Když jsem byl mladší, nikdy jsem nepřemýšlel o bezpečnosti internetu. Pokud byla někde dostupná veřejná WiFi, připojil jsem se k ní bez váhání. Zdarma? Jasně! Proč platit za data, když je k dispozici volná WiFi, že? Jenže postupem času jsem si začal uvědomovat, že tohle jednoduché a lákavé připojení může mít velmi temnou stránku.

Co je veřejná WiFi a proč je nebezpečná?

Veřejné Wifi sítě jsou dostupné na mnoha místech, jako jsou kavárny, restaurace, letiště, hotely nebo nákupní centra. Jsou jich tisíce a tisíce všude… Vypadá to skvěle – můžeme surfovat po internetu, aniž bychom platili za mobilní data. Ale to, co si mnozí neuvědomují, je, že tyto sítě jsou často nechráněné a přístupné pro kohokoliv. Kdokoli se může k těmto sítím připojit a teoreticky se dostat k našim datům.

Fotografie zachycuje obrazovku mobilního telefonu, na které jsou zobrazeny dostupné WiFi sítě v nastavení. Vidíme několik různých sítí, mezi nimi například „MujO2Internet_62BA...“ (zabezpečená), „welcome@kaufland“ (veřejná) a „WLAN_Markt“. U sítě „welcome@kaufland“ je ikona ukazující na ni prstem, naznačující, že se jedná o síť, kterou si uživatel může vybrat. V horní části obrazovky je vidět zapnutý přepínač WiFi. Texty jsou v češtině, což naznačuje, že se telefon nachází v prostředí, kde je český jazyk hlavním komunikačním jazykem.
Veřejné wifi jsou všude kolem nás, pozor na to!

Nebezpečí veřejných WiFi sítí

1. Man-in-the-Middle útoky (MitM)

Jedním z nejběžnějších a nejnebezpečnějších útoků, které mohou nastat na veřejné Wifi, je MitM útok. Útočník se může „vložit“ mezi vás a server, ke kterému se připojujete. Může zachytit, manipulovat a sledovat všechny informace, které si mezi sebou vyměňujete. To znamená, že pokud se přihlašujete do internetového bankovnictví, vaše přihlašovací údaje mohou být odcizeny.

2. Nešifrované WiFi sítě

Mnoho veřejných Wifi sítí nepoužívá šifrování. To znamená, že jakákoliv data, která odesíláte nebo přijímáte, mohou být snadno přečtena ostatními, kteří jsou ve stejné síti. Je to jako posílat pohlednice – každý, kdo je na cestě vidí, co je na nich napsáno.

Koukni...  Hobo: Tough Life na Playstation 5

3. Falešné WiFi sítě

Útočníci mohou nastavit své vlastní falešné Wifi sítě, které vypadají jako legitimní veřejné sítě. Jakmile se k této falešné síti připojíte, útočník může sledovat veškerý váš provoz a odcizit vaše údaje.

Jak se chránit když chci být na veřejné WiFi?

Tady přichází na řadu VPN (Virtuální privátní síť). Bez VPN bych se k veřejné Wifi nikdy nepřipojil. Použití VPN na mobilu, počítači nebo tabletu je zásadní pro ochranu vašich dat. VPN šifruje váš internetový provoz a skrývá vaši IP adresu, čímž zajišťuje, že vaše data jsou chráněna před zvědavými očima.

Co je to VPN a jak funguje?

VPN je služba, která vám umožní bezpečně připojit se k internetu přes šifrovaný tunel. Když používáte VPN, vaše data jsou šifrována ještě před tím, než opustí vaše zařízení. To znamená, že i když by někdo zachytil váš internetový provoz, nebude schopen jej přečíst.

Výhody používání VPN

Zabezpečení: VPN šifruje vaše data, což znamená, že i když někdo zachytí váš internetový provoz, nebude schopen jej přečíst. To je klíčové, pokud používáte veřejné Wifi sítě.

Ochrana soukromí: VPN skrývá vaši IP adresu, což znamená, že vaše online aktivity jsou anonymní. Vaše skutečná IP adresa je nahrazena IP adresou serveru VPN, což ztěžuje sledování vašich online aktivit.

Přístup k omezenému obsahu: Některé webové stránky a služby jsou omezeny podle geografické polohy například pokud chcete koukat na různé streamovací platformy jako je O2TV, VOYO, Disney+, MAX, iVysilani od CT či Netflix atd. Použitím VPN můžete změnit svou virtuální polohu a získat přístup k obsahu, který by jinak nebyl dostupný.

Ochrana před sledováním: Téměř každá webová stránka nebo online služba sleduje vaše online aktivity za účelem cílené reklamy. Použitím VPN můžete zabránit těmto sledovacím technologiím v přístupu k vašim datům.

Moje osobní zkušenost s VPNkami

Doma používáme NordVPN a v práci Surfshark, na toto téma jsem zde psal již mnoho článků. Tyto služby nám poskytují klid a jistotu, že všechna naše data jsou chráněna, ať už pracujeme z domova, nebo jsme kdekoli na cestách. Bez ohledu na to, kde se nacházím, nikdy se nepřipojím k veřejné WiFi bez aktivní VPN! Nejde jen o ochranu mých osobních údajů, ale také o ochranu pracovních dat a hlavně citlivých informací. Tyto 2 VPN používáme více než 3 roky, takže je mohu v klidu doporučit.

