Láká vás dovolená, kde se snoubí nádherná příroda, bohatá historie, vynikající kuchyně a pohodová atmosféra? Pak se vydejte se mnou do Itálie! Tahle země má prostě všechno. Ať už toužíte po lenošení na pláži, objevování historických skvostů, ochutnávání místních specialit nebo dobrodružství v horách, Itálie vás nezklame.

1. Proč právě dovolená v Itálii?

Je to jednoduché! Itálie je jako stvořená pro dovolenou. Nabízí neuvěřitelnou rozmanitost, takže si tu každý najde to své. Milovníci historie budou nadšeni z antických památek, renesančních měst a středověkých vesniček. Příznivci koupání si užijí průzračné moře a krásné pláže.

Gurmány zase potěší vyhlášená italská kuchyně plná čerstvých surovin a lahodných chutí. A pokud rádi vyrážíte do přírody, čekají na vás vysoké hory, křišťálová jezera a malebná krajina.

2. Proč je Itálie pro nás Čechy tak atraktivní?

Důvodů je hned několik. Za prvé, Itálie je relativně blízko, takže se tam snadno dostanete autem, vlakem nebo letadlem. Za druhé, Češi a Italové mají hodně společného – jsme oba národy milující dobré jídlo, víno a pohodu. A za třetí, Itálie je prostě krásná! Její atmosféra, kultura a životní styl si vás získají.

Tak co, už se těšíte? Pojďme se společně podívat, kam v Itálii vyrazit za nezapomenutelnou dovolenou!

3. Kam za italským mořem a plážemi?

Pokud toužíte po dovolené u moře, Itálie je pro vás jako stvořená! Nabízí tisíce kilometrů pobřeží omývaného průzračným mořem a lemovaného nádhernými plážemi. Ať už hledáte rušná letoviska s bohatým nočním životem, klidné zátoky ideální pro rodiny s dětmi, nebo romantické pláže s výhledem na úchvatné útesy, v Itálii si určitě vyberete.


Fotografie zachycuje nádhernou pláž v Itálii s tyrkysově modrou vodou a jemným bílým pískem. Pláž je obklopena vysokými skalními útesy, které vytvářejí dramatický kontrast k modré obloze a moři. Několik lidí se opaluje na pláži, zatímco jiní si užívají koupání v křišťálově čisté vodě. Vegetace na útesech dodává scéně přírodní krásu a klid.
Dovolená v Itálii

Nejlepší přímořská letoviska v Itálii

Riviera del Conero

Tento kousek pobřeží v regionu Marche se pyšní krásnými oblázkovými plážemi s křišťálově čistým mořem. Pláže jako Mezzavalle nebo Spiaggia delle Due Sorelle vás uchvátí svou divokou krásou a okolní přírodou.

Městečka jako Numana nebo Sirolo nabízejí kouzelnou atmosféru s úzkými uličkami, barevnými domy a výhledy na moře. Riviera del Conero je ideální pro ty, kdo hledají klidnější dovolenou s nádechem luxusu a zároveň chtějí objevovat přírodní krásy.

Lido di Jesolo

Pokud máte rády rušná letoviska s bohatým nočním životem, Lido di Jesolo u Benátek je pro vás to pravé. Můžete se těšit na 15 kilometrů dlouhou písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi. Najdete tu spoustu hotelů, apartmánů, restaurací, barů a diskoték.

Večer můžete vyrazit na procházku po promenádě, dát si drink v některém z plážových barů nebo si zatančit v klubu. Pro aktivní dovolenou je tu také aquapark Aqualandia, zábavní park Caribe Bay nebo golf.

Tropea

Toto kouzelné městečko v Kalábrii se tyčí na útesu nad nádhernou pláží s bílým pískem a tyrkysovým mořem. Pláž Spiaggia della Rotonda je jednou z nejkrásnějších v Itálii a nabízí úchvatné výhledy na skalní útvar Isola Bella.

V Tropei můžete obdivovat historické centrum s úzkými uličkami, kostely a paláci. Večer si vychutnejte romantickou atmosféru na některé z teras s výhledem na moře a ochutnejte místní specialitu – červenou cibuli Tropea.

