Do včerejška jsem si myslela, že utonutí je jen to, co známe z dramatických scén ve filmech – topící se člověk máchající rukama, křičící o pomoc, než zmizí pod hladinou. Jenže pak mi manžel říkal, že mu naše kamarádka říkala něco o pojmu suché utonutí. A upřímně, nevěděla jsem, jestli si někdo dělá srandu, nebo to mám brát vážně.

Tak jsem začala googlit. A čím víc jsem četla, tím míň se mi chce pouštět děti samotné do bazénu. Vážně, tohle není žádná hororová historka, tohle je realita, která se může stát klidně i pár hodin po zdánlivě neškodném polknutí vody. A právě proto jsem se rozhodla tenhle článek napsat – protože jestli jsem o tom nevěděla já, určitě nebudu jediná.


Suché utonutí není úplně správný termín – ale lidi ho používají

Takže pojďme si to ujasnit hned na začátku. „Suché utonutí“ není oficiální lékařský termín. V odborných článcích se spíš mluví o sekundárním utonutí nebo taky o post-aspiračním syndromu. Ale protože ten výraz „suché utonutí“ běžně koluje internetem a sociálními sítěmi, budu ho tu používat taky. Alespoň budete vědět, o čem se bavíme.

V podstatě jde o to, že člověk vdechne malé množství vody, třeba při potápění, skákání do bazénu, nebo klidně mu zaskočí voda při smíchu. V tu chvíli se nic dramatického nemusí stát – zakašle, vyprskne, směje se dál. Ale voda se dostane tam, kam nemá – a tělo na to může zareagovat se zpožděním.


Jak to celé vlastně funguje? Nejde o utopení jako takové

Největší zrada je v tom, že suché utonutí nemusí nastat hned. Třeba dítě večer po koupání vypadá úplně v pohodě, jen je možná trochu unavené. Jenže zatímco spí, v jeho plicích začíná pracovat zánětlivý proces, který se rozjíždí kvůli podráždění a drobnému množství vody, které se dostalo do dýchacích cest.

Koukni...  Jak daleko a jak dlouho na kole s dětmi?

Tělo na to může zareagovat tak, že začne vytvářet tekutinu v plicích, něco jako plicní edém. A v extrémním případě – když si toho nikdo nevšimne včas – může dojít k dušnosti, mdlobám, a ano, i k smrti. A to třeba deset nebo patnáct hodin poté, co dítě opustilo bazén a už dávno bylo převlečené do pyžama.


Co sledovat? Pozor – tohle vás může zachránit!

Tady je ten důvod, proč to celé píšu. Když člověk ví, na co si má dát pozor, má obrovskou šanci včas zakročit a zabránit nejhoršímu. Takže pokud se stalo, že dítě (nebo dospělý!) vdechlo vodu, nepanikařte, ale dávejte pozor na tyto signályv průběhu následujících 24 hodin:

🟡 1. Neobvyklá únava

Jasně, po koupání je unavený každý. Ale pokud dítě doslova „odpadne“ a je netypicky spavé, nebudí se, nereaguje normálně – je potřeba zpozornět.

🟡 2. Zrychlené nebo sípavé dýchání

Dýchá jinak než obvykle? Dýchání je mělké, rychlé nebo slyšíte zvláštní zvuky? Tohle už je vážné.

🟡 3. Přetrvávající kašel

Něco ho „drhne“, kašle i po hodinách, nemůže se toho zbavit? To není jen zbytková voda v krku.

🟡 4. Modrání rtů nebo kůže

To už je vyloženě známka nedostatku kyslíku – okamžitě volejte rychlou nebo jeďte na pohotovost.


Nejde o hysterii, ale o informované rozhodování

Měla jsem chvíli, kdy jsem si říkala, jestli to celé není přehnané. Přece jenom – kolik takových případů se ročně skutečně stane? Jenže pak jsem narazila na příběhy rodičů, kterým se opravdu přihodilo, že jejich dítě vypadalo úplně v pohodě… a o pár hodin později přestalo dýchat. To není klikací titulek na bulváru, to je realita. A i kdyby šlo o jeden případ z tisíce, mně osobně to za tu opatrnost stojí.

