Pablo Emilio Escobar Gaviria, jehož jméno je neodmyslitelně spojeno s obdobím narkotického násilí v Kolumbii, žil životem, který překračoval hranice obyčejného existence. Narodil se 1. prosince 1949 v malém městě Rionegro, ale jeho odkaz byl zapsán do dějin v krveprolití a násilí, které charakterizovaly Medellín 80. a 90. let 20. století.

V této chvíli bych vám rád přiblížil nejen Escobarovu cestu k moci, ale také prozkoumal jeho osobní život, který byl stejně fascinující jako jeho kriminální kariéra.

Ze skromných začátků k ovládání drogového impéria

Pablo Escobar začínal jako drobný zločinec, jehož ambice ho rychle katapultovaly do čela jednoho z největších drogových kartelů světa. Založení Medellínského kartelu byl jen začátek jeho cesty k monopolizaci kokainového obchodu do Spojených států. V té době se jeho jmění odhadovalo na neuvěřitelných 30 miliard dolarů, což by dnes odpovídalo přibližně 70 miliardám.

Escobarova metoda spojovala nekompromisní násilí s nečekanou štědrostí vůči chudým, čímž si získal jak obávanost, tak i určitou míru lidové podpory.

Pablo Emilio Escobar Gaviria

Rodinný muž s temným tajemstvím

Escobarův osobní život byl stejně komplikovaný jako jeho kriminální činy. Svoji budoucí ženu Marii Victorii Henao si vzal v roce 1976, kdy jí bylo pouhých patnáct let. Spolu měli dvě děti, Juana Pabla a Manuelu.

Koukni...  Československo 1980: Rok mého narození

Navzdory svým veřejným závazkům k rodině měl Pablo Escobar řadu mimomanželských afér, včetně vztahů s nezletilými dívkami. Jeho domácí život ukazuje na protiklady, které definovaly Escobarovu osobnost: milující otec a manžel na jedné straně a bezohledný zločinec na straně druhé.

Koníčky a zájmy mimo obchod

Pablo Escobar si kromě svého kriminálního podnikání našel čas i na řadu koníčků a zájmů. Fotbal byl jeho vášní, vlastnil soukromou zoo a nezištně investoval do komunitních projektů, které zahrnovaly stavbu domů, fotbalových hřišť a veřejných zařízení. Tyto aktivity mu paradoxně vynesly určitou popularitu mezi chudými vrstvami kolumbijské společnosti.

Fakta o Pablo Escobarovi

Začínal s drobnými zločiny

Před vstupem do drogového obchodu se Escobar věnoval kriminálním aktivitám, jako byl prodej ukradených náhrobních kamenů a aut.

Obrovské výdělky

Na vrcholu svého působení jeho kartel z Medellínu vydělával odhadem 420 až 490 milionů dolarů týdně, což činí téměř 22 miliard dolarů ročně.

Forbes

Escobar se v roce 1987 dostal na seznam Forbesu mezinárodních miliardářů a setrval na něm až do své smrti v roce 1993. V roce 1989 byl uveden jako sedmý nejbohatší muž na světě.

Kontrola nad kokainovým trhem

Koncem 80. let jeho kartel kontroloval 80 % celosvětového kokainového trhu.

Obrovské množství kokainu

Jeho syndikát byl zodpovědný za pašování přibližně 15 tun kokainu do USA denně.

Vliv na americký drogový trh

Jeho vliv na americký drogový trh byl tak rozsáhlý, že čtyři z pěti Američanů užívajících kokain konzumovali Escobarův kokain.

Skladování bohatství

V určitém okamžiku začal své obrovské bohatství ukrývat ve výkopech na farmářských polích a v rozpadajících se skladech. Podle jeho účetního a bratra „Pablo vydělával tolik, že každý rok jsme odepsali 10 % peněz, protože je snědli potkani ve skladech nebo byly poškozeny vodou nebo ztraceny“.

Palení peněz kvůli teplu

Jeho syn uvedl, že jeho otec jednou spálil 2 miliony dolarů, aby udržel teplotu pro svou dceru a rodinu, zatímco byli na útěku.

Koukni...  Evoluce a historie horských kol od A do Z

Gumičky na peníze

Kartel utratil odhadem 2 500 dolarů měsíčně za gumičky potřebné k držení obrovských svazků bankovek pohromadě.

Pablo Escobar – Robin Hood mezi chudými

I přes svou brutalitu se Pablo Escobar těšil značné popularitě mezi chudými, protože často distribuoval peníze prostřednictvím bytových projektů a dalších občanských zařízení. Byl přezdíván „Robin Hood.