Otranto

Přístavní město v Apulii láká na krásné historické centrum s hradem, katedrálou a malebnými uličkami. Můžete se tu projít po hradbách, navštívit archeologické muzeum nebo si dát kávu na náměstí Piazza del Popolo. Otranto má také několik pláží s jemným pískem, jako jsou Baia dei Turchi nebo Torre dell’Orso. Tyto pláže jsou obklopené skalami a borovicovými lesy, což jim dodává na atraktivitě.

San Vito Lo Capo

Oblíbené letovisko na Sicílii se pyšní dlouhou písečnou pláží s pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi. Můžete si tu pronajmout lehátka a slunečníky, zahrát si plážový volejbal nebo vyzkoušet některý z vodních sportů, jako je windsurfing, kitesurfing nebo potápění. San Vito Lo Capo má také rušné centrum s obchody, restauracemi a bary.

Italské ostrovy jako z pohádky

Itálie se může pochlubit také nádhernými ostrovy, které lákají svou jedinečnou atmosférou a přírodou.

Sardinie

Druhý největší italský ostrov nabízí úchvatné pláže s bílým pískem a tyrkysovým mořem, jako jsou Cala Brandinchi, Cala Mariolu nebo La Pelosa. Můžete tu obdivovat divokou přírodu národního parku Gennargentu, prozkoumat jeskyně Grotta di Nettuno nebo se vydat na výlet lodí podél pobřeží. Sardinie je také proslulá svou historií a kulturou – můžete tu navštívit nuraghy, starobylé kamenné věže, nebo si poslechnout tradiční sardinskou hudbu.

Sicílie

Největší italský ostrov je plný kontrastů. Můžete tu vystoupat na činnou sopku Etnu, prozkoumat antické památky v Syrakusách nebo Agrigentu, obdivovat barokní architekturu v Notu nebo Raguse, nebo si užít koupání na krásných plážích jako Mondello nebo Cefalù. Sicílie je také rájem pro gurmány – můžete tu ochutnat vynikající místní kuchyni, jako jsou arancini (smažené rýžové kuličky), pasta alla Norma (těstoviny s lilkem a ricottou) nebo cannoli (trubičky plněné sladkou ricottou).

Elba

Třetí největší italský ostrov láká na krásné pláže, jako jsou Fetovaia, Cavoli nebo Biodola, kde si můžete užít slunce a moře. Ostrov je také ideální pro pěší turistiku a cyklistiku – můžete se vydat na nejvyšší horu Monte Capanne nebo prozkoumat malebná městečka jako Portoferraio, Marciana Marina nebo Capoliveri. Na Elbě můžete navštívit také dům, kde žil Napoleon Bonaparte během svého vyhnanství.

Amalfitánské pobřeží a Cinque Terre: Perly italské riviéry

Pokud toužíte po nezapomenutelných výhledech a romantické atmosféře, vydejte se na Amalfitánské pobřeží nebo do Cinque Terre.

Amalfitánské pobřeží (Costiera Amalfitana)

Tento úsek pobřeží v Kampánii je proslulý svými barevnými městečky postavenými na útesech, úzkými klikatými silnicemi a nádhernými výhledy na moře. V Amalfi můžete navštívit katedrálu svatého Ondřeje, v Positanu si užít romantickou atmosféru na pláži Marina Grande, v Ravellu se projít po zahradách Villa Rufolo a ve Vietri sul Mare si koupit keramiku.

Cinque Terre

Pět vesniček v Ligurii – Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore – jsou propojené stezkami vedoucími podél útesů a nabízejícími dechberoucí výhledy na moře. Můžete se tu koupat na pláži Monterosso, obdivovat barevné domy ve Vernazza, vystoupat na vyhlídku v Corniglia, ochutnat místní víno Sciacchetrà v Manarola nebo se projít po Via dell’Amore mezi Manarolou a Riomaggiore.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z těchto destinací, jedno je jisté – italské moře a pláže vás okouzlí!


4. Kam za uměním, historií a pulzujícím životem? Italská města

Itálie je kolébkou evropské kultury a historie. Její města jsou plná uměleckých pokladů, architektonických skvostů a pulzujícího života. Procházka jejich uličkami je jako cesta časem, kde se snoubí antika, středověk, renesance a moderna.