Koukni...  Jak pochopit Gen Z? Slovník, výrazy, trendy a mindset

Tím samozřejmě nechci říct, že teď všichni budeme sedět u bazénu s fonendoskopem a sledovat každý nádech. Ale vědět, na co si dát pozor, je rozdíl mezi „to nic nebude“ a „škoda, že jsme si toho nevšimli dřív“.


Kdy volat lékaře?

Jestli váháte, odpověď je jednoduchá: raději dřív než později. Když si nejste jistí, klidně zavolejte na pohotovost nebo linku 112 a popište situaci. Nikdo vás nebude soudit za „zbytečný poplach“, zvlášť když jde o možné poškození plic nebo dechovou nedostatečnost.

Já osobně mám pravidlo, že když moje intuice říká, že něco není v pořádku, tak radši zvednu telefon. A jestli jste rodič, určitě víte, že instinkt často ví líp než Dr. Google.


Proč se tomu vůbec říká „suché“ utonutí?

Tohle je zajímavé. Název vznikl proto, že v některých případech se voda nedostane až do plic, ale dojde k tzv. laryngospasmu – reflexnímu stažení hrtanu, které má zabránit vniknutí vody. Problém je, že tohle stažení může bránit i přísunu vzduchu, což vede ke kolapsu dýchání, i když v plicích vlastně žádná voda není. Odtud to „suché“.

Ale pozor, tenhle scénář je extrémně vzácný. Většina toho, čemu lidé říkají „suché utonutí“, je ve skutečnosti sekundární forma utonutí – tedy situace, kdy se malé množství vody opravdu dostane do plic a způsobí zánět nebo otok.


Mýty a fakta, které mi vrtaly hlavou

Když jsem to celé zpracovávala, narazila jsem i na různé mýty a přehánění. Tak tady je moje vlastní malé „rozcestí“ reality:

🔸 Mýtus: „Stačí se jen trochu napít vody a můžeš zemřít.“
🟢 Fakt: Samotné spolknutí vody nevadí – jde o vdechnutí vody do plic.

Koukni...  TIP #41: Platinum Mountain Apartments, Polsko - Sleva 15%

🔸 Mýtus: „Suché utonutí je běžné.“
🔴 Fakt: Je to velmi vzácné, ale může se stát. Především u malých dětí.

🔸 Mýtus: „Nemá cenu chodit k doktorovi, když vypadá v pohodě.“
🔴 Fakt: Právě že problém může nastat s časovým odstupem. Pár hodin může být rozdíl mezi „v pohodě“ a „už je pozdě“.


Co si z toho všeho odnést?

Za mě je klíčová rovnováha mezi klidem a opatrností. Nechci strašit každého rodiče, co vzal děti do aquaparku. Ale zároveň si myslím, že když budeme vědět, co sledovat, můžeme včas rozpoznat problém a předejít tragédii.

Nyní když to vím, budu si určitě dávat víc pozor hlavně na to, co děti po koupání dělají a jak se chovají. A i když je to někdy těžké poznat, mám už v hlavě jasný seznam signálů, které nikdy nepodcením.


Závěr (a můj osobní postoj)

Můj manžel a naše děti vodu milují. Já jsem spíše suchozemský typ :), ale rozhodně jim nechci kazit léto nějakou přehnanou panikou. Ale stejně tak nechci jednou litovat, že jsem něco přehlédla. Pokud tenhle článek pomůže aspoň jedné mámě nebo tátovi zpozornět včas, pak mělo smysl ho napsat.

A pokud jste o „suchém utonutí“ slyšeli poprvé stejně jako já? Pak věřte, že to není žádná blbost z internetu, ale reálný jev, který stojí za to mít v hlavě – ne jako strašáka, ale jako další kousek vědomostí, které můžou jednou zachránit život.


Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem