Nemusím asi říkat, že doma to u nás vypadá jako na jablečné farmě – kluci mají iPady, jeden dokonce i iPhone (ano, ještě před školou, díky babičko!). Já osobně používám iPhone už roky, ale pro práci mám 2 spolehlivé Samsungy na Androidu. Tak jsem je vzal do ruky a rozhodl se otestovat, jak funguje rodičovská kontrola přes Google Family Link.

Bezpečnost dětí na internetu mě zajímá dlouhodobě – a čím jsou starší, tím víc to člověk řeší. Proto jsem se rozhodl otestovat celý proces od začátku do konce a dát vám kompletní návod. A taky upřímně říct, co fungovalo hladce a kde jsem měl chuť mobil zahodit z okna.


Co přesně rodičovská kontrola Google Family Link umí?

Než se pustíme do technické části, malá rekapitulace, proč by vás to mělo zajímat. Google Family Link je bezplatná aplikace, která rodičům umožňuje:

  • nastavit limity pro čas strávený u obrazovky
  • sledovat polohu dítěte
  • schvalovat aplikace a nákupy
  • filtrovat obsah (např. podle věku)
  • zablokovat zařízení na dálku

A navíc to celé běží přímo přes Google účet, takže nic složitého na nastavování – aspoň teoreticky.

Google Family link

První krok: Instalace Google Family Link

Začal jsem tím nejjednodušším – stáhl jsem si aplikaci Google Family Link z Google Play. Instalace byla rychlá, za pár vteřin bylo hotovo.

Pak přišlo přihlášení do mého Google účtu. Pokud máte na zařízení více účtů, aplikace se vás zeptá, který chcete použít – stačí potvrdit.


Vytvoření dětského účtu (nebo úprava stávajícího)

Tady se to začalo trochu komplikovat.

Pokud vaše dítě už má svůj Google účet, nemusíte ho vytvářet znovu – stačí ho připojit. Jenže u nás byl v tom Androidu přihlášený můj vlastní Google účet, takže jsem musel:

  1. Přejít do Nastavení → Účty → Google
  2. Vybrat svůj účet
  3. Kliknout na „Odebrat účet“
Koukni...  7 Nejlepších LEGO stavebnic pro malé děti!

Potom jsem vytvořil nový účet přímo v mobilu, ideálně rovnou s věkem dítěte (do 13 let se totiž Google sám zeptá, jestli chcete nastavit rodičovskou kontrolu).


Aktivace rodičovské kontroly

Po vytvoření účtu jsem spustil znovu Family Link. V úvodním průvodci se mě aplikace zeptala, pro koho je zařízení určeno – samozřejmě že pro dítě. A tady začal hlavní proces:

  1. Vybral jsem dětský účet
  2. Přihlásil se do svého (rodičovského) Google účtu
  3. Potvrdil propojení účtů

Na první dobrou se mi propojení nepovedlo – aplikace zamrzla. Řešení? Vypnout a znovu zapnout WiFi. Pak už to šlo 🙂


Přečtěte si, co všechno vlastně budete sledovat

Family Link vás před propojením nutí přečíst si celkem dlouhý text o tom, co všechno budete mít pod dohledem – aplikace, poloha, obrazovka, účty, vše.

Nakonec musíte zadat heslo dítěte, čímž celý proces potvrdíte. Pak už jen kliknete na „Povolit“ a čekáte na propojení.

Rodina ( děti co máte pod kontrolou )

Správa aplikací, filtrů a omezení Google Family Link

Po propojení účtů vám aplikace nabídne, že si můžete zvolit omezení:

  • schvalování stažených aplikací
  • nastavení věkového omezení (např. 3+, 7+, 12+ atd.)
  • povolení nebo zákaz nákupů
  • přehled o aplikacích, které jsou nainstalované

Doporučuju si s tím trochu pohrát – každé dítě má jiné potřeby a zájmy. Já jsem třeba okamžitě zakázal YouTube (protože vím, jak snadno se z dětských pohádek přejde na „Taryho a další youtubery, kteří slibují dětem dárky a milióny“).


Nastavení limitů a večerky u rodičovské kontroly

Jedna z funkcí, která mě opravdu bavila, je možnost nastavit časové limity pro jednotlivé aplikace i celý telefon. V praxi to funguje tak, že třeba hraní her povolíte na hodinu denně, ale vzdělávací aplikace necháte bez omezení (ano, děti to samozřejmě berou jako největší zradu).

Další skvělá věc je tzv. „večerka“ – nastavíte čas, kdy se telefon automaticky zamkne a dítě už ho neodemkne, dokud nepovolíte vy. U nás doma ideální hlavně na víkendy, kdy by kluci byli schopní pařit Minecraft do půlnoci.


Vzdálená správa telefonu dítěte: Ovládání z vašeho mobilu!

Tohle je paráda – nemusíte sahat na dětský mobil, všechno zvládnete přes aplikaci Family Link ze svého zařízení. Ať už jde o kontrolu, kolik času dítě strávilo na TikToku (i když by ho tam vůbec nemělo mít), nebo rychlé uzamčení telefonu, když neposlouchá a večeře je na stole.

Koukni...  Máš v autě čisto nebo popelnici jako čuník?

Navíc můžete kdykoliv zjistit, kde se telefon nachází – což je fajn nejen kvůli dítěti, ale třeba když mobil někde zapomene (protože „já ho fakt měl v batohu, tati!“).


Může dítě obejít nastavení rodičovské kontroly?

Na tohle jsem byl zvědavý – přece jen, dnešní děti jsou technologicky dost zdatné. Android při nastavení ukazuje, že by dítě mohlo teoreticky zajít do nastavení a něco změnit. Realita? Bez vašeho Google hesla se nikam nedostane.