Koukni...  Golfová dovolená v Beleku: Top tipy a hotely

Řím: Věčné město, kde se zastavil čas

Řím, hlavní město Itálie, je jako živoucí muzeum pod širým nebem. Na každém kroku tu narazíte na antické památky, jako je Koloseum, Forum Romanum, Pantheon nebo Fontána di Trevi.

Projděte se po Španělských schodech, navštivte Vatikán s bazilikou svatého Petra a Sixtinskou kaplí, nebo si vychutnejte atmosféru na náměstí Piazza Navona. Řím je také městem módy, designu a lahodné kuchyně. Ochutnejte pravou italskou pizzu, těstoviny nebo zmrzlinu gelato.

Florencie: Perla renesance

Florencie, hlavní město Toskánska, je synonymem pro renesanci. Projděte se po mostě Ponte Vecchio, obdivujte katedrálu Santa Maria del Fiore s Brunelleschiho kopulí, navštivte galerii Uffizi s díly Botticelliho, Michelangela nebo da Vinciho, nebo se projděte po zahradách Boboli. Florencie je také městem řemesel, jako je kožené zboží, šperky nebo papír. Ochutnejte toskánská vína a speciality, jako je bistecca alla fiorentina (steak po florentsky) nebo ribollita (zeleninová polévka).

Benátky: Město na vodě, kde se ztratíte v čase

Benátky, město na laguně, jsou jedinečným místem na světě. Projděte se po náměstí svatého Marka s bazilikou a Dóžecím palácem, projeďte se na gondole po kanálech, navštivte ostrov Murano s proslulými sklárnami, nebo si vychutnejte atmosféru na mostě Rialto. Benátky jsou také městem karnevalu, romantiky a tajemství. Ochutnejte místní speciality, jako jsou sarde in saor (marináda ze sardinek) nebo fritto misto (smažené mořské plody).

Milán: Město módy, designu a fotbalu

Milán, hlavní město Lombardie, je centrem italské módy, designu a průmyslu. Navštivte katedrálu Duomo, operu La Scala, galerii Vittorio Emanuele II nebo zámek Sforzesco. Milán je také městem fotbalu – můžete si zajít na zápas AC Milán nebo Inter Milán na stadion San Siro. Ochutnejte místní speciality, jako jsou risotto alla milanese (rizoto po milánsku) nebo cotoletta alla milanese (telecí řízek po milánsku).

Neapol: Město s duší, kde se žije naplno

Neapol, hlavní město Kampánie, je město s bouřlivou historií, živou kulturou a temperamentními obyvateli. Projděte se po historickém centru, které je zapsané na seznamu UNESCO, navštivte archeologické muzeum s nálezy z Pompejí a Herculanea, nebo se vydejte na výlet k sopce Vesuv. Neapol je také městem pizzy – ochutnejte tu pravou neapolskou pizzu, která je tenká, měkká a s okrajem nadýchaným jako obláček.

Verona: Město Romea a Julie

Verona, město v Benátsku, je proslulé jako místo, kde se odehrává Shakespearův příběh o Romeovi a Julii. Navštivte Juliin dům s balkonem, římskou arénu, kde se konají operní představení, nebo náměstí Piazza delle Erbe s trhem a fontánou Madonna Verona. Verona je také městem vína – ochutnejte místní speciality, jako jsou tortellini di Valeggio (plněné těstoviny) nebo pandoro (sladký chléb).

Pisa: Město šikmé věže

Pisa, město v Toskánsku, je známé především díky své šikmé věži, která je součástí komplexu Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků). Vyšplhejte na věž, projděte se po náměstí, navštivte katedrálu, baptisterium a hřbitov Camposanto, nebo se projděte po řece Arno. Pisa je také univerzitní město s živou atmosférou. Ochutnejte místní speciality, jako jsou cecina (tenká placka z cizrnové mouky) nebo torta co‘ bischeri (koláč s rýží a čokoládou).

