Dneska jsem narazila na jednu fakt zajímavou novinku, která mě dost zaujala. Platforma X, kterou asi většina z nás zná pod jejím starším názvem Twitter, chystá novou funkci – skryté lajky. V podstatě to znamená, že to, co na platformě lajkujeme, bude skryté, pokud si to sami nenastavíme jinak. Premium uživatelé už tuhle možnost údajně mají delší dobu, ale teď se to rozšíří úplně pro všechny.

Elon Musk a jeho důvody

Zprávu jsem četla dnes ráno a už jsem si na to musela udělat názor. Elon Musk, majitel X, tuhle změnu dokonce sám komentoval na svém profilu. Sdílel screenshot článku a napsal, že je důležité umožnit lidem lajkovat příspěvky bez obavy, že budou napadáni za to, co lajkují. A víte co? Já s ním musím souhlasit. Nejednou jsem se přistihla, jak váhám, jestli vůbec mám něco lajkovat, protože vím, že to uvidí ostatní a budou mě možná soudit.

Co říkají zástupci X

Haofei Wang, ředitel sekce vývojářů v X, před pár týdny řekl, že tahle změna má ochránit veřejný obraz uživatelů. Hodně lidí se totiž cítí nepříjemně, když lajkují „kontroverzní“ obsah. S touhle novinkou zmizí i záložka „Lajky“ z uživatelských profilů. Uživatelé stále budou moci vidět, kdo lajknul jejich příspěvky a kolik lajků daný příspěvek má, ale nebudou vidět, kdo lajknul cizí příspěvky. To mi přijde jako docela dobrý krok.

Odstranění tlačítek a nové priority

Musk má zjevně vizi, jak by měla platforma vypadat. Už koncem minulého roku chtěl odstranit tlačítka pro akce jako lajkování a sdílení tweetů úplně a místo toho se víc zaměřit na zobrazení příspěvků, takzvané „impressions“. Podle zdroje, který s Muskem tehdy mluvil, Musk věřil, že lajky nejsou důležité. Řekl, že sociální sítě obecně se od lajkování odklánějí, takže to dává smysl.

Osobní pohled na změny sítě X

Osobně si myslím, že Musk má pravdu v tom, že lajky už nejsou tak zásadní, jak bývaly. Když se nad tím zamyslím, hodně lidí dneska používá sociální sítě úplně jinak než před pár lety. Spousta uživatelů chce prostě sdílet svoje názory nebo zážitky, aniž by se museli bát, co si o tom kdo myslí. A to, že někdo lajkuje nějaký příspěvek, ještě neznamená, že s ním plně souhlasí. Někdy to může být jenom gesto uznání nebo podpora.

Dopad na uživatele X a chování na sociálních sítích

Změna, kterou X zavádí, má tedy svoje opodstatnění. Může to vést k větší svobodě projevu na platformě, protože se lidi nebudou bát vyjádřit svůj názor nebo podporu nějakému příspěvku jen kvůli tomu, že to ostatní uvidí. A to je podle mě krok správným směrem.

Koukni...  Top 10 revolučních Start-upů přetvářejících svět

Na druhou stranu, některým lidem může chybět ten pocit viditelné podpory od ostatních. Když vidím, že můj příspěvek lajknul někdo, koho si vážím, mám z toho dobrý pocit. Ale možná to je jen otázka zvyku. Časem si zvykneme na nový způsob fungování a bude nám to připadat normální.

Co přinese budoucnost?

Celá tahle změna může mít dopad i na způsob, jakým se na sociálních sítích chováme. Možná budeme mít větší odvahu sdílet své myšlenky a názory, protože se nebudeme bát reakcí ostatních. Taky to může vést k tomu, že budeme méně kritizovat ostatní za to, co lajkují, protože to prostě neuvidíme.

Jsem zvědavá, jak tohle všechno dopadne a jak se to projeví v praxi. Ale jedno je jisté – sociální sítě se neustále vyvíjejí a mění, a my s nimi musíme držet krok. Takže si myslím, že soukromé lajky jsou krok správným směrem, který nám může přinést více svobody a méně stresu při používání sociálních sítí.

Jaký je váš názor?

Co si o tom myslíte vy? Je to podle vás dobrý nápad, nebo vám bude chybět vidět, co ostatní lajkují? Myslím, že o tomhle se bude ještě hodně diskutovat, ale osobně jsem ráda, že X se snaží najít nové způsoby, jak zlepšit uživatelskou zkušenost.

Vyzkouším to hned

No a teď jdu zjistit, jestli už mám tuhle funkci dostupnou, abych to mohla vyzkoušet na vlastní kůži.

EximTours.cz

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem

Poslední aktualizace: 12/06/2024