Nenormální kapitulace

Po několikaleté válce s vládou se nakonec rozhodl kapitulovat. Ale nešlo o normální kapitulaci. Dohodl se s kolumbijskou vládou, že přestane s masovými bombardováními na kolumbijských ulicích a kapituluje, ale na oplátku bude ve věznici vlastním sebeřízeným vězením obklopen svými sicarios a bez zásahu státních úředníků. Vězení, které se stalo známé jako „la catedral“ (katedrála), bylo vybaveno kasinem, nočním klubem a dokonce i lázněmi.

Zabíjení vládních úředníků

Byl zodpovědný za smrt asi 4000 vládních úředníků, včetně odhadem 200 soudců, 1000 policistů, novinářů a dalších, kteří mu stáli v cestě po jeho první nabídce úplatku.

Pokrytí státního dluhu

V drzém pokusu změnit zákony o vydávání v Kolumbii nabídl Escobar zaplatit mezinárodní dluh Kolumbie, který byl v té době odhadován na téměř 10 miliard dolarů.

Learjet pro přepravu hotovosti

Během vrcholu jeho exportů Escobar a jeho kartel narazili na vzácný problém s tokem peněz. Zisky z exportu kokainu byly tak obrovské, že se stal problém s množstvím hotovosti, které nyní museli pašovat zpět do Kolumbie. Aby tento problém vyřešil, koupil Learjet právě pro svou hotovost.

Ponorky pro pašování kokainu

Escobarův obchod byl tak obrovský, že kromě letadel, helikoptér, aut, náklaďáků a lodí si dokonce koupil dvě ponorky pro pašování kokainu do USA.

Pablo Escobar a strach z vydání

Největší obavou Pabla Escobara bylo vydání. Za žádnou cenu nechtěl strávit ani jeden den svého života ve vězení ve Spojených státech.

Koukni...  Cena za zábavu: Kolik platíme za streaming?

Největší jednorázový kokainový zásilka

Největší jednorázová zásilka kokainu, kterou Escobar kdy do Spojených států poslal, vážila úžasných 23 000 kilo.

Vstup do politiky

Escobar využil svého mimořádného bohatství, moci a popularity k tomu, aby byl zvolen do kolumbijského kongresu. Obecně se věří, že hlavním důvodem jeho směřování k politice byl strach z vydání.

Pašování kokainu v podvozku letadel

Pablo Escobar prý pašoval kokain v podvozku a pneumatikách letadel. Aby bezpečně vyvezl kokain, vymyslel mnoho různých způsobů včetně tohoto. V závislosti na množství, které piloti převezli, mohli vydělat až 500 000 dolarů denně.

Plata o plomo

Pracoval na implementaci účinné, nevyhnutelné politiky pro zacházení s orgány činnými v trestním řízení a vládou, označované jako „plata o plomo“ (stříbro nebo olovo). Údajně byl zodpovědný za vraždu kolumbijského prezidentského kandidáta Luise Galána, který byl favoritem na kolumbijské prezidentské volby v roce 1990, a také za bombardování letu Avianca Flight 203 a bombardování budovy DAS v Bogotě v roce 1989.

Odkaz Pabla Escobara stále přetrvává

Po Escobarově smrti v roce 1993 se jeho majetek stal předmětem právního boje, který nakonec vyhrála kolumbijská vláda. Hacienda Nápoles, Escobarův majestátní domov, byl přeměněn na turistickou atrakci. Zajímavým důsledkem jeho smrti je příběh hippopotamů, které unikly z jeho zoo a staly se divokými obyvateli kolumbijských řek.

Hacienda Napoles

Život po Escobarovi

Pro rodinu Escobarů byl Pablův pád začátkem dlouhého období nejistoty a útěku. Jeho manželka a děti byli nuceni hledat azyl v několika zemích, než se jim podařilo najít relativní klid v Argentině. Změna jména a identit jim umožnila začít nový život, ale stigma a dědictví, které Pablo zanechal, je bude pronásledovat navždy.

Pablo Escobar byl bezpochyby komplexní postavou, jehož život byl plný paradoxů. Byl milujícím otcem a manželem, který zároveň neváhal použít násilí a teror k dosažení svých cílů. Jeho odkaz je stále předmětem debat, ale jedno je jasné – svět drog a násilí, který Escobar reprezentoval, zanechal v Kolumbii hluboké a trvalé jizvy.