Fotografie zachycuje slavnou Šikmou věž v Pise, Itálie, spolu s katedrálou Panny Marie Nanebevzaté (Duomo di Pisa). V popředí je zelený trávník, na kterém se pohybují turisté, kteří si užívají pohled na tuto ikonickou stavbu. Věž, známá svým výrazným náklonem, se tyčí vedle majestátní katedrály, která je zdobena bohatými architektonickými detaily a kupolí. Na pozadí je modrá obloha s několika mraky, což dodává scéně jasnost a živost. Celkově fotografie představuje jedno z nejznámějších turistických míst v Itálii, které láká návštěvníky z celého světa.
Šikmá věž v Pise, Itálie

Bologna: Město červených střech a dobrého jídla

Bologna, hlavní město Emilie-Romagny, je proslulá svou univerzitou, středověkými věžemi, podloubími a vynikající kuchyní. Projděte se po náměstí Piazza Maggiore s bazilikou svatého Petronia, navštivte archeologické muzeum, ochutnejte místní speciality, jako jsou tortellini in brodo (plněné těstoviny ve vývaru) nebo mortadella (salám), nebo se vydejte na výlet do nedaleké Modeny, která je proslulá svým octem balsamico.

Ať už se rozhodnete pro kterékoli z těchto měst, jedno je jisté – italská města vás okouzlí svou historií, uměním a atmosférou.

A co takhle se teď vydat do hor a k jezerům?


5. Kam za alpskými velikány a křišťálovými jezery? Italské hory a jezera

Itálie není jen zemí moře a pláží, ale také zemí majestátních hor a křišťálových jezer. Pokud toužíte po aktivní dovolené v přírodě, italské hory a jezera jsou pro vás ideální destinací. Můžete se tu vydat na túry, projížďky na kole, plavání, jízdu na koni nebo si jen tak užívat čerstvého vzduchu a nádherných výhledů.

Dolomity: Horský ráj zapsaný na seznamu UNESCO

Dolomity, horské pásmo v severní Itálii, jsou proslulé svými impozantními vrcholy, strmými skalními stěnami, zelenými údolími a křišťálově čistými jezery. Jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízejí nekonečné možnosti pro pěší turistiku, horolezectví, cyklistiku, lyžování a další outdoorové aktivity.

Můžete se vydat na túru k některému z ikonických vrcholů, jako jsou Tre Cime di Lavaredo, Marmolada nebo Sassolungo. Prozkoumejte malebná údolí Val Gardena, Val di Fassa nebo Val Badia, kde najdete tradiční horské vesničky s dřevěnými domy a kostely.

Navštivte některé z krásných jezer, jako je Lago di Braies, Lago di Carezza nebo Lago di Misurina. V zimě si užijete lyžování na skvěle upravených sjezdovkách nebo běžkování na malebných trasách.

Lago di Garda: Největší italské jezero s romantickými městečky

Lago di Garda, největší italské jezero, leží na hranici mezi Lombardií, Benátskem a Trentinem-Alto Adige. Je obklopené horami, vinicemi a olivovými háji a nabízí úchvatné scenérie. Můžete se tu projet na lodi, vykoupat se v průzračném jezeře, projet se na kole po cyklostezce Garda by Bike, nebo navštívit některé z malebných městeček na jeho březích.

Sirmione, městečko na poloostrově, láká na Scaligerův hrad, termální lázně a Grotte di Catullo, pozůstatky římské vily. Desenzano del Garda, největší město na jezeře, nabízí historické centrum, přístav a pláže. Riva del Garda, městečko na severním konci jezera, je oblíbené mezi milovníky windsurfingu a plachtění. Malcesine, městečko na východním břehu, láká na hrad Castello Scaligero a lanovku na Monte Baldo. Limone sul Garda, městečko na západním břehu, je proslulé svými citronovými háji.

Lago Maggiore: Jezero s ostrovy a botanickými zahradami

Lago Maggiore, druhé největší italské jezero, leží na hranici mezi Lombardií a Piemontem a zasahuje i do Švýcarska. Je známé svými ostrovy, botanickými zahradami a krásnými vilami. Můžete se tu projet na lodi, navštívit ostrovy Borromejské, kde najdete paláce, zahrady a zoologickou zahradu, nebo si užít výhledy z vrcholu Mottarone.

Stresa, nejznámější letovisko na jezeře, nabízí elegantní hotely, restaurace a obchody. Arona, město na jižním konci jezera, láká na sochu svatého Karla Boromejského, která je vysoká 35 metrů. Verbania, město na západním břehu, je proslulé svými botanickými zahradami Villa Taranto. Cannobio, městečko na severním konci jezera, má zachovalé historické centrum a pláž.

Lago di Como: Jezero s elegantními vilami a horskými scenériemi

Lago di Como, třetí největší italské jezero, je proslulé svými elegantními vilami, bujnou vegetací a dramatickými horskými scenériemi. Můžete se tu projet na lodi, navštívit vily Carlotta nebo Balbianello, které se objevily v několika filmech, nebo si užít výhledy z vrcholu Brunate.

Koukni...  Objevte kouzlo Korsiky: Průvodce pro rodinnou dovolenou autem

Como, největší město na jezeře, nabízí historické centrum s katedrálou, náměstím Piazza Cavour a lanovkou na Brunate. Bellagio, městečko na špičce poloostrova, je považováno za perlu jezera a láká na své úzké uličky, barevné domy a zahrady.

Varenna, městečko na východním břehu, nabízí romantickou atmosféru a krásné výhledy na jezero. Menaggio, městečko na západním břehu, je oblíbené mezi milovníky golfu a vodních sportů.

Ať už se rozhodnete pro kterékoli z těchto míst, jedno je jisté – italské hory a jezera vás okouzlí svou krásou a rozmanitostí.

Fischer.cz

6. Toskánsko a italský venkov: Kam za romantikou, vínem a historií?

Pokud toužíte po klidnější dovolené v srdci italské krajiny, Toskánsko a další oblasti italského venkova jsou pro vás ideální volbou. Zdejší krajina je jako vystřižená z pohlednice – zvlněné kopce, vinice, olivové háje, cypřiše a malebné vesničky vás okouzlí svou krásou a atmosférou.

Můžete se tu ubytovat v tradičním statku (agriturismo), ochutnávat místní vína a speciality, objevovat historická města a vesničky, nebo si jen tak užívat klidu a pohody.

Toskánsko: Krajina jako z pohádky

Toskánsko je jedním z nejkrásnějších regionů Itálie. Jeho krajina je proslulá svými zvlněnými kopci, vinicemi, cypřiši a středověkými městečky.

Můžete se tu vydat na projížďku po romantické silnici Chiantigiana, která vede mezi vinicemi a olivovými háji, navštívit historická města jako Florencie, Siena, Pisa nebo Lucca, nebo si užít relaxaci v některém z termálních lázní.

Chianti

Oblast Chianti je proslulá svými červenými víny, jako je Chianti Classico, Chianti Riserva nebo Chianti Superiore. Můžete tu navštívit některé z vinařství, ochutnat vína a dozvědět se více o jejich výrobě.

Oblast Chianti je také plná malebných vesniček, jako jsou Greve in Chianti, Castellina in Chianti nebo Radda in Chianti, kde můžete obdivovat středověkou architekturu a ochutnat místní speciality.

Val d’Orcia

Údolí Val d’Orcia je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a je považováno za jednu z nejkrásnějších krajin Itálie. Jeho ikonickými scenériemi jsou zvlněné kopce, cypřiše, osamělé farmářské usedlosti a středověká městečka. Mezi nejkrásnější místa patří Pienza, Montalcino, San Quirico d’Orcia nebo Bagno Vignoni. Pienza je proslulá svým sýrem pecorino, Montalcino svým vínem Brunello di Montalcino a Bagno Vignoni svými termálními lázněmi.

Agriturismo

Pokud chcete zažít autentickou toskánskou atmosféru, ubytujte se v agriturismo, což je tradiční statek, kde se můžete seznámit se životem na venkově, ochutnat domácí produkty a užít si klidu a pohody. Mnoho agriturismo nabízí také kurzy vaření, degustace vín nebo projížďky na koni.

Další oblasti italského venkova

Kromě Toskánska najdete v Itálii i další krásné oblasti venkova, které stojí za návštěvu.

 • Umbrie: Tento region je známý jako „zelené srdce Itálie“ a nabízí krásnou přírodu, historická města jako Perugia, Assisi nebo Orvieto, a vynikající kuchyni.
 • Le Marche: Tento region na pobřeží Jaderského moře láká na krásné pláže, hory, historická města jako Urbino nebo Ascoli Piceno, a vynikající vína.
 • Abruzzo: Tento region v centrální Itálii je proslulý svými národními parky, horami, středověkými vesničkami a tradiční kuchyní.
 • Puglia: Tento region na jihu Itálie láká na krásné pláže, barokní města jako Lecce nebo Ostuni, a unikátní stavby zvané trulli.