Jak vybrat správnou VPN?

Na trhu je mnoho VPN služeb, ale ne všechny jsou stejné. Při výběru VPN je důležité zvážit několik faktorů:

Koukni...  Kariéra CEO: Jak to chodí na vrcholu firmy

Šifrování: Ujistěte se, že VPN používá silné šifrování, jako je AES-256.

Rychlost: Některé VPN mohou zpomalit váš internet. Hledejte VPN, která nabízí vysokou rychlost připojení.

Servery: Čím více serverů má VPN, tím lepší bude vaše připojení. To je obzvláště důležité, pokud chcete přistupovat k obsahu z různých geografických oblastí.

Cena: Zvažte, kolik jste ochotni za VPN platit. Existují bezplatné VPN služby, ale ty často nabízejí omezené funkce a mohou být méně bezpečné.

Podpora zařízení: Ujistěte se, že VPN podporuje všechna vaše zařízení – mobilní telefony, počítače, tablety atd. 99% VPN služeb podporuje v dnešní době téměř všechny platformy od iOS po Windows, Linux atd.

Jak nastavit VPN?

Nastavení VPN je obvykle velmi jednoduché. Většina VPN poskytovatelů nabízí aplikace pro různé platformy, které můžete snadno stáhnout a nainstalovat. Po instalaci aplikace stačí zadat přihlašovací údaje a připojit se k požadovanému serveru.

Nastavení VPN na mobilu

 1. Stáhněte si aplikaci VPN z obchodu s aplikacemi (např. Google Play, App Store).
 2. Otevřete aplikaci dané VPN služby a přihlaste se svými přihlašovacími údaji.
 3. Vyberte server z dané země, kterou preferujete a připojte se.

Nastavení VPN na počítači

 1. Stáhněte si aplikaci VPN z webových stránek poskytovatele.
 2. Nainstalujte aplikaci a přihlaste se.
 3. Vyberte server v dané lokalitě co chcete a připojte se.

Jak bezpečněji používat veřejnou Wifi?

 1. Nezbytnost VPNNikdy se nepřipojujte k veřejné Wifi bez VPN. VPN šifruje vaše data a chrání vás před potenciálními útoky. Je to základní ochrana, kterou byste měli vždy mít aktivní.
 2. Deaktivujte automatické připojování – Zamezte automatickému připojování k neznámým sítím. Mnohá zařízení se automaticky připojují k dostupným Wifi sítím, což může být nebezpečné. Ručně se připojujte pouze k důvěryhodným sítím.
 3. Preferujte HTTPSVždy kontrolujte, zda navštěvované weby používají HTTPS. Toto šifrování zajišťuje, že vaše komunikace s webovou stránkou je zabezpečená a chráněná před odposlechem.
 4. Vyhněte se citlivým úkonůmNa veřejné Wifi neprovádějte citlivé operace. Nepřihlašujte se do internetového bankovnictví ani do jiných citlivých účtů. Tato opatření minimalizují riziko odcizení vašich dat.
 5. Pravidelné aktualizaceUdržujte svůj systém a aplikace aktuální. Aktualizace často obsahují bezpečnostní záplaty, které vás chrání před novými hrozbami. Pravidelně kontrolujte a instalujte dostupné aktualizace.
 6. Firewall a antivirová ochranaMějte aktivovaný firewall a spolehlivý antivirový software. Tyto nástroje poskytují další vrstvu ochrany před malwarem a dalšími bezpečnostními hrozbami.

Závěr

Používání veřejné Wifi bez VPN je jako nechávat své dveře odemčené a doufat, že nikdo nevstoupí. V dnešní digitální době, kdy jsou naše data cennější než kdy jindy, je nezbytné chránit své online aktivity.

Koukni...  Historie internetu a vývoj rychlosti v Česku

NordVPN a Surfshark mi poskytují klid, že moje data jsou v bezpečí, ať už jsem kdekoli. Nikdy nepodceňujte důležitost VPN – je to investice do vašeho digitálního zabezpečení a především klidu.

PS: Například portál Kybertest.cz také varuje před používáním veřejných WiFi sítí, které často mají slabé zabezpečení a mohou být snadno zneužity podvodníky k získání citlivých údajů. Doporučuje, aby uživatelé byli obezřetní při připojování k těmto sítím, zejména aby nevstupovali do internetového bankovnictví nebo nezadávali citlivé údaje.

Portál také radí, jak rozpoznat podezřelé WiFi sítě a jak se chránit, například používáním VPN nebo vyhýbáním se automatickému připojování k neznámým sítím!


Vaše komentáře

Vykradený dropbox

07/07/2024

Nezbývá mi než souhlasit, už nikdy na veřejnou wifinu. Připojil jsem se na Chodově a druhý den zavirovaný laptop a k tomu ukradená data z dropboxu 🙁 Dnes už také vím, že VPN je nutnost, škoda, že to nebylo tenkrát 🙁

Avatar for Robert Medský
Robert Medský

Přispějte svým komentářem