jenštejn

V areálu hradu najdete dva malé expoziční prostory – bývalý strážní domek vpravo od brány a okrouhlou věž hradu.

Strážní domek

Tady si můžete prohlédnout expozici věnovanou celé historii obce, včetně pravěkého osídlení. Jsou zde vystaveny nálezy z významných archeologických lokalit a můžete si prohlédnout půdorys obce z „ptačí perspektivy“. Nechybí ani informace o Janu Mikoláškovi, známém českém léčiteli a znalci bylin, který v Jenštejně působil od roku 1947.

Hradní věž Jenštejn

V přízemí věže nahlédnete proskleným průhledem do podzemní „hladomorny“. Po původním točitém schodišti vystoupáte do vyšších pater, kde vás čeká expozice věnovaná historii hradu a archeologickým nálezům. V druhém patře si prohlédnete gotickou kapli s křížovou klenbou.

Po zdolání posledního úseku schodů a těžkého poklopu se dostanete na vrchol věže, která je upravena jako rozhledna. Odtud se vám otevře úchvatný výhled na rovinatou krajinu středního Polabí.

Koukni...  Kinderdijk: Kde se 19 mlýnů dotýká nebe, unikát UNESCO

Jenštejnský poklad

Chcete-li zažít s vaší rodinou či přáteli nevšední zážitek a velké množství zábavy v prostorách hradu a jeho okolí, přijďte objevit Jenštejnský poklad! Stejnojmenná hra je velice oblíbeným zpestřením při poznávání hradu nejen dětmi.

Herní plán lze zakoupit v hradní pokladně, a poté se vydat na cestu, během které se musíte vypořádat s rozličnými nástrahami. Uspějete-li, odměna vás nemine.

Otevírací doba hradu a vstupné

Hrad Jenštejn znovu otevírá své brány 8. května 2024.

  • Květen, červen, září a říjen: pátek až neděle od 10:00 do 12:00 a od 12:30 do 17:00
  • Červenec a srpen: středa až neděle od 10:00 do 12:00 a od 12:30 do 17:00

Vstupné:

  • Dospělí: 60 Kč
  • Snížené: 40 Kč
  • Rodinné: 95 Kč

Na závěr

Hrad Jenštejn je skvělým místem pro výlet s rodinou, kde se můžete ponořit do historie, užít si krásnou přírodu a zažít dobrodružství při hledání pokladu. Těším se, až ho navštívíte a objevíte jeho kouzlo!

Fischer.cz

Hrad Jenštejn – Recenze a zkušenosti

4,0
4,0 z 5 hvězdiček (na základě 1 hodnocení)
Vynikající0%
Velmi dobré100%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem či zkušeností s návštěvou hradu Jenštejn