7. Itálie s dětmi: Zábava pro celou rodinu

Itálie je skvělou destinací pro rodinnou dovolenou. Nabízí spoustu atrakcí a aktivit, které zabaví děti i dospělé. Můžete si užít zábavu v aquaparcích a zábavních parcích, objevovat historická města a památky, nebo si jen tak hrát na pláži a koupat se v moři.

Zábavní parky v Itálii

Gardaland

Největší a nejznámější zábavní park v Itálii se nachází u jezera Lago di Garda a nabízí desítky atrakcí pro všechny věkové kategorie. Můžete se tu svézt na horských drahách, projet se na vodních atrakcích, navštívit akvárium Sea Life nebo se podívat na představení s delfíny.

Mirabilandia

Druhý největší zábavní park v Itálii se nachází u města Ravenna a nabízí také spoustu atrakcí, včetně nejvyšší horské dráhy v Evropě – iSpeed. V parku najdete také vodní atrakce, show s kaskadéry a dětské zóny.

Italia in Miniatura

Tento park v Rimini nabízí modely nejznámějších italských památek v měřítku 1:25 až 1:50. Děti si tu mohou prohlédnout Koloseum, šikmou věž v Pise, baziliku svatého Petra a mnoho dalších.

Pláže vhodné pro děti

V Itálii najdete spoustu pláží, které jsou ideální pro rodiny s dětmi. Tyto pláže mají obvykle pozvolný vstup do moře, jemný písek a dostatek stínu. Mnoho z nich nabízí také dětská hřiště, animační programy a další aktivity pro děti.

Mezi nejznámější pláže vhodné pro děti patří:

 • Lido di Jesolo: Tato pláž u Benátek je proslulá svým jemným pískem, pozvolným vstupem do moře a spoustou dětských hřišť a atrakcí.
 • Bibione: Tato pláž v regionu Veneto je také velmi oblíbená mezi rodinami s dětmi. Nabízí širokou písečnou pláž, klidné moře a spoustu sportovních a zábavních aktivit.
 • Caorle: Tato pláž v regionu Veneto je známá svými barevnými domy, úzkými uličkami a krásnou promenádou. Pláž je vhodná pro děti a nabízí také spoustu zábavy.
 • Bellaria Igea Marina: Tato pláž v regionu Emilia-Romagna je ideální pro rodiny s malými dětmi. Nabízí klidné moře, mělkou vodu a spoustu dětských hřišť.
 • Vieste: Tato pláž v Apulii je obklopena krásnou přírodou a nabízí křišťálově čisté moře. Je vhodná pro děti a nabízí také spoustu vodních sportů.

Aktivity pro děti

Kromě zábavních parků a pláží nabízí Itálie také spoustu dalších aktivit, které zabaví děti.

 • Návštěva historických měst: Děti mohou objevovat historii a kulturu Itálie návštěvou některého z historických měst, jako je Řím, Florencie, Benátky nebo Neapol. Mohou si prohlédnout Koloseum, šikmou věž v Pise, Dóžecí palác nebo Pompeje.
 • Výlety do přírody: Itálie nabízí krásnou přírodu, kterou můžete s dětmi objevovat. Můžete se vydat na túru do hor, projížďku na kole kolem jezera nebo procházku v lese.
 • Návštěva zoologické zahrady nebo akvária: V Itálii najdete několik zoologických zahrad a akvárií, kde se děti mohou seznámit s různými druhy zvířat.
 • Kurzy vaření: Mnoho italských měst nabízí kurzy vaření pro děti, kde se mohou naučit připravovat tradiční italská jídla.

Itálie je zemí, která má co nabídnout každému, včetně rodin s dětmi. Svou rozmanitostí, krásou a bohatou historií si získá srdce každého cestovatele.

A teď, když už víme, kam vyrazit za mořem, za památkami, do hor, na venkov a za zábavou s dětmi, pojďme se podívat na praktické informace, které se vám budou hodit při plánování vaší italské dovolené.


8. Praktické informace pro vaši italskou dovolenou

Plánujete dovolenou v Itálii a nevíte, kdy je nejlepší čas vyrazit, jak se tam dostat, co si sbalit nebo na co si dát pozor? Nebojte se, jsem tu, abych vám poradila a pomohla vám naplánovat nezapomenutelný výlet!

Koukni...  Můj Dekáč - můj ráj! Co v Decathlonu kupuju?

Kdy vyrazit do Itálie?

Itálie je krásná po celý rok, ale každé období má své kouzlo.

Jaro (březen–květen): Ideální čas pro návštěvu měst a památek. Teploty jsou příjemné, příroda se probouzí k životu a všude kvetou květiny.

Léto (červen–srpen): Hlavní sezóna, kdy jsou pláže plné turistů a teploty mohou být vysoké. Pokud toužíte po koupání a lenošení na pláži, je to pro vás ideální čas, ale počítejte s vyššími cenami a větším množstvím lidí.

Podzim (září–listopad): Podobně jako jaro je podzim skvělým obdobím pro návštěvu měst a památek. Teploty jsou mírnější, příroda se barví do zlatavých odstínů a vinice lákají na sklizeň hroznů.

Zima (prosinec–únor): Ideální čas pro lyžování v Dolomitech nebo návštěvu vánočních trhů. Teploty jsou nižší, ale atmosféra je kouzelná.

Jak se dostat do Itálie?

Do Itálie se můžete dostat několika způsoby:

Letadlem: Nejrychlejší způsob, jak se dostat do Itálie, je letecky. Z Prahy létají přímé lety do Říma, Milána, Benátek, Neapole a dalších měst. Let trvá přibližně 2 hodiny.

Autem: Cesta autem je sice delší, ale nabízí větší flexibilitu a možnost poznat více míst po cestě. Z Prahy do Itálie je to přibližně 1000 km. Počítejte s tím, že v Itálii se platí mýtné na dálnicích.

Vlakem: Cesta vlakem je pohodlná a ekologická, ale může být dražší než cesta autem. Z Prahy do Itálie jezdí přímé vlaky do Benátek, Milána a Říma. Cesta trvá přibližně 12-16 hodin.

Autobusem: Cesta autobusem je nejlevnější variantou, ale také nejdelší a nejméně pohodlná. Z Prahy do Itálie jezdí autobusy do několika měst, ale cesta trvá přibližně 20-24 hodin.

Víza, měna a jazyk

Víza: Občané České republiky nepotřebují pro vstup do Itálie víza, stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

Měna: V Itálii se platí eurem (EUR). Je dobré mít s sebou hotovost, protože ne všude přijímají karty.

Jazyk: Úředním jazykem je italština, ale ve větších městech a turistických oblastech se domluvíte anglicky. Pokud se naučíte pár základních italských frází, místní to určitě ocení.

Bezpečnost v Itálii

Itálie je obecně bezpečná země, ale jako všude jinde i tady je třeba dbát na základní bezpečnostní opatření. Nenechávejte cenné věci bez dozoru, dávejte si pozor na kapsáře a buďte obezřetní v noci. Pokud se chystáte do hor, nezapomeňte na vhodnou výbavu a informujte se o aktuálních podmínkách.

Co si sbalit sebou na cestu?

Při balení zavazadla se řiďte především počasím a typem dovolené, kterou plánujete. Obecně platí, že byste si měli sbalit:

 • Pohodlné oblečení a obuv: V Itálii se hodně chodí, takže je důležité mít pohodlné boty. Nezapomeňte také na plavky, pokud se chystáte k moři.
 • Sluneční brýle, opalovací krém a pokrývku hlavy: Italské slunce je silné, takže je důležité se chránit.
 • Pláštěnku nebo deštník: Počasí v Itálii může být proměnlivé, takže je dobré být připraven na déšť.
 • Repelent proti komárům: V letních měsících mohou být komáři nepříjemní, zejména u vody.
 • Léky a základní zdravotnický materiál: Je dobré mít s sebou léky, které pravidelně užíváte, a základní zdravotnický materiál, jako jsou náplasti, obvazy nebo dezinfekce.
 • Cestovní adaptér: V Itálii se používají zásuvky typu F, takže je dobré mít s sebou adaptér, pokud máte jiné zásuvky.
EXIMTOURS
EximTours.cz

Další tipy pro vaši dovolenou v Itálii

 • Kupte si jízdenku na vlak nebo autobus online: Pokud plánujete cestovat po Itálii vlakem nebo autobusem, je dobré si jízdenku koupit online předem. Ušetříte tím čas a peníze.
 • Naučte se pár základních italských frází: Místní to určitě ocení a pomůže vám to při komunikaci.
 • Ochutnejte místní speciality: Italská kuchyně je proslulá po celém světě, takže si nenechte ujít příležitost ochutnat místní speciality.
 • Užívejte si atmosféru: Itálie je zemí s bohatou historií a kulturou, takže si užívejte její atmosféru a nechte se unést jejím kouzlem.

9. Závěr: Itálie – země, která si vás získá

Tak co, už jste se rozhodli, kam v Itálii vyrazíte na dovolenou? Ať už toužíte po lenošení na pláži, objevování historických skvostů, ochutnávání místních specialit nebo dobrodružství v horách, Itálie vám splní všechna vaše přání.

Tato země je plná kontrastů, ale zároveň má svůj jedinečný šarm, který si vás získá. Je to země vášnivého temperamentu, lahodné kuchyně, bohaté historie a nádherné přírody. Je to země, kde se budete cítit jako doma, ať už jste kdekoli.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z mnoha italských destinací, jedno je jisté – vaše dovolená bude nezapomenutelná! Itálie je země, která se vám vryje do srdce a kam se budete chtít vždy vracet.

Tak neváhejte a vydejte se za italským sluncem, mořem, památkami, horami, vínem a pohostinností. Itálie na vás čeká!

Nejčastější dotazy

Potřebuji do Itálie víza?

Ne, občané České republiky nepotřebují pro vstup do Itálie víza. Stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

Jaká je nejlepší doba pro návštěvu Itálie?

Itálie je krásná po celý rok, ale nejvhodnější doba závisí na vašich preferencích. Jaro a podzim jsou ideální pro poznávání měst a památek, léto pro koupání a plážovou dovolenou a zima pro lyžování a návštěvu vánočních trhů.

Jak se nejlépe dostanu do Itálie?

Do Itálie se můžete dostat letadlem, autem, vlakem nebo autobusem. Nejrychlejší je letadlo, nejflexibilnější auto a nejlevnější autobus.

Jak drahá je dovolená v Itálii?

Cena dovolené v Itálii závisí na mnoha faktorech, jako je typ ubytování, stravování, doprava a aktivity. Obecně platí, že Itálie není nejlevnější země, ale dá se tu najít i cenově dostupné ubytování a stravování.

Jaká je italská kuchyně?

Italská kuchyně je proslulá po celém světě svou jednoduchostí, čerstvostí a kvalitou surovin. Mezi nejznámější italská jídla patří pizza, těstoviny, risotto, zmrzlina gelato, tiramisu a mnoho dalších.

Je v Itálii bezpečno?

Itálie je obecně bezpečná země, ale jako všude jinde i tady je třeba dbát na základní bezpečnostní opatření. Nenechávejte cenné věci bez dozoru, dávejte si pozor na kapsáře a buďte obezřetní v noci.

Jak se domluvím v Itálii?

Úředním jazykem je italština, ale ve větších městech a turistických oblastech se domluvíte anglicky. Pokud se naučíte pár základních italských frází, místní to určitě ocení.

Jaká je doprava v Itálii?

V Itálii je dobře rozvinutá síť veřejné dopravy, včetně vlaků, autobusů a tramvají. Ve větších městech můžete využít také metro. Pokud chcete mít větší flexibilitu, můžete si pronajmout auto.

Co si mám sbalit na dovolenou do Itálie?

Při balení zavazadla se řiďte především počasím a typem dovolené, kterou plánujete. Obecně platí, že byste si měli sbalit pohodlné oblečení a obuv, plavky, sluneční brýle, opalovací krém, pokrývku hlavy, pláštěnku nebo deštník, repelent proti komárům a léky.

Jaké jsou nejlepší suvenýry z Itálie?

Z Itálie si můžete přivézt spoustu krásných suvenýrů, jako jsou kožené výrobky, šperky, keramika, sklo, víno, olivový olej, sýry, sušené maso nebo tradiční italské sladkosti.

EXIMTOURS
EximTours.cz

Dovolená v Itálii – Hodnocení a zkušenosti

0,0
Vynikající0%
Velmi dobré0%
Průměrné0%
Špatné0%
Hrozné0%

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem či zkušeností