Testoval jsem to asi 4x a opravdu – jakákoliv změna rodičovských pravidel nebo pokus o odpojení účtu skončí požadavkem na heslo rodiče. Takže za mě rozhodně palec nahoru.


Co mě na Google Family link trochu štvalo

Nebudu lhát, všechno nebylo úplně růžové. Největší problém jsem měl s tím, že proces propojení účtů občas zamrzne. A i když Google dělá, že je to jednoduché, člověk musí občas něco zopakovat nebo restartovat zařízení.

Další drobnost – některé aplikace nejdou zablokovat úplně, jen omezit čas. Takže pokud chcete absolutní kontrolu, budete muset občas ručně zakázat aplikace, které Google považuje za „systémové“.


Shrnutí: Vyplatí se Google Family Link?

Za mě rozhodně ano. Hlavně proto, že je to zdarma, jednoduché na ovládání a dostatečně chytré na to, aby dítě nemohlo jen tak obejít nastavení.

Co bych doporučil každému rodiči:

  • Nebojte se s tím pohrát – první nastavení je jen začátek
  • Pravidelně kontrolujte, co má dítě v mobilu nového
  • Vysvětlete dětem, proč tam ta pravidla jsou (jinak vás budou brát jako IT diktátora)
  • Využívejte možnost uzamčení na dálku – skvělý výchovný prostředek!

Bonus: Co všechno ještě umí Family Link?

Kromě základních funkcí nabízí Family Link i pár vychytávek, které stojí za zmínku:

  • Reporty o aktivitě – Přehledně vidíte, kolik času dítě tráví v jaké aplikaci.
  • Správa povolení aplikací – Můžete ručně upravit, k čemu mají jednotlivé aplikace přístup (kamera, mikrofon, poloha).
  • Filtry Google Play – Automaticky skryje aplikace a hry, které nejsou vhodné pro daný věk.
  • Bezpečné procházení internetu – Funguje ve spolupráci s Google Chrome, kde lze omezit přístup na nevhodné stránky.
Koukni...  CyberGhost VPN: Recenze a osobní zkušenost

Rodičovská kontrola je jen polovina ochrany – zvažte VPN

Rodičovská kontrola je skvělý začátek, ale rozhodně by neměla být jedinou obranou, kterou dětem na internetu nastavíte. Beru to spíš jako první filtr, který pomůže nastavit hranice – co, kdy a jak dlouho mohou na mobilu dělat. Ale pak je tu ještě jedna klíčová vrstva ochrany, na kterou spousta rodičů zapomíná – VPN.

Ta totiž nehlídá jen obsah, ale chrání samotné připojení k internetu před hackery, sledováním nebo třeba nebezpečnými veřejnými WiFi sítěmi.

U nás doma už roky jedeme na NordVPN, protože nabízí jednoduché ovládání, skvělou bezpečnost a hlavně funkce jako Threat Protection. V práci pak používám Surfshark, hlavně kvůli tomu, že umožňuje připojit neomezený počet zařízení – ideální, když testuju různé mobily, tablety nebo notebooky. Kombinace rodičovské kontroly a VPN je podle mě základ, pokud chcete, aby vaše děti byly v online světě opravdu v bezpečí.

Název VPNSleva a nabídkaOdkaz pro vyzkoušení
Surfshark86% sleva + 4 měsíce zdarmaVyzkoušet
NordVPN77% sleva + 3 měsíce zdarmaVyzkoušet
ExpressVPN61% sleva + 6 měsíců zdarmaVyzkoušet
CyberGhost82% sleva + 4 měsíce zdarmaVyzkoušet
Private Internet Access85% sleva + 4 měsíce zdarmaVyzkoušet

Závěr: Android to zvládá překvapivě dobře

Jako člověk, který jede hlavně v Apple ekosystému, musím uznat, že mě Android v tomhle příjemně překvapil. Google Family Link je skvělý nástroj pro všechny rodiče, kteří chtějí mít přehled o tom, co jejich děti na mobilu dělají – a hlavně kdy.

Pokud doma používáte Android a ještě jste ochranu nenastavili, určitě to napravte. Doba, kdy bylo dítě na internetu jen na počítači v obýváku, je dávno pryč. Dnes mají celý svět v kapse – a je jen na nás, rodičích, aby ten jejich digitální svět byl bezpečný.


👉 TIP na závěr: Pokud máte děti s iPhonem, podobné funkce najdete v Apple Čas u obrazovky. Ale to už je téma na úplně jiný článek…


Vaše komentáře

Na co dát pozor…

02/06/2025

Zdravím,

děti už tuhle pro ně moc oblíbenou 🙂 kontrolu nějaký čas mají. Vše funguje, jak píše autor a jsem s tím moc spokojen…

A na co dát pozor? Když si dítě nějakou aplikaci s omezením odinstaluje, pak další instalace stejné aplikace se nemusí už schvalovat. Ale hlavně pozor, po další instalaci nejsou nastavena žádná omezení a vše je třeba znovu nastavit. Prostě je dobrý občas mrknout, jaké aplikace jsou opravdu bez omezení a to už i dříve omezené rodičem.

Pak už jen si dát pozor, aby dítě neznalo vaše heslo pro Google účet. A taky zablokovat nepoužívané zařízení, kde jde přihlásit pod rodičovským účtem. Naše děti starší mobil v šuplíku používaly na úpravy omezení a přidávání si času 😉

Avatar for Ladislav
Ladislav

Odpověď od Venclíkovi.cz

Naprostý souhlas, děkuji za doplnění informací 🙂 Petr


Přispějte svým komentářem